Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
521 - 540 of 13119 Posts

·
Registered
41 Posts
A1: czas na kolejne odcinki

http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,4885223.html

Mikołaj Chrzan2008-01-30, ostatnia aktualizacja 2008-01-30 21:42

Przełom w sprawie autostrady A1: rząd zaprosił firmę Gdańsk Transport Company do negocjacji warunków budowy odcinka Grudziądz-Toruń.
Do GTC dotarło w środę pismo z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - państwowej instytucji, która z upoważnienia ministra infrastruktury ma prowadzić negocjacje. - Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 lutego w Warszawie - informuje Aleksander Kozłowski, szef rady nadzorczej GTC.

Wstępne założenia stawiane przez dyrekcję to: gwarancja oddania 60-kilometrowego fragmentu trasy do końca 2011 r. i odkupienie projektu autostrady, który ma już GDDKiA.

Ale to, oczywiście, nie wszystko - podczas negocjacji trzeba także ustalić koszt budowy kilometra autostrady. Ten wynegocjowany w 2005 r. (5,5 mln euro za kilometr plus 131 mln euro za dwa mosty nad Wisłą) jest już nieaktualny, bo ceny materiałów budowlanych i robocizny poszły mocno w górę.

Przypomnijmy, według koncesji wydanej w 1997 r. GTC miało wybudować autostradę z Gdańska do Torunia. Prace przy 90-kilometrowym odcinku do Grudziądza rozpoczęły się w 2005 r. (będzie gotowy do jesieni). Budowa trasy między Grudziądzem a Toruniem powinna ruszyć w ubiegłym roku, ale rząd PiS postanowił, że ten fragment wybuduje państwo. GTC odwołało się od tej decyzji do sądu i wygrało.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

·
Registered
1,073 Posts
a co z odcinkiem od torunia do strykowa, na jakim etapie jest przygotowanie tego odcinka? ponoć A1 miała byc gotowa do konca 2010.

grrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!

·
Marzyciel :P
1,197 Posts
a co z odcinkiem od torunia do strykowa, na jakim etapie jest przygotowanie tego odcinka? ponoć A1 miała byc gotowa do konca 2010.

grrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!
Z tego co mi wiadomo wykupiona jest już większość ziem.

Ogólnie patrząc na tę sprawę można się załamać...:eek:hno: Działania ministra Grabarczyka są wbrew temu co PO zapowiadało w kampani, czyli budowa autostrad w systemi partnerstwa publiczno-prywatnego... Natomiast obecny minister kontynuuje działania poprzednika, który wlaczył o odebranie koncesko GTC...:nuts:

·
Registered
648 Posts
Z tego co mi wiadomo wykupiona jest już większość ziem.

Ogólnie patrząc na tę sprawę można się załamać...:eek:hno: Działania ministra Grabarczyka są wbrew temu co PO zapowiadało w kampani, czyli budowa autostrad w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego... Natomiast obecny minister kontynuuje działania poprzednika, który włączył o odebranie koncesko GTC...:nuts:
Minister, nie zależnie o jaki resort chodzi działa w imieniu państwa (jeżeli chodzi o postępowania majątkowe – cywile w imieniu Skarbu Państwa), po za tym obowiązuje ciągłość działania administracji nie zależnie od zmian na stanowiskach kierowników. Decyzję w danej sprawie podejmuje nie Cezary Grabarczyk tylko Minister Infrastruktury, w osobie Cezarego Grabarczyka. Zmiana ministra nie może powodować zanegowania działań poprzednika.

·
OP_KR_TK_WR
987 Posts

·
Registered
141 Posts
^^
Mi sie pomysl podoba. Jedni maja mozliwosc budowy i koncesje, a drudzy projekt. W taki sposob GTC nie moze sie wykrecic od szybkiego zbudowania autostrady, a jak nie bedzie chciala, to MI bedzie mialo haczyk na nich.
A gotowy projekt mozna dostosowac, przerobic, dorobic do swoich potrzeb- latwiej, szybciej i taniej. Czyli od podbisania umowy niebedziemy czekac na "zrobienie" projektu. Odrazu moga zaczac budowe.

·
Registered
4,114 Posts
Z tego co pamiętam to GTC miało już gotowy projekt na ten odcinek.W całej tej sytuacji to na razie najlepiej wyszedł Transprojekt Gdańsk który dwa razy zaprojektował ten odcinek :D

·
OP_KR_TK_WR
987 Posts
Z tego co pamiętam to GTC miało już gotowy projekt na ten odcinek.W całej tej sytuacji to na razie najlepiej wyszedł Transprojekt Gdańsk który dwa razy zaprojektował ten odcinek :D
Powiedzmy, że 2 razy wziął kase za to samo, bo projekt to zrobił raz.

·
Registered
41 Posts
Wycinka lasu pod A1?

Witam,

jadąc dzisiaj DK1 na odcinku Toruń-Aleksandrów zauważyłem po prawej stronie drogi wycinkę drzew. Na podstawie orientacyjnych planów, które kiedys widziałem to wyglada to na przygotowania pod odcinek Odolion-Czerniewice. Najwięcej widać wyciętych drzew w okolicach Odolionu około 10 metrów od DK1 na długości około 1km. Są też fragmenty blizej Czerniewic.

Niestety nie miałem aparatu...

pozdrawiam

·
Moderator
11,889 Posts
^^ A to ciekawe... Nie za wcześnie trochę? No i czy da się wogóle zobaczyć pas pod A1 z DK1?

·
Inzynier Ruchu
1,600 Posts
Nie za blisko. Wg planow projektu wstepnego A1 ma byc niecale 20m od obecnej DK1 wlasnie w rejonie Odoliona, nawet Dk1 bedzie specjalnie odginana (2 luki) by mozna bylo zaprojektowac zjazd z A1 w Odolionie... W sumie nie mam teraz projektu by to dokladnie sprawdzic ale gdzies 2-4 km przed Odolionem A1 zbliza sie do DK1 i az do Czerniewic obie drogi biegna kolo siebie.

·
A1, A6-berlinka muszą być
muszą być
4,092 Posts
POLSKA GAZETA TRANSPORTOWA
06.02.2008

GDDKiA WRACA DO ROZMÓW Z GTC O A1

Zanosi sie na przełom w sprawie budowy północnego odcinka autostrady A1 Grudziądz - Torun. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zaprosiła do rozmów na ten temat spółke Gdansk Transport Company (GTC).

Przewodniczący rady nadzorczej GTC Aleksander Kozłowski powiedział PAP, że propozycja ta wskazuje, że odcinek Grudzi1dz - Torun bedzie budowany w systemie koncesyjnym. Budowa tego odcinka A1 jest przedmiotem sporu miedzy koncesjonariuszem - GTC a administracją panstwową.

521 - 540 of 13119 Posts
Status
Not open for further replies.