SkyscraperCity banner

5981 - 6000 of 6038 Posts

·
Piotrkowianin
37 Posts
Z Epiotrków.pl:

Jeszcze w maju zlikwidują przejazd na Twardosławickiej

142697

W piątek 29 maja zlikwidowany zostanie przejazd przez budowaną autostradę A1 w ciągu ul. Twardosławickiej w Piotrkowie. Niestety nie jest to równoznaczne z oddaniem do użytku wiaduktu na Wojska Polskiego, jak pierwotnie zakładano.

To oznacza duże zmiany i utrudnienia dla kierowców podróżujących między Piotrkowem a gminą Grabica. - Jesteśmy gotowi, jednak wyniknęły sprawy niezwiązane z naszą firmą i niestety na razie nie możemy puścić ruchu na Wojska Polskiego. W związku z tym, że zaplanowaliśmy prace, które są konieczne do realizacji po wybudowaniu wiaduktu na Wojska Polskiego i zamknięciu przejazdu na Twardosławckiej, to musimy ten obiekt w najbliższym czasie zamknąć - mówi Sylwester Wolankiewicz z firmy Budimex, który jest kierownikiem budowy odcinka A autostrady A1 między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Południe.

O przyczynach takiej sytuacji rozmawialiśmy z inwestorem, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi. - Wszystko, co blokuje możliwość oddania obiektu do użytku, to przeszkody prawne. Winowajcą jest niestety koronawirus. Potrzebne są stosowne dokumenty, czyli tzw. ZRID zastępczy, ale żeby go uzyskać musi być tzw. udział społeczny. Chodzi o raport oddziaływania na środowisko. Według wymogów prawa, dokument musi być dostępny przez miesiąc na stronie Urzędu Miasta i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Pech chciał, że w momencie kiedy ten termin się kończył, została wprowadzona procedura zamrażająca w związku epidemią. Niestety jednoznaczna opinia prawników jest taka, że musimy ten etap powtórzyć. Winy nie ponosi wykonawca, inwestor czy inne instytucje. Musimy stosować się do prawa i nie możemy go naginać. Gdy ten termin ponownie upłynie i zostaną przygotowane wszystkie dokumenty, wiadukt zostanie otwarty. Przejazd na Twardosławickiej musi być zamknięty, ponieważ wykonawca ma obowiązek do końca roku wybudować cała zachodnią jezdnię i przełożyć na nią ruch - mówi Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na Twardosławickiej na razie zostawione będzie przejście dla pieszych pod wiaduktem. Z kolei nowy obiekt przy Wojska Polskiego będzie oddany do użytku do końca lipca.

·
Registered
153 Posts
Ciekawe, że ZRID dla inwestycji znoszącej bariery komunikacyjne musi być konsultowany, a likwidacja przejazdu zapewniającego mieszkańcom dostęp do "cywilizacji" nie wymaga stosownych dokumentów i konsultacji z nimi... 🤔

Prawo mające zapewnić ochronę obywatelom, w sytuacji epidemii uderza w nich. Czy ktoś wie jakie konskwencje miałaby tutaj samowolka? Są to kary administracyjne dla Wykonawcy, Zamawiającego??

Oby skończyło się na postawieniu znaku "zakazu" i przymknięciu oka przez służby porządkowe.

·
Registered
15,656 Posts
Ale jak to? Zrid na wybudowany obiekt? Czy czegoś może nie kumam...?
Wychodzi na to, że można wybudować wiadukt nie mając na to zezwolenia.
Ale nie można go otworzyć
:none22:

·
Registered
31 Posts
Zapewne jest tak, że ZRID zawierał zezwolenie na budowę tego obiektu na podstawie pierwotnego PB. Jako że jest to OiB Wykonawca mógł startować z budową na podstawie starego ZRIDu, ale też miał opcje zoptymalizowania dokumentacji - a optymalizacja może zawierać zmiany nieistotne i istotne od PB. W przypadku tych pierwszych sprawa jest prosta, wystarczy na kopii podbitego przez urząd wojewódzki PB nanieść zmiany i załączyć do wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Jeśli są to już zmiany istotne to trzeba uzyskać zamienny ZRID, tj. złożyć wniosek o zmianę ZRID zawierający PB z wskazanymi zmianami istotnymi, no i przejść całą procedurę. Tak się dzieje na wielu takich budowach, gwarantuje że niektóre odcinki ekspresówek uzyskiwały taki ZRID jakiś miesiąc przed puszczeniem ruchu :)

·
Registered
546 Posts
^^ No dobra, ale przecież chyba z formalnego punktu widzenia takie otwarcie było by po prostu udostępnieniem przejazdu przez plac budowy. Jeśli ktoś buduje odcinek S-ki jednocześnie czekając na zamienny ZRID, to wynikało by stąd jakoby wykonawca nie miał prawa na przykład puścić w jednym poziomie przejazdu tymczasowego przez fragment docelowej trasy głównej dopóki zamienny ZRID nie zostanie wydany?

