SkyscraperCity Forum banner

[A1] Toruń - Stryków

5036645 Views 13100 Replies 1089 Participants Last post by  pmaciej7
Zestawienie odcinków:

-A1 Grudziądz - Toruń .............................. 62,4 km.....08/2008 - 12/2011 .............................................. Skanska www.autostradaa1.pl
-A1 Czerniewice - Odolion ......................... 11,4 km.....06/2010 - 06/2012 ......................... SRB Civil Engineering Ltd
-A1 Odolion - Brzezie ............................... 23,1 km.....06/2010 - 06/2012 ......................... SRB Civil Engineering Ltd
-A1 Brzezie - Kowal ................................. 29,5 km.....06/2010 - 06/2012 ................................................ PBG SA
-A1 Kowal - Sójki .................................... 30,0 km.....07/2010 - 06/2012 ..... SRB CIVIL ENGINEERING, John Sisk & son, Roadbridge, Budbaum
-A1 Sójki - Kotliska .................................. 15,2 km.....06/2010 - 06/2012 ......................................... POLDIM S.A.
-A1 Kotliska - Piątek ................................. 9,0 km.....07/2010 - 06/2012 ..... SANDO BUDOWNICTWO POLSKA, Construcciones Sanchez Dominguez - Sando
-A1 Piątek - Stryków ............................... 21,0 km.....06/2010 - 06/2012 ....................................... Johann Bunte
-A1 w. Łódź - Północ, 291+000 - 295+850 ............ 4,8 km.....05/2010 - 11/2011 ........................................ Budimex S.A.


Węzeł Łódź - Północ:
....
  • Like
Reactions: jarfi
Status
Not open for further replies.
461 - 480 of 13101 Posts
kolejna chora sytuacja - można budować, ale jednak nie można. co za głupota, i wszystko to, bo Polaczkowi imbecylowi zachciało się zabawy w zabieranie koncesji. kolejny minister, inna wizja. do kitu to wszystko jest
GTC pisze do Grabarczyka

Kilkanaście firm złożyło wnioski w przetargach na budowę drugiego odcinka A1 z Nowych Marzów do Torunia. Problem w tym, że sąd administracyjny orzekł, że prawo do budowy ma dalej GTC. Co z kukułczym jajem podrzuconym przez poprzedni rząd zrobi nowy minister infrastruktury? Na razie analizuje sytuację.

Poprzednia ekipa rządząca chciała, aby drugi odcinek A1 wybudowało państwo. Miało być szybciej i taniej. W efekcie jednak mogą być opóźnienia i może być drożej. Teraz za budowę autostrad odpowiada nowy minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Do niego będzie należała decyzja, kto będzie budował drugi odcinek A1. Czy Gdańsk Transport Company czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - jak chciał jego poprzednik Jerzy Polaczek, szef zlikwidowanego już resortu transportu. Jeżeli 150 km drogi z Gdańska do Torunia ma powstać do końca 2010 r., czasu na decyzję jest niewiele.
Minister Polaczek na początku roku zdecydował, że koncesja GTC na budowę i eksploatację autostrady wygasła. Konsorcjum zaskarżyło tę decyzję do Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ten na początku października uchylił ją, co oznacza, że koncesja GTC nadal obowiązuje. Minister Polaczek zapowiadał, że wniesie o kasację wyroku, jednak nie zdążył. Co zrobi nowy minister? Uważa, że z rozpoczęciem budowy nie można zwlekać.

- Trzeba zastanowić się, czy państwu nie grożą skutki finansowe związane z decyzją ministra Polaczka. Sąd uznał, że ta decyzja została podjęta z naruszeniem prawa. Nie wiem, w jakim zakresie, gdyż nie ma jeszcze uzasadnienia. Tymczasem mój poprzednik rozpisał przetarg na budowę tego odcinka autostrady. Muszę więc przeanalizować sytuację, zanim podejmę decyzję, czy go kontynuować - powiedział Grabarczyk w wywiadzie dla naszej gazety.

