SkyscraperCity Forum banner

[A1] Toruń - Stryków

5036656 Views 13100 Replies 1089 Participants Last post by  pmaciej7
Zestawienie odcinków:

-A1 Grudziądz - Toruń .............................. 62,4 km.....08/2008 - 12/2011 .............................................. Skanska www.autostradaa1.pl
-A1 Czerniewice - Odolion ......................... 11,4 km.....06/2010 - 06/2012 ......................... SRB Civil Engineering Ltd
-A1 Odolion - Brzezie ............................... 23,1 km.....06/2010 - 06/2012 ......................... SRB Civil Engineering Ltd
-A1 Brzezie - Kowal ................................. 29,5 km.....06/2010 - 06/2012 ................................................ PBG SA
-A1 Kowal - Sójki .................................... 30,0 km.....07/2010 - 06/2012 ..... SRB CIVIL ENGINEERING, John Sisk & son, Roadbridge, Budbaum
-A1 Sójki - Kotliska .................................. 15,2 km.....06/2010 - 06/2012 ......................................... POLDIM S.A.
-A1 Kotliska - Piątek ................................. 9,0 km.....07/2010 - 06/2012 ..... SANDO BUDOWNICTWO POLSKA, Construcciones Sanchez Dominguez - Sando
-A1 Piątek - Stryków ............................... 21,0 km.....06/2010 - 06/2012 ....................................... Johann Bunte
-A1 w. Łódź - Północ, 291+000 - 295+850 ............ 4,8 km.....05/2010 - 11/2011 ........................................ Budimex S.A.

Węzeł Łódź - Północ:

....
  • Like
Reactions: jarfi
Status
Not open for further replies.
7181 - 7200 of 13101 Posts
Obojętnie jaką umowę podpiszesz to najdłuższy czas płatności to 30 dni. Nawet jak masz termin 95 dni to od 31 dnia możesz liczyć odsetki ustawowe.
Widziałem umowę jaką Salini/Kobylarnia proponują swoim podwykonawcą, jest to zwykły wyzysk - zacznie się dziać tak jak z Irlandczykami

np. podwykonawca może otrzymać pierwsze pieniądze za wykonane roboty dopiero po 5 miesiącach - miesiąc prac, następnie fakturowanie - 30 dni i uwaga termin płatności 95 dni
taki zonk
Gęsior;101279007 said:
Jaki zonk? Chyba raczej OK?
Nie jestem malkontentem, ale ten wybór także i we mnie budzi obawy. Obym się mylił na korzyść.
  • Like
Reactions: Warsawbynight
Pytanie ile czasu trzeba "doliczyć" na przekazanie placu bdowy.
Gęsior;101279276 said:
Raczej ok półtora w normalnym przypadku. Miesiąc to chyba UZP ma na kontrolę i dużo wcześniej raczej się nie wyrobią. Potem z tydzień dwa na podpisanie.
^^Trochę jeszcze poczekamy
Kolejnym etapem będzie teraz wznowienie kontroli postępowań przetargowych przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych po którym nastąpi podpisanie umów i niezwłoczne rozpoczęcie robót mających na celu jak najszybsze dokończenie budowy autostrady z Czerniewic do Kowala. Prace na trzech odcinkach autostrady ruszą w II kwartale bieżącego roku. Na dokończenie budowy autostrady A1 wykonawcy będą mieli 11 miesięcy na odcinku Czerniewice - Brzezie oraz 12 miesięcy na odcinku Brzezie - Kowal.
źródło: http://gddkia.gov.pl/pl/a/12160/Sal...ykonawce-autostrady-A1-z-Czerniewic-do-Kowala
^^Nie zdziwiłbym się, gdyby dopiero na początku czerwca weszli na plac budowy.
Zaciekawiły mnie te karne odsetki za opóźnienia w wysokości 0.5% dziennie. Czy taka klauzula jest zgodna z prawem? Czy odsetki mogą przekraczać podwójną stopę lombardową, czyli około 25% rocznie?
Te odsetki, o których Ty piszesz to odsetki kapitałowe tj. wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy. To dla nich art. 359 KC ustanawia maksymalny roczny próg jako równowartość czterokrotności ( a nie dwukrotności) stopy lombardowej NBP. OD 07 marca 2013 ta stopa to 4,75 % więc odsetki w stosunku rocznym nie mogą przekroczyć 19 %.

Są jeszcze odsetki za opóźnienie w zapłacie świadczenia pieniężnego z art 481 KC.