·
Registered
2,542 Posts
Ale Zrid to DUL+PnB. Ok. To rozkładając na czynniki pierwsze: DUL mamy załatwiony. Ale PnB się zmienia. To bez PnB się buduje?

·
Piotrkowianin
5,556 Posts
Co w niej uważasz za niezgodne?
Może się mylę, ale według mnie izolacja jest zbyt blisko zbrojenia. Pionowa ściana podpory powinna się zespolić z betonem stopy, a izolacja może być przeszkodą. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli nie mam racji.
W przyszły poniedziałek zostanie udostępniony pierwszy obiekt nad autostradą A1. Będzie to WD-293 w Piotrkowie Trybunalskim.
Dla przypomnienia dodam, że obiekt wg podawanego harmonogramu miał być udostępniony w czerwcu tego roku.

http://www.a1a-tuszyn.pl/aktualnosci.html
Ale jaja - zmieniła się koncepcja i teraz pod powyższym linkiem jest inny komunikat:
29/05/2020
Wprowadzenie organizacji ruchu w rejonie obiektu WD-293 (ul. Wojska Polskiego) polegającej na likwidacji tymczasowego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w rejonie ulicy Twardosławickiej. Wprowadzenie organizacji ruchu planowane o godz. 8:00
Tymczasem kolejne moje fotki z ostatniej soboty, tym razem odcinek B:

41. Nowy przebieg wschodniego odcinka DP1500E - widok od wschodu ze skrzyżowania DP1520E i DP1500E. W prawo DP1500E do Piotrkowa Trybunalskiego:

42. Pojechałem w lewo. Stoję na zamkniętym tymczasowo odcinku DP1500E, na którym będzie wiadukt WD-304. Widok od południa - w lewo A1, prosto DP1500E -> Piotrków Trybunalski, w prawo DP1520E -> Rozprza:

43. Obracam się jakieś 135 stopni w lewo. Po lewej dawny ślad drogi Piotrków Trybunalski - Pajęczno przez wybudowaniem gierkówki, w środku kadru obecny przebieg DP1500E, a po lewej WD-304:

44. Wschodni przyczółek WD-304 widziany od wschodu:

45. Stoję na wschodniej jezdni DK1 w miejscu zlikwidowanego skrzyżowania z DP1500E i spoglądam na południe. W tle po lewej południowe rondo tymczasowe, z którego w prawo odchodzi DP1500E do Kaliska:

46. Zoom z jezdni zachodniej na wspomniane rondo:

47. Spojrzenie na zachód. W tle powstający zachodni przyczółek WD-304:

48. Widok ze wschodniej jezdni na północ i wschodnią część WD-304:

49. I na wschód. W oddali za dźwigiem widać mój wóz reporterski:

50. Widok od południa na podporę środkową i tablicę z logiem wykonawcy:

·
Piotrkowianin
5,556 Posts
51. Widok z jezdni zachodniej na północ.W tle rondo północne, z którego w prawo odchodzi wschodnia część DP1500E:

52. Wschodni przyczółek WD-304 widziany od zachodu:

53. Wschodni przyczółek wiaduktu widziany od południa. Po prawej kapliczka przeniesiona z miejsca po zachodniej stronie gierkówki, wg mieszkańca Jeżowa około miesiąc temu:

54. Widok tymczasowego odcinka DP1500E prowadzącego do północnego ronda:

55. Wjazd na rondo. W prawo Piotrków Trybunalski, w lewo Radomsko:

56. A to już samo rondo:

57. PZM-51:

58. KP-302. Rozumiem, że stara kładka idzie do wyburzenia, a powstanie nowa?

59. PG-323 w środku lasu. Naprawdę projektant i inwestor uważają, że tędy będę jeździć rolnicy kombajnami zbożowymi? Ale skąd i dokąd? :rolleyes:

60. Niewiele widać, ale za barierką jest rozbierany wschodni WA-301:

·
Registered
470 Posts
Ktoś wie może czemu od około 13 do teraz stoję w korku od 11km do węzła Piotrków zachód przejechałem połowę odcinka... Co jakieś 20-30 minut przejeżdża y jakieś 500metrow...

