SkyscraperCity Forum banner

[A1] Toruń - Stryków

5052905 Views 13100 Replies 1089 Participants Last post by  pmaciej7
Zestawienie odcinków:

-A1 Grudziądz - Toruń .............................. 62,4 km.....08/2008 - 12/2011 .............................................. Skanska www.autostradaa1.pl
-A1 Czerniewice - Odolion ......................... 11,4 km.....06/2010 - 06/2012 ......................... SRB Civil Engineering Ltd
-A1 Odolion - Brzezie ............................... 23,1 km.....06/2010 - 06/2012 ......................... SRB Civil Engineering Ltd
-A1 Brzezie - Kowal ................................. 29,5 km.....06/2010 - 06/2012 ................................................ PBG SA
-A1 Kowal - Sójki .................................... 30,0 km.....07/2010 - 06/2012 ..... SRB CIVIL ENGINEERING, John Sisk & son, Roadbridge, Budbaum
-A1 Sójki - Kotliska .................................. 15,2 km.....06/2010 - 06/2012 ......................................... POLDIM S.A.
-A1 Kotliska - Piątek ................................. 9,0 km.....07/2010 - 06/2012 ..... SANDO BUDOWNICTWO POLSKA, Construcciones Sanchez Dominguez - Sando
-A1 Piątek - Stryków ............................... 21,0 km.....06/2010 - 06/2012 ....................................... Johann Bunte
-A1 w. Łódź - Północ, 291+000 - 295+850 ............ 4,8 km.....05/2010 - 11/2011 ........................................ Budimex S.A.


Węzeł Łódź - Północ:
....
See less See more
  • Like
Reactions: 1
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 13101 Posts
Do końca czerwca mają być wykupione grunty w powiecie włocławskim pod budowę autostrady A-1. Pomiędzy Toruniem a Włocławkiem są już wykupione tereny pod budowę autostrady A-1.
Nie jest natomiast uporządkowana kwestia gruntów od Włocławka do granic województw kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Kiedy ruszy budowa na odcinku od Czerniewic koło Torunia do podłódzkiego Strykowa? Włocławski poseł PiS Łukasz Zbonikowski zapewniał ostatnio, że nastąpi to w przyszłym roku.
Budowa włocławskiego odcinka autostrady ma trwać około dwóch lat. Jeśli te prognozy się sprawdzą, już w 2010 r. kierowcy będą mogli jeździć A-1. Autostrada jest potrzebna m.in. dlatego, że odciąży mocno wyeksploatowaną, wręcz zrujnowaną drogę nr 1. Władze miasta i województwa liczą też na to, że inwestycja przyczyni się do ożywienia gospodarczego naszego regionu:banana:

Źródło: http://q4.pl/
^^Jeśli faktycznie zaczęliby w przyszłym roku,to wtedy A1 budowana byłaby na całej swej długości:) Jakoś jeszcze nie potrafię się oswoić z tą myślą;)
Będzie to jedyny plac budowy na świecie, który bedzie widać z księżyca;)
Autostrada w 2010

W Ministerstwie Transportu odbyło się w miniony piątek nadzwyczajne walne zebranie członków Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej.
Z naszego regionu do Stowarzyszenia należą Toruń i Kowal. Odpowiadając na pytanie burmistrza Kowala Eugeniusza Gołembiewskiego, wiceminister transportu Piotr Stomma podkreślił, że data zakończenia budowy autostrady A-1 w 2010 roku jest aktualna. Poinformował m.in., że odcinek autostrady A-1 Toruń-Stryków jest w fazie wykupu gruntów. Wkrótce nastąpi wyłonienie wykonawcy dokumentacji techniczno–budowlanej. Planuje się też zakończenie wykupu gruntów oraz prac archeologicznych.

Źródło:www.nowosci.com.pl
Oto fragment rozmowy z EUGENIUSZEM GOŁEMBIEWSKIM burmistrzem Kowala należącego do Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej.

- Rozumiem, że jako burmistrz miasta, należącego do Stowarzyszenia ma pan najświeższe informacje w sprawie budowy włocławskiego odcinka A-1. Czy jest szansa, żeby ta inwestycja zakończyła się w 2010 roku?
- Takie zapewnienia otrzymaliśmy ostatnio podczas Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia od wiceministra transportu Piotra Stommy. W tym roku ma zakończyć się wykup gruntów. Na terenie dawnego województwa włocławskiego do tej pory wykupionych zostało 45 procent terenów. W tym miesiącu ogłoszony też został przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej, która powinna być gotowa do końca przyszłego roku. W roku 2009 budowa ma ruszyć. Co ważne, wszystkie decyzje lokalizacyjne dotyczące A-1 są prawomocne. Na tym etapie nie ma więc możliwości lokalizowania nowych zjazdów czy zmiany przebiegu trasy.

