Процедурата за изработване на схема-проект за новите терминали във Варна и Бургас е спряна
Планираната от концесионера инвестиция в аеропорт Бургас е 49.6 млн. евро, които трябва да бъдат вложени на етапи до края на 2009 г. По-голямата част от тях би следвало да бъдат вложени в нов терминал на летище Бургас
"Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт" АД обяви нов търг за летище Бургас. Той е за инженеринг (проектиране и изграждане) на разширение на перона на аеропорта на североизток в зоната между МС 23 и МС 1 (зона 1) и на югозапад от МС 11, южно от пътека за рулиране А (зона 2).
Инженерингът следва да се извърши в съответствие с техническото задание и при спазване на изискванията на нормативните актове в областта на проектирането и строителството.
Срокът за изпълнение на договора е 12 месеца. Процедурата е открита, без предварителна квалификация. Най-важен критерий за оценка на офертите е цената. Документи се продават до 9 юни, до същата дата се приемат и оферти, които ще бъдат отворени на 11 юни. Валидността на тръжните предложения е 180 дни.
Гаранцията за участие в тръжната процедура е в размер на 40 хил. лева, а гаранцията за изпълнение е в размер на 5% от реално подлежащата на плащане цена.
Възложителят ще използва собствени финансови средства за извършване на дължимите плащания по сключения договор. Авансовото плащане за строителство е 10% от общата сума за изпълнение на обекта без ДДС, тя се получава в срок до 5 работни дни след получаване на разрешение за строителство. Междинните плащания в размер на не по-малко от 500 хил. лв. без ДДС са за фактически изпълнени дейности.
Участникът трябва да попълни и представи декларация за строително оборудване, което смята да използва за строителството, по образеца към документацията, като включва багери, челни товарачи, булдозери, грейдери, пневматични чукове за разрушаване на настилките, транспортни средства, валяци, бетонополагаща машина, автогудронатори, водни цистерни, бетоносмесителна инсталация, маркировъчна машина и др.
Според тръжното досие изискване към кандидата е да има сертификат за качество ISO 9001:2000 и за управление на околната среда ISO 14001:2004. За изпълнение на поръчката се изисква пълна проектантска правоспособност на ръководителя на екипа и членовете на проектантския екип по всички части на проекта съгласно чл.162, ал.1 от Закона за устройство на територията и Закона за камарата на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране и регистрация в Камарата на строителите.
По време на огледа участникът ще получи кадастър на подземните комуникации и копие от одобрената виза за проектиране.
Чака се изборът на
изпълнител на подробния устройствен план на двете морски летища
във Варна и Бургас. През февруари тази година "Фрапорт" обяви конкурс за подробен устройствен план на двата аеропорта, на които е концесионер. Документи се приемаха до началото на април. Проектантът ще трябва да подготви разширено предпроектно проучване за територията около всяко от морските летища, което е основа за развиване на инвестиционен проект. Това трябва да стане за 5 месеца срещу 60 хил. лв.
Преди конкурса за подборен устройствен план на двете територии, в края на януари, "Фрапорт" обяви конкурс за схематичен проект за летищата Варна и Бургас, което от компанията обясниха като разширени предпроектни проучвания. Те трябваше да бъдат направени на основа на готовите вече концепции за развитие на двата аеропорта. От "Фрапорт" очакваха още през март да изберат изпълнител, който да свърши определената от тях работа за 6 месеца. Точното наименование на поръчката е "Предоставяне на интегриран проект и инженерни услуги от една проектантска единица (интегриран проектантски екип) и разработване на схема проект за новите терминали на летище Варна и летище Бургас". Той беше спрян поради искане от страна на участник в търга, който е изпратил в Комисията за защита на конкуренцията своите възражения.
Още при обявяването на търга стана ясно, че в самата обява на "Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт" АД, летище Варна, обяви конкурс за схематичен проект на новите терминали на летищата Варна и Бургас.
От участниците в конкурса се очаква да предоставят проектантски и инженерингови услуги посредством обособен проектантски екип и изготвяне на схематичен проект за нови терминали на летище Варна и летище Бургас, е записано в обявлението.
Според юриста от отдел "Обществени поръчки" във "Фрапорт" има неясноти от гледна точка на заданието. Според изяснение на експерт от дружеството концесионерът очаквал да получи информация и схематичен дизайн. Но това понятие в българското законодателство не съществува и никой от експертите не успя да му даде еднозначен превод. Разширените предпроектни проучвания е трябвало да бъдат направени на основа на съществуващите концепции, да бъде представен идеен проект, да се извършат предпроектни проучвания, свързани с геодезия, геология, екологичен анализ и др. Но тези проучвания няма да са част от инвестиционен проект, а само помощен материал в полза на концесионера, който да предвиди бъдещите си инвестиции. Сред архитектите още тогава се появи съмнение, че цялостният дизайн на двете морски летища става обект на обществена поръчка (за 1.5 млн. евро без ДДС), при това с неизяснен характер. По тази именно причина процедурата се обжалва от фирма, закупила тръжните документи. Мотивите са:
->Неспазване на законодателната рамка в България (Закон за устройство на територията, Наредба 4, Законът за обществените поръчки)
->Грешки и технически неточности в тръжната документация
->Езикови и граматични грешки.
Първият търг за проектиране на нови пътнически терминали
на двете летища беше обявен миналата година. Той също беше прекратен. Ако за всеки конкурс се използва тази схема на действие, бавно ще се стигне до обявяване на търгове по останалите предварителни обявления, които се появиха в електронния сайт на Държавен вестник през миналата година. Те са за строителен надзор по изграждането на нов пътнически терминал на летище Варна, както и: идеен проект за подобрение на системата за елект*розахранване, технически проект, подробно инженерство за подобрение на системата за електрозахранване, проект за инженеринг на система за аварийно електрозахранване, идеен проект за пожарна сграда, технически проект, подробно инженерство за пожарна сграда на аеропорта. Обявления имаше и за технически проект, подробно инженерство на нов пътнически терминал и строителен надзор по изграждането на нов пътнически терминал на летище Бургас.
Планираната от концесионера инвестиция в аеропорт Бургас е 49.6 млн. евро, които трябва да бъдат вложени на етапи до края на 2009 г. По-голямата част от тях би следвало да бъдат инвестирани в нов терминал на летище Бургас. Засега от предвижданията са осъществени само разширението и модернизацията на бургаското летище, за което концесионерът получи сертификат за първи клас инвестиция през октомври 2007 г.
"Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт" АД спечели 35-годишна концесия за гражданските летища Варна и Бургас, като договорът беше подписан на 10 септември 2006 г. Държавата получи еднократно концесионно възнаграждение от 3 млн. евро. Годишно концесионерът е задължен да внася в държавната каса по 19.2% от приходите от дейността си.
Дружеството "Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт" беше създадено през август 2006 г.