SkyscraperCity banner

6141 - 6160 of 17159 Posts

·
Registered
2,253 Posts
In Olanda, intre Utrecht si Amsterdam, am condus pe 6 benzi pe sens. Noaptea, pe la 1-2 am, pe ceata, cand nu mai are absolut NIMENI pe drum, am avut cea mai frumoasa senzatie de condus pana acum.

·
Registered
947 Posts
^^ te cred. Mi-a zis un prieten ce senzatii tari a incercat conducand noaptea pe "faimoasa" autostrada ceusista cu plata Fetesti-Cernavoda... acum 20 de ani.
PS. cum ai reusit sa conduci pe toate 6 benzile?

·
Registered
2,011 Posts
PS
am mai scris si voi mai scrie pana cand cineva de la CNADNR va intelege:
nu conteaza lungimea, latimea si nr. km de autostrada, sosea rapida, ce conteaza sunt nodurile rutiere prin care se face descarcarea/tranzitul traficului in conditii de siguranta(un 'giratoriu' e doar o solutie pentru drumuri regionale!), in conditii optime pentru o circulatie rapida si fluenta.

Sa nu exageram, am vazut chiar si in Germania autostrada care se varsa in giratoriu; stiu o sa spui ca e solutie temporara, constructie pe tronsoane etc. dar si la Brazi tronsonul de autostrada , temporar, poate sa intre lejer in centura Ploiesti prin giratoriu+ 2 bretele simple pe ruta directa. ( aa, in germania e vorba de autostrada de la vest de Koln, catre Olanda- nu mai stiu in ziua de azi cum mai e).
autostrada la vest de köln catre olanda este mai degraba autostrada la sud de köln, adica tangenta de sud(a4), care nicioadata nu a inceput sau s-a terminat intrun sens giratoriu. probabil ca o confunzi cu a555 care chiar se termina intrun sens giratoriu la intrarea din sud in köln, din simplul fapt ca acolo este punct terminus. a555 a fost construita in anii `30 si a fost proiectata sa faca legatura doar intre Bonn si Köln, ea nefiind gandita ca o autostrada de tranzit.

·
Registered
5,664 Posts
^^
S-ar putea sa fie vorba despre A61 care la capatul dinspre Olanda se "varsa" intr-un sens giratoriu in orasul Venlo. Acum 2 ani inca era asa.

·
Banned
2,853 Posts
ro.cologne,
textele pe care le redai impreuna, pe albastru! adica ce am scris eu si @victoras face postarea ta total neclara: cine a scris, ce?
iata exemplu:
ro.cologne
Quote:
Originally Posted by Goldmund
PS
nu conteaza lungimea, latimea si nr. km de autostrada, sosea rapida, ce conteaza sunt nodurile rutiere prin care se face descarcarea/tranzitul traficului in conditii de siguranta(un 'giratoriu' e doar o solutie pentru drumuri regionale!), in conditii optime pentru o circulatie rapida si fluenta.

Sa nu exageram, am vazut chiar si in Germania autostrada care se varsa in giratoriu; stiu o sa spui ca e solutie temporara, constructie pe tronsoane etc. dar si la Brazi tronsonul de autostrada , temporar, poate sa intre lejer in centura Ploiesti prin giratoriu+ 2 bretele simple pe ruta directa. ( aa, in germania e vorba de autostrada de la vest de Koln, catre Olanda- nu mai stiu in ziua de azi cum mai e).
...........

Te rog sa specifici numele fiecaruia in parte ce text a scris
. Se poate intelege ca eu am scris perla cu 'autostrazi germane care se varsa in giratoriu'.

·
Registered
54 Posts
ro.cologne,
textele pe care le redai impreuna, pe albastru! adica ce am scris eu si @victoras face postarea ta total neclara: cine a scris, ce?
iata exemplu:
ro.cologne
Quote:
Originally Posted by Goldmund
PS

...........

Te rog sa specifici numele fiecaruia in parte ce text a scris
. Se poate intelege ca eu am scris perla cu 'autostrazi germane care se varsa in giratoriu'.

