SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
21 - 40 of 9368 Posts

· any old place
18,301 Posts
Prioriteti “Autoputeva RS” na istoku Srpske

Istočni dio RS u novoj godini nam je u prioritetu najavljuju iz “Autoputeva RS”.

U ovoj godini planiraju da krenu sa izradom planske dokumentacije za gradnju brzih puteva, koji su predviđeni prostornim planom RS. Ti poslovi su trebali da budu završeni prošle godine, ali zbog zastoja u usvajanju zakona o povećanjua akciza, kažu u “Autoputevima RS”, prebačeni su u ovu godinu. Prva je dionica Sarajevo-Sokolac- Višegrad- Vardište. Ova dionica će se finansirati grant sredstvima Evropske komisije.

“Primjera radi, imamo idejno rješenje i prethodnu studiju opravdanosti koja je urađena za ovaj dio od Sarajeva do Višegrada i to je nekih 100 kilometara, vrijednost je negdje oko milijarde. Tako veoma težak teren, ali radimo postepeno”, rekao je Dušan Topić, direktor JP “Autoputevi RS”

Na ovu dionicu vezao bi se brzi put Bijeljina-Zvornik-Han Pijesak-Milići -Sokolac. Za plansku dokumentaciju koja će koštati oko 800.000 maraka na proljeće će biti raspisan tender.

“Rano je još pričati tu o izvorima finansijskih sredstava jer, kao što smo već rekli, veliki je to novac i vjerovatno će se tu ići u faznu izgradnju. Definisaće se prioriteti, ali mi sad u izradu studijske dokumentacije idemo generalno za čitave poteze i pravce jer tako se dođe do pouzdanijih podataka”, rekao je Topić.

U “Autoputevima” očekuju da će u martu zajedno sa “Hrvatskim cestama” raspisati tender za izgradnju mosta na Savi kod Gradiške, kako bi do kraja godine krenuli sa radovima.

Kompletiranje dokumentacije, potrebnih dozvola i eksproprijacija zemljišta u prvom su planu za dionicu BanjaLuka-Prijedor- Novi Grad. U “Autoputevima” su izračunali da će im za eksproprijaciju biti potrebno oko milion maraka po kilometru.
ATV

· Registered
1,580 Posts
Od ova dva pravca šta je veći prioritet za BiH, Sarajevo-Mostar i jug, ili Zenica i severni nastavak?

· Registered
481 Posts
Koliko ja razumem za sve ove deonice su osigurana sredstva plus na jugu od Medjugorja do Mostar Juga, e sad kad bi neko mogao, ko je upoznat vise sa tematikom, da nam navede kad bi bilo realno da svaka donica pocne sa radovima i koliko su planirani radovi za svaku posebno.Hvala...:)

· Registered
7,183 Posts
Malo im Vardište pobjeglo u Bratunac. :)

“Primjera radi, imamo idejno rješenje i prethodnu studiju opravdanosti koja je urađena za ovaj dio od Sarajeva do Višegrada i to je nekih 100 kilometara, vrijednost je negdje oko milijarde. Tako veoma težak teren, ali radimo postepeno”, rekao je Dušan Topić, direktor JP “Autoputevi RS”
Ne reče da je to milijardu EUR.

· senior member
I don't know sh*it about fu*ck
19,186 Posts
Po samoj logici da ...ali znas vec zasto ce se preferirati dionice prema jugu.

• Like
Reactions: Worf

· Registered
14,143 Posts
Ekonomski je diskutabilno. Za one u istočnoj bosni koji idu na more bolje je da Se gradi prema jugu. Teška industrija svakako izvozi prugom? Za sarajevski aerodrom, bolje je prema jugu (da imaju alternativni aerodeom zimi).

Imat Sarajevo-Mostar jedan sat od jednog drugog ima velike i važne implikacije. Sve dobre.

· senior member
I don't know sh*it about fu*ck
19,186 Posts
Imat Sarajevo-Mostar jedan sat od jednog drugog ima velike i važne implikacije. Sve dobre.

Vece nego veza TZ - SA?

Sumnjam.

Vecinu u MO ne zanima veza prema sjeveru - isto kao u BL nikoga za vezu BL-SA.

• Like
Reactions: HDZ

· HDZ
7,229 Posts
^^
Pa kad se autoceste već prave radi mog odlaska na more onda treba prvo prema jugu. Ja neću na Sjeverno more. :D

• Like
Reactions: corvus_edin

· Registered
14,143 Posts
Vece nego veza TZ - SA?

Sumnjam.

Vecinu u MO ne zanima veza prema sjeveru - isto kao u BL nikoga za vezu BL-SA.
45% mostara itekako zanima veza do sarajeva. A i cijelo Sarajevo zanima veza za mostar. Sjeverna gradnja Vc-a nezanima tuzlu ni 1%. To neće nikad biti glavni put za sarajevo iz tuzle. Možda kad bude tuzla-žepče, ali I tad je jako diskutabilno. Možda ću ja ići tim putem, Ali ogromna većina neće. Možda neko ko ima posla u zenici pa odluči da nastavi za Sarajevo.

