SkyscraperCity Forum banner

[A1] Toruń - Stryków

5043923 Views 13100 Replies 1089 Participants Last post by  pmaciej7
Zestawienie odcinków:

-A1 Grudziądz - Toruń .............................. 62,4 km.....08/2008 - 12/2011 .............................................. Skanska www.autostradaa1.pl
-A1 Czerniewice - Odolion ......................... 11,4 km.....06/2010 - 06/2012 ......................... SRB Civil Engineering Ltd
-A1 Odolion - Brzezie ............................... 23,1 km.....06/2010 - 06/2012 ......................... SRB Civil Engineering Ltd
-A1 Brzezie - Kowal ................................. 29,5 km.....06/2010 - 06/2012 ................................................ PBG SA
-A1 Kowal - Sójki .................................... 30,0 km.....07/2010 - 06/2012 ..... SRB CIVIL ENGINEERING, John Sisk & son, Roadbridge, Budbaum
-A1 Sójki - Kotliska .................................. 15,2 km.....06/2010 - 06/2012 ......................................... POLDIM S.A.
-A1 Kotliska - Piątek ................................. 9,0 km.....07/2010 - 06/2012 ..... SANDO BUDOWNICTWO POLSKA, Construcciones Sanchez Dominguez - Sando
-A1 Piątek - Stryków ............................... 21,0 km.....06/2010 - 06/2012 ....................................... Johann Bunte
-A1 w. Łódź - Północ, 291+000 - 295+850 ............ 4,8 km.....05/2010 - 11/2011 ........................................ Budimex S.A.


Węzeł Łódź - Północ:
....
See less See more
5
  • Like
Reactions: 1
Status
Not open for further replies.
201 - 220 of 13101 Posts
^^Sorki, mała pomyłka;)
rzeczony fragment A4:
See less See more
http://biznes.interia.pl/news/czeka-nas-druga-rospuda,967006

28 sierpnia 2007

Autostrada pełna ekobłędów

Drogowa dyrekcja chce szybko ruszyć z budową autostrady Grudziądz - Toruń. GTC wytyka jej jednak mnóstwo błędów w raporcie środowiskowym.

14 września odbędzie się pierwsza sądowa batalia między firmą Gdańsk Transport Company GTC) a resortem transportu i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Chodzi o koncesję na budowę autostrady A1 Gdańsk - Toruń. Resort transportu uznał, że wygasła.

Druga Rospuda

GTC kwestionuje prawa dyrekcji do realizacji projektu, a teraz wytyka też jej błędy w przygotowanym raporcie środowiskowym.

- Będziemy mieć powtórkę z Rospudy, jeśli dokumentacja związana z projektem nie będzie zgodna z prawem. Nikt zresztą nie zechce takiej inwestycji sfinansować. Chcemy włączyć się w postępowanie środowiskowe, bo jeśli sąd zdecyduje, że mamy prawo do projektu, to ważne będzie dla nas prawidłowe przygotowanie inwestycji - mówi Aleksander Kozłowski, szef rady nadzorczej GTC.

Spółka ma opinię dotyczącą środowiskowego raportu dyrekcji. Wynika z niej, że w raporcie pominięto stosunki gruntowo-wodne w dolinie Wisły blisko Grudziądza oraz problem odwodnienia tego obszaru podczas budowy. Pominięto też sprawę wymiany gruntów (chronione torfowiska). W opinii napisano również, że jeśli chodzi o informacje dotyczące siedlisk roślin i zwierząt na obszarach Natura 2000 raport dyrekcji nie przedstawia ich inwentaryzacji, lecz jedynie powołuje się na dane literaturowe. Niektóre pochodzą nawet z lat 20. ubiegłego stulecia. Najcięższy zarzut dotyczy jednak zapisania w raporcie GDDKiA stwierdzeń o niekorzystnych efektach transgranicznych związanych z przemieszczaniem się fauny przy budowie trasy. Gdyby tak było naprawdę, to projekt trzeba skonsultować z krajami sąsiedzkimi. Lepiej nie myśleć, co się stanie, jeśli będą miały zastrzeżenia.

Na komentarz GDDKiA do zarzutów GTC czekaliśmy niemal trzy tygodnie.

"Odcinek A1 Nowe Marzy - Toruń nie jest przedmiotem działalności GTC" - napisali przedstawiciele biura dyrekcji. Dodali też, że wszystkie informacje zawarte w raporcie są zgodne z prawem ochrony środowiska.
- Minister środowiska oraz państwowy inspektor sanitarny wydali zgody na realizację tego przedsięwzięcia - podkreślają przedstawiciele GDDKiA.

Teraz wojewoda kujawsko-pomorski może wydać decyzję środowiskową i jeśli nie zostanie oprotestowana przez GTC lub ekologów, to dyrekcja będzie mogła rozpocząć projekt.

