SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
3241 - 3260 of 13119 Posts

·
The Ratizator™
4,499 Posts
Istotnie. Ciekawe jest rzeczywiscie obszar pomiedzy Toruniem a Lodzia pod tym wzgledem.

·
Widziane z oddali
385 Posts
^^ Bo to jest jeden z największych w Polsce obszarów występowania wydm śródlądowych
^^ Dopowiem, że to jest Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka. W czasie ostatniego zlodowacenia było to koryto ogromnej rzeki, która odprowadzała wody z topniejącego lodowca w kierunku zachodnim. Dlatego tyle tu piasku.
A jako żem Maciej z Kujaw, to jeszcze powiem, że wydmy w języku pierwotnych mieszkańców tych terenów nazywały się "kujawy", tak jak dziś cały region. Językoznawca Stanisław Rospond (podaję za Wikipedią) wywodził nazwę Kujawy od słów "kui", "kuiati", oznaczających zarówno wicher jak i teren równinny, wydmowy, narażony na silne podmuchy wiatru. :)

·
Registered
464 Posts
Ciekawa i bardzo adekwatna ;)

A propos: taki pomysł... Może by tak umieścić jakieś ładne tablice po polsku, niemiecku, angielsku, i francusku z tą ciekawostką ;) Skoro mamy takie tereny i taką historię to warto by było się tym pochwalić i zrobić z tego miłą ciekawostkę podczas odprężającego postoju :cheers:

·
Widziane z oddali
385 Posts
... Może by tak umieścić jakieś ładne tablice po polsku, niemiecku, angielsku, i francusku z tą ciekawostką ;) Skoro mamy takie tereny i taką historię to warto by było się tym pochwalić i zrobić z tego miłą ciekawostkę podczas odprężającego postoju :cheers:
Myślę, że takie ciekawostki historyczno-geograficzno-turystyczne mogłyby być umieszczane na tablicach w MOP-ach, a więc tam, gdzie użytkownicy autostrad się mogą zatrzymać.

·
Registered
647 Posts
Byłem dzisiaj na A1. Odcinek WD203 - WA208. Asfaltu przybyło co cieszy :)
Wybaczcie, ale niestety jakoś źle się czuje po tej wyprawie i poprzylepiałem tylko etykiety na zdjęcia i opisów już robić nie będę. Każdy się na pewno połapie o co chodzi. Może jutro uzupełnię opisy.

Mapka:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

CDN...

·
Registered
647 Posts
W zasadzie to już koniec, ale mam jeszcze mapkę prezentującą ile masy bitumicznej zostało już położone.

Legenda:
- kolor ciemno szary - od 1 do x warstwy asfaltu (gdzie x>=1, x∈C)
- kolor jasno szary - podbudowa przygotowana już do kładzenia asfaltu

No i to już wszystko na dzisiaj. Dziękuję za uwagę.

·
Registered
1,996 Posts
Gajeś;83287164 said:
A to co? Koń trojański podrzucony przez konkurencję?

·
Moderator
74,283 Posts
Czy na fotce nr 18 jest wylany chudy beton jako podkład do następnych warstw, czy mi się wydaje:)??

3241 - 3260 of 13119 Posts
Status
Not open for further replies.