SkyscraperCity Forum banner

[A1] Remonty i infrastruktura

954908 Views 4305 Replies 551 Participants Last post by  Silkl4sh
Może pierwsza oznaka normalności?Ten znak jest prawidłowy - najpierw trzeba wjechać na S6, którą w kierunku na Łódź dojeżdża się do A1.
S6 nie dochodzi do Łodzi więc znak nie jest prawidłowy - było juz o tym n-tej ilości wątków - więc nawet nie ma sensu tłumaczyć
4141 - 4160 of 4306 Posts
Zakładając obecny ruch na A1+ ŚDR z DK10 i ewentualny wzrost w związku z tym, że byłaby to alternatywa dla S3-A2 w drodze Warszawa-Szczecin to watpie, że ŚDR będzie na tyle duży żeby uzasadnić 3 pasy.

Dalej piję do A1 obwodnicy Łodzi.
 • Like
Reactions: 1
Remont łącznic został 12.12., zakończony i puszczono ruch.
Za to na A1 odcinek Bytom - Pyrzowice już w 2-3 miejscach jest ograniczenie do 80.
 • Like
 • Wow
 • Helpful
Reactions: 5
^^Dzisiaj na dohamowaniu na jedną z takich hopek zatańczył jeden z kierowców.
 • Like
Reactions: 1
Mam pytanie.

Kiedy na węźle Nowe Marzy będzie oznaczony zjazd na ukończoną S5?

jechałem 24.12 i cały czas jest znak zjazdu na Bydgoszcz jako na DK91
 • Like
Reactions: 1
Wybraliśmy wykonawcę ekspertyzy i programu naprawczego A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie

29.12.2022


Najkorzystniejszą ofertę złożyło biuro projektowe TRAKT z Katowic. Uzyskało maksymalną punktację w kryterium doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, co przeważyło o wyborze nieco droższej oferty. Jeżeli do 9 stycznia 2023 r. nie wpłyną odwołania od wyboru oferty, to umowę podpiszemy jeszcze w styczniu.

Przypominamy, że na ogłoszone w sierpniu tego roku postępowanie przetargowe wpłynęły dwie oferty. Firma Trakt z Katowic zaoferowała wykonie zamówienia za 9 959 310 zł, a Mosty Katowice za kwotę 9 676 410 zł. GDDKiA zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia 10,4 mln zł. Obydwie firmy zaoferowały również skrócenie o dwa miesiące wykonania dokumentacji projektowej oraz uzyskania wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych.
Długość odcinka objętego opracowaniem to ponad 16 km autostrady oraz 300-metrowy odcinek drogi ekspresowej S1 w obszarze węzła Pyrzowice. W przypadku realizacji całego zakresu zamówienia, zakończenie prac projektowych przewidujemy w I kwartale 2024 r. Umożliwi to ogłoszenie przetargu na wykonanie robót w 2024 r. z planowanym terminem rozpoczęcia realizacji robót naprawczych na początku 2025 roku.
Wykonawca musi uzyskać wszelkie niezbędne decyzje administracyjne. Przygotuje również dokumentację przetargową oraz będzie brał udział w opracowaniu odpowiedzi na pytania zainteresowanych przeprowadzeniem prac naprawczych.
Z uwzględnieniem bogatej wiedzy akademickiej

Przed ogłoszeniem przetargu poprosiliśmy członków Rady Naukowej przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad o zapoznanie się z dotychczasowymi ustaleniami oraz przygotowanymi materiałami, dotyczącymi remontu śląskiego odcinka A1
Opinie i przygotowane przez członków Rady zalecenia zostały uwzględnione w ogłoszonym postępowaniu przetargowym. W skład Rady Naukowej, której celem jest wydawanie opinii i doradztwo w zakresie zadań realizowanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, wchodzą polscy eksperci z dziedziny infrastruktury i drogownictwa.
Termin realizacji zamówienia

W 8 miesięcy od podpisania umowy powstanie ekspertyza techniczna infrastruktury drogowej i obiektów inżynierskich oraz kompleksowego programu naprawczego dla odcinka Pyrzowice - Piekary Śląskie. W maksymalnie 12 miesięcy powstanie także dokumentacja projektowa dla naprawy autostrady A1 wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych. Umowa przewiduje także pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową (w 80 miesięcy od podpisania umowy).
A1 Piekary Śląskie - Pyrzowice

