SkyscraperCity banner

541 - 551 of 551 Posts

·
Registered
Joined
·
372 Posts
Uważam, że dobrze by było, gdyby jadąc OAW nie nadkładało się zbyt dużej liczby kilometrów. Ze względu na uwarunkowania przyrodnicze (głównie Kampinoski Park Narodowy, ale też Mazowiecki Park Krajobrazowy i Bagno Całowanie) poprowadzenie "krótkiego" przebiegu OAW może być naprawdę trudne, zwłaszcza jeżeli chodzi o wykonanie trasy dla kierunku W - NE (Świecko - Budzisko).

OAW zapewne będzie przechodzić w pobliżu CPK, a żeby od strony zachodniej ominąć Kampinoski Park Narodowy, jadąc od planowanego CPK, trzeba będzie pojechać wyraźnie na zachód od samego CPK (do okolic Wyszogrodu), potem od okolic Wyszogrodu (który leży bardziej na zachód niż planowany CPK) trzeba pojechać na wschód, aby dotrzeć do S8... Niestety, daje to poważne nadkładanie trasy. Może warto byłoby wykonać dwujezdniowy, bezkolizyjny łącznik A lub S z SW na NE mniej więcej na linii Stryków - Wyszogród, właśnie w dużej mierze ze względu na relację Świecko - Budzisko? Wtedy trasa dla jadących na tej relacji i omijających Warszawę wyraźnie skróciłaby się.

Ominięcie Warszawy na trasie Świecko - Budzisko od południa też może być problematyczne (hipotetyczna A50 między okolicami Góry Kalwarii i Kołbieli może pójść na południe od obecnej DK 50 (ze względu na ominięcie Bagna Całowanie - obawiam się, że budowa drogi dwujezdniowej (wraz z drogami serwisowymi, do ruchu lokalnego, tam, gdzie obecnie jest jednojezdniowa DK 50 z utwardzonym poboczem)) w obecnym przebiegu DK 50 mogłaby bardzo zaszkodzić terenom chronionym Bagna Całowanie, w niektórych miejscach może nawet wyraźnie na południe (ponad 10 km)).
 

·
Registered
Joined
·
372 Posts
Czy nie będzie problemu z przebiegiem tego ciągu przez Mazury? Ponoć w tym regionie nie chcą tranzytu TIR-ów. Czy kilka tysięcy TIR-ów więcej na dobę zaszkodziłoby temu popularnemu regionowi turystycznemu i jego przyrodzie? Mimo wszystko wydaje się, że lepiej, aby te TIR-y pojechały stosunkowo krótszą drogą przez Bydgoszcz, Olsztyn, a nie "zawracały" na zachód wręcz pod Grodziskiem Mazowieckim, żeby wjechać na OAW (jej północną część).
 

·
Registered
Joined
·
735 Posts
^^ Wymieniłeś dwa główne powody dla których powinna powstać OAW: Most Grota i Konotopa. Obwodnica ekspresowa jest wystarczająca do obsługi ruchu aglomeracyjnego, a tranzyt powinien być z niej usunięty.
A POW po oddaniu całości nie ma zostać otwarta dla ruchu ciężkiego?
 

·
WUNGIEL
Joined
·
1,368 Posts
Serial A/S/GP50
Sezon 1: GP 50 bezkolizyjne 2x2 zamiast A2
Zaktualizowane podsumowanie odcinka 1:
Razem obiekty
12 x L~73m,
1 x S~47m,
1 x PZD.
Odcinek 2: Mszczonów
Dane wejściowe i rzut ogólny jak w odcinku 1
1. Obiekt Zazdrość do przedłużenia (wymiany), (+L), dojazdówki wywinięte i odsunięte, rzeczka do korekty koryta
373318


2. Węzeł Suntago (Żyrardów południe, Korytów)
Odległości -4.9/+4.9* km, brakuje z obu stron ok. 130m. *do przecięcia z S8
Węzeł w środku lasu, duże możliwości, może być karo ale to więcej robót ziemnych i większe obiekty.
(+L)
Chwilę przed tym miejscem 2 warianty A50 idą na północ, a dwa zostają w śladzie DK50.
373335


3.Zbliżenie na Mszczonów. Ewentualna rezygnacja z powyższego węzła musiałaby się wiązać ze stworzeniem dojazdu do Suntago przez Grabce Józefpolskie i nowym obiektem nad torami.
Żyrardów ma swój węzeł z DW 719 oraz dojazdówkę do kolejnego węzła.
Z racji odcięcia Mszczonowa od nowego węzła Mszczonów, oraz odcięcia zabudowy na północ od węzła od Mszczonowa, 2 nowe obiekty L:
Kuranów z długim dojazdem do Bud Mszczonowskich oraz wjazd do Mszczonowa.
373359


4. Przejście przez tory
Założenie: Oś drogi zostaje jak jest, obiekt jest za wąski więc do kasacji
2 nowe obiekty XL=120m (ciąg główny) oraz 1 S w ciągu dojazdówki.
Można inaczej, ale to się skończy liczbą obiektów 4xL+1xS. Można też bardziej zmienić oś trasy żeby było bardziej prostopadle, ale to kilometry w nowym śladzie.
373391


