SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
201 - 220 of 13101 Posts

· Registered
Joined
·
16,795 Posts
rzeczony fragment A4:
 

· Registered
Joined
·
3,703 Posts
http://biznes.interia.pl/news/czeka-nas-druga-rospuda,967006

28 sierpnia 2007

Autostrada pełna ekobłędów

Drogowa dyrekcja chce szybko ruszyć z budową autostrady Grudziądz - Toruń. GTC wytyka jej jednak mnóstwo błędów w raporcie środowiskowym.

14 września odbędzie się pierwsza sądowa batalia między firmą Gdańsk Transport Company GTC) a resortem transportu i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Chodzi o koncesję na budowę autostrady A1 Gdańsk - Toruń. Resort transportu uznał, że wygasła.

Druga Rospuda

GTC kwestionuje prawa dyrekcji do realizacji projektu, a teraz wytyka też jej błędy w przygotowanym raporcie środowiskowym.

- Będziemy mieć powtórkę z Rospudy, jeśli dokumentacja związana z projektem nie będzie zgodna z prawem. Nikt zresztą nie zechce takiej inwestycji sfinansować. Chcemy włączyć się w postępowanie środowiskowe, bo jeśli sąd zdecyduje, że mamy prawo do projektu, to ważne będzie dla nas prawidłowe przygotowanie inwestycji - mówi Aleksander Kozłowski, szef rady nadzorczej GTC.

Spółka ma opinię dotyczącą środowiskowego raportu dyrekcji. Wynika z niej, że w raporcie pominięto stosunki gruntowo-wodne w dolinie Wisły blisko Grudziądza oraz problem odwodnienia tego obszaru podczas budowy. Pominięto też sprawę wymiany gruntów (chronione torfowiska). W opinii napisano również, że jeśli chodzi o informacje dotyczące siedlisk roślin i zwierząt na obszarach Natura 2000 raport dyrekcji nie przedstawia ich inwentaryzacji, lecz jedynie powołuje się na dane literaturowe. Niektóre pochodzą nawet z lat 20. ubiegłego stulecia. Najcięższy zarzut dotyczy jednak zapisania w raporcie GDDKiA stwierdzeń o niekorzystnych efektach transgranicznych związanych z przemieszczaniem się fauny przy budowie trasy. Gdyby tak było naprawdę, to projekt trzeba skonsultować z krajami sąsiedzkimi. Lepiej nie myśleć, co się stanie, jeśli będą miały zastrzeżenia.

Na komentarz GDDKiA do zarzutów GTC czekaliśmy niemal trzy tygodnie.

"Odcinek A1 Nowe Marzy - Toruń nie jest przedmiotem działalności GTC" - napisali przedstawiciele biura dyrekcji. Dodali też, że wszystkie informacje zawarte w raporcie są zgodne z prawem ochrony środowiska.
- Minister środowiska oraz państwowy inspektor sanitarny wydali zgody na realizację tego przedsięwzięcia - podkreślają przedstawiciele GDDKiA.

Teraz wojewoda kujawsko-pomorski może wydać decyzję środowiskową i jeśli nie zostanie oprotestowana przez GTC lub ekologów, to dyrekcja będzie mogła rozpocząć projekt.

Napięte terminy

- Nie otrzymałem żadnych dokumentów, ale kiedy je dostanę, to poproszę organizacje ekologiczne o opinie w ciągu 7 dni. W połowie września powinniśmy wydać decyzję. Termin ten musi być dotrzymany, jeśli chcemy zakończyć budowę do 2010 r. - mówi Mirosław Jagodziński, dyrektor Wydziału Infrastruktury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Autostrada A1 ma połączyć Gdańsk z Czechami. Przyśpieszenie jej budowy od początku było priorytetem rządu PiS. Po przyznaniu Polsce organizacji Euro 2012 sprawa stała się jeszcze pilniejsza.

Katarzyna Kapczyńska
:no: :no: :no:
 

· Registered
Joined
·
235 Posts
Budują domy, autostrada czeka

W gminie Włocławek większość gruntów pod budowę autostrady A-1 już została wykupiona.

