Някои по-важни новини в хронологичен(или не съвсем) ред от последната година - 2...
9/10/2008
18/05/2009
9/10/2008
източник: Янтра ДнесИзлезе наяве трасето на магистрала “Хемус”
Съобразяват строителството с движението на видрите и прилепите.
Още няма отчуждителни процедури за земята.
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) даде зелена светлина за започване на процедурите по възлагане на поръчката за строежа на магистрала “Хемус”.
Министерството е издало Решение за въздействие върху околната среда за строежа на 230 км от аутобана. Документът, с който “Янтра ДНЕС” разполага, е изпратен преди няколко дена за сведение до кметовете на 7 общини, през чиято територия ще минава първокласният път * Полски Тръмбеш, Горна Оряховица, Стражица, Попово, Лозница, Търговище и Шумен.
Любопитно е, че решението, подписано от министър Джевдет Чакъров на 29 септември т.г., с което “Янтра ДНЕС” разполага, не е изпратено до кмета на община Павликени, през която ще минава немалка част от трасето на магистралата. Разбрах какви са трасетата по документите, които ми дадоха “Пътища и мостове” * Варна, каза кметът на Павликени Ангел Генов. Още по-интересно става откъде пътностроителната фирма има решението на МОСВ, след като няма избран изпълнител за строителството на магистралата.
Пазеното до сега в дълбока тайна трасе на магистралата най-после излезе наяве след екологичната оценка на проектите.
Министрите от правителството на Сергей Станишев дълго увъртаха за трасето на магистралата и умишлено отказваха да назоват точните и параметри заради възможните злоупотреби с деактуването на земята.
Същевременно трасето изключително точно е нанесено в административния атлас на България, издаден от Министерството на държавната администрация и административната реформа през 2007 г.
Решението по оценка въздействието върху околната среда с № 9*6/2008 г. е направено за пет варианта на трасето на бъдещата магистрала.
АМ “Хемус” е предвидена да свързва София с Варна и да дублира първокласните пътища Е70 от Варна до Шумен, Е772 от Шумен до Ябланица и Е83 от Ябланица до София.
Най-общо инвестиционното предложение на националната агенция “Пътна инфраструктура” предвижда изграждане на автомагистрала с четири ленти за движение, две ленти за аварийно спиране, банкети и междинна разделителна ивица.
Петте варианта на трасето на магистралата се различават много малко един от друг и отстоят на разстояние километър-километър и половина. От гледна точка на минималното въздействие на пътното трасе върху околната среда в съчетание с икономическите и техническите аргументи на проектанта от инвеститора е възложен комплексен вариант.
Магистралата влиза от Ловешка във Великотърновска област около с. Върбовка, Павликенско Преминава в близост до казармите северно от Павликени, покрай Патреш, Дъскот, Паскалевец, Стефан Стамболово.
Покрай Никюп магистралата минава на границата на община В. Търново и до Крушето влиза в община Г. Оряховица, минава през землищата на Стрелец. Покрай с. Сушица навлиза в община Стражица, от където трасето е покрай Горски Сеновец, Камен и Николаево излиза от Великотърновска, за да влезе в Търговищка област.
По сборния вариант на АМ “Хемус” се предвижда голям мост над Янтра при километър 2324. Отсечката е дълга 11 км и преминава през 453 дка отчуждени земеделски земи и 24 дка отчужден горски фонд, се посочва в документа, подписан от екоминистъра. Предвидени са 2 големи надлеза и 2 малки надлеза, едно малко мостово съоръжение, 2 подлеза за големи животни и един подлез за малки животни. Отчужден горски фонд няма.
Предвижда се построяването на пътен възел “Горски Сеновец” * полудетелина с подлез. Тази отсечка е дълга 60 км и преминава през 2471 дка отчуждени земеделски земи и 130 дка отчужден горски фонд, като се предвижда изглаждането на два големи моста на р. поповски Лом и р. Черни Лом, 9 малки моста над дерета, 5 пътни възела, 5 надлеза, 12 подлеза. На юг при гр. Съединение ще има отсечка от 22 км, преминаваща през 949 дка отчуждени земеделски земи, и 86 дка отчужден горски фонд.
Вариантите на трасето на магистралата обаче минават през защитената зона на р. Янтра, засягат се ловните полета на дивечовъдната станция “Черни лом”, Поповско. В решението по ОВОС на екоминистреството се посочва, че са предвидени мерки, които да ограничат вредното въздействие върху защитените видове растения и животни.
