SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 47 Posts

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
mikeleg said:
Ten odcinek pozwoli ominąć ten cholerny Stryków, ale i nie tylko, wydatnie skróci się czas przejazdu (podejrzewam, że teraz jedzie się tam z 3h, a po otwarciu tego odcinka zajmie to koło 1h) i co nie warto???
To znaczy chciałbyś ze Strykowa w stronę Warszawy pojechać A1 przez Kutno? Ewentualnie DW703 od węzła "Piątek" (na A1)?

bartosz_berlinka said:
Już nie kontestuj. :) Ominie się te wszystkie Krośniewice i inne Łęczyce. A i nawet odcinek A2 (Emilia - Stryków) w końcu się do czegoś przyda (paradokasalnie do odwrotnego kierunku jazdy niż by się wydawało). ;-)
Wiem. Zupełnie bezużyteczny nie będzie. 77 km autostradą to jakieś 20 min szybciej, ale Łodzi sie nie ominie (co może zająć nawet i godzinę).
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
A przetarg na projekt A1 Toruń-Stryków ciągle nie roztrzygnięty. Przy terminie 18 miesięcy, w najlepszym wypadku pod koniec 2008 będzie gotowy projekt.
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
Odpowiadając na pytanie burmistrza Kowala Eugeniusza Gołembiewskiego, wiceminister transportu Piotr Stomma podkreślił, że data zakończenia budowy autostrady A-1 w 2010 roku jest aktualna. Poinformował m.in., że odcinek autostrady A-1 Toruń-Stryków jest w fazie wykupu gruntów. Wkrótce nastąpi wyłonienie wykonawcy dokumentacji techniczno–budowlanej. Planuje się też zakończenie wykupu gruntów oraz prac archeologicznych.
Wkrótce to znaczy kiedy? Właśnie mija 7 miesiąc od ogłoszenia tego przetargu.
Wykonawca ma 18 miesięcy na opracowanie dokumentacji. Na samą budowę liczy się 24 miesiące. Zakładając, że w kalendarzach w ministerstwie i generalnej dyrekcji rok ma również 12 miesięcy, w jaki sposób zamierzają tego dokonać? :eek:hno:
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
Hmm ciekawe....
Jesli zapowiedzi sie sprawdza to w 2008 powinna rozpoczać sie budowa na odcinku Torun - Strykow i dalej Strykow - Sośnica. Biorac pod uwade ze w tym czasie ma byc budowana A2 Strykow - Konotopa i A4 Szarow - Tarnow mamy juz ok 600km budowanych autostrad w czasie 24 miesiecy.

Ciekawe z czego chca to zbudowac jak juz dzisiaj brakuje kruszyw, cementu, wapna itp.
Wg zapowiedzi to jeszcze Nowe Marzy - Toruń ma się zacząć w 2008.
Jednak w przypadku Toruń - Stryków to akurat można mieć całkowitą pewność, że nie zacznie się w 2008. Jeśli się zacznie w pierwszej połowie 2009 to będzie sukces.
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
300 - ilość, która upłynęła od ogłoszenia przetargu (ciągle w toku) na projekt tego odcinka :bash:
1324 - ilość dni do wielokrotnie obiecanego przez ministra terminu wybudowania A1 (31 grudnia 2010 r.)
46 - tyle dni ma generalna dyrekcja na ogłoszenie przetargu, złożenie ofert, roztrzygnięcie przetargu i podpisanie umów na budowę tego odcinka, zakładając, że projekt będzie powstawał w 18 miesięcy (zgodnie z ogłoszeniem), budowa będzie trwała 24 miesiące, a termin oddania do użytku w 2010 jest święty.
1850 - mniej więcej tyle dni pozostało do rozpoczęnia Euro 2012
570 - ilość dni, którą generalna dyrekcja ma jeszcze na przetargi, biurokrację i opóźnienia, aby wyrobić się przynajmniej do Euro2012. Chyba jest jakiś cień szansy, że zdążą przynajmniej na Euro 2012.
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
Tak po cichu i bez rozgłosu zamówienie spadło dzisiaj do kategorii 'Rozstrzygnięte':

Nazwa/adres wykonawcy, któremu udzielono zamówienia:

zad. 1.
Konsorcjum firm: 1/ Biuro projektów budownictwa komunikacyjnego "TRAKT" dr. inż. Grzegorz Nowaczyk; 2/ SENER INGENIERIA Y SISTEMAS S.A..;z siedzibą przy Avenida de Zugazarte 56, 48930 Las Arena Vicaya, Hiszpania
zad. 2.
Konsorcjum firm: 1/ ARCADIS PROFIL Sp. z o.o.; 2/ "MOSTY KATOWICE" Sp. z o.o.; 3/ Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów "Transprojekt -Warszawa" Sp. z o.o.; 4/ DHV Polska Sp. z o.o.

