SkyscraperCity banner

5821 - 5840 of 6038 Posts

·
Registered
Joined
·
116 Posts
Czesc, czasami tutaj wpadam ogladac zdjecia ale nie jestem w temacie i mam pare pytan.

Z ciekawosci sprawdzilem SDR na DK1 (2015) i od Czestochowy na poludnie jest wiekszy ruch niz na polnoc. Czy ktos mi jest w stanie wytlumaczyc liczbe pasow budowanych na nowej autostradzie? Czemu na polnoc od Czestochowy sie buduje wiecej niz na poludnie? I co takiego sie dzieje kolo Piotrkowa ze tam sa potrzebne 4 pasy?

Czy cala ta nowa czesc autostrady bedzie miala nawierzchnie betonowa?

Z gory dzieki za odpowiedzi.
W Piotrkowie są konieczne 4 pasy bo blisko siebie jest koniczyna relacji Piotrków Bełchatów oraz węzeł z S8. Gdyby od koniczyny była zwężka na trzy pasy i nagle na 5 czyli 3 pasy na Łódź i 2 na Warszawę dochodziłoby do wielu kolizji. Podobnie jest między węzłem Lubelska a Góraszka na S17. Tam z tego co wiem nawet 5 pasów jest koniecznych. Z tąd te cztery pasy. A co do lpasów na płd od Częstochowy to być może dlatego że dwupasmowa jest jeszcze obok stara jedynka dk91 a na północ od Łodzi to nie wiem. Ale i tak jest rezerwa na trzeci pas, gdzie wg mnie powinna być na S8 między Piotrkowem a Warszawą
 

·
Registered
Joined
·
5,357 Posts
Trochę info ze strony GDDKiA
08-04-2020
Podtrzymujemy deklarację z lutego br. i do końca grudnia 2020 roku chcemy połączyć województwa łódzkie i śląskie autostradą A1

Domykamy A1. Plan to ruch po jednej jezdni jeszcze w 2020 roku!

Przypominamy, że termin realizacji całej autostrady A1 to 2022 rok. Trzy pasy w każdą stronę. Postanowiliśmy zawiesić sobie poprzeczkę wysoko i chcemy, aby do końca tego roku kierowcy mogli skorzystać już z jednej nowej jezdni. Na zasadach tymczasowej organizacji ruchu wykorzystamy trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny i udostępnimy kierowcom po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. To ambitny plan, ale w przypadku autostrady A1 i obwodnicy Częstochowy już pokazaliśmy, że takie trudne założenia potrafimy realizować.

Do końca roku celem jest przełożone ruchu na całym ciągu A1 od Tuszyna do Częstochowy. W sumie to ponad 80 km nowej jezdni na wszystkich pięciu odcinkach. Tak aby kierowcy mogli korzystać z bezpiecznej drogi, dwa pasy w każdą stronę - p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Tomasz Żuchowski, podtrzymuje swoją deklarację z lutego br.

Województwo śląskie
A1 od granicy województwa śląskiego do Częstochowa Północ (bez węzła)

Minęło 14 miesięcy od czasu rozpoczęcia robót budowalnych na tym prawie 17-kilometrowym odcinku. Wykonawca, z uwagi na korzystne warunki pogodowe, kontynuował zimą wykonywanie robót we wszystkich branżach, dostosowując zakres i tempo prac do panujących warunków pogodowych.
W zakresie robót drogowych kontynuowane jest wykonanie nasypów i wykopów oraz wykonywanie tymczasowej nawierzchni dróg technologicznych z destruktu powstałego z frezowania nawierzchni DK1. Wykonywane są również warstwy ulepszonego podłoża z gruntów niewysadzinowych oraz elementy odwodnienia na drogach poprzecznych do budowanej autostrady A1.
W zakresie robót mostowych prowadzone są prace na 18 obiektach inżynierskich. Kontynuowane są roboty ziemne (wykopy i zasypki fundamentów), roboty rozbiórkowe oraz roboty żelbetowe, tj. zbrojenie i betonowanie poszczególnych elementów żelbetowych – fundamentów, podpór i ustrojów nośnych. Sukcesywnie jest wzmacniane podłoże w postaci wierconych pali wielkośrednicowych.
Trwają także roboty branżowe, roboty rozbiórkowe istniejącej kanalizacji deszczowej oraz kontynuowana jest przebudowa sieci wodociągowej i gazowej. Trwa usuwanie kolizji linii elektroenergetycznych

A1 Tuszyn - Piotrków Trybunalski Południe
Mimo kontraktowej przerwy zimowej, prace prowadzone były cały czas, co spowodowało wyprzedzenie harmonogramu. Aktualnie, zgodnie z deklaracją wykonawcy, prace projektowe zaawansowane są w 99 proc., zaś zaawansowanie rzeczowe wynosi 36 proc.
Na obecną chwilę wykonano w całości inwentaryzację geodezyjną, usunięto drzewa oraz rozebrano jezdnię w kierunku Katowic, bariery ochronne, przepusty i pobocza. Roboty ziemne wykonano w 47 proc., podbudowę w ok. 50 proc. Również w połowie wykonano przepusty pod budowaną jezdnią. Rozpoczęto także prace związane z odwodnieniem, siecią kanalizacyjną, wodociągową i budowę zbiorników retencyjnych. Trwają przebudowy sieci: gazowych, wodociągowych i telekomunikacyjnych.

