SkyscraperCity Forum banner
27801 - 27820 of 27845 Posts

·
Registered
10,215 Posts
Pai de ce nu mergi tu la sapat santuri? Daca chiar esti atat de naiv incat sa crezi ca sunt muncitori priceputi care prefera sa stea pe ajutor de 800 de lei decat sa ia 5000 net. Si ca sa nu zici ca-s rau, desi o sa fie a10a oara cand o sa ti se spuna ca este fals sa dai vina pe asistatii sociali ca nu se gasesc oameni ce sa lucreze pentru x patroni.

Conform acestui site, in 2021 erau putin peste 5000 de asistati sociali. Judetul Arges are 500 de mii de locuitori. Asadar, conform articolului acela care doar vrea sa invrajbeasca lumea impotriva unor oameni dezavantajati. Autostrada din Arges nu se construieste in ritmul care se vrea din cauza celor 1% de "vagabonzi" din Arges.

·
Registered
1,098 Posts
Pai de ce nu mergi tu la sapat santuri? Daca chiar esti atat de naiv incat sa crezi ca sunt muncitori priceputi care prefera sa stea pe ajutor de 800 de lei decat sa ia 5000 net.
Totusi ....legal , in constructii , nu se poate lua sub 3000 lei net.
Legal.
Asa ca un necalificat , poate lua.
Si ..totusi , da , sunt multi care nu vor sa mearga la munca. Am cateva exemple , in satul de unde sunt. Intr-adevar , sunt cazuri multe , unde e nevoie de asistenta sociala , dar in alta forma , poate de consiliere , etc. Ptr ca sunt oameni care nu ies usor din cercul lor vicios. Si poate nici legislatia nu ajuta(nu stiu concret). Dar sunt unii care spun ca pierd ajutorul social , ptr un contract de trei luni. Si dupa aia sa isi faca din nou dosar , sa fie acceptat , etc. Daca ar fi asa , nu ar fi rau , ca in cazul contractelor temporare , ajutorul social sa fie doar "suspendat" pe durata contractului.

Asta totusi nu inseamna , ca un constructor sa se cramponeze sa angajeze forta de munca locala.
Sa aduca de unde vor , ca sa termine la timp.

·
AUTOBANN.ED
55,492 Posts

·
AUTOBANN.ED
55,492 Posts

·
Registered
1,314 Posts
Arată tot mai bine tronsonul celor de la Porr. Oameni serioși,nu actori. Daca am înțeles corect, ar fi promis autorităților că îl termima până la sfârșitul anului 2022.
Parca tot pe ceva tronson de pe Sibiu Pitești, câștigaseră Porr, dar s-a pus contestație și trebuie reluată procedura.

·
Registered
1,071 Posts
Nu pricep, ce altceva trebuia sa se intample (in afara ca in sfarsit avem tot Pi-Si contractat) ? Intreb serios, care e problema?
PiSi3 s-ar putea sa mai dureze ceva, pana la semnare.
PiSi4 Curtea de Arges -Tigveni , contract semnat cu PORR inca din noiembrie trecut.A fost o contestatie a unei firme dinTurcia, dar a fost respinsa anterior semnarii contractului.
Asadar, pe sectiunea 4 se afla in derulare faza de proiectare.

·
Registered
1,036 Posts
PiSi3 s-ar putea sa mai dureze ceva, pana la semnare.
PiSi4 Curtea de Arges -Tigveni , contract semnat cu PORR inca din noiembrie trecut.A fost o contestatie a unei firme dinTurcia, dar a fost respinsa anterior semnarii contractului.
Asadar, pe sectiunea 4 se afla in derulare faza de proiectare.
Pe pisi3 nu prea sunt sanse de castig la cnsc. Cei descalificati au avut oferte peste cea estimata. Pot maxim sa incerce sa conteste pretul "prea scazut" al lui Astaldi, dar good luck arguing ca 99.98% din pretul estimat se incadreaza la dumping.

·
Registered
1,071 Posts
Pe A1 Sibiu-Pitesti, Sectiunea 3 Cornetu-Tigveni, STRABAG a contestat si a cerut declararea ofertei WeBuild/Astaldi ca neconforma din punct de vedere al pretului neobisnuit de scazut.
Deci chiar si la 99% din estimat, au argumente (ma gandesc legate de explozia preturilor la materiale de constructii si nu numai ). Deci e cum am estimat: va mai dura ceva.

