SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 59 Posts

·
Banned
257 Posts
Discussion Starter #1
Witam , natkanęłem się na następującą oficjalną mapę GDDKiA:

W związku z tym moje pytanie do szanownych forumowiczów:

czy nie należało by puki można skorygować przebieg autostrady A1 tak aby szła ona jak najbliżej Warszawy, a nie Łodzi? Z oficjalnej mapy wygląda to tak jakby autostradę budowano w miejscu gdzie prawie nie ma ruchu (Łódź).

Nie jestem Warszawiakiem ale sądzę że przebieg A1 to totalna pomyłka, a miliony samochodów zaznaczone na czerwono będą dalej się tłoczyć podczas gdy A1 będzie ziała pustkami za co wszyscy zapłacimy z podatków.

·
Administrator
39,243 Posts
zgodnie z Twoja teoria a1 powinna isc przez Poznan, tam tez jest czerwony kolor.

·
Banned
257 Posts
Discussion Starter #3
zgodnie z Twoja teoria a1 powinna isc przez Poznan, tam tez jest czerwony kolor.
Nie. Przez Poznań idzie A2 i to jest dobre rozwiązanie.

A1 (i to nie jest moje rozwiązanie tylko logiczny wniosek z obejrzenia powyższej mapy) powinna iść:

gdańska-Warszawa-Katowice/Krakow (rozwidlenie).

Jeszcze innym pomysłem z mapy na jaki wpadłem jest budowa autostrady

Wrocław-Poznań-Bydgoszcz-Gdańsk

Jednak wracając do meritum to obecny przebieg A1 to jest jakaś granda - idzie ona śladem niebiesko-zielonym a więc tam gdzie jest drugo i trzecirzędny ruch. Tam powinny iść co najwyżej drogi klasy S.

·
Registered
12,634 Posts
Jednak wracając do meritum to obecny przebieg A1 to jest jakaś granda - idzie ona śladem niebiesko-zielonym a więc tam gdzie jest drugo i trzecirzędny ruch. Tam powinny iść co najwyżej drogi klasy S.
Granda a raczej zajeciem dla prokuratora jest ta "prognoza" ktora tu przytaczasz zakupiona przez GDDKiA za moje podatki

·
FatBack
2,886 Posts
prebieg autostrady - okej, pewnie się już tego nie odkręci. ale to że jest "czerwono" w Warszawie i w najbliższych okolicach wynika chyba też z tego, że nie ma warszawskiego "węzła", który powinien być już tam od wielu lat. a autostradę w każdym razie można wybudować od S7 (wylotówki na gdańsk, jeśli się jej doczekamy) do A1, Torunia i Bydgoszczy...z resztą nie wiem co to presunięcie miałoby zmienić

·
Banned
1,796 Posts
To co zaprezentowałeś to potoki ruchu prognozowane w 2004 w oparciu o siatkę dróg która wtedy istniała. Nie ma na niej A2 Konin-Stryków i A4 od Strzelec Opolskich do Gliwic.

Jeśli powstanie A1 Łodź-Gdańsk to na pewno przejmie sporą część ruchu "7" Gdańsk- Warszawa. Za to wszedzie tam gdzie wokół Warszawy jest "czerwono" i "żółto" powstaną trasy ekspresowe.

Jedna uwaga odnośnie "niewielkiego ruchu". Te potoki pomnozyłeś przez 2? Bo prognozowane 24tys. pojazdów na dobe na "1" koło Łodzi to nie jest niewielki ruch.

·
Inżynier Pragmatyk
1,445 Posts
hmm nad przebiuegiem A1 nie ma już co dyskutować, ale tajemnicą chyba nie jest, że rozsądnie byłoby, aby Warszawa jako (nie ukrywajmy) najważniejszy obiekt komunikacyjny w kraju, miała połączenie z A1 od północy (proponowana wyżej autostrada od S7 na Gdańsk, do A1) oraz od południa, chociaż tutaj A2 powinna sprawę rozwiązać...

