SkyscraperCity banner

21 - 40 of 24982 Posts

·
Транспо&
725 Posts
До колкот знам по оперативните програми принципа е следния: "Първо плащаш за проекта, а после ти възстановяват парите". Сиреч ЕИБ ще плаща, а после ние ще им връщаме с парите от ЕС. Така разбирам аз нещата.

·
Registered
190 Posts
ЕИБ ще плати националната вноска. Това се разбра от репортажа преди малко по БТВ. Тоест - ЕС по оперативната програма си плащат така или иначе техния процент. На мястото на националната вноска обаче, вместо БГ, ще го плати Европеската инвестиционно банка.

·
Registered
2,034 Posts
Заемите от ЕИБ ми изглеждат точно като заеми, а не като съфинансиране. 2.2 милиарда евро са страшно много пари за България. Ако няма как да се направят през този период, да изчакат до 2014-2020 и тогава да ги строят. За проекти, за които чакаме от десетилетия, нищо няма да ни стане да изчакаме още 3 години. Пак казвам- 2.2 милиарда са страшно голяма сума за България. С още 1.2 милиарда за "Набуко" и правим допълнително 10% дълг/БВП.

·
Banned
10,397 Posts
ВМРО;71102215 said:
Заемите от ЕИБ ми изглеждат точно като заеми, а не като съфинансиране. 2.2 милиарда евро са страшно много пари за България. Ако няма как да се направят през този период, да изчакат до 2014-2020 и тогава да ги строят. За проекти, за които чакаме от десетилетия, нищо няма да ни стане да изчакаме още 3 години. Пак казвам- 2.2 милиарда са страшно голяма сума за България. С още 1.2 милиарда за "Набуко" и правим допълнително 10% дълг/БВП.
Aко имаме АМ Струма до София, със сигурност ще привлечем голяма част от трафика Гърция-Централна Европа и обратно, който сега минава през Македония. Така камионите ще пресичат 1 неЕС граница по-малко, а и ще са по-бързи. Дотогава ще имаме и видинсия мост и ако сме вече в Шенген, никой няма да минава през Македония и Сърбия. Това означава много нови приходи от винетки. Отделно туристическия трафик.

·
Registered
1,997 Posts
До колкото разбрах. Заем от ЕИБ означава да ускорим европейското финансиране на този приект. Парите пак идват от ЕС, но допълнителни пари от ЕИБ ускоряват проекта.
Поправете ме ако греша

·
Небостъ&
13,283 Posts
Около триста километра е пътя, не знам какъв аутобан трябва да е това, за да се стигне за час и половина... Особено като знам съществуващите 19 км от Струма между Даскалово и Долна Диканя с какви завои и наклони е... То там ограничението продължава да си е 90... А с тази скорост ще се стига по-скоро за 4 часа.

Може би за час и половина ще е възможно да се стигне от стъпването на АМ Люлин до Кулата, но даже и това не ми се вярва...

П.П. В момента според ВиаМишелин София-Тесалоники е 296 км, от които 23 км са магистрали. Време за пътуване - 4 ч 46 мин.
Ако магистралата съкрати малко километри (което е малко вероятно заради обходите на населени места, които ще налага), дори да останат 280 км, при скорост от 130 км ч. това пак са над 2 часа, а със сигурност по нея ще има и по-ниски ограничения, например в тунелите по Люлин и тунелите в района на Кресненското дефиле.

·
Registered
292 Posts
До колкото разбрах. Заем от ЕИБ означава да ускорим европейското финансиране на този приект. Парите пак идват от ЕС, но допълнителни пари от ЕИБ ускоряват проекта.
Поправете ме ако греша
При всеки проект,който използва пари по европрограмите, България трявбва да съфинансира част от размера му. Тези пари идват от държавния или от общински бюджет и тъй като за голями проекти като магистралите частта ни за съфинансиране е доста значина се взема заем за нея, защото иначе ще е нужно да се намалят други разходни пера на бюджета.
А и доколкото знам за лота от Благоевград до Сандански трябваха около 600 млн. евро (ако не се лъжа), пари които ги няма сега в ОП Транспорт и ОП Рег. развитие и предполагам ,че за този лот финансирането ще е изцяло от заема.

И да тези пари ще ускорат проекта, защото ния ще внесем нашата част от финансирането, да парите пак идват от ЕС ,защото банката е собственост на държавите от ЕС, които участват в капитала й , разликата между тези пари и парите от европрограмите е ,че тук се плаща лихва. Но това не е чак толкова голям проблем, защото лихвите на ЕИБ са ниски и заемите се изплащат за няколко десетилетия. Важното е от тази магистрала да печелим повече отколкото са вноските ни по заема и поддръжката й. Аз лично мисля, че ще печелим много повече от нея, отколкото ще са разходите за нея. :)

·
Небостъ&
13,283 Posts
При положение, че магистралата е оценена на 1,1 млрд. евро, националното съфинансиране е 220 милиона евро, които не са никак малко, и доколкото разбирам ЕИБ ще ни ги даде тях на заем...

·
Транспо&
725 Posts
При всеки проект,който използва пари по европрограмите, България трявбва да съфинансира част от размера му. Тези пари идват от държавния или от общински бюджет и тъй като за голями проекти като магистралите частта ни за съфинансиране е доста значина се взема заем за нея, защото иначе ще е нужно да се намалят други разходни пера на бюджета.
А и доколкото знам за лота от Благоевград до Сандански трябваха около 600 млн. евро (ако не се лъжа), пари които ги няма сега в ОП Транспорт и ОП Рег. развитие и предполагам ,че за този лот финансирането ще е изцяло от заема.

