SkyscraperCity banner

Новыя падфорумы

1 - 20 of 50 Posts

·
Moderator
11,308 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Карацей кажучы, прапанова: дадаць яшчэ адзін вялікі сабфорум "Архітэктура і ўрбаністыка", які ў сваю чаргу складаўся б з двух падфорумаў "Архітэктура" і "Рэстаўрацыя" ( з часам можна будзе дадаць і іншыя форумы) прыкладна так:

Архітэктура і ўрбаністыка: (над назовам можна шчэ падумаць)
- (1)Архітэктура
- (2)Рэстаўрацыя

ці

Архітэктура і ўрбаністыка з падфорумамі:
- Архітэктура і ўрбаністыка
- Помнікі архітэктуры | Рэстаўрацыя

1 "Архітэктура" гэта будзе тэматычны форум прысьвечаны ўжо існуючым будынкам і збудаваньням у Беларусі (у тым ліку і помнікам архітэктуры) напрыклад "Канструктывізм ў Беларусі", "Замкі", "Цэрквы" і г.д. (прапаноўвайце), дзе б размяшчалі інфу, артыкулы, здымкі на адпаведныя тэмы, як узор можна прывесьці форумы ў Ўкраіне, Расеі, Польшчы

2 "Рэстаўрацыя" падфорум які б быў цалкам прысьвечаны рэстаўрацыі помнікаў архітэктуры + цалкам іх аднаўленьне
туды можна ўключыць вялікія рэстаўрацыі (Нясьвіж,Косава, Ружаны, Юравічы, Пустынкі, Любча, Жылічы, Наваградак) + навіны рэстаўрацыі, і іншыя галіны на гэтую тэму, за ўзор можна ўзяць падфорум на Глобусе Беларусі "Хроніка аднаўленьня беларускіх помнікаў"

Мяне хвалюе толькі інтэнсіўнасьць абнаўленьняў разьдзелаў (хаця думаю гэта не такая важная справа, калі параўноўваць з "Праектамі і будаўніцтвам") Наконт запаволеньня форума з-за падзелу, лічу гэта яму не пагражае т.к. створаныя новыя падзелы са старымі амаль не будуць перасякацца.

Думаю, што адной тэмы "Рэстаўрацыя помнікаў" ужо недастаткова і яна выглядае перагружанай і не зусім зручнай для пошука.

Падфорум "Культура і архітэктура" перапрафіліраваць у выключна офтопікавы (кшалту беларускага Skybar)

Выказвайце свае меркаваньні на гэты конт, прапаноўвайце свае ідэі.

·
Civil engineer
2,849 Posts
Ja pakul taho nie padtrymoŭvaju. Takija padzieły majuć sens na forumach, dzie isnuje vielmi šmat vietak i piša šmat karystalnikoŭ. U takim vypadku padzieŭ daje mahčymasć uviesci paradak na forumie. U małych (pakul) forumach, jak Biełaruski, takija padzieły paradkujuć niašmat, a prymušajuć tracić bolej času kab pierachadzić pamiž usimi hetymi katehoryjami. Mnie ŭžo zaraz ciažej nazirać usie cikavyja dla mianie vietki, kali ich razkinuli pa katehoryjach. Prapanuju pačakać, kali vietak budzie tak šmat, što biaz padziełaŭ karystacca nimi stanie niazručna.

Josć takaja praviła, što samyja lepšyja struktury, heta samyja prostyja struktury :) prapanuju taho trymacca.

·
Čalaviek
1,567 Posts
Мне таксама падаецца заўчасным такое драбненнне.
Усё ж, рэстаўрацыя - фактычна неад'емная частка архітэктуры. Да таго ж, узнікнуць цяжкасці ў такіх выпадках:
- комплексная рэканструкцыя гістарырычнай горадабудаўнічай адзінкі.
- аднаўленне страчаных аб'ектаў (гістарычная рэканструкцыя).
І г.д.
Як не круці - але ж, у "рэстаўрацыю" адносіць падобныя тэмы было б ня зусім дакладна.