Cena:
zad. 1
8.999.500 Euro netto
zad. 2
9.752.500 Euro netto

Liczba otrzymanych ofert:
po 2 OFERTY
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
Porażka. Z generalną dyrekcją nigdy nie zbudujemy dróg na poziomie.
Na na południowej obwodnicy Torunia mniej więcej na przedłużeniu mostu planowany jest jeszcze węzęł Kluczyki. W pewnym stopniu uratowałby sytuację.
I jeszcze ta trąbka.
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
To jest SPO Autostrady na wjeździe na A i na zjeździe z A. Przecież na całej A1 na węzłach mają być SPO. Miejmy nadzieję, że jak wyjeżdżający z A na tym SPO pokaże bilet z Lubicza to puszczą go bez pokazywania portfela :) No i oczywiście na odwrót - w Lubiczu bilet z Czerniewic.
Raczej będzie na odwrót. Zamiast około 2 zł zapłaci 12 zł (2 zł za 10 km autostrady i 10 zł za przejazd mostem).
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
Nie rozumiesz. Albo w Czerniewicach albo wcześniej w Lubiczu miało być PPO kończące odcinek GTC. Z tego chyba też wyplywa logiczny wniosek, że powinno być następne PPO dla odcinka Toruń - Łódź.
Zupełnie oczywiste wydaje się zatem, że PPO (te od GTC) powinno być przed węzłem w Lubiczu, potem darmowy odcinek przez most (razem z S10), a potem zintegrowany węzeł A1 z S10 i DK91 i dopiero potem PPO otwierające kolejny odcinek.
W przypadku GTC, PPO miało być między Czerniewicami a Lubiczem. A dokładnie tuż za MOPem Nowa Wieś. Potem gdzieś między Czerniewicami a Ciechocinkiem kolejny PPO. Takie rozwiązanie to głupota ze względu na koszty budowy, poboru opłat i wygody użytkowników.
Jak ma być teraz to niewadomo, ale skoro dochody GTC z myta mają i tak trafiać do KFD to może wystarczy tylko Rusocin. Trzeba 'tylko'' uruchomić system zgodny z systemem GTC wraz z otwarciem autostrady.
A Czerniewice musi mieć połączenie z DK1. Nie ma, że się nie da. Wszystko się da. Tylko trzeba przewietrzyć generalną dyrekcję i MT.
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
^^ Najprostsze rozwiązanie to jezdnia zbiorcza równoległa do A1 i 4 SPO na jej początkach i końcach.
Z jezdni zbiorczej mogłaby być koniczynka z DK-1 i trąbka (lub lepiej trójkąt) z S10.
Tylko czy to by się zmieściło pod wiaduktami kolejowymi?
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
Marrcoss, nie zapominaj, że w ramach koncertu życzeń GDDKiA jest jeszcze poprawa węzła z DK22 od strony Tczewa. Będzie równo, płynnie, a co najważniejsze - bezpiecznie.
Przede wszystkim przed otwarciem A-1 Swarożyn-Rusocin przydałoby się poprawić węzęł od strony południowej.
Jednak wiadukty to pewnie nie ruszą. Ani nie rozsuną łącznic, aby się ruch na DK1 nie musiał przeplatać na bardzo krótkim odcinku pod wiaduktem na niewymiarowych pasach.
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
http://biznes.interia.pl/news/czeka-nas-druga-rospuda,967006

28 sierpnia 2007

Autostrada pełna ekobłędów

Drogowa dyrekcja chce szybko ruszyć z budową autostrady Grudziądz - Toruń. GTC wytyka jej jednak mnóstwo błędów w raporcie środowiskowym.

14 września odbędzie się pierwsza sądowa batalia między firmą Gdańsk Transport Company GTC) a resortem transportu i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Chodzi o koncesję na budowę autostrady A1 Gdańsk - Toruń. Resort transportu uznał, że wygasła.

Druga Rospuda

GTC kwestionuje prawa dyrekcji do realizacji projektu, a teraz wytyka też jej błędy w przygotowanym raporcie środowiskowym.

- Będziemy mieć powtórkę z Rospudy, jeśli dokumentacja związana z projektem nie będzie zgodna z prawem. Nikt zresztą nie zechce takiej inwestycji sfinansować. Chcemy włączyć się w postępowanie środowiskowe, bo jeśli sąd zdecyduje, że mamy prawo do projektu, to ważne będzie dla nas prawidłowe przygotowanie inwestycji - mówi Aleksander Kozłowski, szef rady nadzorczej GTC.

