SkyscraperCity Forum banner

🛣️ Autoceste / Аутопутеви | Motorways IV

1872993 Views 9367 Replies 259 Participants Last post by  atlantis.

Ova tema se odnosi na autoputeve i brze ceste u BiH. Staru temu (2015-2017) možete naći ovdje.

This thread is about motorways in Bosnia and Herzegovina.

Overview map:

Green = In use
Red = Under construction
Purple = Starting soon
Grey = Future plans

Trenutno stanje | Current state (Jan 2021)

Izgrađeno i u prometu | Built, in use ~ 210 km

A1/Vc: Bijača-Međugorje - 10,3 km
A1/Vc: Tarčin-Zenica sjever - 91,6 km
E761: Sarajevo Bypass (Lot2) - 4,7 km
E661: Klašnice-Čatrnja - 31 km
A91: Mahovljani-Johovac - 71,9 km

Izgrađeno, nije u prometu | Built, not in use ~ 13 km
A1/Vc: Svilaj-Odžak - 9,3 km
A1/Vc: most Svilaj - 0,7 km
E661: Čatrnja-Sava - 3 km

U izgradnji | Under construction ~ 49 km
A1/Vc: Zvirovići-Počitelj - 10,8 km
A1/Vc: most Počitelj - 1 km
A1/Vc: Počitelj-Buna - 7,2 km
A1/Vc: tunel Ivan - 2 km
A1/Vc: Ivan-Tarčin - 4,9 km
A1/Vc: Zenica sjever-Vraca - 2 km
A1/Vc: tunel Zenica - 2,7 km
A1/Vc: Ponirak-Vranduk - 5,3 km
A1/Vc: Nemila-Poprikuše - 5,5 km
Vc: Johovac-Rudanka - 6,1 km
A1/Vc: GP Svilaj - 1,1 km
E661: most Gradiška - 0,7 km

Detalji o dionicama | Section details

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 38 Posts
Koja je ovo ljubicasta dionica poslije Tarcina?
Pa ne voze se samo turisti po autoputu. Gdje je transport, spedicija, sleperi.
U kojem profilu ide ovaj lot na obilaznici?
O kakvom tunelu Ivan se govori?
Pretpostavio sam da je u blizini sadasnjeg Ivan tunela ali onda procitam ovo "Dionicu Koridora Vc između tunela Ivan i petlje Mostar Jug."
Po tome radice se i tunel Prenj.
Tunel na A1 izmedju Tarcina i Bradine. Malo niže od tunela Ivan na M17.
Sve u svemu, ide se u izgradnju Tarcin-Konjic, nece je ostavljati zadnju kako se govorilo.
  • Like
Reactions: atlantis.
Pa naveden je tunel Ivan kao zasebni objekat da ce se finansirati ovim kreditom.
Na osnovu čega si to zaključio, ako je dionoca Tunel Ivan- Mostar Jug upravo zadnja navedena?
Posebna dionica ili poddionica?
:nuts:
Pa Tunel ne uključuje tu dionicu Tarčin-Konjic. To je posebna dionica.
Tunel Ivan kao poseban objekat može eventualno uključiti Tarčin-Tunel Ivan koja nije navedena.
Zna li neko ovo ucrtati u kartu (Konjic-Mostar sjever)?
Zar je Odzak-Doboj osigurano finansiranje?
Zar se ima nesto azurirati?

Jedino mozda neka od ljubicastih trasa.
ce neko azuzirat prvi post?
Juzna strana, ne cijev.

Na vizualizaciji izgleda kao da ce samo jedna cijev biti pustena u promet, tj. biti povezana na privremeni prikljucak. Medjutim, vjerovatno ce ispred tunela biti asfaltirano izmedju oba pravca, tj obje tunelske cijevi kao sto je to uradjeno ispred 1-og marta. Kasnije to zatvoriti ogradom i to je to.

