Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
15161 - 15180 of 22349 Posts

·
Registered
Joined
·
1,467 Posts
^^
To w takim razie po co to poszerzenie? Pewnie było już tłumaczone, ale proszę nie linczować ;)
 

·
Moderator
Joined
·
80,340 Posts
Czy dobrze widzę?
Więc jednak to E 75.
Ciekawe, jaki będzie numer międzynarodowy S 1 przez Cieszyn ?
(Wg obecnego przebiegu, E 75 przebiega przez Český Těšín na Słowację)
Też się zdziwiłem, może w końcu Czesi dogadali się z naszą GDDKiA w tej sprawie. Jednak na odcinku Gliwice -Świerklany E75 jeszcze nigdzie nie widnieje. Na naszej S1 zostałby przecież numer E462, jeśli oczywiście E75 nie jest jakimś błędem:D

Gaz tam idzie. I chyba jeszcze jakieś media, ale już nie pamiętam.
Gaz i chyba inne sieci. Tam jest kanał technologiczny pod autostradą.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
7,692 Posts
RadoslawJ dzięki za fotorelację :cheers:

Czy Czesi są gotowi?? Były kiedyś fotki ze skończonego mostu granicznego / tak naprawdę granica jest wcześniej jadąc od Polski, a nie na rzece jak można przypuszczać, stąd most jest naszych sąsiadów/ ale czy mają pozostałe elementy z odbiorami włącznie?? Może ktoś się orientuje w temacie.
W sumie dawno już nie było żadnych zdjęć z czeskiej części, może ktoś by się przy okazji fotografowania A1 wybrał do sąsiadów :)
 

·
Moderator
Joined
·
80,340 Posts
^^Teraz tylko modlić się, żeby wykryte ostatnio usterki na MA532 były bezproblemowo naprawialne, później wykończeniówka i jedziemy A1 do Ostravy :) Świetne porównanie, pomyśleć że w listopadzie ubiegłego roku jeszcze prawie nic nie było.
 

·
.
Joined
·
3,197 Posts
Najciekawszy jest ten plik. Sporo fotek bezpośrednio z MA-532. Najciekawsza jest strona siódma z fotografiami z grudniowej awarii. Jeśli tam mają miejsce tak wielkie przeciążenia, że mogą wyrwać zakotwioną wantę razem z otaczającym betonem, to chyba rzeczywiście coś jest nie tak z projektem... Ciekawe, jaką mamy gwarancję, że w projekcie nie ma innych podobnych wad, które mogą się ujawnić po ukończeniu obiektu. Wprawdzie ten most jest bardzo piękny, ale wolałbym, żeby jego uroda nie była uzyskiwana kosztem bezpieczeństwa.
 

·
Registered
Joined
·
637 Posts
Najciekawsza jest strona siódma z fotografiami z grudniowej awarii. Jeśli tam mają miejsce tak wielkie przeciążenia, że mogą wyrwać zakotwioną wantę razem z otaczającym betonem, to chyba rzeczywiście coś jest nie tak z projektem...
A popatrz na stronę 5 i 6. Jest tam mowa o jakiejś modernizacji. Ogólnie wygląda jakby te metalowe poprzeczne belki były za słabo zakotwione w konstrukcji mostu i wzmacniali je poprzez nadlanie dodatkowego betonu. Dziwne to wszystko, bo zdjęcia przed i po "modernizacji" chyba tylko tym się różnią. Przecież to nie będzie wytrzymalsze, o co więc chodzi z tym?
Odcinek między węzłem Świerklany a Gorzyczkami nie może zostać jeszcze oddany do użytku, gdyż na prototypowej w skali światowej konstrukcji mostu oznaczonego jako obiekt “WD532/WD532.1″ pojawiły się problemy, przed którymi renomowani międzynarodowi eksperci ostrzegali już od miesięcy. Opierając się na wielu fachowych ekspertyzach, ALPINE wielokrotnie wskazywała na znaczne braki w projekcie mostu podwieszonego o długości 380 m. W dniach 22.12.2011 i 13.3.2012 w konstrukcji nośnej mostu wystąpiły uszkodzenia powstałe wskutek wadliwego projektu.
źródło: http://www.alpine.pl/autostrada-a1-swierklany-gorzyczki-problemy-projektowe/

