SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
3241 - 3260 of 13101 Posts

·
Widziane z oddali
Joined
·
422 Posts
^^ Bo to jest jeden z największych w Polsce obszarów występowania wydm śródlądowych
^^ Dopowiem, że to jest Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka. W czasie ostatniego zlodowacenia było to koryto ogromnej rzeki, która odprowadzała wody z topniejącego lodowca w kierunku zachodnim. Dlatego tyle tu piasku.
A jako żem Maciej z Kujaw, to jeszcze powiem, że wydmy w języku pierwotnych mieszkańców tych terenów nazywały się "kujawy", tak jak dziś cały region. Językoznawca Stanisław Rospond (podaję za Wikipedią) wywodził nazwę Kujawy od słów "kui", "kuiati", oznaczających zarówno wicher jak i teren równinny, wydmowy, narażony na silne podmuchy wiatru. :)
 

·
Registered
Joined
·
2,241 Posts
Ciekawa i bardzo adekwatna ;)


A propos: taki pomysł... Może by tak umieścić jakieś ładne tablice po polsku, niemiecku, angielsku, i francusku z tą ciekawostką ;) Skoro mamy takie tereny i taką historię to warto by było się tym pochwalić i zrobić z tego miłą ciekawostkę podczas odprężającego postoju :cheers:
 

·
Widziane z oddali
Joined
·
422 Posts
... Może by tak umieścić jakieś ładne tablice po polsku, niemiecku, angielsku, i francusku z tą ciekawostką ;) Skoro mamy takie tereny i taką historię to warto by było się tym pochwalić i zrobić z tego miłą ciekawostkę podczas odprężającego postoju :cheers:
Myślę, że takie ciekawostki historyczno-geograficzno-turystyczne mogłyby być umieszczane na tablicach w MOP-ach, a więc tam, gdzie użytkownicy autostrad się mogą zatrzymać.
 

·
Registered
Joined
·
812 Posts
Byłem dzisiaj na A1. Odcinek WD203 - WA208. Asfaltu przybyło co cieszy :)
Wybaczcie, ale niestety jakoś źle się czuje po tej wyprawie i poprzylepiałem tylko etykiety na zdjęcia i opisów już robić nie będę. Każdy się na pewno połapie o co chodzi. Może jutro uzupełnię opisy.

Mapka:


1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


CDN...
 

·
Registered
Joined
·
812 Posts
W zasadzie to już koniec, ale mam jeszcze mapkę prezentującą ile masy bitumicznej zostało już położone.

Legenda:
- kolor ciemno szary - od 1 do x warstwy asfaltu (gdzie x>=1, x∈C)
- kolor jasno szary - podbudowa przygotowana już do kładzenia asfaltuNo i to już wszystko na dzisiaj. Dziękuję za uwagę.
 
3241 - 3260 of 13101 Posts
Status
Not open for further replies.
Top