SkyscraperCity Forum banner

[A1] Toruń - Stryków

5042968 Views 13100 Replies 1089 Participants Last post by  pmaciej7
Zestawienie odcinków:

-A1 Grudziądz - Toruń .............................. 62,4 km.....08/2008 - 12/2011 .............................................. Skanska www.autostradaa1.pl
-A1 Czerniewice - Odolion ......................... 11,4 km.....06/2010 - 06/2012 ......................... SRB Civil Engineering Ltd
-A1 Odolion - Brzezie ............................... 23,1 km.....06/2010 - 06/2012 ......................... SRB Civil Engineering Ltd
-A1 Brzezie - Kowal ................................. 29,5 km.....06/2010 - 06/2012 ................................................ PBG SA
-A1 Kowal - Sójki .................................... 30,0 km.....07/2010 - 06/2012 ..... SRB CIVIL ENGINEERING, John Sisk & son, Roadbridge, Budbaum
-A1 Sójki - Kotliska .................................. 15,2 km.....06/2010 - 06/2012 ......................................... POLDIM S.A.
-A1 Kotliska - Piątek ................................. 9,0 km.....07/2010 - 06/2012 ..... SANDO BUDOWNICTWO POLSKA, Construcciones Sanchez Dominguez - Sando
-A1 Piątek - Stryków ............................... 21,0 km.....06/2010 - 06/2012 ....................................... Johann Bunte
-A1 w. Łódź - Północ, 291+000 - 295+850 ............ 4,8 km.....05/2010 - 11/2011 ........................................ Budimex S.A.


Węzeł Łódź - Północ:
....
  • Like
Reactions: jarfi
Status
Not open for further replies.
1 - 19 of 13101 Posts
^^ Niemożliwe, z Kutna do Piątku jest 20 km drogą 702, więc uwierzyłbym, że odcinek autostrady może mieć 19 km, ale na pewno nie 9.
9 kilometrów od węzła Kotliska to zaledwie tyle - i to w linii prostej:W linii prostej odległość między węzłami wynosi ok. 16 kilometrów. Ponieważ przetarg na odcinek Kotliska-Piątek nie obejmuje budowy węzłów, więc to musi oznaczać, że kilka kilometrów w pobliżu węzłów zostanie zbudowanych wraz z sąsiednimi odcinkami - innej możliwości fizycznie nie ma. Przypuszczam, że do sąsiednich odcinków dołączono te fragmenty autostrady między Kotliskami a Piątkiem, które nie wymagały przeprojektowania w związku z obszarem Natura 2000, tak żeby ten najpóźniej rozstrzygnięty przetarg obejmował jak najmniejszy odcinek.

-----
Update: Faktycznie jest tak jak przypuszczałem - zajrzałem do materiałów przetargowych odcinka Sójki-Kotliska i de facto ten odcinek dochodzi do MOP Krzyżanów (ok. 5 km za węzłem Kotliska na południe) albo nawet trochę dalej, czyli po prostu nazwa jest trochę myląca.
Chodziło o to, że zdziwiło mnie tych 9 km rzekomo między Kotliskami a Piątkiem, ale potem sprawa się wyjaśniła, przeczytałem, że będą budowane odcinki Sójki-Krzyżanów i Krzyżanów-Piątek (pomimo nazw "Sójki-Kotliska" i "Kotliska-Piątek", które trochę mnie zmyliły).
To nie jest budowa wiaduktu tylko centrum logistyczne budują przy torach. Konkretnie terminal intermodalny.
Zgadza się, to miejsce to jeszcze nie budowa autostrady, tylko terminala kontenerowego:

http://www.youtube.com/watch?v=pofCVaoFU-I#t=1m10sWiadukt autostrady A1 nad torami będzie stawiany około kilometra od końca tego terminala w stronę Warszawy.
Węzeł z DK92 ma być po wschodniej stronie miasta, więc raczej wersja wschodnia jest prawdziwa.