Credit info-forum API

·
Registered
1,314 Posts

·
Registered
1,071 Posts
Interesant este ca STRABAG solicita declararea ofertelor concurente ca neconforme si deci inadmisibile. Sa vedem argumentele. Daca asa cum se stie (neoficial), au (vor aduce) argumente ca ASTALDI a licitat neobisnuit de scazut, nu pot aduce aceleasi argumente si in cazul asocierii Makyol, care au ofertat si peste STRABAG.

·
Registered
2,717 Posts
A aparut stirea ca, cel mai probabil, pe Sectiunea 3, ambele oferte vor fi anulate !?! Presupun ca e vorba de cele ale concurentilor lui STRABAG (ASTALDI si MAKYOL).
Nu stiu de unde ai informatia asta. Din informatiile pe care le am eu, Strabag a contestat propria descalificare si de asemenea a contestat valabilitatea ofertei Astaldi, declarata castigatoare. Deci asteptam decizia CNSC la contestatia Strabag. Makyol nu a contestat, deci e OUT (oferta descalificata).

Sansele ca oferta Strabag sa fi declarata conforma si sa nu mai fie descalificata (asa cum cere in instanta) sunt minime. Motivul descalificarii e prea clar: suma depaseste valoarea maxima = valoarea estimata. Exista intr-adevar unele situatii speciale in care suma maxima poate fi suplimentata cu max. 15% (Strabag e la 14 virgula ceva), de exemplu daca mai apar lucrari in plus in situatii neprevazute. Sau daca s-au licitat la pachet mai multe loturi si au mai ramas bani de pe alte loturi. Insa nu pare sa fie cazul aici. Deci practic Strabag a contestat fara sa aibe sanse de a primi lucrarea, in ciuda. In ciuda noastra a tuturor, pentru ca daca se gaseste o chichita la Astaldi pe baza careia oferta Astaldi sa fie si ea descalificata, atunci toate 3 vor fi descalificate si se reia licitatia. Moment in care zarurile se arunca de la zero si sansele ca Strabag sa vina atunci cu o oferta mai buna ca Astaldi si Makyol tot mici sunt (doar sa creasca ceilalti cu mult). Mai degraba o sa se mai inscrie si altii, poate si neseriosi care promit si nu fac.

Deci oricum o iei, contestatia Strabag e un tun tras in aer pentru ei, o nenorocire pentru noi.

Avem 5 variante:

Varianta 1. CNSC respinga integral contestia Strabag - se poate semna imediat cu Astaldi.

Sau CNSC da dreptate partial sau integral Strabag, atunci totul merge la Curtea de Apel (CA):

Varianta 2: CA respinge integral contestatia Strabag - se poate semna cu Astaldi (peste 5-6 luni).

Varianta 3: CA admite ca oferta Strabag trebuie acceptata, dar respinge descalificarea Astaldi. Atunci se intocmeste un nou proces verbal de catre CNAIR, Astaldi e iarasi declarata castigatoare, Strabag pe locul 2. Strabag poate iarasi sa conteste, dar nu are voie sa vina cu aceleasi argumente, deci doar daca are vreo idee noua. Sanse minie de reusita, deci dupa lupte seculare (1-2 ani) se va semna cu Astaldi.

Varianta 4: CA admite ca oferta Astaldi e neconforma si trebuie descalificata, dar respinge anularea descalificarii Strabag. CNAIR intocmeste un nou raport al procedurii si descalifica pe toata lumea si anuleaza licitatia.

Varianta 5: CA admite tot ce cere Strabag, atunci Strabag este declarat castigator dupa intocmirea unui nou proces verbal. Astaldi poate acum sa conteste si e greu de prevazut ce sanse de reusita va avea. Meciul se poate prelungi asa la infinit. Exista insa sansa infima ca noul raport sa nu fie contestat de Astaldi (greu greu greu de crezut) si sa semneze cu Strabag. Sau contestatia Astaldi sa fie respinsa la CNSC si sa semneze cu Strabag.

Deci sansele sa se semneze cu Strabag sunt doar daca si cu daca si cu daca si cu daca. Muuuulti de daca. Sanse mult mai mari de anulare a licitatiei sau de prelungire la infinit.

·
Registered
1,071 Posts
Nu stiu de unde ai informatia asta. Din informatiile pe care le am eu, Strabag a contestat propria descalificare si de asemenea a contestat valabilitatea ofertei Astaldi, declarata castigatoare. Deci asteptam decizia CNSC la contestatia Strabag. Makyol nu a contestat, deci e OUT (oferta descalificata).
Precizasem de unde am informatia (e drept ca doar generic) : Credit info-forum API
Mai exact de-aici

27801 - 27820 of 27845 Posts