- Budowa musi rozpocząć się jak najszybciej - uważa Tadeusz Aziewicz, poseł PO. - Decyzja należy jednak do ministra i musimy poczekać na jego expose. Grabarczyk jest prawnikiem, a więc osobą kompetentną, aby ocenić konsekwencje prawne swoich działań i wierzę w jego zdrowy rozsądek.
Do nowego ministra chce się zwrócić GTC. - Właśnie jesteśmy w trakcie sporządzania listu do ministra infrastruktury, w którym wyjaśniamy sprawy dotyczące koncesji - powiedział Aleksander Kozłowski, szef Rady Nadzorczej GTC SA. - Oczekujemy przestrzegania prawa i oferujemy chęć przystąpienia do negocjacji warunków budowy autostrady. Przysługuje nam wyłączne prawo do budowy i eksploatacji całego odcinka autostrady od Gdańska do Torunia.
W 2005 r. konsorcjum oferowało, iż jest w stanie wybudować drugi odcinek za 7,5 mln euro za kilometr. Obecnie ta kwota jest już nierealna.

W centrali GDDKiA otwarto tymczasem wnioski złożone przez firmy zainteresowane budową trasy z Nowych Marzów do Torunia. Na ile oszacowały koszty, nie wiadomo. - Jesteśmy na etapie prekwalifikacji. Zaproszenie do złożenia ofert odbędzie się do końca roku. Następnie ocena ofert potrwa 30 dni. W pierwszym kwartale przyszłego roku będzie rozstrzygnięcie przetargu. Kosztorys inwestorski jest gotowy, ale ze względów formalnych cena kosztorysów zostanie podana podczas otwarcia ofert - dowiedzieliśmy się w biurze prasowym GDDKiA.

Były już minister Polaczek uważał, że jeśli inwestorem będzie państwo, budowa ruszy z kopyta i zostanie ukończona w 2010 r. Zdaniem specjalistów, jest to mało realne. Procedura przetargowa trwa długo, resort i GDDKiA nie mają jeszcze pozwolenia na budowę.
Uzasadnienie wyroku sądu w sprawie cofnięcia koncesji powinno wpłynąć do nowego ministra infrastruktury w najbliższym czasie. Jeśli wniesie on o kasację, a Naczelny Sąd Administracyjny przyzna mu rację, to GTC straci koncesję. Wtedy państwo narazi się na wypłatę odszkodowania dla GTC. Nieoficjalnie pada kwota nawet 300 mln euro. Jeśli minister nie wniesie o kasację, wyrok sądu się uprawomocni i to GTC powinno budować drogę. Sytuacja skomplikuje się, gdy w tzw. międzyczasie GDDKiA zdąży rozstrzygnąć przetargi.
- Wtedy pojawiłoby się kilka podmiotów, mających podstawy do roszczenia praw do budowy - uważa Michał Kocur, ekspert prawny z Instytutu Sobieskiego.

Budowa zostałaby zablokowana na wiele miesięcy lub nawet lat procesami sądowymi.
Końca dobiega tymczasem budowa pierwszego odcinka. Jeszcze w grudniu kierowcy będą mogli pojechać 25 kilometrami autostrady z Rusocina do Swarożyna. - Jeśli za oknem będzie tak jak teraz, nie nadejdą mrozy, zdążymy z oddaniem odcinka - powiedział Kozłowski.
Jacek Klein - POLSKA Dziennik Bałtycki
Czy cos wiadomo w sprawie tego odcinka, ostatnio jakos cisza ....
znając życie gdzieś to pewnie tkwi pod stosem papierów w gddkia i w jakimś sądzie....co za idiota z tego polaczka, gdyby nie jego bezsensowna interwencja pewnie by ten odcinek już zaczęli budować.
na razie to tylko przy okazji otwieranego odcinka północnego jakieś szczątkowe informacje docierają na temat tego odcinka

z Dziennika Bałtyckiego dzisiaj
Czy cos wiadomo w sprawie tego odcinka, ostatnio jakos cisza ....
Autostrada A1 pod choinkę


Pierwszym 25-kilometrowym odcinkiem autostrady A1 jednak pojedziemy jeszcze przed świętami. Gdańsk Transport Company i minister infrastruktury Cezary Grabarczyk doszli w sobotę do porozumienia i droga zostanie udostępniona kierowcom od 22 grudnia bez pobierania opłat. Udostępnienie jej dla ruchu koncesjonariusz planuje na godz. 10.