Z czego się zresztą bardzo cieszę, bo taki przebieg będzie z korzyścią dla dzielnicy przemysłowej Sklęczki, obok której przejdzie autostrada. (Nie rozumiem natomiast, dlaczego wizualizacje przebiegu autostrad publikowane przez GDDKiA były rysowane na starych mapach pochodzących z początku lat 80.).

Taki przebieg będzie bezpośrednio przy granicy Kutna:

Zaczęło się odhumusowywanie pasa ziemi pod autostradę w miejscach położonych przy granicy Kutna i jednocześnie bardzo blisko planowanego węzła Kotliska (lokalizacja na mapie):

Skrzyżowanie dróg gminnych, przy którym zostały zrobione te zdjęcia, ma być przesunięte:Wcześniej była tu relacja z Komadzyna - miejsce rozpoczęcia robót ziemnych na tym odcinku autostrady przesuwa się coraz bardziej na południe.
Ciekawostka:
http://www.ekutno.pl/?kutno=0&y=1&zoom=9747

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uwzględniła sugestie Prezydenta Kutna i zatwierdziła nadanie nazw "Kutno - Wschód" dla węzła drogowego autostrady A - 1 w miejscowości Kotliska (skrzyżowanie z drogą krajową nr 92) oraz "Kutno - Północ" dla węzła w miejscowości Sójki (skrzyżowanie z drogą krajową Nr 60).

Oprócz poprawy dostępności komunikacyjnej miasta cieszy również fakt, że Kutno trwale zaistnieje w świadomości użytkowników autostrady A-1 - mówi Joanna Brylska, Kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Kutna.
GDDKiA podjęła wreszcie mądrą decyzję i zaczyna nazywać węzły autostradowe nazwami najbliższych ważniejszych miast, a nie miejscowości, na terenie których się te węzły znajdują, a które przeciętnemu kierowcy niewiele by mówiły bez mapy. Tym bardziej, że np. z węzła w Kotliskach do granicy Kutna będzie 1,5 km i z terenu budowy autostrady doskonale widać zakłady znajdujące się w parku przemysłowym na Sklęczkach, więc dziwne byłoby, żeby nazwa Kutno nie pojawiła się w nazwie węzła. Oczywiście Włocławek, Toruń i inne miasta również zostaną uwzględnione w nazwach węzłów (np. "Włocławek Południe" zamiast "Kowal"). To rozsądne podejście.
A tu informacja o wszystkich wprowadzonych ostatnią decyzją GDDKiA zmianach nazw węzłów w województwie łódzkim:

Znane są już ostateczne nazwy węzłów drogowych na autostradach i drogach ekspresowych w województwie łódzkim. Oprócz niedawnych zmian dotyczących węzłów; "Zgierz" (A-2/ DW 702), "Stryków" (A-1/DK 14) i "Łódź - Północ" (A-1/A-2) nowe nazwy przyjęto dla kolejnych węzłów.
Nowe nazwy węzłów:

- "Łowicz" (A-2/DW 704) - dawna nazwa "Łyszkowice"
- "Skierniewice" (A-2/ DK 70) - dawna nazwa "Nieborów"
- "Kutno - Wschód" (A-1/DK 92) - dawna nazwa "Kotliska"
- "Kutno - Północ" (A-1/DK 60) - dawna nazwa "Sójki"
- "Łódź - Wschód" (A-1/DW 713) - dawna nazwa "Andrespol"
- "Łódź - Południe" (A-1/S-8) - dawna nazwa "Wrocław"

Łącznie na autostradach A-1, A-2 i drogach ekspresowych S-8 i S-14 w województwie łódzkim znajdzie się 60 węzłów drogowych.
(Informacja prasowa łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad)
Na tej bocznicy w Kutnie odbywa się przeładunek (z wagonów na wywrotki) kruszywa, cementu i innych materiałów wożonych na budowę okołokutnowskiego fragmentu A1:Zaobserwowałem na wiadukcie w ul. Łęczyckiej w Kutnie w ciągu kilku ostatnich dni, że wywrotki jeżdżą tamtędy kilkadziesiąt sekund, co może świadczyć o nasileniu prac.