·
Moderator
11,308 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
Ja pakul taho nie padtrymoŭvaju. Takija padzieły majuć sens na forumach, dzie isnuje vielmi šmat vietak i piša šmat karystalnikoŭ. U takim vypadku padzieŭ daje mahčymasć uviesci paradak na forumie. U małych (pakul) forumach, jak Biełaruski, takija padzieły paradkujuć niašmat, a prymušajuć tracić bolej času kab pierachadzić pamiž usimi hetymi katehoryjami. Mnie ŭžo zaraz ciažej nazirać usie cikavyja dla mianie vietki, kali ich razkinuli pa katehoryjach. Prapanuju pačakać, kali vietak budzie tak šmat, što biaz padziełaŭ karystacca nimi stanie niazručna.

Josć takaja praviła, što samyja lepšyja struktury, heta samyja prostyja struktury :) prapanuju taho trymacca.
Я часткова згодзен, і пэўная рацыя ў тваіх словах прысутнічае. Я таксама супраць неапраўданага драбненьня форуму ці наадворот узбуйненьня за кошт офтопікавых падзелаў. Але ў той жа час я прапаную па сутнасьці з большага абсалютна новыя падзелы, якія зараз на форуме амаль не прадстаўленыя і якія фактычна не будуць перасякацца з ужо існуючымі галінамі, г.зн., што старыя тэмы застануцца на сваіх месцах, ну натуральна акрамя тэмы "Рэстаўрацыі помнікаў", можа шчэ 1-2 тэмы пераедуць з сучаснага "культура і архітэктура" (імхо: не такія ўжо і вялікія змены.)
Я не маю зараз ўпэўненасьці наконт падфорума "Архітэктура", я ўсё ж схіляюся што гэта ўсёткі перспектыва будучыні, але "Рэстаўрацыя" ўжо, на маю думку, перарасла галіну, там зараз 500 пастоў, гэта зусім не зручна дзеля пошуку інфармацыі, здымкаў, назіраньня за дынамікай аднаўленьня, і г.д. У Беларусі не так шмат вялікіх аб'ектаў рэстаўрацыі, таму няма патрэбы ў вялізарнай колькасьці тэмаў, дастаткова 10-15, затое інфармацыя будзе сістэматызавана, і зусім не абавязкова каб яны абнаўлялісь кожны тыдзень, гэта ўсё-жа не будаўніцтва. Гэта будзе своесаблівы аванс на будучыню, бо з чагосьці пачынаць трэба, але і ад зацікаўленасьці іншых таксама залежыць мэтазгоднасьці стварэньня, няма зацікаўлінасьці-няма сэнсу.

А наконт зручнай навігацыі па форуму, можна наўпрост стварыць топік са сьпісам усіх галінак у адпаведных падфорумах, і размесьціць у альфабэтным парадку з лінкамі на іх, і замацаваць у версе на галоўнай форума.

·
Moderator
11,308 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Мне таксама падаецца заўчасным такое драбненнне.
Усё ж, рэстаўрацыя - фактычна неад'емная частка архітэктуры. Да таго ж, узнікнуць цяжкасці ў такіх выпадках:
- комплексная рэканструкцыя гістарырычнай горадабудаўнічай адзінкі.
- аднаўленне страчаных аб'ектаў (гістарычная рэканструкцыя).
І г.д.
Як не круці - але ж, у "рэстаўрацыю" адносіць падобныя тэмы было б ня зусім дакладна.
Прапанаваная вышэй структура, гэта зусім не канчатковы варыянт, а толькі прапанова, дзеля гэтага і стварыў гэтую тэму, каб абмяркоўваць структуру, мэтазгоднасьць, нюансы і г.д.

·
Registered
933 Posts
дакладна трэба. увесь час пра гэта ўзгадваю, калі дадаю здымкі з аб’ектаў пад рэстаўрацыяй. увесь час бянтэжыць куды ж іх усё ж дадаваць?! - у тэму Рэстаўрацыя, у тэму Наваградак, у тэму Культавыя збудаваньні ці яшчэ куды!

