Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
901 - 920 of 22349 Posts

·
MrBlackMagicHimself
Joined
·
3,285 Posts
Cały czas niestety brak informacji jak sytuacja z przetargiem na węzeł Sośnica - kiedy ktoś z Gdaki będzie miał odwagę i się u nas zaloguje - za czasów qqqq było tak pięknie :)
A co się stało z qqqq?
 

·
alien live form
Joined
·
643 Posts
qqqq żyje, ale nie ma już wiadomości z pierwszej ręki...
A co do węzła Sośnica to zapytam przy najbliższej bytności u źródła wszelkich informacj:)

a nie prościej i szybciej napisać maila do źródła informacji :colgate:
 

·
DROGI TO MOJA PASJA
Joined
·
15,579 Posts
Discussion Starter · #907 ·
Zapytaj kilku kolegów z forum, którzy pisują do GDDKiA na ile skuteczne jest wysyłanie maili. :)
Mimo że mam najwyższą średnią jeśli chodzi o odpowiedzi na moje majle z Gdaki to w tej kwestii nie uzyskałem odpowiedzi. qqqq jako mozesz byłeś z drugiej strony - jak to jest bo słysze kilka wersji kiedy muszą mi odpisac ?
 

·
Registered
Joined
·
494 Posts
Tak naprawdę chyba nie muszą...
Tzn. z przepisów prawa (zamówień publicznych, o dostępie do informacji publicznej, kpa) można zapewne wyinterpretować, że na Twojego maila muszą odpowiedzieć. Ale ja nie wiem, jaka miałaby za brak odpowiedzi grozić sankcja. A przepis bez sankcji to tak jakby go nie było.
 

·
S919 (Opava) - Gliwice
Joined
·
2,700 Posts
A1: Płacili dobrze, to inni też chcą kasyChoć drogowcy zakończyli już wykup gruntów pod autostradę A1 na Śląsku, problem zaczyna wracać. Okazuje się, że odszkodowania były tak duże, że pojawili się nowi chętni, którzy chcą je dostać.
Gdy ponad dwa lata temu specjaliści z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaczęli informować mieszkańców Gorzyc, Mszany czy Świerklan, że w miejscu, gdzie stoi ich dom, powstanie autostrada A1, nie było entuzjazmu. Ludzie bali się, że za dorobek całego życia dostaną grosze.

Wszystko zmieniło się, gdy pojawiły się pierwsze wyceny. Za działkę rolną płacono ok. 17 zł za metr, za budowlaną - 35 zł. Osobno wyceniano domy: liczyła się powierzchnia, wyposażenie, data wybudowania, ogród. - Ludzie dostali po 500-600 tys. zł. Nawet bardzo stare domy wyceniono na 200-250 tys. To dużo - przyznaje Jerzy Grzegoszczyk, wójt Mszany. Dodaje, że niemal wszyscy, którzy dostali odszkodowania, wybudowali nowe domy.

Gdy wydawało się, że kwestia wykupu gruntów pod budowę A1 jest już zakończona, pojawił się nowy problem. Do GDDKiA zaczęły spływać nowe wnioski w żądaniem zapłaty. Ich autorzy, głównie mieszkańcy Świerklan, Gorzyczek i Czerwionki-Leszczyn, twierdzą, że ich domy znajdują się za blisko budowanej autostrady (przyjmuje się, że muszą być oddalone co najmniej o ok. 150 metrów).

Drogowcy są przekonani, że lawina podań to efekt wysokich odszkodowania dla pierwszych "wysiedleńców". Rekompensaty domaga się m.in. część mieszkańców bloków w Bełku, które stoją tuż przy powstającej autostradzie. - Bez przerwy pod oknami jeżdżą mi ciężarówki, a jak powstanie autostrada, to będzie jeszcze gorzej. Powinniśmy dostać tyle, by móc wyprowadzić się do innego mieszkania - przekonuje jeden z lokatorów.