Napięte terminy

- Nie otrzymałem żadnych dokumentów, ale kiedy je dostanę, to poproszę organizacje ekologiczne o opinie w ciągu 7 dni. W połowie września powinniśmy wydać decyzję. Termin ten musi być dotrzymany, jeśli chcemy zakończyć budowę do 2010 r. - mówi Mirosław Jagodziński, dyrektor Wydziału Infrastruktury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Autostrada A1 ma połączyć Gdańsk z Czechami. Przyśpieszenie jej budowy od początku było priorytetem rządu PiS. Po przyznaniu Polsce organizacji Euro 2012 sprawa stała się jeszcze pilniejsza.

Katarzyna Kapczyńska
:no: :no: :no:
See less See more
Budują domy, autostrada czeka

W gminie Włocławek większość gruntów pod budowę autostrady A-1 już została wykupiona.

Gmina Włocławek należy do tych, w których ostatnio buduje się najwięcej. Najbardziej at-rakcyjne są w dalszym ciągu działki w Nowej Wsi, bo znajdują się blisko Włocławka, a są tańsze niż w mieście. Inwestorzy decydują się na budowę domów, mimo że od wielu lat wiadomo, iż w sąsiedztwie będzie budowana autostrada A-1. Na razie ta inwestycja na odcinku od podtoruńskich Czerniewic do Strykowa koło Łodzi jest na papierze. O ile - na przykład - koło Łodzi już wykupiono wszystkie grunty, to w gminach byłego województwa włocławskiego ta procedura przebiega wyjątkowo wolno. - W gminie Włocławek większość spraw związanych z wykupem od mieszkańców została załatwiona - zapewnia wójt Ewa Braszkiewicz. Nie dotyczy to jednak terenów, należących do samorządu.

Pod autostradę A-1 Skarb Państwa ma przejąć od gminy Włocławek około czterech hektarów gruntu. - Jeszcze nie wiadomo, ile pieniędzy za to dostaniemy - mówi wójt Brasz-kiewicz. - Nadal bowiem nie ma wyceny tych gruntów.

Ponieważ autostrada A-1 jest na etapie opracowywania dokumentacji, władze gminy Włocławek zabiegają o ekrany dźwiękochłonne przy planowanym wjeździe w Nowej Wsi. W tej sprawie wójt Ewa Braszkiewicz wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, bo zabezpieczenia przed hałasem domagali się mieszkańcy.

Kiedy ruszy budowa autostrady A-1 w byłym woj. włocławskim? W ubiegłym roku szefostwo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapewniało, że wykup zostanie zakończony w czerwcu br., a cała inwestycja będzie gotowa w 2010 roku. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, żeby te plany były w terminie zrealizowane.

Gazeta Pomorska
See less See more
^^
Takie pytanie pewnie zbyt szczegółowe, ale może się ktoś orientuje, bo to to samo miejsce
Jak ma się budowa A1 do lotniska w Kruszynie? Nie zostanie "obcięte" przez autostradę, bo chyba dość blisko się spotkają?
^^
Takie pytanie pewnie zbyt szczegółowe, ale może się ktoś orientuje, bo to to samo miejsce
Jak ma się budowa A1 do lotniska w Kruszynie? Nie zostanie "obcięte" przez autostradę, bo chyba dość blisko się spotkają?
Lotnisko w Kruszynie znajduje sie dosc blisko planowanego przebiegu A1, jednak nie zostanie "obcięte" :)
See less See more
pytanie do powyzszej mapki:
czy przy Lodzi bedzie sie zaczynac S74???
bo na mapkach ministerstwa RR i MT S74 zaczyna sie w Piotrkowie
mapka z widocznym przebiegiem obwodnicy Strykowa:


zrodlo: http://www.motogazeta.mojeauto.pl/cms/index.php/56060
See less See more
WA244 jako wiadukt A1 nad A2. To oni już wiedzą ile będzie DOKŁADNIE wiaduktów od Torunia do Strykowa?
WA244 jako wiadukt A1 nad A2. To oni już wiedzą ile będzie DOKŁADNIE wiaduktów od Torunia do Strykowa?
Wydaje im się że wiedzą :) a później powstają np. WD 234a, WD 234B itd. :)
^^
Takie pytanie pewnie zbyt szczegółowe, ale może się ktoś orientuje, bo to to samo miejsce
Jak ma się budowa A1 do lotniska w Kruszynie? Nie zostanie "obcięte" przez autostradę, bo chyba dość blisko się spotkają?
Zdaję mi się, że słyszałem coś o zmianie lokalizacji lotniska ze względu na rozbudowę, ale narazie jest cisza w tej sprawie ze względu na brak zgody z UE na dofinansowanie tej inwestycji :(.
See less See more
pytanie do powyzszej mapki:
czy przy Lodzi bedzie sie zaczynac S74???
bo na mapkach ministerstwa RR i MT S74 zaczyna sie w Piotrkowie
Tego nie wiadomo. Na dzis sa to tylko plany i zakladaja droge pod Piotrkowem. Przy Lodzi powinna sie zaczynac S74 albo S12, ale to raczej sprawa do negocjowania i lobbowania na lata po 2013 a moze i pozniej. Sporo zalezy tez od tego jak pojdzie S8. Jesli kolo Lodzi to naturalnym byloby przedluzenie S8/12 jako S12 przez Tomaszow do Opoczna. Wtedy S 74 powinno zaczynac sie w Piotrkowie
See less See more
podobno w najbliszych tygodniach GDDKiA ma oglosic przetarg na wykonanie odcinka Nowe Marzy-Toruń
Urzad Wojewódzki w Bydgoszczy said:
OBWIESZCZENIE

WOJEWODY KUJAWSKO-POMORSKIEGO

z dnia 6 września 2007 r.