·
Registered
8,490 Posts
Прапаную стварыць тэму, прысвечаную нашым падарожам. Адна краiна - адна тэма.

·
Moderator
11,308 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Прапаную стварыць тэму, прысвечаную нашым падарожам. Адна краiна - адна тэма.
Я не супраць, галоўнае каб расейцы не акупавалі гэту галіну сваімі гарадамі.

Дарэчы, галасаваўка працуе, ці проста ўсім астатнім пофіг?)

·
Registered
8,490 Posts
Я не супраць, галоўнае каб расейцы не акупавалі гэту галіну сваімі гарадамі.

Дарэчы, галасаваўка працуе, ці проста ўсім астатнім пофіг?)
Ну каб не было прахадного двара, будзм выдаляць)) Я за тое, каб толькi удзельнiкi нашай галiны маглi рабiць трэды на свае падарожжы.

Мне здаецца было б лепей гэтыя тэмы зрабiць як "Праекты i будаунiцтва" - "Нашы падарожжы | Our trips". Штосьцi у гэтым родзе.

·
Registered
8,490 Posts
Мне здаецца, трэба потым зрабiць ў гэтай тэме ўзор, як будз выглядаць наша галiна пасля абмеркавання, а потым ўжо рабiць.

·
Moderator
11,308 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Ну каб не было прахадного двара, будзм выдаляць)) Я за тое, каб толькi удзельнiкi нашай галiны маглi рабiць трэды на свае падарожжы.

Мне здаецца было б лепей гэтыя тэмы зрабiць як "Праекты i будаунiцтва" - "Нашы падарожжы | Our trips". Штосьцi у гэтым родзе.
Ведая не зусім вялікую актыўнасьць нашых фарумчан, лічу галіна не зусім будзе карыстацца попытам, таму на мой погляд лепш бы было проста стварыць падфорум "Замежжа" па аналёгіі з украінскім "Закардоном", дзе б тэмы маглі ствараць і замежныя карыстальнікі, там можна было б абмяркоўваць ня толькі фота, але і праэкты.

·
Registered
933 Posts

ja shilajusia da hetaha varyjanta. Pomniki i usio, szto z imi źviazana tre' adasobić. Vykluczuć blytaninu.

·
Moderator
11,308 Posts
Discussion Starter · #16 ·

ja shilajusia da hetaha varyjanta. Pomniki i usio, szto z imi źviazana tre' adasobić. Vykluczuć blytaninu.
-"Помнікі архітэктуры" будуць агулам (касьцёлы, фартэцыі г.д.) ці кожны помнік асобна?

·
Awesome User
Cool Bananas
981 Posts
-"Помнікі архітэктуры" будуць агулам (касьцёлы, фартэцыі г.д.) ці кожны помнік асобна?
А не зашмат будзе мець тысячу на... не патрэбных галін, у якіх будзе па 1-2 запісы?

·
Registered
8,490 Posts
Мне здаецца, што гэта больш зручней, чым усё разам. Я за тое каб кожнаму будынку свая тэма.

·
Moderator
11,308 Posts
Discussion Starter · #19 ·
А не зашмат будзе мець тысячу на... не патрэбных галін, у якіх будзе па 1-2 запісы?
Асабіста я сам не аматар такога дробнага падзелу, па мне дык лепш па суполкам аб'яднаць.

·
Registered
933 Posts
зрабіць падзел на галіны, але ня вельмі дробны:
*замкі
*палацы, сядзібы (сюды ж і паркі пойдуць)
*культавае
*агульнае абмеркаваньне (навіны рэстаўрацыі)

ці то:
*замкі, палацы, сядзібы, фартэцыі
*культавае
*агульнае абмеркаваньне (навіны рэстаўрацыі)

гэта як прапанова. для агульнага...
бо я спадзяюся, што для "памятных мясьцінаў" як МІР, НЯСЬВІЖ і г.д. будуць асобныя тэмы, куды будуць дадавацца матэрыялы пра працы з усімі помнікамі.

1 - 20 of 50 Posts