·
Registered
362 Posts
@okooko: Zastanów się co co Ty w ogóle mówisz. Przez Warszawę idzie już jedna droga północ- południe i jest to DK-7, w przyszłości S7. Nie rozumiem dlaczego A1 miałaby iść przez Warszawę. Spójrz na mapę i zobacz w którym wariancie droga od granicy z CZ do Gdańska jest krótsza. Wydaje mi się, że ten wątek jest wynikiem Twojej chorobliwej chyba nienawiści do Łodzi, niczym niewytłumaczalnej. Zaręczam Cię, że ruch na DK-1 w okolicach Łodzi nie jest mały i nie wiem na jakiej podstawie szacunki na 2015 mówią o ruchu rzędu 12.000 p/d. Zauważ, największy ruch na mapce jest w obrębie aglomeracji warszawskiej oraz na południe do GOP-u. Na północ od Warszawy potoki ruchu są porównywalne do tych przez Łódź i też wydają mi się zaniżone. Kiedy jechałem w wakacje DK-7 do Gdańska, droga była bardzo zatłoczona.
W ogóle to jesteś niekonsekwentny w wyrażaniu swoich poglądów. W wątku o S8 pisałeś, że nie będziesz jeździł z Warszawy do Wrocławia przez Łódź via A2 i A1 bo nie chcesz płacić. Wolisz darmową S8 przez Piotrków. Teraz, natomiast żądasz A1 przez Warszawę chociaż planowana jest darmowa S7, parametrami bardzo zbliżona do autostrady.
Wątek, moim zdaniem do zamknięcia. Zanim następnym razem coś napiszesz to zastanów się. Polska to nie tylko Warszawa.

·
Life in Rowerland
784 Posts
^^ - zgadzam sie w 100% ... Korekcje to powinniscie przeprowadzic na swoich decydenckich egoistycznych umyslach ... myslicie, ze tylko W-wa to miasto i ma problem z korkami a w Łodzi to jezdza wozy konne. Nie zapominajcie, ze do W-wy ciagna masy ze wsi (bo to przeciez swiatowa stolyca) wiec "rdzennych" miastowych warszawiakow to moze tam jest z 50%... Macie jakis kompleks na swoim punkcie w tej wawie? Jaki ma sens prognozowanie czegos co bedzie za 8 lat ... tymbardziej jak powstanie skrzyzowanie A2 z A1 i obwodnice S14 i S8 wokol Łodzi to z pewnoscia zrobi sie tam "czerwono". Moze jeszcze A4 wam podciagnac od poludnia, zebyscie mieli blisko? ... nie zapominajcie, ze inne miasta was gonia i czasami przegrywacie z nimi inwestycje... szkoda gadac.

·
Registered
3,010 Posts
A1 tylko przez Warszawe!
Tuz za Tuszynem A1 powinna ostro skrecac na wschod, tak zeby jeszcze jakims cudem ominac Lodz.
Watek troszke abstrakcyjny. Albo spozniony o jakies 40 lat. :)

N

·
Guest
0 Posts
Tak. I o A1 tez sa watki, a ten nie wprowadzi nic konretnego, oprocz bluzgow, klotni i wyzwisk.

·
Inżynier Pragmatyk
1,445 Posts
nawiązując do wypowiedzi kolegów z Łodzi którzy mają "nas" (warszawiaków) za zakompleksionych buraków (stolyca itp), chciałbym powiedzieć, że zarówno wypowiedź okooko jak i moja oparta była na OFICJALNYCH badaniach GDDiK (centrali, nie oddziału warszawskiego) więc ataki na nas przynajmniej z merytorycznego punktu widzenia są bezzasadne...

Chciałbym jeszcze szybko ustosunkować się do zdania eL_BIELo który twierdzi, że nie ma sensu prognozować czegokolwiek... Otóż kolego jest sens i to bardzo duży, bo dzięki takim właśnie prognozom można ustalić czy dana autostrada będzie ekonomicznie uzasadniona (A1 w obecnym przebiegu jest, ale tylko przy założeniu, że S7 od Wawy do Gdańśka będzie zbudowana do 2014 roku <GDDiK>) i czy jest sens pakować miliardy w jej budowę.