- Każdy wniosek zostanie rozpatrzony indywidualnie. Nie możemy jednak wypłacać odszkodowania wszystkim, którzy się do nas o to zwrócą - przekonuje Wojciech Gierasimiuk, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

Przynajmniej część nowych wniosków ma jednak szansę na pozytywne rozpatrzenie. Po roku od zakończenia budowy autostrady A1 drogowcy będą musieli przeprowadzić analizę jej oddziaływania na środowisko naturalne. Zmierzony zostanie m.in. poziom hałasu. Jeżeli okaże się, że ktoś mieszka w domu, w którym hałas spowodowany przez przejeżdżające samochody jest za duży, ma szansę na odszkodowanie.

GDDKiA w Katowicach wykupiła do tej pory ok. 9 tys. działek i domów - to najwięcej w Polsce.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,5149929.html
 

·
Registered
Joined
·
1,311 Posts
Dzisiejsze (23 kwiecień 2008 godz. 18.30) fotki z A1 w powiecie wodzisławskim:

Krosztoszowice widok w kierunku Skrzyszowa okolice WD 538 ( kierunek N Sosnica )Krosztoszowice/Podbucze pow. Wodzisław Śl. okolice PPO "Godów" (widok kierunek NE Sosnica <--- )Krosztoszowice/Podbucze okolice PPO "Godów" (widok kierunek SW Gorzyczki)


Turza Śląska pow. Wodzisław Śl. kierunek węzeł A1 Gorzyczki ( widać nasyp pod A1 oraz na górce wycięty las i węzeł Gorzyce, kierunek S)W okolicach Skrzyszowa widać bardzo duży ruch ciężarówek wiozących ziemie i łupek z rozbieranych hałd wodzisławskiej KWK 1 Maja znajdujących się na granicy Mszany i Skrzyszowa. Duży ruch wszelkiego rodzaju pojazdów również w okolicy węzła Gorzyce. pozdrawiam
 

·
Moderator
Joined
·
11,880 Posts
@ dawid silesia ^^ Pytanie teraz ile z tych podań ma szanse na pomyślne rozpatrzenie, chyba o wiele mniej niż wpłynęło

Czy jest przepis mówiący coś o tych 150m od autostrady?
 

·
Registered
Joined
·
894 Posts


Budowa południowego odcinka autostrady A-1 z Sośnicy do Gorzyczek może się opóźnić

Komplikuje się budowa odcinka autostrady A-1, przebiegającego przez nasz region. Chodzi o odcinek drogi z Bełku przez Żory, do Świerklan.
Na dwóch pozostałych odcinkach: Sośnica-Bełk i Świerklany-Gorzyczki robota wre w najlepsze.
W Żorach nie widać nawet jednej koparki, choć prace miały ruszyć pełną parą już na początku marca. Wszystko przez to, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do tej pory nie potrafiła wyłonić firmy, która zbuduje ten odcinek trasy.
- Od sierpnia minionego roku borykamy się z protestami firm startujących w przetargach. Ostatni przetarg miał zostać rozstrzygnięty już w połowie lutego. Prace miały ruszyć zaraz po podpisaniu umowy - przyznaje Wojciech Gierasimiuk, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.
- Niestety jedna z firm oprotestowała część specyfikacji przetargowej i sprawa trafiła do trybunału arbitrażowego - dodaje Gierasimiuk.
W efekcie, do dziś nie otworzono nawet ofert złożonych w lutym. Mało tego, nie wiadomo kiedy przetarg w ogóle zostanie rozstrzygnięty. - Mamy pozytywny dla nas wyrok trybunału arbitrażowego, ale firma się od niego odwołała i kolejna rozprawa odbędzie się za kilka dni - mówi Wojciech Gierasimiuk. - Nie jestem w stanie powiedzieć kiedy ruszą prace. Jedno jest pewne, już teraz mamy dwumiesięczne opóźnienie - dodaje rzecznik GDDKiA. Wszystko wskazuje na to, że w samym środku śląskiego odcinka autostrady A-1 będzie dziura o długości 14 kilometrów (taką długość ma żorski odcinek).
Budowa śląskiego fragmentu autostrady A-1 podzielona została na trzy odcinki: Sośnica-Bełk, Bełk- Świerklany (odcinek żorski) i Świerklany - Gorzyczki.
Największy postęp widać na odcinku północnym Sośnica-Bełk. Gotowe są już mosty i wiadukty. Widać już dwa pasy autostrady. Zgodnie z harmonogramem prac, ten odcinek ma być gotowy już za rok.
W styczniu z kopyta ruszyły prace na odcinku południowym Świerklany - Gorzyczki.
Dzisiaj są gotowe już drogi technologiczne, którymi ogromne ciężarówki dowożą materiały potrzebne do budowy autostrady. Podobnie jak w Dębieńsku, także w regionie gmin powiatu wodzisławskiego i rybnickiego nie obyło się bez protestów miejscowej ludności, której przeszkadzały ciężkie samochody jeżdżące tuż za ścianami ich domów.
- Udało się nam zażegnać konflikt z mieszkańcami. Wybudowaliśmy drogi zastępcze i zaleciliśmy kierowcom, aby jeździli nieco wolniej. Od tamtej pory nie słyszymy o żadnych protestach - mówi Gierasimiuk.
Za kilka tygodni kierowcy podróżujący po drogach regionu będą musieli baczniejszą uwagę zwracać na znaki drogowe. GDDKiA przygotowuje kilka koniecznych objazdów. - Będziemy się starać, żeby były jak najmniej kłopotliwe dla kierowców i tylko w tych miejscach, gdzie to jest naprawdę konieczne - mówi Gierasimiuk.
Termin zakończenia robót na całym śląskim odcinku autostrady A-1 wyznaczono na początek roku 2010. Będzie jednak dobrze, jak roboty zostaną zakończone do wiosny 2012 roku.