“..am vazut chiar si in Germania autostrada care se varsa in giratoriu” ; de fapt nu inteleg, “ perla” ?? din ce stiu perlele astea sunt in toata lumea civilizata ; ca sunt de “ varsare”- de plecare( sau sosire) in localitate- multe-, sau pe traseu- mai putine-, important e ca ca-si fac treaba bine, si daca sunt bine proiectate , or sa reziste. Am sa dau un exemplu ce-mi place mult , Londra, capatul din vest al autostrazii periferice de nord 406; acel giratoriu are capacitate de preluare cat o AT. din Romania; sau tot acolo, coloana vertebrala a Marii Britanii, autostrada M1(A1) pleaca din Londra si soseste la Edinburgh din( in) cate un giratoriu; englezii au multe, multe giratorii.. In SUA, - daca dau un telefon pentru reimprospatarea memoriei- cred ca pot sa-ti dau imediat 5 exemple apropiate, de pe coasta de est, de la Boston in sus ; sau si mai sus , in Canada la Montreal , ditamai giratoriul langa aeroport intre 2 AT. ((offtopic : asta o tin bine minte ca e legata de o situatie rarisima, cand am fost luat cu scara de la avionul proaspat aterizat, imediat ce a oprit pe o bretea, si dus la alt avion, ce plecase deja de la poarta, pregatit sa decoleze – aranjamentul s-a facut in aer, cand am constatat ca pierd legatura intercontinentala; da genul asta de situatie n-o sa-l vedeti niciodata in Europa)) .
Sa revenim la Germania, unde pot sa exemplific cu giratoriul din Hamburg pe AT. catre Berlin, sau pe A3 dupa ce ai iesit din Frankfurt catre Nuremberg treci prin giratoriu; sau corectia care a facut-o Ro-Cologne din zona pe care o stie foarte bine; ma repet, astea erau situatii la un moment oarecare, nu mai stiu daca si acum sunt la fel.
Precizare: Nu vreau sa polemizam pe subiectul asta, doar nu am fost de acord cu replica ta: “ un 'giratoriu' e doar o solutie pentru drumuri regionale”- , considerand ca autostrazile NU sunt drumuri regionale, iar pentru Ploiesti, giratoriul in discutie, NU ar ramane pe AT. cand se va intregi, ci va fi descarcarea lui A3 in centura Pl., asa cum sunt mii de situatii de acest gen in toata Europa.

·
Registered
975 Posts
((offtopic : asta o tin bine minte ca e legata de o situatie rarisima, cand am fost luat cu scara de la avionul proaspat aterizat, imediat ce a oprit pe o bretea, si dus la alt avion, ce plecase deja de la poarta, pregatit sa decoleze – aranjamentul s-a facut in aer, cand am constatat ca pierd legatura intercontinentala; da genul asta de situatie n-o sa-l vedeti niciodata in Europa)) .
ca sa continuam offtopicul: cinstit, tu intelegi ce scrie aici? a parcat avionul pe bretea? ai schimbat avionul in aer?

Giratoriile romanesti au 2 bube:
1. sunt in Romania, deci intens traversate de soferi romani, care datorita nivelului foarte inalt de educatie rutiera si nu numai, nu prea stiu cum sa le abordeze.
2. nu sunt proiectate la valorile adevarate ale traficuluil si nici semnalizate cum trebuie. o greseala frecventa este ca se face raza prea mica, si ajungi pe un DN sa trebuiasca sa intri cu 20-30km/h in el, ca sa poti sa mergi pe banda ta si sa nu il tai cu totul. problema cea mai mare nu e ca trebuie sa reduci viteza, ci ca nu sunt tot timpul indicatoare care sa te avertizeze de asta

·
Registered
2,011 Posts
@goldmund

am apasat pe quote la comentariul lui victoras.am obsevat ca era o greseala la quote-ul initial, dar mi-a fost lene sa-l "repar"

·
Laser Power
81 Posts

Cati "prieteni" care nu m-au lasat sa descalec pe podul hobanat:bash:

Inapoi la centura
[IMG]http://img854.imageshack.us/img854/3227/img2481uw.jpg

·
Laser Power
81 Posts
Concluzia micii mele excursii este ca ar fi o minune sa poata sa faca bretelela alea cu DN1,se lucreaza nu cu mult spor la giratoriul cu centura si mici retusuri pe ici pe colo

Cu stima :booze:
Si da Doamne vreme buna sa o gateze odata

·
Registered
114 Posts
Superbe poze! Multumim pt update! :cheers: Tare am o presimtire ca semnul ala cu sfarsit de autostrada o sa fie ratat de multi vitezomani care o sa "zboare" prin sensul giratoriu.