Според чиновниците в екоминистерството по време на строителството на магистралата не се очаква генериране на вредни газове и отпадъци във вид и количества, които да окажат отрицателно въздействие върху опазване на защитените зони.
Висшият експертен екологичен съвет поставя условия преди да одобри инвестиционното предложение. Мостовете, естакадите и пътните възли по магистралата трябва да са проектирани така, че да издържат на земетресение от 7 до 9 степен по скалата на Медведев, Шпонхоер и Карник. Да се предвиди изграждане на прелези за видри, разположени под мостовете над реките. Да се предвиди изграждането на прелези за бозайници с размери на благороден елен. Да се прецизира изграждането на крайпътни заведения, бензиностанции, газстанции или друга инфраструктура с цел да не се увеличава безпокойството за дивите животни. Експертите препоръчват изграждането на надлези (зелени мостове, екомостове) за всички видове диви животни с ширина 30 м или повече, покрити с пясък, почва и растителност.
По цялата дължина на трасето трябва да има защитни мрежи, които да не допускат излизането на дребни бозайници на пътното платно. В участъците, отстоящи на 1 км от язовири и речни корита, да се изградят отвеждащи полезащитни пояси за промяна на летателните коридори на прилепите.
Отводнителните съоръжения трябва да бъдат проектирани и направени така, че да бъдат избегнати наводнения при екстремални валежи половин век напред.
Строителството на магистралата ще се предшества от археологически проучвания. При установяването на обекти или следи, предмети на културно-историческото наследство, строителните работи би следвало да се прекратят веднага. Строежът на магистралата може да продължи след приключване на дейностите по опазване на културното наследство и след разрешение от директора на Националния институт за паметниците на културата.
За ограничаването на шума от магистралата покрай Горски Сеновец пътят ще минава в траншея, която осигурява ефективна шумоизолация, а след това трябва да се направи растителен пояс от подходящи видове. За с. Камен ще се прави екран-парапет покрай пътното платно на магистралата. В този участък трасето ще минава в насип с височина от около 10 м.
Решението по ОВОС губи право на действие, ако в срок от 5 г. от датата на издаването му не е започнало осъществяването на инвестиционното предложение.
Нито един от кметовете на общини в областта, през чиято територия ще минава АМ “Хемус”, не е получил уведомление за започването на отчуждителни процедури на земеделски земи и гори. Все още не е уточнено на кой вариант ще се спре правителството за магистрала “Хемус”, няма проектиране и затова вероятно не са започнали отчуждителните процедури, предполагат кметовете в региона.
От агенциите за недвижими имоти коментираха, че по селата, през чиито землища ще мине магистралата, няма бум на сделките със земя и къщи. Хората изчакват да стартира строителството, за да започнат да продават, а цените ще станат космически, коментират брокерите. Същевременно те предупредиха, че е имало изтичане на информация за вероятните трасета на магистралата, защото в някои от селата земята вече е комасирана, а такива парцели после лесно се препродават.
Според министъра на транспорта Петър Мутафчиев и министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов АМ “Хемус” трябва да е построена до края на 2013 г.
АМ “Хемус” е дълга 423 км, разделена е условно на шест участъка. През март 2007 г. правителството поиска съдействие от Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие за подготовката на проектите за концесия на двете магистрали “Хемус” и “Черно море”.
Строителството на АМ “Хемус” започва през 1984 г., но в края на 80-те години е спряно поради липса на финансиране. На 30.12.2005 г. е открита отсечката Шумен * Каспичан с дължина 12,8 км. За изграждането на отсечката са вложени 77,6 млн. лева. На този етап няма официална информация какво и от къде ще е финансирането за трасето на магистралата, минаващо през Великотърновска област.
18/05/2009
http://sg.stroitelstvo.info/show.php?storyid=720752Търгове за проектиране на магистрала "Хемус" тази година няма да има.
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=156677Концесията на магистрала "Хемус" се отлага още във времето
Десислава Лещарска
24 Септември 2009
Концесията на магистрала "Хемус" не може да има преди 2012 г., тъй като през 2010 и 2011 г., държавата е отделила средства единствено за проектирането на пътя София-Варна. Това стана ясно от думите на регионалния министър Росен Плевенелиев във Велико Търново. Той заяви, че в следващите две години за проектиране са предвидени общо 22 млн. лв. Дострояването на магистралата може да струва 1 млрд. евро, каза Плевнелиев.