W ziemi leżało blisko tysiąc sztuk amunicji

W tym tygodniu zakończą się prace saperskie na terenie naszego odcinka A-1. Do tej pory znaleziono tu rekordową ilość niewybuchów - 960 sztuk amunicji różnego kalibru pochodzącej z czasów II wojny światowej.
Na odcinku Sośnica-Bełk saperzy wykopali w sumie 125 pocisków, wśród nich najwięcej było pocisków przeciwlotniczych 37 mm (53). Prawdziwy "wysyp" bomb zanotowano jednak na odcinku Świerklany-Gorzyczki. Tam fachowcy wykopali w sumie 842 niewypały, w tym najwięcej amunicji strzeleckiej - 592 sztuki. Z ziemi wydobyto też kilkadziesiąt granatów ręcznych i moździerzowych, pocisków artyleryjskich różnego kalibru, a nawet bombę lotniczą. To jednak nie koniec pracy saperów. Zgodnie z procedurą, nawet po zakończeniu kontroli terenu nadal będzie prowadzony nadzór saperski podczas robót ziemnych.

Natrafili na skarby

Archeolodzy nadzorujący budowę dróg co rusz wykopują z ziemi prawdziwe skarby. Pracownicy Muzeum Śląskiego w Katowicach podczas badania terenów, po których przebiegać ma odcinek autostrady między Bełkiem a Żorami, wykopali z ziemi szczątki osady z XIII wieku. - Z ziemi wydobyliśmy fragmenty ceramiki, naczyń glinianych i nóż żelazny. Na wszystkich tych przedmiotach odnaleziono ślady smoły i dziegciu, co mogłoby oznaczać, że osadnicy z tych terenów zajmowali się właśnie wyrobem smoły - mówi Andrzej Bartczak, jeden z archeologów. W Świerklanach pracownicy Muzeum Śląskiego natrafili na fragmenty osady pochodzącej prawdopodobnie z epoki brązu, czyli 1800 lat przed naszą erą. Archeolodzy odkryli tam grób zwierzęcy, a w nim szczątki kozy bądź owcy,
która prawdopodobnie spalona została podczas obrządku religijnego. GDDKiA zapewnia jednak, że historyczne znaleziska nie opóźnią robót przy budowie autostrady.