Chciałbym również przypomnieć, że to właśnie takie zakompleksione mózgi decydentów zadecydowały o przebiegu A2 przez Łódź i budowie węzła z A1 w tym, jakżę uroczym zresztą, mieście. Była to decyzja czystko polityczna bo ekonomiczniej byłoby wybudować trasę do Warszawy i dalej do granicy z Białorusią z pominięciem Łodzi... Nie piszę tego po to żeby się odgryźć czy, w żadnym wypadku, urągać Waszemu miastu, tylko po to, żeby zaprezentować Wam dwie strony medalu... Czasami dla poprawy koniunktury na danym terenie ogranicza się wpływ czynników ekonomicznych na wykonanie inwestycji. Łódź w ostatnich latach dużo zyskała na takich decyzjach, ale nie upoważnia to nikogo do obrażania innych miast (a już w szczególności tych, które straciły na ich korzyść ).
Pozdrawiam i przepraszam za częściowy off topic :]

·
Administrator
39,243 Posts
Była to decyzja czystko polityczna bo ekonomiczniej byłoby wybudować trasę do Warszawy i dalej do granicy z Białorusią z pominięciem Łodzi...
prosze o konkretne dane, inaczej potraktuje to jako klamstwo.

·
Registered
7,279 Posts
oczywiście że A1 powinna iść blisko wawy a nie łodzi, jest to logiczne, nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, to że wogóle ktos planuje inaczej jest oczywistą sprawa polityczną jeszcze z czasów łódzkiego towarzysza Millera, granda !!

·
Banned
347 Posts
Była to decyzja czystko polityczna bo ekonomiczniej byłoby wybudować trasę do Warszawy i dalej do granicy z Białorusią z pominięciem Łodzi...
Jakos wg mnie chyba lepiej polaczyc po drodze miedzy Berlinem a Minskiem takie polskie miasta jak Poznan, Lodz i Warszawa - wlasnie ze wzgledow ekonomicznych. Politycznym natomiast byloby pominiecie Lodzi badz jakiegos innego miasta...

·
In&#380;ynier Pragmatyk
1,445 Posts
Bardzo proszę,
budowa autostrady z Poznania do Łodzi to (w lini prostej) ok 190 km + do tego 120 km z Łodzi do Warszawy. Budowa nitki łączącej Poznań z Warszawą to 260km czyli o 50km mniej. Przyjmując skromne 6mln euro za km <koszty autostrady wielkopolskiej odcinek Nowy Tomyśl-Świeck> to mamy 300mln euro oszczędności już na etapie budowy! to tyle co nowy stadion....
Jeśli rozpatrując tą trasę tylko ekonomicznie to jest ona trasą tranzytową, a Łódź nie jest jej najważniejszym punktem (niewielka liczba tirów ma go za punkt docelowy) a pojazdy które jadą dalej zapłacą za to przytulenie do Łodzi sporą sumę pieniędzy ( dla ułatwienia obliczeń przyjmijmy spalanie na poziomie 10l/100km i 4,50zł za litr benzyny to każdy pojazd zapłaci na tej trasie średnio 22,5zł więcej, mnożąć to przez średnią wartość 10tys takich pojazdów na dzień wychodzi nam 225 tysięcy złotych dzienie strat (przypominam, że tylko z ekonomicznego punktu widzenia) mnożąc to przez 365 dni daje nam przeszło 82 miliony złotych rocznie...
ehh nie chce robić sobie wrogów w Łodzi ale fakty mówią same za siebie...
a i koncepcja tego punktu widzenia zaczerpnięta jest z artykułu w Polityce który czytałem kilka lat temu...

1 - 20 of 59 Posts
Status
Not open for further replies.