Prawie codziennie jeżdżę pociągiem na trasie Kutno-Warszawa i zauważyłem, że zaczyna się budowa przyczółków wiaduktu, który ma być poprowadzony nad linią kolejową E20.
Budowa filarów wiaduktu autostrady na przecięciu z linią kolejową E20 - zdjęcie zrobione z pociągu. Jak widać, to dopiero początki:

http://www.ekutno.pl/?kutno=0&y=1&zoom=13241

Elementy autostrady na złomowisku i opóźnienia w budowie

Na składowiskach złomu w powiecie kutnowskim odkryto duże elementy metalowe pochodzące z budowy autostrady. Na jednym ze złomowisk pojawiła się policja. Ponad 5 metrowe metalowe konstrukcje okazały się jednak nadwyżką materiału, nie kradzionymi elementami.

Czasami odbywa się rozbiórka elementów starszych. Nie jest to wyliczalne. Wykonawca zamawia tyle materiału, aby w całosci został wykorzystany. Do zbrojenia używana jest stal żebrowana. Niewykluczone, że kradzieże na budowie się zdarzają, ale nie zaobserwowaliśmy tego procederu na masową skalę - mówi jeden z pracowników. - Na złom oddawane są nadwyżki elementów.

Wydaje się, że spadło tempo wykonywania robót drogowych na budowie autostrady w powiecie kutnowskim. Mimo wprowadzenia programu naprawczego na odcinku 270+000 – 278+100, szacowane opóźnienie na tym odcinku wynosi 30 – 45 dni. Budzi to głęboki niepokój nadzoru w związku z przesunięciem terminu ukończenia budowy - mówi jeden z inżynierów, pracujących na budowie.

Nadal niezadowalający jest postęp robót na przepustach, co zagraża realizacji kontraktu w terminie. Szczególnie krytyczny jest stan robót na przepustach P1, P2, P3 oraz P9. Wykonawca zapewne nadrobi opóźnienia z poprzednich okresów poprzez wydłużenie czasu pracy oraz większą mobilizację w dni wolne od pracy (soboty, niedziele).

Niepokojące jest również brak właściwego zaangażowania w budowę ramp dojazdowych do wiaduktów. Wykonawca nie prowadzi robót związanych z przełożeniem koryta rzeki Maliny, co może skutkować niewykonaniem nasypów.

Brak firm podwykonawczych wykonujących sieci wodociągowe, kanalizacji sanitarnej, instalacji sanitarnych również sprzyja opóźnieniu. Problemem jest także brak jakiegokolwiek postępu robót związanych z przebudową kolizji wodociągowych i budową przyłącza na OUA Piątek.
Znowu dochodzi do złodziejstwa na placu budowy:

W Krzyżanowie na budowie autostrady A1 notorycznie dochodzi do kradzieży paliwa. Kutnowska komenda zanotowała kilka takich zdarzeń.

Najbardziej spektakularne wydarzyło się 15 października. Nieznany sprawca dokonał kradzieży 600 litrów oleju napędowego z urządzeń budowlanych. Natomiast 5 grudnia ze zbiornika agregatu prądotwórczego skradziono 80 litrów.

Łupem złodziei tym razem na odcinku za Łaniętami padł również olej napędowy - 150 litrów i 4 lampy.

Sprawa okradania terenu budowy autostrady jest rozwojowa, postępowanie prowadzą funkcjonariusze KPP Kutno.
To już nie pierwsze takie przypadki. Wcześniej znikały m.in. fragmenty metalowych elementów konstrukcyjnych i niektóre z nich zauważano potem w skupach złomu. Można się obawiać, że "kombinowanie materiałów budowlanych" z placu budowy autostrady przez "zaradnych ludzi" to proceder ciągły.
Widzę, że wiadukt nad E-20 pozostawia miejsce na dwa dodatkowe tory, gdyby kiedyś w dalekiej przyszłości miały być dobudowywane.
http://www.ekutno.pl/wiadomosci,160...-w-wieszczycach-prace-na-autostradzie-w-pelni,

Nowy wiadukt w Sójkach osuwa się

Prawdopodobnie wadliwe podwieszenie drogi jest przyczyną zapadania się nieukończonego jeszcze wiaduktu na autostradzie A1 w Sójkach w gminie Strzelce. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi podczas kontroli wykryła usterkę i okazało się że wiadukt już wymaga remontu.