Postępy widać w internecie

Każdy mieszkaniec regionu, zainteresowany postępem prac przy budowie autostrady może sprawdzić w internecie, jak daleko są one posunięte.
Niektóre gminy, przez które przebiega droga, uruchomiły na swoich oficjalnych stronach internetowych galerie zdjęć z potężnego placu budowy. Są one aktualizowane co kilka tygodni. - Zainteresowanie mieszkańców postępem robót jest bardzo duże. Ludzi interesuje, gdzie akurat znajdują się drogowcy i co robią - tłumaczył Aleksander Dziwoki z firmy Alpine, która jest głównym wykonawcą inwestycji. - Niektóre roboty wiążą się z utrudnieniami na lokalnych drogach, część prac trzeba wykonywać w soboty i niedziele, dlatego chcemy, by ludzie wiedzieli, gdzie akurat jesteśmy i co aktualnie robimy - dodaje.
Podgląd fotograficzny na plac budowy A-1 mają na swoich stronach między innymi gmina Mszana: www.mszana.ug.gov.pl, gmina Godów: www.godow.pl i Gorzyce: www.gorzyce.pl


Autostrada w liczbach

582 km - długości będzie miała cała autostrada A-1, która połączy Gdańsk z południową granicą Polski;
4 - województwa przetnie budowana właśnie autostrada;
42,5 - kilometra dróg już wybudowano;
15,5 km - będzie miał odcinek autostrady A-1, który połączy Bełk z Sośnicą. Prace na tym odcinku rozpoczęto w marcu 2007 roku. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2009 roku;
339 milionów euro będzie kosztowała budowa 18-kilometrowego odcinka A-1 ze Świerklan do granicy państwa w Gorzyczkach;
242 miliony euro będzie kosztowała budowa odcinka drogi między Bełkiem a Śośnicą;
3 stacje poboru opłat za przejazd autostradą zostaną zbudowane na śląskim odcinku drogi;
3,5 miliona złotych chce zarobić gmina Czerwionka-Leszczyny na sprzedaży skał odzyskiwanych z hałd. Skały te są wykorzystywane przy budowie drogi, jako materiał utwardzający podłoże;
1 milion złotych przeznaczyła w ubiegłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na badania archeologiczne terenów, przez które przebiegać będzie autostrada;
3 pasy ruchu w obu kierunkach będzie miała budowana autostrada;
2010 rok - to planowana data ukończenia robót budowlanych na śląskim odcinku drogi.

Tomasz Siemieniec, (KUB), (mir)
http://jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl/wydarzenia/845071.html
 

·
DROGI TO MOJA PASJA
Joined
·
15,579 Posts
Discussion Starter · #913 ·
15,5 km - będzie miał odcinek autostrady A-1, który połączy Bełk z Sośnicą. Prace na tym odcinku rozpoczęto w marcu 2007 roku. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2009 roku;
Już przedłużono termin na koniec 2009 roku?
 

·
senior assistant designer
Joined
·
1,423 Posts
@ dawid silesia ^^ Pytanie teraz ile z tych podań ma szanse na pomyślne rozpatrzenie, chyba o wiele mniej niż wpłynęło

Czy jest przepis mówiący coś o tych 150m od autostrady?
Nie, nie ma, to są dziennikarskie bzdury. Art. 43 Ustawy o drogach publicznych mówi, że "obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej" 30 m (teren zabudowany) i 50 m (teren niezabudowany) w przypadku autostrady. Większe odległości przewiduje się w ramach OOU, gdy w wyniku analizy porealizacyjnej okazuje się, że przekroczone są np. normy hałasu. Nigdzie jednak nie jest sprecyzowane jakie dokładnie są to odległości.
 

·
Moderator
Joined
·
80,338 Posts
Ostatnio miałem okazję przejeżdżać przez Knurów dzień po dniu. W ciągu tego czasu przy budowie estakady ustawiono 3 jej nowe przęsła, ogólnie teraz dopiero widać jak ogromna liczba ludzi pracuje przy budowie.
 
901 - 920 of 22349 Posts
Status
Not open for further replies.
Top