SkyscraperCity banner

81 - 100 of 24984 Posts

·
1Естакад
1,912 Posts
Не искам да съм лош пророк, но ми се струва, че единственото което ще се завърши в близките години е Тракия и Люлин. Може би и Марица. Когато това правителство си замине през 2013г. никой не знае какво ще бъде.
BTW, ако тръгнем да спорим то всеки ще каже, че магистралата към неговия град е най-важна.:cheers:
Мда, така е, от Искъро по-длибоко нема... :lol:. Понякога в живота (както и политиката) правим не което е най-важно:hm:, а това, което е най-осъществимо. :drunk::soon:

·
Registered
6,472 Posts
Според мен Струма е по-приоритетна:
1)Осигурява ни по-бърз и удобен достъп до пристанище Солун и 90% от Гърция. И да, пристанище Бургас не замества пристанище Солун, защото обслужва различни товаропотоци.
2)Много над 200хил души ще обслужва. Над 350хил души.
3)АМ Струма е най-натоварената АМ в България след Люлин. С трафик плачещ за АМ. Нещо, което не важи с пълна сила за Хемус и ЧМ.
4)АМ Струма може в момента да конкурира коридор 10 макар да е успоредна, особенно след отварянето на ДМ2 при Видин-Калафат, защото коридор 10 е недовършен и има кофти отсечки.

·
Registered
8,402 Posts
Е да не би ако пристигнат в Солун да се телепортират в София? Естествено, че не. Разстоянието София - Бургас и София - Солун е 360 срещу 280км. Напълно сравнимо. А в момента пък повечето български контейнери се извозват от и до Варна Запад. Дори и меко казано лошата пътна връзка не ги спира.
Аз пак казвам, че Струма обслужва много повече чуждите интереси и по-малко нашите отколкото Хемус или Черно море. Естествено, като натоварено направление и еврокоридор там магистрала ще има и то с евросредства. Все пал ще поживеем и ще видим.
А каква част от товарите за София да кажем пристигат на българските пристанища?

·
Registered
10,999 Posts
^^Ти ми кажи. И ако не използват защо е така? Защото пристанищата ни през последните години не са мръднали и на йота. Всичко което бе построено беше терминала в Бургас, който да обслужва един фалирал завод. На практика у нас никога не е строен контейнерен терминал. За разлика от Солун и Констанца. Това което има на Варна Запад, където се обработват най-много контейнери у нас е преоборудван кей. Ако някой в правителствата беше малко по-далновиден и по експедитивен сега отдавна и Варна и Бургас да имат такива терминали. Или поне да имаме концесии, които да имат ангажимент за това. Сега не стига, че нищо не сме направили за нашите пристанища, ами на всичкото отгоре и започнахме да говорим, че едва ли не за нас е по-важно пристанището в съседна държава а на нашите майната им.
Пък за това колко души обслужва Струма всеки сам може да си пресметне. То и Пловдив - Карлово обслужва по 20х. автомобила дневно но никой не е планирал магистрала там. Тъй че това не е единствения фактор.

·
Registered
8,402 Posts
^^Ти ми кажи. И ако не използват защо е така? Защото пристанищата ни през последните години не са мръднали и на йота. Всичко което бе построено беше терминала в Бургас, който да обслужва един фалирал завод. На практика у нас никога не е строен контейнерен терминал. За разлика от Солун и Констанца. Това което има на Варна Запад, където се обработват най-много контейнери у нас е преоборудван кей. Ако някой в правителствата беше малко по-далновиден и по експедитивен сега отдавна и Варна и Бургас да имат такива терминали. Или поне да имаме концесии, които да имат ангажимент за това. Сега не стига, че нищо не сме направили за нашите пристанища, ами на всичкото отгоре и започнахме да говорим, че едва ли не за нас е по-важно пристанището в съседна държава а на нашите майната им.
Пък за това колко души обслужва Струма всеки сам може да си пресметне. То и Пловдив - Карлово обслужва по 20х. автомобила дневно но никой не е планирал магистрала там. Тъй че това не е единствения фактор.
Така е, трябва да си развиваме пристанищата, но те са затворени само в Черно море, смисъл стават за търговия с държавите от басейна и съвсем правилно трябва да гледаме да сме активна конкуренция на румънците. Солун е по-голямо пристанище и логиката ми е, че трябва да имаме добра връзка с него. Иначе за магистралите е много спорен въпросът- не мисля, че можем да си позволим толкова много, поне да сме построили основните направления. Струма е важна, за да сме конкуренция на съседните държави.