A tutaj ekspertyzy i pisma, wszystko w PDF. Bardzo ciekawa lektura:
http://www.alpine.pl/autostrada-a1-swierklany-gorzyczki-problemy-projektowe/ekspertyzy/

Polecam przeczytać: http://www.alpine.pl/wp-content/upl..._Prof_Virlogeux_24_02_2010_PL-Tlumaczenie.pdf
 

·
Registered
Joined
·
83 Posts
Z opinii prof. Flagi wynika wprost, to co wcześniej pojawiało się w nieoficjalnych informacjach. Specjaliści z Zachodu nie rozumieją zasad procesów budowlanych prowadzonych w Polsce. Według nich każde doprecyzowanie jest ZMIANĄ wymagającą zmiany projektu. Jak to słusznie wskazany powyżej autor zauważył, alpine obudziło się z ręką w nocniku i... Starało się za wszelką cenę wykazać, że to nie ich g..., a mocz, to sok jabłkowy. Przejechali się na tym, tak samo jak przybysze z dalekiego wschodu na możliwości renegocjacji umów.

Czy to dobrze że w Polsce tak wiele ryzyk w inwestycjach sfery publicznej ponosi wykonawca? Nie. Ale realia są jakie są, a umów trzeba dotrzymywać.
 

·
traveler
Joined
·
921 Posts
Pewno ten łacznik i koncówka MA 532.1 będa razem szalowane i betonowane.
a dlaczego mają czekać z MA 532? Wtedy IMO nie wyrobią się ze skończeniem mostu. Przecież sam węzeł ma być otwarty w późniejszym terminie, a autostrada i zarazem MA 532 wcześniej będzie dopuszczony do ruchu. Tak sobie myślę, że węzeł będzie otwarty w późniejszym terminie właśnie m.in. przez łączenie MA 532.1.

RadoslawJ said:
Jeszcze jedno porównanie MA532
Tak patrzę na to porównanie i widać na nim jak Alpine późno zaczęło budowę tego mostu.
 

·
Registered
Joined
·
142 Posts
Póki jeszcze nie ma fotek z Czech, zamieszczam parę przedstawiających (moim zdaniem) nieciekawy krajobraz przy dk 78 oraz rondzie dk 78/94:

1.


2.


3.
Poprzedni ślad dk78 (swoją drogą ciekawe czy mają jakiś pomysł co zrobić z tym pustym miejscem?)


4.
I spojrzenie wstecz


5.
Kolejne góry piasku i innych surowców


6.
Dość dużo kostki brukowej. Ciekawi mnie do czego chcę ją wykorzystać, może do wykonania wysepek dla pieszych na rondzie dk78/94?


7.
Śmieci :bash:


8.
Zalane działki :bash: Współczuję ich właścicielom


9.
I jeszcze raz działki


To na tyle. Zdjęcia wykonane telefonem więc jakość jest jaka jest. To moje pierwsze wrzucone zdjęcia, więc jakby coś było nie tak to nie bijcie tylko doradźcie co poprawić :nuts:
 

·
Registered
Joined
·
2,701 Posts
W sumie dawno już nie było żadnych zdjęć z czeskiej części, może ktoś by się przy okazji fotografowania A1 wybrał do sąsiadów
Dziś tam byłem (nie bij!) w celu fotorelacji, ale gdy już wyciągnąłem aparat i chciałem pstrykać fotki zauważyłem, że nie miałem wsadzonych baterii <facepalm>.
No nic, chciałem to sobie odbić i przejechać się kawałkiem D1, bo sporo osób tam jeździ na rowerach czy rolkach, więc wjeżdżam i... za jakieś 200m widzę auto jadące z naprzeciwka, chcę go ominąć, zajeżdża mi drogę, więc staję. Gość był chyba z nadzoru, bo dość poważnie dał mi do zrozumienia, że mam się stamtąd teleportować... Nie wiem czy tylko ja miałem takiego pecha, tak czy siak kawałek dalej zjechałem i tyle z planów.
Jeśli chodzi o postępy to nie są rewelacyjne od pewnego czasu. Montaż ekranów ukończony, barier w 90%, latarnie też wszystkie stoją, w zasadzie brakuje tylko oznakowania pionowego i poziomego a także ogrodzenia, chociaż nie wiem czy w ogóle tam będzie, bo Czesi nie mają tego w zwyczaju.
Generalnie nowa D1 nie robi na mnie wielkiego wrażenia, prezentuje się znacznie gorzej niż nasza A1. Nie posiada drogi serwisowej ani ogrodzenia, ekrany brzydsze niż nasze, nie dziwota, że oni taniej budują.
 