A1 Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk
Podobnie, jak w przypadku odcinka „A”, prace, mimo przerwy zimowej, były kontynuowane. Na obecną chwilę projekt wykonany jest w ponad 97 proc. i ruszyły prace budowlane. Biorąc pod uwagę fakt, że umowa podpisana była przed niecałym rokiem, a zgodnie z kontraktem na projektowanie przewidziano 15 miesięcy, takie zaawansowanie prac należy uznać jako dobre, porównując do analogicznego okresu w przypadku odcinka „A”.
Prace geodezyjne wykonano w 100 proc., podobnie, jak w przypadku usuwania drzew i krzewów. Aktualnie trwa frezowanie, odhumusowywanie, roboty ziemne, zbrojarskie i ciesielskie oraz przygotowawcze na obiektach inżynierskich, montowane są przepusty. Tutaj zaawansowanie szacowane jest na poziomie 20-30 proc.

A1 Kamieńsk - Radomsko
Podobnie, jak w przypadku odcinków „A” i „B”, prace, mimo przerwy zimowej, były kontynuowane. Projekt wykonano w blisko 94 proc., zaś zaawansowanie rzeczowe sięgnęło 31 proc. Udało się zakończyć prace związane z rozbiórką obiektów inżynierskich. Dla przykładu: odhumusowanie skarp i terenów płaskich osiągnęło jest na poziomie88 proc., nasypy wykonano w 71 proc., drogi technologiczne wykonano w 100 proc., podobnie, jak rozbiórkę obiektów inżynierskich.

A1 Radomsko - granica województwa łódzkiego i śląskiego

Prace kontynuowane były w okresie zimowym. Na obecną chwilę projektowanie zaawansowane jest w 99 proc., zaś wykonanie sięgnęło 36 proc. Zakończono już niemal roboty przygotowawcze (usuwanie drzewa, wytyczenia itp.). Roboty ziemne wykonano w 76 proc., w przypadku podbudowy zaawansowanie osiągnęło 60 proc., zaś przepusty w 10 proc. Średnie zaawansowanie prac w przypadku obiektów inżynierskich to ok. 35 proc.
GDDKiA
Więcej o A1: Do końca roku od Tuszyna do Częstochowy po nowej jezdni autostrady A1 :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny
 

·
Registered
Joined
·
5,357 Posts

·
Piotrkowianin
Joined
·
5,556 Posts
Trochę fotek z odcinka A z ubiegłego tygodnia:

1. Wyburzanie WD-295 - widok od północnego wschodu, 7.04.2020, godz. 6:49. Po lewej widać już zbrojenie środkowych podpór nowego wiaduktu:2. Początek zachodniego najazdu na KD-295a, widok od zachodu, 7.04.2020:3. Końcowa część nasypu. Do pierwszej podpory nie dochodzi, bo coś tam jeszcze kopią:4. Rzut oka na północ. Zasuwają aż się kurzy ;)5. Widok z południowo-zachodniej ćwiartki megaronda na południowy wschód:6. Widok na powstający Sr-A-27:7. Widok z południowo-wschodniej ćwiartki megaronda na północ. Po lewej wyjazd z budowy wschodniego WA-296. Dla poprawy bezpieczeństwa postawiono lustro po prawej:8. Zachodni najazd na WD-293, 9.04.2020. Po jaką cholerę to zwężenie jezdni?9. Widok z zachodniej części bajpasu ul. Twardosławickiej na północny wschód:10. Wschodni najazd na WD-293. Prace brukarskie chyba skończone. Tu też widać to bezsensowne zwężenie jezdni:11. Widok z północnego-wschodu na WA-295, 10.04.2010, godz .7:03. 3 podpory środkowe już rozszalowane, kolejne 3 chyba zalane:12. Widok z południowo-zachodniej ćwiartki megaronda na południowy wschód. Te czarne klocki to podpory pod latarnie:

 

·
Registered
Joined
·
153 Posts
^^ Zwężenie jest po to żeby chodnik miał normalny wymiar. Stary wiadukt, z tego co widziałem na zdjęciach, miał chodnik dla ludzi chodzących bokiem, krokiem odstawno-dostawnym. A rodzic z wózkim mógł nim przejechać co najwyżej jezdnią.

Pasy ruchu na pewno spełniają wszystkie normy techniczne, a przewymiarowanie poza niepotrzebnymi kosztami, paradoksalnie powoduje pogorszenie bezpieczeństwa.

Dzięki za ładną fotorelację!
 