И да тези пари ще ускорат проекта, защото ния ще внесем нашата част от финансирането, да парите пак идват от ЕС ,защото банката е собственост на държавите от ЕС, които участват в капитала й , разликата между тези пари и парите от европрограмите е ,че тук се плаща лихва. Но това не е чак толкова голям проблем, защото лихвите на ЕИБ са ниски и заемите се изплащат за няколко десетилетия. Важното е от тази магистрала да печелим повече отколкото са вноските ни по заема и поддръжката й. Аз лично мисля, че ще печелим много повече от нея, отколкото ще са разходите за нея. :)
Най-малкото ще спечелим човешки животи ! А освен това си прав - нищожните лихвени проценти на ЕИБ за големи периоди от време - на практика става така, че даже сме на далавера, тъй като тези проценти в много случаи са по-ниски от инфлацията в страната ни ...

Изобщо голям успех е това - и после нека ми говорят, че ББ не строял магистрали ! Строи, та пушек се вдига !

·
Registered
366 Posts
П.П. В момента според ВиаМишелин София-Тесалоники е 296 км, от които 23 км са магистрали. Време за пътуване - 4 ч 46 мин.
Ако магистралата съкрати малко километри (което е малко вероятно заради обходите на населени места, които ще налага), дори да останат 280 км, при скорост от 130 км ч. това пак са над 2 часа, а със сигурност по нея ще има и по-ниски ограничения, например в тунелите по Люлин и тунелите в района на Кресненското дефиле.
ViaMichelin малко бърка - в момента голяма част от гръцкия участък (около 60 км от 150) е магстрала, но въпреки това в момента София-Солун е около 5ч (6 със задръстванията) заради многобройните минавания през села, Кресненското дефиле, страшно натоварени път в България и чакането на граница (макар и 5 -10 минути, това се отразява). Към момента от края на София до края на Солун има два светофара - при Драгичево и при Серес.

·
Registered
292 Posts
Най-малкото ще спечелим човешки животи ! А освен това си прав - нищожните лихвени проценти на ЕИБ за големи периоди от време - на практика става така, че даже сме на далавера, тъй като тези проценти в много случаи са по-ниски от инфлацията в страната ни ...

Изобщо голям успех е това - и после нека ми говорят, че ББ не строял магистрали ! Строи, та пушек се вдига !
Лихвените проценти почти винаги са плаващи т.е. отчитат инфлацията. :)
От социална гледна точка си много прав за това колко много животи ще бъдат спасени.
От икономическа ще има много приходи от такси за минаването по магистралата (ако заработи правилно електроният тол или електронна винетка , както и да се казваше), защото този път се използва изключително много за превоз на товари. Един път с АМ габарит събира много повече трафик и съответно повече товари, а от тук и повече приходи за нас. Когато се направи и АМ Калотина, и сърбите направят магистралата от тяхната страна , то най-добрият път от и за Солун ще е по Е-79 респ. АМ Струма.

·
Digital.Creation
4,094 Posts
Между другото, смятате ли, че след пускането на ам. Люлин ще се подобри поддръжката на ам. Струма? В момента това е най-окаяната магистрала в България, мръсна, кална, прашна, без затревяване на склоновете, но за сметка на това с големи завои и наклони. Поне да се почистваше всяка пролет след зимното опесъчаване, а не да прилича на това:

·
Registered
6,472 Posts
Между другото, смятате ли, че след пускането на ам. Люлин ще се подобри поддръжката на ам. Струма? В момента това е най-окаяната магистрала в България, мръсна, кална, прашна, без затревяване на склоновете, но за сметка на това с големи завои и наклони. Поне да се почистваше всяка пролет след зимното опесъчаване, а не да прилича на това:
Не, но се надявам пясъка да изчистят поне, защото е много опасно така, дори и при много по-ниски скорости от 90кмч.

·
1Естакад
1,910 Posts
Не, но се надявам пясъка да изчистят поне, защото е много опасно така, дори и при много по-ниски скорости от 90кмч.
Като си помисли човек, не би следвало да е особено голяма инвестиция. Има специални машини (като малки камиончета) за събиране на такъв пясък. При съвсем груба сметка, с 2 км/час да се движи такава машина и при 4 дължини х 19 км (по 2 края за всяка посока), то ще са необходими 38 часа. Просто следва да се задействува подобен механизъм за поддръжка, май?

·
Registered
1,101 Posts
Какви са стандартите за наклони и радиуси на криви по автомагистралите у нас? "Струма" покрива ли ги? Трасето на този път няма вид да е проектирано за автомагистрала - по-скоро разширен обикновен път с пресичания на 2 нива.

·
Небостъ&
13,283 Posts
To най-големия проблем в случая на Струма, особено при спускането към Студена в посока София, не са кривите на завоите, ами неизчислените странични наклони на платното - обратни виражи, които изхвърлят навън.

·
Trololo
3,551 Posts
У мен лично не остава съмнение, че този участък трябва да бъде преработен поне на 4 места, ако някой възнамерява да го пуска като част от магистрала Струма. Дали обаче мисля така и от съответните служби предстои да разберем...

·
Фен на м&#1072
1,205 Posts
Това е адски любопитна тема, но Плевнелиев винаги се предпазва от това да я коментира. Единственото, което казва е, че няма Акт 16 и че е много много трудно...

·
Registered
190 Posts
Преди минути Плевнелиев каза, че документите по ЛОТ 1 са в управляващия орган на оперативната програма, а документите по ЛОТ 4 ще постъпят в него всеки момент. Да видим дали ще спазят срока до края на януари, аз се съмнявам вече...

21 - 40 of 24982 Posts