· Registered
445 Posts
Pozdrav svima,

Ima li kakve dinamike za tunel Prenj?
S' obzirom da je to oko 9,5 km tunela nije baš posao koji će se brzo zgotoviti. Hoće li se odma probijati obe cijevi ili...

· Modulator
7,944 Posts
Discussion Starter · #35 ·
Pozdrav svima,

Ima li kakve dinamike za tunel Prenj?
S' obzirom da je to oko 9,5 km tunela nije baš posao koji će se brzo zgotoviti. Hoće li se odma probijati obe cijevi ili...
U skladu sa trenutnim razrokim vodstvom ACFBiH, imali smo najave svih ovih verzija. Tako je najavljena i jedna cijev i dvije cijevi. Također smo imali najavu direktnih pogodbi, koncesije i tradicionalnog financiranja.
Mislim da se ovi detalji neće znati dok se ne odradi financijski okvir za ovaj projekat. Po meni bi bilo pogubno raditi samo jednu cijev, jer onda vjerovatno ne bi u idućih 50 godina našli snage da se opet upustimo u takav projekat i završimo i drugu cijev.

· Registered
834 Posts
U skladu sa trenutnim razrokim vodstvom ACFBiH, imali smo najave svih ovih verzija. Tako je najavljena i jedna cijev i dvije cijevi. Također smo imali najavu direktnih pogodbi, koncesije i tradicionalnog financiranja.
Mislim da se ovi detalji neće znati dok se ne odradi financijski okvir za ovaj projekat. Po meni bi bilo pogubno raditi samo jednu cijev, jer onda vjerovatno ne bi u idućih 50 godina našli snage da se opet upustimo u takav projekat i završimo i drugu cijev.
Ako se ja dobro sjecam, bilo je price da tunel te duzine morao imati pomocnu evakuacionu cijev, koja bi bila nesto manja, ali svakako ipak moraju dvije cijevi.
Ne znam kolika je tacno razlika u cijeni kad se radi samo ta pomocna cijev i kad se radi puni profil, ali mislim da bi bilo steta ne uraditi odmah puni profil, jer bi to bilo preskupo da bude privremeno rjesenje pa da se nekad u buducnosti pravi treca ili prosiruje pomocna cijev.

· Registered
834 Posts
Ekonomski je diskutabilno. Za one u istočnoj bosni koji idu na more bolje je da Se gradi prema jugu. Teška industrija svakako izvozi prugom? Za sarajevski aerodrom, bolje je prema jugu (da imaju alternativni aerodeom zimi).

Moja logika je slijedeca: prema jugu od vecih gradova u BiH imas samo Mostar, prema sjeveru osim Zenice sa kojom je Sarajevo vec povezano, imas Banja Luku, Doboj, te Tuzlu koja ce ipak biti znatno bliza kada dodje autoput do doboja.
Kad gledas vezu sa drugim drzavama i gradovima van BiH, veza sa jugom je veza prema Hrvatsko moru, eventualno se moze koristiti i za Crnu Goru, sto jeste korisno u vrijeme godisnjih odmora, ali veza prema sjeveru znaci vezu sa kompletnom sjevernom evropom, i tada Sarajeov kao glavni grad drzave ima dobru vezu sa sjevernim djelom Hrvatske, Njemackom, Austrijom, Madjarskom i slicno.
Ako zelimo dalje da razvijamo turizam, veza sa evropom je jako vazna, jer nas mnogi izbjegavaju upravo zbog losih puteva.

· Registered
817 Posts
^^ sto se tice turizma u svijetu koriste avione za posjete pa nece valjda svedjani putovati dva dana da bi pojeli cevape u sarajevu.
autoputeve koristi evropska sirotinja i nasi gasterbajteri koji se rentanim autima dovezu na dva dana ne bi li se malo ku..cili i pokazivali kako su uspjeli u zivotu. :cheers:

zaboravljate jednu vaznu cinjenicu a to je da nas u RS ima 1.3miliona a vas u fbih blizu 3 miliona i da smo samim tim finansijski ograniceni za razliku od mnogoljudnijih i bogatijih zemalja iz okruzenja. isto tako ne zaboravite da se ni milimetar kod vas u fbih ne moze asfaltirati bez saglasnosti hdz-sda tako da su tipovi poput terzica ili slicnih irelevantni a s druge strane kod nas u RS ce se praviti ono sto snsd i Dodik kazu tako da mi ovde samo presipamo iz supljeg u prazno.
isto tako posto je autoput=politika buducnost gradnje i dionice koje bi se gradile zavise od toga ko ce pobjediti na izborima tako da cemo krajem godine znati buduce pravce :cheers:

21 - 40 of 9368 Posts
Status
Not open for further replies.