Źródło: www.q4.pl
See less See more
Wiem jaki jest ruch na DK-1 w Kowalu. Mi chodzilo o to ile osob bedzie zjezdzac z DK1 na autostrade i odwrotnie na tym wezle. Do Wloclawka sa juz wczesniej dwa wezly - Pikutkowo i Brzezie. A w druga strone nie ma zadnej innej wiekszej miejscowosci. No moze Lubien Kuj. i tyle. Nie bardzo wiem w jakim celu auta mialby korzystac z tego wezla ? Tam sa same wioski dookola.

Co wiecej w Kowalu budowana jest obwodnica.
A ja uważam, że węzeł 'KOWAL' jest jak najbardziej potrzebny. Będą z niego korzystać mieszkańcy okolicznych miejscowości - Kowala, Lubienia Kujawskiego czy Gostynina oraz mieszkańcy Włocławka, którzy mieszkają w jego południowej części (dzielnica Michelin). Dodatkowo w Lubieniu Kujawskim powstaje Strefa Przemysłowa, więc ten węzeł będzie dodatkowym atutem w przyciąganiu inwestorów. :)

A obecnie budowana obwodnica Kowala w ciągu DK1 nie w tym przypadku znaczenia.
^^
Takie pytanie pewnie zbyt szczegółowe, ale może się ktoś orientuje, bo to to samo miejsce
Jak ma się budowa A1 do lotniska w Kruszynie? Nie zostanie "obcięte" przez autostradę, bo chyba dość blisko się spotkają?
Lotnisko w Kruszynie znajduje sie dosc blisko planowanego przebiegu A1, jednak nie zostanie "obcięte" :)
A-1 ma odciążyć ruch na „jedynce”

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych zakończyła wykup gruntów pod autostradę A-1 na odcinku od Czerniewic do granic województwa.

Trasa ma być gotowa do końca 2010 roku i, jak zapewnia Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych, nie będzie żadnych opóźnień. - Nieprawdą jest, że włocławski odcinek będzie realizowany na końcu - mówi.

Zakończono wykup 1500 działek. Pozostałe ponad 400 nieruchomości jest własnością samorządów lub Skarbu Państwa. Zostaną one przejęte na mocy zarządzenia wojewody.

Długość autostrady od Czerniewic do granic województwa będzie wynosić 79 km. Budowa pochłonie 450 mln euro. Autostrada ma odciążyć ruch tranzytowy na krajowej „jedynce”, która na odcinku kilkunastu kilometrów biegnie przez Włocławek. Pytanie tylko, w jakim stopniu, bowiem autostrada będzie płatna.

- Nie ma instrumentów prawnych, które nakazałyby tirom rezygnację z korzystania z „jedynki”, ale przecież nie po to budujemy autostrady, żeby ludzie jeździli bocznymi drogami - mówi Okoński. - Poruszając się A-1, kierowca szybciej dotrze do celu, bo uniknie stania w długich korkach i będzie mógł osiągnąć większą prędkość. A-1 będzie również znacznie bezpieczniejsza, bo będzie drogą lepszej jakości. Autostrada odciąży „jedynkę” i drogi wojewódzkie. Nawet jeżeli 50 proc. tranzytu wybierze nową autostradę, w dużej mierze przyczyni się to do rozładowania korków na tych drogach.

Źródło: www.nowosci.com.pl
See less See more
A między Toruniem a Łodzią kiedy pojedziemy...?
Nie moge się doczekać kiedy na Kujawach zacznie się budowa, bo mieszkam 3 km od planowanego przebiegu, więc będę miał możliwość często focić :)
a co z odcinkiem od torunia do strykowa, na jakim etapie jest przygotowanie tego odcinka? ponoć A1 miała byc gotowa do konca 2010.

grrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!
Z tego co mi wiadomo wykupiona jest już większość ziem.

Ogólnie patrząc na tę sprawę można się załamać...:eek:hno: Działania ministra Grabarczyka są wbrew temu co PO zapowiadało w kampani, czyli budowa autostrad w systemi partnerstwa publiczno-prywatnego... Natomiast obecny minister kontynuuje działania poprzednika, który wlaczył o odebranie koncesko GTC...:nuts:
Najwięcej widać wyciętych drzew w okolicach Odolionu około 10 metrów od DK1 na długości około 1km.
coś chyba za blisko DK1..
Rzeczywiście wg planów http://www.siskom.waw.pl/autostrady/a1/a1-150-190.jpg widać, że przez kilka km A1 i DK1 będą bardzo blisko siebie.
Nieśmiało proponuje podział wątku na 2: Grudziądz-Toruń i Toruń- Stryków - z wiadomych względów ;)
Ekologom nie podoba się budowa autostrady A1 i tamy w Nieszawie

Unia może odmówić dotowania budowy autostrady A1 oraz tamy w Nieszawie. Projekty te znalazły się na czarnej liście ekologów.