[...], zawiadamiam strony o wydaniu przez Ministra Środowiska postanowienia uzgadniającego warunki realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie autostrady A1 Nowe Marzy – Czerniewice od km 89 + 494,76 do km 151 + 900, w związku z toczącym się postępowaniem administracyjnym, wszczętym na wniosek z dnia 14 grudnia 2006 r. Prokurenta firmy Transprojekt Gdański z siedzibą przy ul. Partyzantów 72A w Gdańsku, działającego na postawie pełnomocnictwa Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację ww. przedsięwzięcia.

Planowana inwestycja będzie realizowana na terenie gmin: Dragacz, Świecie, Grudziądz, Stolno, Płużnica, Lisewo, Chełmża, Kowalewo Pomorskie, Łysomice, Toruń, Lubicz, Wielka Nieszawka.

Informuję, że strony postępowania mogą zapoznać się z treścią postanowienia i załączonymi dokumentami sprawy w:

Wydziale Infrastruktury Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy

ul. Jagiellońska 3, 85-950 Bydgoszcz, pokój 32B,

w godz. 800 – 1500, w dniach pracy Urzędu oraz zgłosić ewentualne zastrzeżenia i wnioski.

Niniejsze obwieszczenie zostaje podane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty, a także na stronie internetowej Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy: www.uwoj.bydgoszcz.pl.
coraz blizej przetargu :)
See less See more
^^ najpierw to muszą wygrać sprawę w NSA z GTC. A rozprawa jest dziś. nawet jesli wygrają, GTC zaskarży to do SN.
^^ najpierw to muszą wygrać sprawę w NSA z GTC. A rozprawa jest dziś. nawet jesli wygrają, GTC zaskarży to do SN.
a dokładniej, to obecnie sprawa jest rozpatrywana teraz przez WSA, a potem jest możliwość złożenia skargi kasacyjnej do NSA.
http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4489131.html

26 września wyrok w sprawie koncesji na A1
t, pap2007-09-14, ostatnia aktualizacja 2007-09-14 14:17

26 września Sąd Administracyjny w Warszawie ogłosi wyrok w sprawie koncesji dla Gdańsk Transport Company (GTC) na budowę i eksploatację północnego odcinka A1 Gdańsk - Toruń. W piątek zakończyła się rozprawa w tej sprawie.
(...)
GTC - spółka budująca tę drogę - straciła koncesję na skutek decyzji ministra transportu ze stycznia tego roku. Minister uznał wówczas między innymi, że koszty budowy drugiego odcinka A1 Grudziądz - Toruń przez GTC będą zbyt wysokie (szacowano je wcześniej na ok. 7,4 mln euro za kilometr, włączając koszty budowy trzech mostów, w tym dwóch przez Wisłę).

Według decyzji ministra transportu, inwestorem na tym odcinku ma być Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w drodze przetargu wyłoni wykonawcę.

GTC najpierw odwołała się od tej decyzji do ministra transportu, jednak minister ją podtrzymał. Wobec tego spółka potem zaskarżyła decyzję do sądu. W piątek zakończyła się rozprawa w tej sprawie.

- Jeżeli sąd utrzyma decyzję ministra, wystąpimy o odszkodowanie do Skarbu Państwa za poniesione koszty wykupu koncesji oraz poniesione nakłady związane z tym projektem" - powiedział Marcin Trzciński z GTC. Dodał, że obecnie trudno oszacować wysokość tego odszkodowania.

Gdyby decyzja ministra transportu weszła w życie oznaczałoby to praktycznie, że odcinek Gdańsk - Grudziądz, gdzie prace są już zawansowane, dokończy GTC, a za odcinek Grudziądz - Toruń będzie odpowiadać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dowiedziała się PAP w GTC.

Jak powiedział rzecznik prasowy GDDKiA Andrzej Maciejewski, Dyrekcja zamierza niebawem ogłosić przetarg, a potem wyłonić wykonawcę budowy tego odcinka A1. Prace mają się rozpocząć na wiosnę 2008 roku.


Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń
See less See more
Oby faktycznie budowa ruszyła na wiosnę 2008, tak więc w tym roku czeka nas przetarg na koilejny odcinek A1.
Będą jajca jak GTC wygra wtedy rząd PIS powinien być postawiony przed Trybunałem Stanu ;)
^^ Wystarczy jak pan Polaczek i Kaczyński zapłacą solidarnie odszkodowanie dla GTC z własnej kieszeni. Znaczy będą płacić w ratach aż do śmierci.
201 - 220 of 13101 Posts
Status
Not open for further replies.
Top