W sobotnim spotkaniu w Warszawie, oprócz koncesjonariusza, brał udział Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego.
- Cieszę się, że do spotkania w ogóle doszło - powiedział marszałek Kozłowski. - Pan minister otrzymał informację, że GTC spełni wszystkie wymagane warunki i wyraził zgodę.
- Muszę oddać marszałkowi, że zrobił kawał dobrej roboty - powiedział Aleksander Kozłowski, szef rady nadzorczej GTC SA. - Podszedł na spotkaniu do sprawy jako gospodarz regionu, któremu zależy, aby droga została otwarta. Stronom nie pozostało nic innego, jak dojść do porozumienia.
Wcześniej porozumienia nie było, ponieważ minister infrastruktury miał wątpliwości, czy system pobierania opłat będzie sprawnie funkcjonował.
- Wykazaliśmy, że jesteśmy technicznie do tego przygotowani - dodał Kozłowski.
Bez systemu opłat wcześniejsze otwarcie A1 mogłoby zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną. Minister i GTC ustalili więc, że wstępnie opłaty nie będą pobierane przez dwa miesiące.
W tym czasie minister Grabarczyk rozważy, czy brak opłat dla kierowców zostanie przedłużony do czasu zakończenia prac na całym pierwszym 90-kilometrowym etapie autostrady do Nowych Marzów. Jeśli wyrazi zgodę, z Gdańska do Tczewa za darmo będzie można jeździć przez prawie cały rok, do listopada 2008.
Odcinek musi najpierw uzyskać odbiory budowlane, które trwają już od ponad tygodnia.
- Myślę, że uda się je zakończyć przed 22 grudnia - powiedział Robert Marszałek, wicedyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA.
Budowa musi jeszcze uzyskać m.in. świadectwo zasadnicze wykonania oraz akceptację wojewódzkiego inspektora budowlanego.
W sobotę poruszona została także kwestia, kto ma budować drugi etap A1 z Nowych Marzów do Torunia. Jak się dowiedzieliśmy, zaplanowane są kolejne, już bardziej konstruktywne rozmowy Gdańsk Transport Company i ministra Grabarczyka.
- Rozmawiałem o tym z ministrem - dodał marszałek. - Powiedział, że priorytetem jest oddanie autostrady do 2011 roku, przed Euro 2012. Ten, kto to zagwarantuje, będzie budował drugi etap.
Przedstawiciele GTC wcześniej zapowiadali, że jeśli negocjacje warunków budowy - m.in. ceny za 1 kilometr - zakończyłyby się na wiosnę przyszłego roku i podpisana zostanie umowa, całe 150 km A1 będzie gotowe do końca 2010 r.
jak widać, 150km do końca 2010. czyli już nie cała autostrada jak "postulował" Polaczek. w końcu w tej kwestii przynajmniej jakiś urzędas/minister potrafi myśleć realnie
^^ :D''całe'' ,czyli to na co ma koncesję GTC(do Torunia), to zupełnie ina sprawa od postulacji Polaczka;)
W sobotę poruszona została także kwestia, kto ma budować drugi etap A1 z Nowych Marzów do Torunia. Jak się dowiedzieliśmy, zaplanowane są kolejne, już bardziej konstruktywne rozmowy Gdańsk Transport Company i ministra Grabarczyka.
- Rozmawiałem o tym z ministrem - dodał marszałek. - Powiedział, że priorytetem jest oddanie autostrady do 2011 roku, przed Euro 2012. Ten, kto to zagwarantuje, będzie budował drugi etap.
Przedstawiciele GTC wcześniej zapowiadali, że jeśli negocjacje warunków budowy - m.in. ceny za 1 kilometr - zakończyłyby się na wiosnę przyszłego roku i podpisana zostanie umowa, całe 150 km A1 będzie gotowe do końca 2010 r.
^^W sumie to już sam nie wiem która opcja byłaby korzystniejsza. Pierwsza jest taka : buduje dalej GTC i wproadza opłaty nie do zaakceptowania bo jezeli całość z Torunia do Gdańska ma kosztowac kierowców aut osobowych przy przeliczniku 7 zł za 25 km to wychodzi jakies 40 zł zakladam, że obwodnica Torunia będzie darmowa. Druga opcja jest nastepująca buduje firma wyłoniona w przetargu przez GDDKiA a GTC walczy dalej w sądzie i załózmy znowu wygrywa ale minister nie chce aby GTC budowało A1 dalej w związku z czym 300 mln Euro czyli 1 mld 200 mln zł w przybliżeniu oczywiscie trzeba bedzie wyplacic dla GTC odszkodowanie ale z kolei mamy autostrade panstwową i mozemy sie spodziewac póxniej jakis racjonalnych stawek i autostarda sie po czasie sama spłaci:)
Żeby nie było takiej wpadki że jak już wybudują cała A1 w 2011r to stacji przez 2lata na niej nawet nie zobaczymy. Dopiero będzie jazda.
Myśle, że nie będzie tak źle chociaż kto wie:)
Kolego A2. Ile razy trzeba pisać, że to nie GTC ustala cenę za przejazd A1?
a czy stacja benzynowa nie może być budowana równolegle z budowaną autostradą?? I zaplanowane jej oddanie mniej więcej tak jak dzień otwarcia autostrady ?? Przecież to chyba niezły biznes mieć stację na autostradzie ;-)
Kolego MarcinN chyba nie wierzysz w bajki ze to MI ustala w 100% ceny na autostradzie A1 na której koncesjonariuszem jest GTC. Gdyby MI w całosci usatlało ceny to pewnie jeździlibysmy tą autostradą ca darmo i pewnie gdyby była państwowa bo jakos wybacz ale nie kojarze autostardy w polsce państwowej za ktorą trzeba by było płacic:p
Kolego A2, to kolega opowiada bajki.