Bankwatch i Friends of the Earth Europe opublikowały czarną listę projektów, które mają być dotowane przez UE, a które są kontrowersyjne pod względem ekologicznym.

Na liście znalazła się budowa zapory wodnej w Nieszawie oraz autostrada A1 z Gdańska do Strykowa, gdyż zagraża obszarom Natura 2000.

Lista została wysłana do Komisji Europejskiej z apelem, by UE nie współfinansowała tych projektów. - Jest duże prawdopodobieństwo, że KE po przeanalizowaniu tych projektów odrzuci je - powiedział Robert Cyglicki z Bankwatch.
http://www.gazetapomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080226/AKTUALNOSCI/114027673
Dziś jechałem pociągiem z Torunia do Włocławka i miałem okazję zobaczyć wycinkę lasu pod A1. Od przyszłego węzła w Czerniewicach widać wyraźnie wycięty odcinek lasu, który biegnie wzdłuż torów kolejowych, po ich prawej stronie. Jakieś 5 km dalej "wycinka" krzyżuje się z torami i tym samym przyszła A1 wchodzi pomiędzy tory a DK1.
Wynika z tego, że obecny zjazd z DK1 na S10 będzie zlikwidowany... Kompletna bzdura, bo tym samym Toruń straci obwodnicę dla DK1 i samochody będą jeździły przez miasto...:nuts:
w naszym kraju realne stają się reczy, o ktorych nie śniło się nawet największym filozofom..
Prawdopodbnie dlatego, że trzeba by wybudować jeszcze jeden zjazd w miejscu stojącego tam motelu.
Województwo kujawsko-pomorskie będzie chyba jedynym regionem Europy, w którym fragment autostrady zostanie zastąpiony drogą o niższym standardzie.

Tak się stanie, jeśli rząd nie dojdzie do porozumienia z konsorcjum Gdańsk Transport Company.

W ten sposób rząd zostawia sobie alternatywę w przypadku kolejnego zerwania rozmów w sprawie wysokości opłat za przejazd autostradą A1.

Z Grudziądza do Torunia
Sytuacja jest poważna, bo dzięki koncesji GTC jest jedyną firmą, która ma prawo budować odcinek "jedynki" z Gdańska do Torunia. I potem pobierać opłaty za przejazd tą trasą.

Potwierdził to sąd, do którego odwołało się GTC, gdy poprzedni rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego, próbował zrezygnować zusług konsorcjum i budować A1 z pieniędzy państwowych.

Skutek jest taki, że konsorcjum ma mocną pozycję przetargową i jeśli rząd nie zgodzi się na proponowane przez nie opłaty, to zerwie umowę.

Dlatego by jednak nie płacić horrendalnego odszkodowania konsorcjum ministerstwo infrastruktury wymyśliło, że zamiast autostrady zbuduje... drogę ekspresową. A ta, choć darmowa, będzie budowana według obniżonych standardów. Informację tę potwierdził wczoraj premier Donald Tusk.

Dla nas oznacza to kłopoty, bowiem pomysł rządu dotyczy nierozpoczętego jeszcze fragmentu trasy z Grudziądza do Torunia.

Obecnie konsorcjum GTC kończy bowiem budowę autostrady z Gdańska do miejscowości Nowe Marzy koło Grudziądza. Czyli północnych granic naszego województwa.

Samorządy przerażone

Pomysł jest szeroko krytykowany przez lokalne samorządy. Jego realizacja może bowiem oznaczać poważne opóźnienia i korektę miejscowych planów inwestycyjnych.

- Zabiegamy o budowę autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia i dalej w kierunku południowym. Każde opóźnianie tej inwestycji, w tym spowodowane zmianą kategorii z autostrady na drogę ekspresową, to dramatyczne skutki dla naszego miasta - uważa Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Wtórują mu włodarze Grudziądza.

- Nie wyobrażam sobie zmiany planu budowy autostrady. Zwłaszcza ze strony koncepcyjnej, która wymaga kolejnych lat przygotowań - mówi Marek Sikora, zastępca prezydenta Grudziądza.
http://www.gazetapomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080508/TEMATDNIA/642320083
No to teraz czekamy na jakieś konkrety odnośnie odcinka Toruń-Stryków...
1 - 20 of 13101 Posts
Status
Not open for further replies.
Top