·
Registered
10,999 Posts
Черно море е вътрешно, каквото е и Средиземно, Егейско и много други. Няма нещо което да ни трябва по отношение на пристанищната дейност като обем и капацитет което да не може да го имаме у нас а в Солун. Разликата е 0. Констанца и Солун ни изпреварват с по-добра инфраструктура и по-добри цени. Но това може да се промени. Все пак има някакви наченки за това. Макар и слаби. Да видим какво ще направят в крайна сметка.

·
РУСЕфил
РУСЕфил
2,704 Posts
Именно. Пък ЕС като плаща за инфраструктура, можеше да се използват парите за Варна и Бургас, а не за магистрала със съмнителен положителен ефект за страната като цяло и в дългосрочен план.

·
Registered
8,402 Posts
Именно. Пък ЕС като плаща за инфраструктура, можеше да се използват парите за Варна и Бургас, а не за магистрала със съмнителен положителен ефект за страната като цяло и в дългосрочен план.
Как за Варна и Бургас? За магистрала Хемус ли говориш? Доколкото знам опити за намиране на финансиране се правят, въпреки че тази магистрала не е европейски коридор и е със съмнителна полза за държавата. Много по-важна е Черно море. За Струма пък положителният ефект е повече от сигурен, наскоро явно не си пътувал към Гърция. И пак повтарям- магистралата е важна защото свързва курортите с летището.

·
Registered
1,997 Posts
Аз не знам, какво спорите, като и Струма, Хемус и Черно Море ще се пуснат в есклоатация едната след 2015 другите 2017-18 може и по-рано зависи от правителството. Така, че какво е с приоритет не се знае. Затова се правят всичките магистрали пък после ще видим кое ще повлияе повече на икономиката, но със сигурност нито една магистрала не е излишна. Разбирам пусковия период между магистралите да е 10 години и да спорите коя първа да се строи, но те ще се изградят до 5-6 години

·
Registered
10,999 Posts
Как за Варна и Бургас? За магистрала Хемус ли говориш? Доколкото знам опити за намиране на финансиране се правят, въпреки че тази магистрала не е европейски коридор и е със съмнителна полза за държавата. Много по-важна е Черно море. За Струма пък положителният ефект е повече от сигурен, наскоро явно не си пътувал към Гърция. И пак повтарям- магистралата е важна защото свързва курортите с летището.
Хемус със съмнителен ефект? Това май идва малко в повече. Естествено, че ефекта от магистралата ще е огромен. Не зная дали някой си е давал сметка, но примерно трафика по Тракия от Бургас до Карнобат е осезаемо по-малък от този по Варна Шумен. А последния е напълно равностоен на трафика по участъка Пловдив - Стара Загора. Естествено това са лични впечатления и не претендирам за супер точност, но всеки който редовно пътува по тези участъци го вижда.
Аз лично не споря, дали има нужда и с какви пари ще се строят оставащите 4 магистрали. Просто изказвам мнение относно важността за населението на всяка от тях. Това е пункта по който Струма е по-маловажна от Хемус.

·
Registered
1,565 Posts
Това е пункта по който Струма е по-маловажна от Хемус.
Това не е съвсем така - чуждестранните камиони които (ще) минават по Струма почти сигурно донасят повече приходи на държавата, отколкото местния трафик Варна-Шумен.

А пристанището в Солун мнооого трудно ще го изместим, направо си е невъзможно. За корабите идващи от през Средиземно море е много по-евтино, удобно, безпроблемно и уредено да разтоварват там, отколкото във Варна, Бургас или Констанца. И съответно трафика по Струма само ще расте, хептем ако стане магистрала; Влезнем ли в Шенген ще отпадне и границата+чакането и митническите проблеми на Кулата....

·
Диване!
14,192 Posts
Това не е съвсем така - чуждестранните камиони които (ще) минават по Струма почти сигурно донасят повече приходи на държавата, отколкото местния трафик Варна-Шумен.
танасхубав май имаше предвид, че Хемус ще обслужва по-голяма част от българското население, отколкото Струма и, че по този пункт, който няма нищо общо с чуждестранните камиони е по-приоритетна.