Gmina Włocławek należy do tych, w których ostatnio buduje się najwięcej. Najbardziej at-rakcyjne są w dalszym ciągu działki w Nowej Wsi, bo znajdują się blisko Włocławka, a są tańsze niż w mieście. Inwestorzy decydują się na budowę domów, mimo że od wielu lat wiadomo, iż w sąsiedztwie będzie budowana autostrada A-1. Na razie ta inwestycja na odcinku od podtoruńskich Czerniewic do Strykowa koło Łodzi jest na papierze. O ile - na przykład - koło Łodzi już wykupiono wszystkie grunty, to w gminach byłego województwa włocławskiego ta procedura przebiega wyjątkowo wolno. - W gminie Włocławek większość spraw związanych z wykupem od mieszkańców została załatwiona - zapewnia wójt Ewa Braszkiewicz. Nie dotyczy to jednak terenów, należących do samorządu.

Pod autostradę A-1 Skarb Państwa ma przejąć od gminy Włocławek około czterech hektarów gruntu. - Jeszcze nie wiadomo, ile pieniędzy za to dostaniemy - mówi wójt Brasz-kiewicz. - Nadal bowiem nie ma wyceny tych gruntów.

Ponieważ autostrada A-1 jest na etapie opracowywania dokumentacji, władze gminy Włocławek zabiegają o ekrany dźwiękochłonne przy planowanym wjeździe w Nowej Wsi. W tej sprawie wójt Ewa Braszkiewicz wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, bo zabezpieczenia przed hałasem domagali się mieszkańcy.

Kiedy ruszy budowa autostrady A-1 w byłym woj. włocławskim? W ubiegłym roku szefostwo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapewniało, że wykup zostanie zakończony w czerwcu br., a cała inwestycja będzie gotowa w 2010 roku. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, żeby te plany były w terminie zrealizowane.

Gazeta Pomorska
 

· zombie process
Joined
·
2,876 Posts
^^
Takie pytanie pewnie zbyt szczegółowe, ale może się ktoś orientuje, bo to to samo miejsce
Jak ma się budowa A1 do lotniska w Kruszynie? Nie zostanie "obcięte" przez autostradę, bo chyba dość blisko się spotkają?
 

· Marzyciel :P
Joined
·
1,410 Posts
^^
Takie pytanie pewnie zbyt szczegółowe, ale może się ktoś orientuje, bo to to samo miejsce
Jak ma się budowa A1 do lotniska w Kruszynie? Nie zostanie "obcięte" przez autostradę, bo chyba dość blisko się spotkają?
Lotnisko w Kruszynie znajduje sie dosc blisko planowanego przebiegu A1, jednak nie zostanie "obcięte" :)
 

· Registered
Joined
·
16,795 Posts
pytanie do powyzszej mapki:
czy przy Lodzi bedzie sie zaczynac S74???
bo na mapkach ministerstwa RR i MT S74 zaczyna sie w Piotrkowie
 

· Registered
Joined
·
16,795 Posts

· A1, A6-berlinka muszą być
muszą być
Joined
·
4,693 Posts
WA244 jako wiadukt A1 nad A2. To oni już wiedzą ile będzie DOKŁADNIE wiaduktów od Torunia do Strykowa?
 

· Registered
Joined
·
7,302 Posts
^^
Takie pytanie pewnie zbyt szczegółowe, ale może się ktoś orientuje, bo to to samo miejsce
Jak ma się budowa A1 do lotniska w Kruszynie? Nie zostanie "obcięte" przez autostradę, bo chyba dość blisko się spotkają?
Zdaję mi się, że słyszałem coś o zmianie lokalizacji lotniska ze względu na rozbudowę, ale narazie jest cisza w tej sprawie ze względu na brak zgody z UE na dofinansowanie tej inwestycji :(.
 

· Registered
Joined
·
16,169 Posts
pytanie do powyzszej mapki:
czy przy Lodzi bedzie sie zaczynac S74???
bo na mapkach ministerstwa RR i MT S74 zaczyna sie w Piotrkowie
Tego nie wiadomo. Na dzis sa to tylko plany i zakladaja droge pod Piotrkowem. Przy Lodzi powinna sie zaczynac S74 albo S12, ale to raczej sprawa do negocjowania i lobbowania na lata po 2013 a moze i pozniej. Sporo zalezy tez od tego jak pojdzie S8. Jesli kolo Lodzi to naturalnym byloby przedluzenie S8/12 jako S12 przez Tomaszow do Opoczna. Wtedy S 74 powinno zaczynac sie w Piotrkowie
 

· Registered
Joined
·
16,795 Posts
podobno w najbliszych tygodniach GDDKiA ma oglosic przetarg na wykonanie odcinka Nowe Marzy-Toruń
 

· Registered
Joined
·
2,057 Posts
Urzad Wojewódzki w Bydgoszczy said:
OBWIESZCZENIE

WOJEWODY KUJAWSKO-POMORSKIEGO

z dnia 6 września 2007 r.