·
Registered
Joined
·
776 Posts
Najciekawszy jest ten plik. Sporo fotek bezpośrednio z MA-532. Najciekawsza jest strona siódma z fotografiami z grudniowej awarii. Jeśli tam mają miejsce tak wielkie przeciążenia, że mogą wyrwać zakotwioną wantę razem z otaczającym betonem, to chyba rzeczywiście coś jest nie tak z projektem... Ciekawe, jaką mamy gwarancję, że w projekcie nie ma innych podobnych wad, które mogą się ujawnić po ukończeniu obiektu. Wprawdzie ten most jest bardzo piękny, ale wolałbym, żeby jego uroda nie była uzyskiwana kosztem bezpieczeństwa.

Ciężko tak z fotek połapać się o co konkretnie chodzi ale to "urwane", to chyba nie jest gniazdo wanty, raczej ściągu poprzecznego, tym bardziej że z tego co pamiętam wtedy wspominano o awarii w czasie sprężania ustroju nośnego, ale też ze względu na późną porę mogły mi się osie pokręcić :nuts:. Ten typ mostu jest taką hybrydą, ni to wantowy ni belkowy, konstrukcja belki/płyty jest sztywniejsza niż w wantowym i przejmuje część obciążeń ale nie jest samonośna i wymaga podwieszenia na wantach które przejmują też jedynie część obciążeń. Sporną jest kwestia czy jest to "oddzielny" typ mostów. Aktualna awaria być może jest właśnie konsekwencją przyjęcia takiej filozofi dystrybucji obciążeń, na etapie bydowy kiedy nie ma jeszcze ciągłości czy docelowej "sztywności" ustroju "niecałkiem nośnego" belki i płyty jezdni wanty mogą być "przeciążone". Objawy przeciążenia want mogą być różne a rysy, szczeliny i deformacje w rejonie ich gniazd jak najbardziej pasują.

Co do fotek "postępowych", to można odnieść wrażenie że konstrukcja powstała w nieco ponad kwartal, jak na jednak dość spory i nieco "eksperymentalny" obiekt tempo podziwu godne, zatem pytam ja Ich: skoro budują tak szybko to czego to jeszcze nie dziala ? :bash: czyżby brak smiałości w grze wstępnej pokutował ? :)
 

·
Registered
Joined
·
468 Posts
Przy MOPie Mszana większość znaków postawionych. Serwisówki zrobione. Jeszcze trochę prac ziemnych przy nich, ogrodzenia, barierki itp już gotowe. Przejechałem się wczoraj od MOPu Mszana do Połomi, obiekty są ogromne, szczególnie WA 532 i WD 534.
 

·
Registered
Joined
·
1,171 Posts
W tym miejscu, w przyszłości (czyli za 5 lat), będzie pierwszy PPO po przekroczeniu granicy?
Wedlug mnie to moze byc plac rezerwowy dla mozliwosci wprowadzenia odpraw granicznych w pryzslosci. Po stronie czeskiej jest podobne miasto, tylko juz z betonowa powierzchnia :)


W kwestii oznakowania "E75". Na dzien dzisiejszy nie ma zgody miedzy CZ i PL na ten temat. My w Czechach nadal chceme E462 w tym odcinku.
 
15161 - 15180 of 22349 Posts
Status
Not open for further replies.
Top