Обаче тоя целия спор мине, не мине време и все се подхавща. Като Дързост и Красота няма край, май и няма много смисъл. Аз не съм забелязал някой да е променил мнението си. Всеки си знае своето и това обезмисля цялата дискусия.

·
Registered
10,999 Posts
^^ Така е. Но все пак за да го продължа лекичко :gunz: нека допълня, че международния трафик по Струма в повечето случаи идва или отива към Хемус. Просто се ползва коридора от Гърция към Румъния. На практика Струма и Хемус в участъка на последната до Търново ще обслужват едно и също направление.
А това, че Струма е най-натоварената магистрала у нас според мен си е по-скоро фикция. Софийския участък на Хемус също е супер натоварен. Все пак нямаме данни за това, защото явно някой в пътната агенция е решил, че или са много тайни, или не му се занимава с това!

·
1Естакад
1,912 Posts
Влезнем ли в Шенген ще отпадне и границата+чакането и митническите проблеми на Кулата....
Представяте ли си деня, в който от София до Солун ще се стига за 2-2,5 часа (~260 км.) ??

·
Registered
10,999 Posts
Като заговорихме за София - Солун някой има ли идея дали шосето е магистрала в гръцката страна. И ако не е ще стане ли?

·
Registered
121 Posts
Като заговорихме за София - Солун някой има ли идея дали шосето е магистрала в гръцката страна. И ако не е ще стане ли?
от другата страна на границата до солун е 2х2 + ускорителни ленти, има недостроени участъци, последните 15тина километра си е Егнатия Одос - новата магистрала, свързваща от турция до игуменица...

·
Registered
10,999 Posts
^^Мерси за информацията. Разгледах няколко сайта и според данните там Промахон - Солун трябва да е автомагистрала А 25 (номера май беше този). Та може би за в бъдеще ще бъде ъпгрейднато от скоростно шосе до истинска автомагистрала добавяйки аварийни ленти.

·
Registered
1,565 Posts
А това, че Струма е най-натоварената магистрала у нас според мен си е по-скоро фикция. Софийския участък на Хемус също е супер натоварен. Все пак нямаме данни за това, защото явно някой в пътната агенция е решил, че или са много тайни, или не му се занимава с това!
Интересно ще е да се разбере, има ли такава статистика и какво показва тя... По мои лични наблюдения, трафика надолу е бая голям в края на седмицата, особено зимата (Банско), и от година на година става по зле.
Същото е и по всичките ни *съчленени* празници, когато половината столица се изнася към Гръчко.
А напоследък в Банско е пълно със Сърби, станал е модерен и в Београд :)
В това направление се намират още и Рилския Манастир, Мелник, Сандански, Рупите новия ски-курорт Картала... Все пак това са някои от най-известните и посещавани от туристи места у нас - със сигурност определящ фактор, директно носещ приходи.

може би натоварването има пиков характер (не е постоянно), но като има пик е "мамата си джаса" :D

·
Небостъ&
13,283 Posts
Черно море е вътрешно, каквото е и Средиземно, Егейско и много други. Няма нещо което да ни трябва по отношение на пристанищната дейност като обем и капацитет което да не може да го имаме у нас а в Солун. Разликата е 0. ...
Тук въобще не си прав. Товарите в контейнери от Китай и Азия идват към Европа през Суецкия канал - в близък до нас край на Средиземно море. Оттам най-директно към нас а и към голяма част от Източна, Северна и Централна Европа могат да достигнат през Солун. Откарването им на изток през Босфора към черноморските пристанища е удължаване на пътя и оскъпяване, още повече че често преминаването през Босфора е проблемно както заради "задръствания" така и заради метеорологични пречки.

·
Registered
115 Posts
Тук въобще не си прав. Товарите в контейнери от Китай и Азия идват към Европа през Суецкия канал - в близък до нас край на Средиземно море. Оттам най-директно към нас а и към голяма част от Източна, Северна и Централна Европа могат да достигнат през Солун. Откарването им на изток през Босфора към черноморските пристанища е удължаване на пътя и оскъпяване, още повече че често преминаването през Босфора е проблемно както заради "задръствания" така и заради метеорологични пречки.
Тогава Александруполис също не е лош вариант, а може би и по евтин.

81 - 100 of 24984 Posts