Budowa tego odcinka autostrady A1 rozpoczęła się w 2009 roku, a kierowcy z nowej trasy skorzystali w czerwcu 2012 roku. Jeszcze w okresie gwarancyjnym na nawierzchni drogi pojawiły się nierówności, które na bieżąco zgłaszaliśmy do usunięcia wykonawcy. Pomimo podjętych działań powstawały kolejne nierówności. Te największe były na bieżąco usuwane
Dobre rozpoznanie gwarancją skutecznego remontu

W ubiegłym roku podjęliśmy działania rozpoznawcze, które miały pomóc w określeniu zakresu ekspertyzy technicznej infrastruktury drogowej i obiektów inżynierskich oraz opracowania programu naprawczego. Wykonaliśmy ponad pięćdziesiąt odwiertów do badań geologicznych. Sprawdzaliśmy również szczelność i stan techniczny kanalizacji deszczowej. Zrobione zostały wykopy odkrywkowe: pasa rozdziału, jezdni, podbudowy, warstwy mrozoochronnej oraz zasypek kanalizacji. Wykonaliśmy również pomiary ugięć sprężystych aparatem FWD. Analiza pobranych próbek i wyniki pozostałych badań geotechnicznych zostaną przekazane firmie wyłonionej w przetargu na wykonanie opracowania technicznego remontu nawierzchni.
Skutki deformacji dla kierowców

Poruszając się po nierównej nawierzchni autostrady, należy liczyć się z obniżonym komfortem podróży. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność oraz bezwzględnie dostosować prędkość do obowiązującego na autostradzie oznakowania. Na tym odcinku obowiązują lokalne ograniczenia prędkości od 80 km do 110 km/h.
See less See more
 • Like
Reactions: 5
Mam pytanie.

Kiedy na węźle Nowe Marzy będzie oznaczony zjazd na ukończoną S5?

jechałem 24.12 i cały czas jest znak zjazdu na Bydgoszcz jako na DK91
W "najbliższym" czasie. Trzeba podpytać Budimex.
 • Like
Reactions: 1
W "najbliższym" czasie. Trzeba podpytać Budimex.
Będę wracał do Bydgoszczy w sobotę to zobaczę czy coś zmienili. Jak nie, napisze maila.
 • Like
Reactions: 2
W Gdace trochę koloryzują odnośnie S1. Nierówności w rejonie węzła Pyrzowice są na odcinku znacznie dłuższym niż 300 metrów.
 • Like
Reactions: 3
W Gdace trochę koloryzują odnośnie S1. Nierówności w rejonie węzła Pyrzowice są na odcinku znacznie dłuższym niż 300 metrów.
Ale też na dłuższym odcinku S1 niż 300 m?
 • Like
Reactions: 2
Dostałem info że znaki na węźle nowe Marzy zostaną zmienione na przełomie lutego i marca. Nie wiem czemu to tak długo trwa.
 • Like
Reactions: 5
Dostałem info że znaki na węźle nowe Marzy zostaną zmienione na przełomie lutego i marca. Nie wiem czemu to tak długo trwa.
Dlaczego tak długo. Budowa trwała długo, wiadomo, że koniec kontraktu był na sierpień 2022, nie można było tego przygotować wcześniej??
 • Like
Reactions: 4
A oznakowaniem na koncesyjnej A1 zajmuje się generalna czy koncesjonariusz?
 • Like
Reactions: 2
^^Koncesjonariusz. Stąd nie ma tabliczek z kilometrażem na tym odcinku.
 • Like
Reactions: 2
Tam to ładny burdel w oznakowaniu mają np. na Warlubiu jak się wjeżdża jest tabliczka "odcinkowy pomiar prędkości" za kilka kilometrów w stronę poludniową jest ograniczenie do 110 na jakieś 200 metrów i nie wiadomo po co, DK96 bez numeru na węźle Turzno itp.
 • Like
Reactions: 1
za kilka kilometrów w stronę poludniową jest ograniczenie do 110 na jakieś 200 metrów
Widoczność. Ostry zjazd po łuku stąd zwolnienie, jak przekraczasz szczyt i zaczynasz zjeżdżać to widzisz znowu kawał drogi i od razu jest odwołanie.
Jeżeli to jest powód dla 110 to przede wszystkim gratulację dla zarządcy, że stawia znaki deprecjonujące znaczenie ich. Kilkadziesiąt razy tam jechałem i nie byłem stanie wywnioskować dlaczego jest tam 110. Nie ma żadnego znaku informującego dlaczego postawiono na prostej drodze ograniczenie i jak dobrze pamiętam to 110 zaczyna i kończy się przed łukiem o którym wspominasz, który z resztą nie odbiega od innych łuków na tej drodze.
See less See more
 • Like
Reactions: 4
4141 - 4160 of 4306 Posts
Top