Kolego MarcinN chyba nie wierzysz w bajki ze to MI ustala w 100% ceny na autostradzie A1
Gdyby MI w całosci usatlało ceny to pewnie jeździlibysmy tą autostradą ca darmo
Minister, który by to zaakceptował, bardzo szybko zostałby oskarżony przez prokuraturę o niegospodarność i działanie na szkodę Skarbu Państwa. Sorry, ustawa o autostradach mówi, że są one płatne. Skoro na tej autostradzie (w przeciwieństwie np. do większości A4 czy A2 Konin-Stryków) jest gotowa infrastruktura do pobierania opłat - to prokuratura miałaby mocne argumenty...

Możesz wierzyć w co chcesz, ale nic to nie zmieni. :tongue2:

Obawiam się zresztą, że o takich fanaberiach, jak karnety wieloprzejazdowe i "bilet miesięczny" też możemy zapomnieć. Ministerstwu nie wystarczy polotu, żeby to wprowadzić. Zresztą to też byłoby pole do działania dla prokuratury :)bash:). No, chybaże po jakimś czasie - gdy się okaże, że tylko TIRy jeżdżą płatną autostradą - wtedy będzie można w razie czego wykazać prokuraturze, że te "promocje" są po to, żeby nie musieć remontować DK1 albo wydawać z budżetu na leczenie ofiar wypadków na starej drodze... :(
Na A4 bilety rabatowe jak najbardziej są - http://www.autostrada-a4.pl/index.php?gid=33 - na dole strony szczegóły
Obawiam się zresztą, że o takich fanaberiach, jak karnety wieloprzejazdowe i "bilet miesięczny" też możemy zapomnieć. Ministerstwu nie wystarczy polotu, żeby to wprowadzić. Zresztą to też byłoby pole do działania dla prokuratury :)bash:). No, chybaże po jakimś czasie - gdy się okaże, że tylko TIRy jeżdżą płatną autostradą - wtedy będzie można w razie czego wykazać prokuraturze, że te "promocje" są po to, żeby nie musieć remontować DK1 albo wydawać z budżetu na leczenie ofiar wypadków na starej drodze... :(
^^ No właśnie mówię o różnicy między sytuacją na A4, gdzie kasę z biletów zabiera koncesjonariusz, więc może sobie wprowadzać rabaty na swoją odpowiedzialność - a sytuacją na A1, gdzie kasa należy do Państwa, więc wprowadzanie rabatów wiąże się z pewnymi problemami...
Jezeli chodzi o stacje benzynowe to ich nie bedzie - aktualnie na tzw. MOPach bedzie tyko budka z klozetem. O czym takim co jest przy autostradach w RFN to poki co mozemy zapomniec! :eek:hno:
1. Kolego A2, to kolega opowiada bajki.