·
Registered
89 Posts
Eu asa ceva nu am mai vazut nicaieri in Europa, au si portiuni de 5 benzi pe sens tot asa:

UK:
M1- M6 Corridor = cel mai circulat coridor din Europe.

M25 = the biggest parking in the world

Stau in UK de 16 ani si stiu ce inseamna M25.

The Nederlands= A2- A76 Corridor mai ales in lunile de vara.

Germany = A3 , am prins blocaje de 9 ore. Apoi este A81-Stuttgart-Scaffhausen-Switzerland. A8- Stuttgart-Salzburg

Austria: A8- A1-Suben-Wien. A21-S1-A4 acum 4 sapt am facut acest traseu in 4 ore si ceva....

France: A10-A71-A75 Paris - Millau. Apoi A6-A7-A40 Paris-Lyon-Geneva

In Italia este frecvent trafic. Spain la fel.

In ultimii ani, UK a incercat sa-si refaca si sa imabunatateze reteaua de motorways si A roads, dar fara succes. Inca sunt gauri peste tot, calitatea este sub orice critica, ce sa mai spun de garantii!? Am cativa prieteni ce lucreaza pt Wirtgen-Nederlands si-mi spuneau ca au fost ani de zile la traning in Germany. Cred ca nu mai trebuie sa detaliez aici, nu ? :)
Stim cu totii ca Hitler facea autostrazi , air italienii curatau lichenii si copacii de pe Via Apia :).

Daca va este ceva neclar, intrebati:).

·
Registered
54 Posts
UK:
Stim cu totii ca Hitler facea autostrazi , air italienii curatau lichenii si copacii de pe Via Apia :).

Daca va este ceva neclar, intrebati:).
Nu, noi stim realitatea: prima autostrada are steagul italian, in 1920. Nemtii s-au miscat mai greu- 1931; iar englezii si mai tarziu, parca prin 1958, deci astia au renuntat mai greu la gazon...

·
Registered
208 Posts
Daca va intrebati de ce nu s-a licitat inca tronsonul A3 Gilau - Nadaselu: se pare ca problema nu e la CNADNR, ci la ANRMAP (Autoritatea Naţională pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice): link

Un alt proiect a cărei documentaţie de atribuire a lucrărilor zace prin sertarele unor birouri de la ANRMAP este şi construcţia tronsonului dintre Gilău şi Nădăşelu al Autostrăzii Transilvania. Potrivit Companiei Naţionale de Drumuri, documentaţia tehnică a fost transmisă încă de acum căteva luni, iar de atunci nu s-a primi un răspuns din partea instituţiei.

·
Registered
1,007 Posts
Cind vad in poze Zonele deja gata ma apuca mai rau nervii!
Si binenteles numai "urarile de bine" indreptate catre constructorii care ne trateaza cu nepasare si nesimtire!

·
Registered
384 Posts
Va salut,
Desi sunt inscris de mai mult timp pe SSC, acesta este primul meu post "oficial", asa ca bine v-am gasit!
Acest prim post, nu vine intamplator pe topicul autostrazii A3, m-am gandit sa imi aduc si eu o mica contributie.
Aseara, venind pe centura dinspre Voluntari spre Pipera, am constatat cu surprindere faptul ca lucrurile se misca.
Giratoriul de acces pe si de pe autostrada este gata, mai mult sunt gata si fundatiile a doi noi piloni (sau pile, parca asa se spune in termeni de specialitate).Tuburile in care se baga armatura sunt in pamant, masinile de forat sunt inca acolo.
Pilonii, se afla cam la 4-5 metri de centura si fac parte din supratraversarea acesteia.

·
Banned
2,853 Posts
LaserJet,
mersi pentru pozele tale!

Nu, noi stim realitatea: prima autostrada are steagul italian, in 1920. Nemtii s-au miscat mai greu- 1931; iar englezii si mai tarziu, parca prin 1958, deci astia au renuntat mai greu la gazon...
Prima autostrada din lume, AVUS din Berlin - Grunewald, 1921. Apoi, in Italia 1923, autostrada Milano-Como, e adevarat, mai lunga insa aceasta 'autostrada' avea toate nodurile rutiere la 'sol', adica intersectii clasice!! Vezi si cati km autostrada aveau italienii la 1940 si cati km. existau deja in Germania!

6141 - 6160 of 17159 Posts