I cemu sluzi ova druga tunelska cijev? (ako je ova opisana u tekstu juzna, onda mislim na sjevernu) ..... sve kako je opisano u tekstu, jasno je vidljivo i na videu... znaci pitanje jos jednom: cemu sluzi druga tunelska cijev :dunno:
Ja kako sam primjetio da je do sada bila praksa da se oba saobracajna pravca ispred tunela spoje, tj. da se asfaltira izmedju traka, naravno gdje je to moguce. Desi se da dodje do odrzavanja tunelske cijevi, neke nezgode u tunelu ili se iz trecih razloga zatvori tunelska cijev. U tom slucaju, ograda se skloni, saobracaj se preusmjeri kroz drugu cijev koja postane dvosmjerna i to je to.

Ne vidim razlog zasto ovdje ne bi tako uradili, tj zasto bi ostavili jednu cijev neiskoristenu.
http://nap.ba/new/vijest.php?id=11618

Moj komentar se odnosio na ovu sugestiju kolege @Buzz99 (*kad bi bilo tako, onda ne bi bilo bolje od navedenih primjera :))
^^

^^
Cudno kako si to primjetio sa preusmjeravanjem saobracaja u tunelima, na dosad izgradjenim dionicama .... ja sam primjetio upravo suprotno tj. kod redovnog odrzavanja tunela ili u slucaju udesa u istom, sav saobracaj se obustavlja na kompletnoj dionici na kojoj se nalazi ta tunelska cijev i preusmjerava na prvim izlazima na lokalnu (magistralnu) cestu npr.ovdje, ovdje ili ovdje ..... odnosno, ta mogucnost o kojoj ti govoris, do dana danasnjeg nije nikad primjenjena... sto me navodi na zakljucak da nije ni predvidjena.
Zbog neophodnih radova na održavanju, do 14.05. Izmjenjen je režim saobraćaja u tunelu 1.Mart na dionici autoputa A-1 Sarajevo sjever-Zenica jug. Saobracaj je privremenom saobraćajnom signalizacijom preusmjeren iz desne u lijevu kolovoznu traku . Dvosmjerni saobraćaj će se odvijati u lijevoj tunelskoj cijevi do 13.05.2015. godine do 12:00 sati kada će se saobraćaj preusmjeriti iz lijeve u desnu kolovoznu traku. Dvosmjerni saobraćaj će se odvijati kroz desnu tunelsku cijev do 14.05.2015. godine do ponoći.
Vjerovatno Vlakovo-Mostarsko raskrsce u profilu 2+2. EDIT: Ili ovo sto HDZ rece. Vjerovatnije da je to.

Mene interesuje ovo Zepce jug. Koja dionica se tu podrazumijeva?
^^ Sarajevo jug?
  • Like
Reactions: gorazde_66
PreĆera ga i ti sad.
Ima do Zepca jos dosta, to je previse daleko da bi se i razmisljalo o tome.
Recimo da ima jos 4 godine da zavrse oko Zenice ovo sto su poceli ( pozitivno razmisljanje ) , pa dok spuste autoput dole prema Nemili i krenu prema Zepcu terbati ce im najmanje 10 godina. Ako usput budu radili dokumentaciju mislim da Zepce sa pocetkom gradnje moze doci za nekih 15 godina. Mislim da je i to jedna od tezih dionica, puno brda, rijeka itd.
Tuzla-Zepce-Zenica-Sarajevo. Sjeverni dio Y kraka, tj. Tuzla-Orasje je jedna od najprometnijih dionica u drzavi.
projekat Zepce-Tuzla je po meni besmislen, jer veze jedino TZ i Zenicu, nista drugo
Pa bice dalje mozda 40-50 kilometara. S tim Y krakom, puno brze bi se stizalo iz Tuzle u Sarajevo preko Zepca nego sadasnjom cestom preko Kladnja.
^^to jeste ako samo nabrojis tako nasumice gradove, ali put iz TZ do SA preko Zepca je nelogican. Puno je dalje.

Ja msilim da BiH nije toliko bogata da autoputem povezuje Zepce i Tuzlu. To nije AP TZ-SA, da jeste, nista ne bih imao protiv. Ovako je daleko to od bilo kakvog prioriteta.
Cinjenica je da radare trebaju stavljati u tunelima, na mostovima i kriticnim mjestima. A ne kao sto trenutno hvataju na naplatnim kucicama u Josanici gdje je 40 ogranicenje a neko vozi 51 km/h.
  • Like
Reactions: Lemmi9 and NNagib
1 - 20 of 38 Posts
Status
Not open for further replies.