·
Registered
5,358 Posts
Odcinek A- neverending story
Gdyby nie było pierwotnego ZRIDu dla tego odcinka, to by jeszcze robota nie ruszyła. RDOŚ w Łodzi wyznaczył kolejny termin dla społeczeństwa, aby mógł się zapoznać z dokumentacją i miał możliwość złożenia skrag i wniosków. Dotyczy odcinka A od Tuszyna do Piotrkowa oraz węzła Piotrków Zachód.

146138

146146

Źródło: RDOŚ Łódź

Powiem tylko tyle, że 9 miesięcy później podpisany kontrakt na odcinek B też ma ponowną ocenę oddziaływania na środowisko.

146154

·
Registered
15,656 Posts
Taka ciekawostka
Wprawdzie nie wiem, co ma do tego samorząd województwa łódzkiego.

Aż tysiąc ton destruktu drogowego otrzymała gmina Bełchatów od województwa łódzkiego. Zerwany asfalt pochodzi z remontowanych odcinków dk nr 1 czyli popularnej „Gierkówki”. Materiał zostanie wykorzystany przy modernizacji odcinka pomiędzy Łękawą i Słokiem, a także do naprawy innych gminnych dróg.

Destrukt drogowy, który usunięto z modernizowanych odcinków krajowej „jedynki” na terenie województwa łódzkiego, zostanie wykorzystany do remontu dróg w gminie Bełchatów. Urząd poinformował właśnie, że aż tysiąc ton zerwanego asfaltu gmina otrzyma od województwa łódzkiego. Spora część tego materiału trafi na drogę łączącą Łękawę i Słok. Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku gminna spółka przeprowadziła pierwsze prace na tym odcinku, dzięki czemu stał się on w końcu przejezdny dla kierowców.Na przełomie maja i czerwca spółka będzie tam układać pozyskany przez samorząd destrukt.

Tą drogą Łękawa - Słok miałem okazję jechać dwa lata temu. Jechać to trochę za dużo powiedziane, przekroczenie 5 km/h groziło uszkodzeniem samochodu
:none130:

·
Registered
518 Posts
Taka ciekawostka
Wprawdzie nie wiem, co ma do tego samorząd województwa łódzkiego.

Tą drogą Łękawa - Słok miałem okazję jechać dwa lata temu. Jechać to trochę za dużo powiedziane, przekroczenie 5 km/h groziło uszkodzeniem samochodu
:none130:
OT
1000 ton na 1,5km o szerokości całkowitej 4m to tyle co nic. Wiem bo u siebie kładłem kilkadziesiąt już ton destruktu na 150 metrach i początkowo była to warstwa kilkanaście cm na kruszywie. Ubiło się i w zasadzie nie widać żeby tam coś było wysypywane, a było to robione tylko zagęszczarką 200kg
Destrukt z modernizacji DW484 Bełchatów-Kamieńsk.

·
Registered
206 Posts
W przyszłym tygodniu montują belki na PZ 338b.
Z uwagi na konieczność przeprowadzenia montażu belek prefabrykowanych na wiadukcie stanowiącym przejście dla dużych zwierząt, nad budowaną autostradą A1, zajdzie konieczność okresowego wstrzymania ruchu.

Prace montażowe przeprowadzane będą w nocy z 25 na 26 oraz z 26 na 27 maja bieżącego roku. Czasowe zamknięcia przebudowywanej drogi krajowej nr 1, w pobliżu granicy województw śląskiego i łódzkiego, w km 401,6, nastąpią w czasie najmniejszego natężenia ruchu. Przygotowania rozpoczną się już od godziny 17:00, a montaż potrwa do godziny 5:00. W tym przedziale czasowym, ruch będzie wstrzymywany interwałowo, na około 20 minut, po czym będzie wznawiany na blisko 30 minut.

·
Registered
248 Posts
Może się mylę, ale według mnie izolacja jest zbyt blisko zbrojenia. Pionowa ściana podpory powinna się zespolić z betonem stopy, a izolacja może być przeszkodą. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli nie mam racji.
To zeskrobią trochę wierzchniej warstwy przed wylewaniem ściany. Od czego jest gumówka? Trudno, żeby robotnik smołujący wiedział dokąd sięgnie szalunek.

5981 - 6000 of 6038 Posts