Nawierzchnia jest podwieszona na specjalnym olinowaniu i wykonawca za wcześnie zaczął zdejmować podpory pod konstrukcją i całość konstrukcji zaczęła osiadać. Teraz wykonawca musi ponownie ustawić podpory i naciągnąć liny. Oczywiście tym samym poniesie wszystkie koszty naprawy.

Dodam, że nie możemy zapominać o tym, że granica kontraktów nie przebiega w Kotliskach (przy węźle Kutno Wschód), tylko kilka kilometrów na południe, w okolicach wsi Łęki Kościelne. Sam węzeł, jak również MOP Krzyżanów należą do kontraktu upadłego Poldimu - więc nawet otwarcie odcinka Piątek-"Kotliska" pozwalałaby na dojazd najwyżej do wąskiej drogi gminnej Łęki Kościelne-Kutno - dlatego otwarcie odcinka Piątek-"Kotliska" ma sens tylko łącznie z otwarciem odcinka "Kotliska"-Sójki - bez tego tak czy inaczej jedyna możliwość zjazdu na drogę wojewódzką będzie w Piątku.

Sama nazwa tego odcinka wprowadza zamieszanie wśród osób nie siedzących w temacie - węzeł będzie nazywał się Kutno Wschód, w dokumentacji budowy zastosowano wcześniejszą nazwę Kotliska, a odcinek dochodzi do Krzyżanowa/Łęk Kościelnych - kilka kilometrów poza wieś o nazwie Kotliska.
Jak wyżej - wymagałoby to wznowienia prac na części odcinka Poldimu. Jedyna szansa jest taka, że B&K zgodzi się wkrótce na przejęcie odpowiedzialności za budowę i ukończy najpierw ten fragment (MOP Krzyżanów-węzeł Kutno Wschód) oraz sam węzeł. Czy istnieją w tej chwili jakieś inne procedury?
nie da sie kolego bo wiadukt na dk 92 warszawa - popznan jest nie skonczony i ruch idzie dołem poza tym estakada E221 ni jest jeszcze skonczona.
Nie tylko dlatego. Poniższa mapa pokazuje, w którym miejscu znajduje się podział odcinków Poldimu (zielony) i Sando (czerwony) - spójrzcie, ile to kilometrów od węzła na DK92:

Wszyscy się teraz skupili na SRB - a jak przebiega postęp prac na odcinku przejętym przez Bögl a Krýsl? Czy tam widać "wzrost zaangażowanych zasobów ludzkich i sprzętowych"?

EDIT: Dzisiaj wieczorem przejechałem na rowerze odcinek pomiędzy drogą Kutno-Oporów-Żychlin a DK92 i byłem niemile zaskoczony - nic się nie zmieniło od czasu, kiedy widziałem to miejsce 2 miesiące temu. Zaawansowana erozja nasypów, wiadukt nad linią kolejową E-20 w nadal w stanie surowym, brak jakiejkolwiek warstwy asfaltu na kilkadziesiąt metrów z obydwu stron przed tym wiaduktem, na terenie autostrady i obok niej walają się resztki materiałów budowlanych, nikt tego nie pilnuje (kontenery, w których kiedyś siedzieli ochroniarze, stoją puste). Na tym fragmencie B&K ewidentnie jeszcze nie wznowił prac. Koło węzła Kutno Wschód zauważyłem kilka sztuk sprzętu budowlanego, w jednym kontenerze mieszkalnym świeciło światło.

Czy są miejsca, gdzie B&K już pracuje?
1 - 19 of 13101 Posts
Status
Not open for further replies.
Top