Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 16 of 16 Posts

·
Widziane z oddali
385 Posts
Tyle dyskusji i protestów w sprawie Czerniewic - i dobrze! Tymczasem jeszcze nikt nie zauważył, że węzeł Pikutkowo to totalny skandal! To ma być główne połączenie autostrady A1 ze 120-tysięcznym Włocławkiem, a co jest? Oto łącznica, na której usytuowano SPO, ma być połączona z drogą krajową DK 62 (DK 270) jednopoziomowym skrzyżowaniem! Samochody jadące od strony Włocławka będą kolizyjnie skręcać w lewo na łącznicę. Na węźle Brzezie jest w podobnym układzie przynajmniej rondo, a tutaj? Dlaczego na Pikutkowie nie zaprojektowano takiego rozwiązania, jakie jest na węźle Kowal, gdzie z autostrady (i na autostradę) rzeczywiście bezkolizyjnie można wjechać z obecnej krajowej "jedynki"? Na węźle Pikutkowo zabrakło jednego wiaduktu - nad drogą DK 62 (DK 270) - który pozwoliłby bezkolizyjnie połączyć wjazd na autostradę z szosą wiodąca do Włocławka. Ja już nie mówię, że cały odcinek DK 62 od łącznicy pikutkowskiej aż do ronda Falbanka we Włocławku powinien być drogą dwujezdniową, bo to już wykracza poza temat tego wątku, ale... Władze i mieszkańcy Włocławka - obudźcie się! Trwają konsultacje, na zmiany jeszcze nie jest za późno.

·
Widziane z oddali
385 Posts
Nie chodzi o to, by w Pikutkowie była "koniczynka", ale przynajmniej taki wariant, jaki jest na węźle Kowal. Co z tego, że Włocławek ma aż trzy wjazdy na A1, skoro ten w Pikutkowie będzie najbardziej popularny, bo najbliższy miasta.

·
Widziane z oddali
385 Posts
Niegdyś Marek Porcjusz Kato każde przemówienie w senacie rzymskim kończył słowami: "Kartagina musi zostać zniszczona". Pójdę za jego przykładem i każde wystąpienie na tym forum będę kończył słowami: "Pikutkowo musi zostać przeprojektowane!".
Nie może być tak, że główne połączenie autostrady A1 z Włocławkiem będzie miało tak wąską SPO (stację poboru opłat) oraz kolizyjne połączenie z drogą krajową DK 62 (DK 270). Może zostać "trąbka", ale połączenie łącznicy z drogą DK 62 (DK 270) musi być bezkolizyjne! A odcinek tej drogi od łącznicy do ronda Falbanka (położonego już na terenie Włocławka) powinien być dwujezdniowy (może nawet o statusie drogi ekspresowej).
Uczulam władze Włocławka i społeczność mojego rodzinnego miasta, aby nie dały się zmarginalizować! Węzeł nazywa się co prawda Pikutkowo, ale to jest najważniejsze połączenie autostrady z Włocławkiem.
Pikutkowo musi zostać przeprojektowane!

·
Widziane z oddali
385 Posts
Hej, Czwarty! Cieszę się, że zauważyłeś to samo, co ja. Na węźle Pikutkowo na pewno bedzie spory ruch. Dlatego droga DK62 powinna mieć BEZKOLIZYJNY zjazd i wjazd na łącznicę autostradową. Dwujezdniowy odcinek DK62 od tego węzła do ronda Falbanka już w granicach Włocławka to raczej "pieśń przyszłości" (a także kwestia całkiem innej inwestycji, z budową A1 nie mającej nic wspólnego), ale połączenie z węzłem powinno być tak zrobione, żeby potem pasowało do takiego poszerzenia.