[...], zawiadamiam strony o wydaniu przez Ministra Środowiska postanowienia uzgadniającego warunki realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie autostrady A1 Nowe Marzy – Czerniewice od km 89 + 494,76 do km 151 + 900, w związku z toczącym się postępowaniem administracyjnym, wszczętym na wniosek z dnia 14 grudnia 2006 r. Prokurenta firmy Transprojekt Gdański z siedzibą przy ul. Partyzantów 72A w Gdańsku, działającego na postawie pełnomocnictwa Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację ww. przedsięwzięcia.

Planowana inwestycja będzie realizowana na terenie gmin: Dragacz, Świecie, Grudziądz, Stolno, Płużnica, Lisewo, Chełmża, Kowalewo Pomorskie, Łysomice, Toruń, Lubicz, Wielka Nieszawka.

Informuję, że strony postępowania mogą zapoznać się z treścią postanowienia i załączonymi dokumentami sprawy w:

Wydziale Infrastruktury Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy

ul. Jagiellońska 3, 85-950 Bydgoszcz, pokój 32B,

w godz. 800 – 1500, w dniach pracy Urzędu oraz zgłosić ewentualne zastrzeżenia i wnioski.

Niniejsze obwieszczenie zostaje podane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty, a także na stronie internetowej Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy: www.uwoj.bydgoszcz.pl.
coraz blizej przetargu :)
 

· Registered Abuser
Joined
·
2,456 Posts
^^ najpierw to muszą wygrać sprawę w NSA z GTC. A rozprawa jest dziś. nawet jesli wygrają, GTC zaskarży to do SN.
 

· Registered
Joined
·
6,942 Posts
http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4489131.html

26 września wyrok w sprawie koncesji na A1
t, pap2007-09-14, ostatnia aktualizacja 2007-09-14 14:17

26 września Sąd Administracyjny w Warszawie ogłosi wyrok w sprawie koncesji dla Gdańsk Transport Company (GTC) na budowę i eksploatację północnego odcinka A1 Gdańsk - Toruń. W piątek zakończyła się rozprawa w tej sprawie.
(...)
GTC - spółka budująca tę drogę - straciła koncesję na skutek decyzji ministra transportu ze stycznia tego roku. Minister uznał wówczas między innymi, że koszty budowy drugiego odcinka A1 Grudziądz - Toruń przez GTC będą zbyt wysokie (szacowano je wcześniej na ok. 7,4 mln euro za kilometr, włączając koszty budowy trzech mostów, w tym dwóch przez Wisłę).

Według decyzji ministra transportu, inwestorem na tym odcinku ma być Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w drodze przetargu wyłoni wykonawcę.

GTC najpierw odwołała się od tej decyzji do ministra transportu, jednak minister ją podtrzymał. Wobec tego spółka potem zaskarżyła decyzję do sądu. W piątek zakończyła się rozprawa w tej sprawie.

- Jeżeli sąd utrzyma decyzję ministra, wystąpimy o odszkodowanie do Skarbu Państwa za poniesione koszty wykupu koncesji oraz poniesione nakłady związane z tym projektem" - powiedział Marcin Trzciński z GTC. Dodał, że obecnie trudno oszacować wysokość tego odszkodowania.

Gdyby decyzja ministra transportu weszła w życie oznaczałoby to praktycznie, że odcinek Gdańsk - Grudziądz, gdzie prace są już zawansowane, dokończy GTC, a za odcinek Grudziądz - Toruń będzie odpowiadać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dowiedziała się PAP w GTC.

Jak powiedział rzecznik prasowy GDDKiA Andrzej Maciejewski, Dyrekcja zamierza niebawem ogłosić przetarg, a potem wyłonić wykonawcę budowy tego odcinka A1. Prace mają się rozpocząć na wiosnę 2008 roku.


Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń
 
201 - 220 of 13101 Posts
Status
Not open for further replies.
Top