Natomiast 0,5 % dziennie to z pewnością kara umowna za niewykonanie zobowiązania w terminie, a nie odsetki za korzystanie z pieniędzy GDDKiA. Ta nie ma górnej granicy - zasada swobody umów.
Zaciekawiły mnie te karne odsetki za opóźnienia w wysokości 0.5% dziennie. Czy taka klauzula jest zgodna z prawem? Czy odsetki mogą przekraczać podwójną stopę lombardową, czyli około 25% rocznie?
^^Wydawało mi się, że w umowach nie można sobie dowolnie nakładać kar za opóźnienie, ale nie spieram się, bo nie mam pewności.
Można w umowie zastrzec dowolną karę umowną - na wypadek opóźnienia (dosłownie "niewykonania lub nienależytego wykonania") - jeśli tylko dane zobowiązanie ma charakter niepieniężny. W każdym przypadku dłużnik może żądać obniżenia przez sąd kary umownej jako "rażąco wygórowanej".

Przepraszam za offtop.
^^Wydawało mi się, że w umowach nie można sobie dowolnie nakładać kar za opóźnienie, ale nie spieram się, bo nie mam pewności.
II kwartał to tak samo czerwiec jak i kwiecień...
No i w czerwcu wejda na budowe.
Jeden wiadukt już przejezdny od pół roku :) :

http://www.youtube.com/watch?v=-48pOkG99mc
Od 10 minuty.
Poczytałem sobie trochę nt. Salini na ich stronie internetowej. Przyznam szczerze, że mam pewne obawy. Realizacje typu drogi w Nigerii i Kazachstanie jakoś mnie nie przekonują co do możliwości i jakości tej firmy, zawłaszcza że żadnej drogowej inwestycji w UE nie wykonali (bynajmniej z tego co widzę na stronie). Zalatuje mi to mocno takim "europejskim COVECiem". Obym się mylił.
Z tego co piszą tutaj:
http://www.salini.it/en/lavori-eseguiti/emirati-arabi-svincolo-autostradale-dubai-ras-al-khor/
to oprócz "egzotycznych" projektów, robili dwa odcinki autostrad we Włoszech (poszerzenie z 2 do 3 pasów) oraz machnęli kawał mostu:
http://www.salini.it/en/lavori-eseguiti/italia-viadotto-di-vittorio-veneto/
Poczytałem sobie trochę nt. Salini na ich stronie internetowej. Przyznam szczerze, że mam pewne obawy. Realizacje typu drogi w Nigerii i Kazachstanie jakoś mnie nie przekonują co do możliwości i jakości tej firmy, zawłaszcza że żadnej drogowej inwestycji w UE nie wykonali (bynajmniej z tego co widzę na stronie). Zalatuje mi to mocno takim "europejskim COVECiem". Obym się mylił.
Poczekajmy jak zaczną robić. Odwołanie odrzucono bo uzupełnili dokumenty. Jeśli nie ma formalnych przeciwności to nie mają podstaw na ich wykluczenie. Zresztą jak już wcześniej pisane było wielokrotnie Salini zatrudni ludzi z rynku lokalnego i to nie tylko podwykonawców, ale również kadrę kierowniczą, więc zbytnio nie powinno mieć to wpływu na budowę. No chyba, że nie będą mieli kasy to wtedy będzie kolejny cyrk jak z Covec.
Kobylarnia zaczęła rozsyłać potencjalnym podwykonawcą umowy podwykonawcze.
Tak jak można było się spodziewać nie śmierdzą groszem i w odróżnieniu od Włochów raczej nie mają pieniędzy na swój wkład 1/3 konsorcjum.
Różne ciekawe zapisy umowy podwykonawczej+ słabe ceny = żaden szanujący się podwykonawca tam chętnie nie pójdzie.
Plan kredytowania się podwykonawcami przez ok 5 miesięcy to słaby pomysł, już na samym starcie można spodziewać się problemów z płynnością całego przedsięwzięcia.
Scenariusz Covecu, DSS i Irlandczyków jest prawdopodobny.

Edit: właśnie zauważyłem że ktoś już o tym pisał na poprzedniej stronie.
Potwierdzam wszytko, wyzysk, wyzysk jeszcze raz wyzysk
Widziałem różne umowy a ta przebija wszystko.
To chyba nie widziałeś umów które podpisuje Pol-Aqua z Dragadosem do spółki. Tam to są dopiero przegięcia.
Robili też autostradę w Bułgarii.

(pisałem o tym w wątku - informacje z ich strony)
Xiąże;101358800 said:
Z tego co piszą tutaj:
http://www.salini.it/en/lavori-eseguiti/emirati-arabi-svincolo-autostradale-dubai-ras-al-khor/
to oprócz "egzotycznych" projektów, robili dwa odcinki autostrad we Włoszech (poszerzenie z 2 do 3 pasów) oraz machnęli kawał mostu:
http://www.salini.it/en/lavori-eseguiti/italia-viadotto-di-vittorio-veneto/
7181 - 7200 of 13101 Posts
Status
Not open for further replies.