Spółka ma opinię dotyczącą środowiskowego raportu dyrekcji. Wynika z niej, że w raporcie pominięto stosunki gruntowo-wodne w dolinie Wisły blisko Grudziądza oraz problem odwodnienia tego obszaru podczas budowy. Pominięto też sprawę wymiany gruntów (chronione torfowiska). W opinii napisano również, że jeśli chodzi o informacje dotyczące siedlisk roślin i zwierząt na obszarach Natura 2000 raport dyrekcji nie przedstawia ich inwentaryzacji, lecz jedynie powołuje się na dane literaturowe. Niektóre pochodzą nawet z lat 20. ubiegłego stulecia. Najcięższy zarzut dotyczy jednak zapisania w raporcie GDDKiA stwierdzeń o niekorzystnych efektach transgranicznych związanych z przemieszczaniem się fauny przy budowie trasy. Gdyby tak było naprawdę, to projekt trzeba skonsultować z krajami sąsiedzkimi. Lepiej nie myśleć, co się stanie, jeśli będą miały zastrzeżenia.

Na komentarz GDDKiA do zarzutów GTC czekaliśmy niemal trzy tygodnie.

"Odcinek A1 Nowe Marzy - Toruń nie jest przedmiotem działalności GTC" - napisali przedstawiciele biura dyrekcji. Dodali też, że wszystkie informacje zawarte w raporcie są zgodne z prawem ochrony środowiska.
- Minister środowiska oraz państwowy inspektor sanitarny wydali zgody na realizację tego przedsięwzięcia - podkreślają przedstawiciele GDDKiA.

Teraz wojewoda kujawsko-pomorski może wydać decyzję środowiskową i jeśli nie zostanie oprotestowana przez GTC lub ekologów, to dyrekcja będzie mogła rozpocząć projekt.

Napięte terminy

- Nie otrzymałem żadnych dokumentów, ale kiedy je dostanę, to poproszę organizacje ekologiczne o opinie w ciągu 7 dni. W połowie września powinniśmy wydać decyzję. Termin ten musi być dotrzymany, jeśli chcemy zakończyć budowę do 2010 r. - mówi Mirosław Jagodziński, dyrektor Wydziału Infrastruktury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Autostrada A1 ma połączyć Gdańsk z Czechami. Przyśpieszenie jej budowy od początku było priorytetem rządu PiS. Po przyznaniu Polsce organizacji Euro 2012 sprawa stała się jeszcze pilniejsza.

Katarzyna Kapczyńska
:no: :no: :no:
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
Bardzo bym prosił abyś merytorycznie podszedł do sprawy uprzednio zapoznając się z tematyką a potem ewentualnie wytykał winnych.

Post Twój jest delikatnie mówiąc niesmaczny.
Zupełnie nierozumiem dlaczego. Ten kto z całą świadomością łamie prawo powinien ponosić tego skutki. Jeśli skutkiem będzie konieczność wypłaty odszkodowania to zupełnie nie rozumiem dlaczego nie miałby pokrywać 100% kwoty, którą zapłaci skarb państwa. Swoją drogą już samo opóźnienie w budowie to niewymierne straty dla nas wszystkich.
A jeśli miałbym przyjmować zakłady to obstawiam 9:1 wygraną GTC. Na pytanie dlaczego kieruję do ustawy o wolności gospodarczej (należy czytać łącznie z przepisami przejściowymi), czego (publicznie znana) argumentacja ministra transportu jakby nie dostrzegała.
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
http://biznes.onet.pl/2,1617266,wiadomosci.html

Sąd uchylił decyzję o wygaśnięciu koncesji dla GTC
(PAP, pr/03.10.2007, godz. 15:58)

Decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie wygasa koncesja dla spółki Gdańsk Transport Company (GTC) na budowę i eksploatację autostrady A1 Gdańsk - Toruń.

Sąd uchylił w środę decyzję ministra transportu o wygaśnięciu koncesji dla spółki GTC. Na początku roku minister transportu Jerzy Polaczek ogłosił decyzję o wygaśnięciu koncesji dla GTC. Spółka najpierw odwołała się od tej decyzji do ministra transportu, ale w marcu minister ją podtrzymał. Wobec tego spółka zaskarżyła marcową decyzję do sądu.

GTC buduje obecnie północną część odcinka kontrowersyjnego odcinka Gdańsk - Grudziądz. Cała autostrada A1 od Gdańska do południowej granicy państwa ma być gotowa w 2010 roku.
 

·
Registered
Joined
·
3,682 Posts
W Radiu Gdańsk przewodniczący RN GTC mówił natomiast, że chcą natychmiast przystąpić do negocjacji. :)
Informujemy ponadto, że niezależnie od postępowania w tej sprawie, którego istotą jest odmienna interpretacja przepisów prawa, przewidywane jest w przyszłym tygodniu ogłoszenie przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy na autostradzie A1 na odcinku Nowe Marzy – Toruń (61 km).
'niezależnie od postępowania w tej sprawie' - czyli sprawiedliwość ludowa (której istotę najlepiej wyjaśnia scena z Sami swoi - "Sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie")
'odmienna interpretacja przepisów prawa' - czytaj: brak umiejętności czytania ze zrozumieniem prostego tekstu w języku polskim
 
1 - 20 of 47 Posts
Status
Not open for further replies.
Top