5. Z racji dużego obiektu nad torami, braku zabudowy mieszkaniowej brak obiektów aż do węzła. Adaptacja BP i Shella na MOPy.
Po osi drogi 2300m bez przejazdu w poprzek.
373397


Czas na reklamy.
Pozostając w śladzie dwóch z czterech wariantów A/S50, mamy do czynienia z kolejnym odcinkiem który należy zrobić czem prędzej.
Nie trzeba z nim jechać aż tak jak czerwona linia, ale trzeba dojechać dalej niż rondo przy Driveland, dorobić doń dojazdówki i sensownie je zakończyć z obu stron.
Można zatem etapowo dojechać od Mszczonowa do torów, zakończyć przed nowymi obiektami i zrobić tam tymczasowe skrzyżowanie na prawoskręty.
Mały wiadukt ma ograniczenie do 8t stąd nie ma sensu go adaptować. Gdyby nie to ograniczenie do możnaby tu zrobić tymczasowe duże rondo...
Po reklamach.

6. Węzeł Driveland Mszczonów (Mszczonów Zachód) zespolony z węzłem Mszczonów.
Odległości -3.8/+1.3 km - dodatkowy powód do kasacji węzła Suntago.
Węzeł w zamian za zlikwidowane ronda i skrzyżowania oraz odcięcie od Mszczonowa węzła Mszczonów.
(+L)
373426


7. Wyzwanie projektowe i realizacyjne. Kształt wynika z chęci ograniczenia ingerencji w tereny Keramzyt i Budokrusz.
Można próbować bardzo zmienić oś drogi i przejść na północ od nich, ale wtedy też będzie problem z miejscem na coś na kształt klasycznej koniczyny.
Zakładając kasację istniejącego obiektu:
4x XXL (150-200m) [Łącznice dla lewoskrętów pomiędzy żółtymi napisami "Mszczonów Północ" na jednym obiekcie, o 3 pasach z możliwością przejazdu na wprost]
4x S [po lewej+ przejazd lewoskrętu z Grójca na Piotrków pod trasą główną i JZR]
373456


8. Koniec odcinka "na już", przesuwamy dojazdówkę żeby zrobić miejsce na nową jezdnię.
373495


9. Nowy obiekt L-tym razem obok i przesuwamy dojazdówki...
373503


10. Przed Węzłem Mszczonów Zachód odchodzą oba ślady AS0 i dobrze.
Pod Tarczyńską jest 2x2 bez pobocza, jeśli by chcieć tu zrobić ciągłość 2x2 trzeba dorobić JZR i jakoś wcisnąć je w nasyp po obu stronach przyczółka, np tak jak [O TU] bo już nie mam slota na foto.To będzie rozmiar XS czyli <25m.
W wariancie A50 powinna tu powstać trąbka zespolona z istniejącą półkoniczyną.

373513


Razem obiekty odcinek 2
2x XS
5x S
6x L
2x XL
4x XXL

Łącznie obiekty od Wiskitek
2x XS
6x S
18x L
2x XL
4x XXL
1z PZD
[XS<25m, S~47m, L~73m, XL~120m, XXL>150m]
 

·
Registered
Joined
·
10 Posts
To co proponujesz to tylko usprawnienie ruchu, a nie zrobienie bezkolizyjnej drogi. Np. na odcinku pomiędzy mostem w Górze Kalwarii, a rondem w Sobiekurksu gdzie odległość to mniej niż 5km mamy skrzyżowania z dwoma drogami oraz zjazdy na pola. Chcąc zrobić drogę bezkolizyjną 2x2 trzeba dodatkowo zbudować drogi lokalne/serwisowe dla okolicznych mieszkańców, żeby mogli włączać się do ruchu na DK50 na węźle w Sobiekursku. Ten mały odcinek jest doskonałym przykładem, że rozbudowa do bezkolizyjnego 2x2 wcale nie jest łatwa i tania. Gdy wchodzi się w szczegóły, to okazuje się, że miejsc problematycznych na tej trasie jest tak dużo, że dużo łatwiej jest wytyczyć nową drogę niż rozbudować starą.
 

·
WUNGIEL
Joined
·
1,368 Posts
^^
Doszedłem dokładnie do tego samego wniosku po rozrysowaniu sobie tego wszystkiego, teraz opisując zwracam uwagę dokładnie na te same problemy oraz zliczam obiekty aby mieć jakiś wskaźnik do późniejszego porównania kosztów :)
Jednakże, jak do tej pory był odcinek po którym ma też iść A/S50 i on niezależnie od literki będzie tu wyglądał podobnie, co najwyżej w wersji A wyleci węzeł Suntago, może węzły będą miały inny kształt ale kasacja skrzyżowań i budowa dojazdówek to konsekwencja niezależna od tego na jaką klasę robimy usprawnienie.

Dlatego jak już miałem okazję napisać, trzeba zrobić na gotowo Wiskitki, Mszczonów i Mińsk oraz jakoś ogarnąć Grójec i właśnie rondo w Sobiekursku (o nim nie pisałem), skupić się na odcinku północnym a południowy zostawić na lepsze czasy.
 
541 - 551 of 551 Posts
Top