1.Czyli co na A2 te 3 bramki po 11 zł zaserwował nam rząd bo padne ze smiechu zaraz. Gdyby MI ustalało ceny kolego w 100% to byłyby one racjonale tak jak minister Polaczek jeszcze za swojej kadencji zapowiedział ze A2 konin - stryków po przystosowaniu jej do autostrady platnej czyli z pelnym wyposazeniem Mopy , stacje benzynowe, hotele, parkingi, połączenia alarmowe itd. ma kosztowac kierowców aut osobowych 10 - 11 zł za 100km!!!
Tutaj za 25 km po 2-ch miechach zapłacisz 7 zł :lol: chyba mi nie powiesz ze tą cene ustaliło tylko i wyłącznie MI bez porozumienia z GTC bo ja Cię zapewniam ze gdyby Minister Grabarczyk wprowadził cene np 3 zł albo 4 zł to GTC by sie to nie oplacało i nie doszło by do otwarcia. Myslisz ze w MI nie wiedza ze im wyzsze stawki wprowadzimy tym mniej ludzi bedzie korzystac z tej autostardy jesli chodzi o kilometrarz. Wtedy ta autostrada by sie szybciej spłaciła. W MI była kasa na zapłate tych 50 czy 70 mln zł rózne są wersje. Ta kasa na wypłaty to nawet nie jest wypłata za uzytkowanie ile za zwolnienie tirów z opłat na autostradzie bo placa juz winiete w mysl ustawy. A te 7 zł za przejazd osobówek czesc moze i pojdzie do KFR ale czesc do kasy GTC. Myslisz ze nie dojdzie do wałków ze strony GTC.
Poczytaj w tym wątku o różnicach między koncesją na A2 a koncesją dla GTC.

I w ogóle to jest temat do tamtego wątku.
EOT.
1.Czyli co na A2 te 3 bramki po 11 zł zaserwował nam rząd bo padne ze smiechu zaraz.
Kolega A2 pisze, pisze i nie bardzo wie o czym - niestety. Po krótce Ci wyjaśnię, ale lepiej zapoznaj się z całym wątkiem - na odcinku A1 budowanym przez GTC to Minister ustali stawkę opłaty za przejazd. Będzie musiał przekazać GTC środki na utrzymanie autostrady, obsługę kredytu zaciągniętego na budowę oraz zagwarantowany w umowie zysk koncesjonariusza. Jeżeli stawkę ustali na zbyt niskim poziomie to będzie musiał stosunkowo dużo dopłacić ze środków budżetowych. Jeżeli cena będzie wygórowana to niewielu kierowców będzie korzystało z autostrady i przychody też będą niskie. Minister musi więc znaleźć złoty środek biorąc pod uwagę bardzo wiele czynników - chociażby takich jak koszty utrzymania i remontów dróg alternatywnych do A1. Dla mnie cena do zaakceptowania jako użytkowanika to 10 zł za 100 km. Ale jak będzie przyszłość pokaże.

I nie zaśmiecajmy już tego wątku.
461 - 480 of 13101 Posts
Status
Not open for further replies.
Top