·
Widziane z oddali
385 Posts
Popieram opinie Czwartego i Mabiela, że powinno się powalczyć o remont odcinka DK-62 Falbanka - Pikutkowo. 2x2 na tym odcinku to wcale nie przesada - to będzie przecież główne połączenie Włocławka z autostradą. Jeśli ktoś będzie jechał z południa, to raczej wybierze jazdę aż do Pikutkowa (zwłaszcza że zapłacił, więc będzie chciał jak najdłużej korzystać z autostrady). No, może jeśli mieszka na Chopina albo na os. Kazimierza Wielkiego, to wybierze zjazd w Kowalu. A jadacy A-1 z północy? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że jadący do Włocławka zechcą zjechać z autostrady na węźle w Brzeziu i pchać się na ul. Toruńską. Moim zdaniem węzeł Brzezie będzie służyć przede wszystkim jako zjazd do Anwilu, do strefy przemysłowej itp. Wniosek: zjazd w Pikutkowie jest najważniejszy i 2x2 stamtąd do Falbanki bardzo się przyda.

·
Widziane z oddali
385 Posts
^^ Bo to jest jeden z największych w Polsce obszarów występowania wydm śródlądowych
^^ Dopowiem, że to jest Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka. W czasie ostatniego zlodowacenia było to koryto ogromnej rzeki, która odprowadzała wody z topniejącego lodowca w kierunku zachodnim. Dlatego tyle tu piasku.
A jako żem Maciej z Kujaw, to jeszcze powiem, że wydmy w języku pierwotnych mieszkańców tych terenów nazywały się "kujawy", tak jak dziś cały region. Językoznawca Stanisław Rospond (podaję za Wikipedią) wywodził nazwę Kujawy od słów "kui", "kuiati", oznaczających zarówno wicher jak i teren równinny, wydmowy, narażony na silne podmuchy wiatru. :)

·
Widziane z oddali
385 Posts
... Może by tak umieścić jakieś ładne tablice po polsku, niemiecku, angielsku, i francusku z tą ciekawostką ;) Skoro mamy takie tereny i taką historię to warto by było się tym pochwalić i zrobić z tego miłą ciekawostkę podczas odprężającego postoju :cheers:
Myślę, że takie ciekawostki historyczno-geograficzno-turystyczne mogłyby być umieszczane na tablicach w MOP-ach, a więc tam, gdzie użytkownicy autostrad się mogą zatrzymać.

·
Widziane z oddali
385 Posts
Gajeś;97348428 said:
Widzę, że wiele osób zastanawia się czemu to przejście dla zwierząt takie ogromne. Ja również się nad tym zastanawiam i naprawdę nie mam pojęcia. Tymbardziej, że...

...po jednej stronie kawałek lasu, ale po drugiej to nie ma nic! Wydaje mi się, że to pieniądze wyrzucone w błoto :/

To przejście jest tak samo ogromne, jak wszystkie inne na budowanych polskich autostradach. Przejście dla dużych zwierząt (taka jest pełna nazwa takiego obiektu) musi mieć szerokość 60 m. Są budowane na uprzednio zbadanych szlakach migracji zwierzyny. Niekoniecznie w lasach - mogą być także na otwartych polach, którędy zwierzęta (sarny, jelenie, łosie) wędrują od jednego kompleksu leśnego do drugiego oraz na żerowiska, a takowe dla roślinożerców to głównie łąki i pola (a nie lasy - w lasach to głównie śpią).

·
Widziane z oddali
385 Posts
A co to za obiekt na zdjęciach 3 i 4?
Spory taki. Na środku chyba jakiś most, ale nie ogarniam jakież to drogi mają iść po obu stronach mostu, że tyle miejsca zostawili ( zwłaszcza na 4 zdjęciu "na dole" zdjęcia ) - znowu jakies megapezety?
To jest WA (numeru nie znam z pamięci) nad doliną rzeki Zgłowiączki w pobliżu wsi Wieniec. Po obydwu stronach rzeki rzeczywiście przejdą drogi. Od zachodu - szosa Włocławek - Osięciny, a od wschodu - dojazdowa droga do składowiska śmieci w Machnaczu.

1 - 16 of 16 Posts
Status
Not open for further replies.