SkyscraperCity Forum banner
2321 - 2340 of 27850 Posts

·
Moderator
12,957 Posts
Multumim nenea_hartia de poze :cheers:

Se pare ca incet-incet incepe si Orastie - Sibiu :banana:

·
Moderator
12,957 Posts
Acele sondaje nu au nici o legatura cu arheologia ,sant facute pentru a determina natura terenului de fundare ,in vederea unei solutii optime in proiectarea corpului drumului.
Aici trebuie sa te contrazic. Acele sondaje din pozele lui nenea_hartia nu au mai mult de 1 m adancime, iar studiile geo pentru a determina natura terenului de fundare sa fac altfel (cu ajutorul unor tuburi) care ajung la adancimi de zeci de metri.

·
Registered
57 Posts
Cu ajutorul acelor sondaje se determina grosimea stratului de pamant vegetal, care este foarte importanta in calculul cantitatilor de sapatura si de umplutura,se poate prevedea din stadiul de proiect daca este nevoie de o imbunatatire a capacitatii portante a terenului natural sau se poate trece direct la executia rambleului.toate acestea pot ieftini sau scumpi costul total al lucrarii

·
Skeptic
3,740 Posts
Nu sant studii geo, ele se fac in fiecare profiltocmai pentru a determina ce am decris mai sus.
Vezi aici, pozele 2 şi 3.

Super update nenea_hartia! :cheers:

Sa speram ca ionut iese din butoiul cu imbufneala si revine cu update-urile lui la fel de impresionante, din surse secrete. Ionut, lasa copilariile si hai inapoi la joc! :cheers:
Teoretic, ionut nu se mai întoarce, iar sursa secretă are deja multe poze strânse. I-am sugerat să le dea altcuiva.

·
...human being
538 Posts
...Buna tuturor,

Extraordinare posturile voastre ...am avut si eu ocazia de a vedea inceputurile lucrarilor de pe traseul Orastie-Sibiu...si pot sa spun ca am vazut ceva lucrari si la traversarea raului Cugir, prin spatele hanului Sureanu, pe DN 7...mi-ar place sa cred ca au legatura cu autostrada.

Duminica am avut in gand sa ma duc sa dau o raita si eu sa mai fac niste poze, dar au intervenit alte obligatii si am renuntat. Ramane pe data viitoare cand sper ca Eurocopter va implini "minunea" ...acel zbor pe deasupra autostrazii, si eu cred ca nu numai pe portiunea Deva-Orastie ci si pe noul santier de pe portiunea dintre judetele Alba si Hunedoara

@Anacronox, o sa am in vedere podul de peste mures...si strei e unul din obiectivele (ca si la Arad) ce ne poate spune cel mai bine cum evolueaza lucrarile

·
AUTOBANN.ED
55,806 Posts
Teoretic, ionut nu se mai întoarce, iar sursa secretă are deja multe poze strânse. I-am sugerat să le dea altcuiva.
Pacat! :( Eu apreciat foarte mult calitatea posturilor lui si contributia pe care o avea cu acele poze din surse secrete. Fara el, sectiunea de autostrazi de pe forumul romanesc va fi mai saraca. Eu inca sper ca se intoarce totusi. Majoritatea membrilor apreciaza contributia lui asa incat are motive suficiente sa revina. :) :cheers:

·
...human being
538 Posts
+1, dar poate a plecat pe vreo plaja prin Bahamas si sta la soare cu un cocktail in mana :lol:
...HAHAHAHAHA...interesanta ipoteza...

Eu unul ma indoiesc ca mai revine hotararii...e pacat pentru binele forumului si e pacat, altceva nu mai zic ca nu are rost.

Oricum eu unul sper sa ma insel, vorba cuiva de aici 4000 de posturi nu sunt de aici de colo...:cheers::cheers::eek:kay:

·
Registered
2,678 Posts
...Buna tuturor,

Extraordinare posturile voastre ...am avut si eu ocazia de a vedea inceputurile lucrarilor de pe traseul Orastie-Sibiu...si pot sa spun ca am vazut ceva lucrari si la traversarea raului Cugir, prin spatele hanului Sureanu, pe DN 7...mi-ar place sa cred ca au legatura cu autostrada.

Duminica am avut in gand sa ma duc sa dau o raita si eu sa mai fac niste poze, dar au intervenit alte obligatii si am renuntat. Ramane pe data viitoare cand sper ca Eurocopter va implini "minunea" ...acel zbor pe deasupra autostrazii, si eu cred ca nu numai pe portiunea Deva-Orastie ci si pe noul santier de pe portiunea dintre judetele Alba si Hunedoara

@Anacronox, o sa am in vedere podul de peste mures...si strei e unul din obiectivele (ca si la Arad) ce ne poate spune cel mai bine cum evolueaza lucrarile
Zborul va avea loc maine daca vremea permite. Va fi mai mult de proba deoarece nu am reusit sa fac rost de un echipament de filmat profi pt asemenea conditii. Dar sper sa iasa ceva ca lumea.

·
Registered
2,678 Posts
...^^

Sa fie intr-un ceas bun...

Se pare ca vremea va fi OK...nici ploi nici vant...iar ca timp din cele stiute de mine distanta Deva-Cluj...ar trebui sa dureze cam 1 ora si 45 de minute...iar privelistea este extraordinara

Pentru exemplificare...vedeti pozele din acest trip-report

un zbor minunat Cluj-Deva si retur
De la Cluj la Deva am inteles ca vom face maxim 45 minute, iar intreg zborul ar dura cam o ora si jumatate. Acum depinde cat de mult ne mai invartim. Vreau sa impusc doi iepuri dintr-un foc si sa prind si centura Valcele-Apahida.

·
Moderator
12,957 Posts
Poze de pe Centura Arad:

Undeva intre Aeroport si DN7:

Viaductul peste CF Arad - Nadlac:

Vedere de sus spre DN7:

Pod in constructie dupa metoda emilul:

Pod finalizat, construit dupa metoda emilul:

Pasajul DJ682F peste autostrada:

Acelasi pasaj, vazut din cealalta directie:

^^@nenea_hartia: ce-i cu mini-podetul acela din dreapta? E ceva drum agricol pe acolo? Nu va fi demolat podetul acela pentru constructia nodului spre Nadlac?

Vedere de sus de pe pasaj, spre DN7...

... si spre Timisoara:

·
Moderator
12,957 Posts
Stalpi de iluminat montati la sud de podul peste Mures:

Pasajul DJ682 spre Zadareni vazut de pe viaductul peste CF Arad - Zadareni:

Stalpi de iluminat aproape de nodul cu DN69 (pasajul este chiar cel pe care va trece DN69):

Pasajul DN69 peste autostrada:

Vedere de sus de pe pasaj spre Autostrada Arad - Timisoara. Zona inchisa la culoare e cea de care ne spunea nenea_hartia:

2321 - 2340 of 27850 Posts