·
Registered
Joined
·
5,357 Posts
Gdyby ktoś chciał zrobić objazd drogą DK91 między Niechcicami, a Kamieńskiem, to bym odradzał.
GDDKiA Łódź infromuje:
Na odcinku Kamieńsk - Niechcice wyremontowana i wzmocniona zostanie nawierzchnia.
15 kwietnia rusza remont DK 91 między Niechcicami i Kamieńskiem. W ramach prac zostanie wyremontowany i wzmocniony odcinek drogi o długości 8,5 km. Zakres robót obejmuje usunięcie czterocentymetrowej warstwy ścieralnej i ułożenie czterech nowych warstw konstrukcyjnych o łącznej grubości 20 cm, dodatkowo wzmocnionych specjalistyczną siatką stalową. Ponadto naprawione i wyrównane zostaną pobocza. Radykalnie poprawi to komfort i bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i okolicznych mieszkańców na tym bardzo wyeksploatowanym odcinku trasy. Podczas remontu prace będą prowadzone tzw. połówkami, czyli remontowany będzie jeden pas jezdni, a po drugim ruch będzie odbywał się wahadłowo i będzie kierowany ręcznie, bądź za pomocą świateł. Jednorazowo pracami objęte będą odcinki o długości do kilometra. W związku z tym, że dotyczy to aż 8,5 kilometra drogi, na remontowanym odcinku, zależenie od etapu prowadzonych prac, należy spodziewać się od dwóch aż do pięciu wahadeł! W miejscu prowadzonych prac obowiązuje ograniczenie do 60 km/h.

Dla samochodów do 3,5 tony sugerowany jest objazd trasą: Kamieńsk - Gorzkowice - Niechcice

Prace mają trwać do końca czerwca. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się od oznakowania i uzbrojenie się w cierpliwość.
Rusza remont DK 91 :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny
 

·
Registered
Joined
·
153 Posts
Fakt, noszę okulary, jeszcze coś widzę. Tu mi wygląda, że zwężenie jest szerokości połowy szerokości chyba trawnika między chodnikiem i jezdnią. Ktoś dał plamę jednak!
Szerloku, w ramach twojego śledztwa spójrz proszę zdjęcie starego wiaduktu na Street View. Zobaczysz że też był taki pas. Jak inżynier powinieneś wiedzieć, że z małymi wyjątkami, ale na wiaduktach nie robi się trawników.

Na zdjęci ze StreetView zobaczysz, że chodnik najczęściej oddziela się od jezdni barkierkami lub innym rozwiązaniem technicznym. Te barkierki nawet widać na zdjęciach na których wypatrzyłeś "pas zieleni". Ewentualnie sugeruję korektę okularów, które nosisz ;)
 

·
Registered
Joined
·
133 Posts
Szerloku, w ramach twojego śledztwa spójrz proszę zdjęcie starego wiaduktu na Street View. Zobaczysz że też był taki pas. Jak inżynier powinieneś wiedzieć, że z małymi wyjątkami, ale na wiaduktach nie robi się trawników.

Na zdjęci ze StreetView zobaczysz, że chodnik najczęściej oddziela się od jezdni barkierkami lub innym rozwiązaniem technicznym. Te barkierki nawet widać na zdjęciach na których wypatrzyłeś "pas zieleni". Ewentualnie sugeruję korektę okularów, które nosisz ;)
Pisałem o zwężeniu jezdni / poszerzeniu trawnika widocznym na 8 i 9 zdjeciu postu 5828 bespośrednio za tymczasowym płotem w poprzek jezdni. Nie jest chyba to sam wiadukt lecz najazd na niego.
 

·
Registered
Joined
·
5,357 Posts
Kiedy został wydany ZRID na budowę tego odcinka w przekroju 2x3?
Jeszcze nie został wydany. Sprawa jest w tym momencie w gestii ponownej ooś w RDOŚ Łódź (14.04 zakończył się udział społeczeństwa). Podobnie na ZRID dla węzła Piotrków Trybunalski Zachód.
 

·
Registered
Joined
·
31 Posts
^^ co to za folia/mata jest kładziona między chudym, a właściwą warstwą betonu i jakie ma to zastosowanie??
Jest to tzw. "warstwa poślizgowa" zgodnie z katalogiem nawierzchni sztywnych "pełni rolę warstwy antyspękaniowej, filtrującej oraz poślizgowej (ograniczającej naprężenia w wyniku zmian temperatury)".
 

·
Registered
Joined
·
15,653 Posts
Jeszcze nie został wydany. Sprawa jest w tym momencie w gestii ponownej ooś w RDOŚ Łódź (14.04 zakończył się udział społeczeństwa). Podobnie na ZRID dl węzła Piotrków Trybunalski Zachód.
No to ciekawe na jakiej podstawie kładą nawierzchnię betonową na szerokość 3 pasów. Bez żadnego trybu?
 
5821 - 5840 of 6038 Posts
Top