Министърът припомни, че "Хемус" не е част от европейските коридори, поради което не може за нея да се разчита на финансиране от европейските фондове. Ето защо проектът е изцяло в ръцете на държавата, подчерта Плевнелиев.
"Трябва да направим така, че да имаме проект. Когато имаме проект, със сигурност държавата ще трябва да вземе най-важните решения – каква ще е формата на публично-частното партньорство, с която да се направи проектът. Той със сигурност ще бъде разделен минимум на два етапа, първият от които отправя към Велико Търново. Сред тези приоритети ще разгледаме и пътищата от Велико Търново към Русе и от Русе към Разград и Шумен”, каза министърът.
В началото на годината Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) препоръча на българското правителството дострояването на магистрала "Хемус" да стане чрез чиста концесия – т.е. чрез конкурс за избор на частен инвеститор, който да изгради, поддържа и експлоатира трасето. Това означава, че към кандидатите трябва да има ясно дефинирани условия – как ще си поделят рисковете частникът и държавата, какъв е планираният трафик по шосето и ако е недостатъчен, какви ще са компенсациите за концесионера, колко ще струва таксата за преминаване и т.н. Проучването ще отнеме поне 2 години.
Общата дължина на магистрала "Хемус" трябва да е 443 км. В момента в експлоатация са 129 км.
По повод бъдещото трасе на пътя София – Варна Плевнелиев каза: "Към момента е направена т.нар. линия на оста на магистралата, т.е. позиционирана е самата магистрала като трасе. Оттук нататък в процедурите, които предстоят да се довършат, е възможно да има сериозни промени в трасето. Затова и ние сме на един първоначален етап на развитие”.
Той даде за пример промяна в трасето при гр. Попово, която се е наложила заради влизането на територии в защитената мрежа НАТУРА 2000.
Министърът не пожела да се ангажира с отговор на въпроса дали магистралата ще преминава край Велико Търново или на 40 км от града.
"Трасето е предварително, но не бих искал да отговоря на това и заради друг аргумент, много неглижиран досега от управляващите. Аз бих скрил трасето на магистралата. Защото магистралите в България стават двойно по-скъпи. Защото например парцелите под магистрала "Струма" се изкупени от правилните хора. Същото важи и за Дунав мост ІІ. За съжаление, но факт - много хора в тази държава правят бизнес от това да правят магистралите и инфраструктурните обекти скъпи", заяви Плевнелиев.
"Магистрала “Хемус“ е сериозен проблем, който по своята същност не е решен в продължение на 24 години. Същевременно това е един много скъп проект, който в момента не е и по силите на правителството, тъй като се минава през тежки трасета, много тунели и мостове”, коментира Плевнелиев.
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=169298До една година ЕК казва за финансирането на магистрала "Хемус"
26 Август 2010
Автомагистрала "Хемус" е приоритет на правителството на ГЕРБ и тя ще се случи. Това каза министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев, който в четвъртък направи първа копка на ремонта на пътя от Добрич до границата с Румъния при Кардам.
Плевнелиев уточни, че се водят разговори с ЕК за начина на финансиране, тъй като магистралата не е част от трансевропейската инфраструктура. Единият от начините за финансиране е чрез публично-частно партньорство, а другият - от бъдещата Оперативна програма за регионално развитие.
"Ние търсим възможност и се надяваме до една година да имаме ясно споразумение с ЕК дали би могло части от магистрала "Хемус”, дори и цялата, да мине по линия на европейската програма "Регионално развитие". С две думи обаче ние трябва да си свършим домашното – трябва да си направим проектите, трябва да си направим отчужденията, защото това е едно трасе от 245 километра, което ще струва по наши преценки между 1.1-1.3 милиарда евро. Този труд стартира в министерството от следващата година, заложено е в проектите, заложено е и в бюджета", заяви Плевнелиев.
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=171239Полша ще ни подкрепи за Шенген, Борисов иска помощ и за магистрала "Хемус"
14 Октомври 2010
Премиерът Бойко Борисов заяви, че Полша трябва да подкрепи България и за изграждането на автомагистрала "Хемус" от София до Варна, за да може финансирането на проекта да се осигури от някоя оперативна програма на ЕС.
По думите на Борисов няколко правителства не са осъществили строителството на "Хемус", а пари в бюджета поне още десет години няма да има.
Доналд Туск заяви от своя страна, че за Полша е важно развитието не само на транспортните коридори, но и на енергийните трасета. По думите му транспортът трябва да се развива не само в традиционната посока изток-запад, но и в посока север-юг.