SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 3997 Posts

·
Registered
Joined
·
1,232 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Byloby pieknie;)

Dziennik Polski:

REALNE TERMINY ?

Przygotowania do budowy autostrady Kraków - Tarnów

Autostrada Kraków - Tarnów ma być gotowa już w 2008 roku. Aby tak się stało, do końca 2006 r. trzeba wykupić blisko 5,2 tys. działek i zakończyć prace archeologiczne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że te terminy są realne.

Gdy po raz pierwszy pojawił się pomysł przedłużenia autostrady A-4 do Tarnowa, samorządowcy z Małopolski chcieli, by ten odcinek był gotowy w 2010 r. Jeszcze kilka lat temu jako realny termin zakończenia budowy autostrady Kraków - Tarnów wskazywano dopiero rok 2015. Ostatnio mowa jest już o roku 2008. Takie przyspieszenie było możliwe dzięki m.in. otwarciu możliwości skorzystania z unijnych funduszy na rozbudowę systemu dróg w Polsce.

Zielone światło

Aby można było wybudować 76 kilometrów autostrady z Krakowa do Tarnowa, skarb państwa musi wykupić od prywatnych właścicieli blisko 5,2 tys. działek. Gdyby autostradę pociągnąć jeszcze dalej - do granicy Małopolski z Podkarpaciem - liczba niezbędnych działek przekroczy 7 tys.

Początkowo nie było woli politycznej w Warszawie, by do Małopolski kierować pieniądze na kosztowne wykupy. Zielone światło dla pozyskiwania terenów zapaliło się w 2002 r. - od sierpnia do końca roku wykupiono 276 działek o łącznej powierzchni 54,5 hektara. Wydano na ten cel 16,6 mln zł.

W ubiegłym roku kwota na wykupy gruntów wzrosła do 55 mln zł. To pozwoliło na zdobycie prawa własności do 229,3 hektarów, czyli ponad 1 tys. działek.

Na ten rok na pozyskiwanie gruntów zarezerwowano jeszcze więcej, bo ponad 104 mln zł. Na odcinku Kraków - Brzesko już wykupiono 706 działek (164 ha). Po raz pierwszy wykupywano też tereny na odcinku Brzesko - Tarnów; inwestor ma już prawo własności do 56,9 ha (290 działek).

Do wykupienia pozostały jeszcze 893 działki na odcinku Kraków - Brzesko i 1910 na drugiej części w kierunku Tarnowa. Gdyby utrzymało się tempo wykupów, to do końca 2006 r. inwestor miałby prawa do całego 76-kilometrowego pasa, na którym będzie budowana autostrada.

Nie przeoczyć neolitu

Prace archeologiczne rozpoczęto już w 2001 r. Wiosną 2003 r. - z powodu słynnej dziury w budżecie państwa - wykopaliska zostały wstrzymane. Archeolodzy wrócili do pracy kilka miesięcy później.

Na odcinku z Krakowa do Bochni wyznaczono 52 duże stanowiska archeologiczne, na prace wykopaliskowe w tym terenie początkowo przeznaczono blisko 60 mln zł. W związku z wyjątkowym bogactwem archeologicznym, które kryje ziemia na trasie autostrady, konieczne stało się wyznaczenie 6 dodatkowych stanowisk i zapewnienie dodatkowych 19,5 mln zł. Na badanym obszarze można znaleźć największe w Polsce i jedne z największych w Europie skupiska osad neolitycznych sprzed 7,5 tys. lat.

Na trasie autostrady pomiędzy Bochnią a Tarnowem wyznaczono kolejnych kilkadziesiąt stanowisk, tym razem niewielkich rozmiarów, które kryją w sobie archeologiczne skarby z okresu neolitu, z okresu kultury łużyckiej od 1 300 do 500 p.n.e.) oraz z okresu rzymskiego (I-IV wiek n.e.). Na przeprowadzenie prac archeologicznych na tym odcinku dopiero zostanie ogłoszony przetarg.

(GEG)
 

·
que conoce muchos idiomas
Joined
·
7,129 Posts
Kurde, szkoda ze to wszystko tak dlugo trwa :bash: w 2008 to juz ta autostrada powinna siegac do Rzeszowa... :(
 

·
Registered
Joined
·
1,232 Posts
Discussion Starter · #4 ·
adamus said:
To dziwne bo w raporcie o budowie autostrad jest napisane że budowa odcinka z Krakowa do Tarnowa ma rozpocząc się w 2005, a nie w 2006
Takie bylo optymistyczne zalozenie jeszcze jakies 2 lata temu, ale zwracalem od dluzszego czasu uwage na wszystkie wypowiedzi w krakowskim (nie zawsze pokrywajace sie z "populistycznymi" planami centralnymi;)) GDDKIA, i mniej wiecej od roku mowi sie juz tylko o 2006 roku, ale mowi sie stanowczo, ze to pewny termin. I jak widac ten artykul zdaje sie dawac nadzieje, ze moze zostanie dotrzymany;)

pozdr
 

·
Registered
Joined
·
391 Posts
Kosztowne wiadukty

10.05.2005 Dziennik Polski:
Kosztowne wiadukty

Projekt budowy autostrady z Brzeska do Tarnowa

Ponad 25 mln zł zapłaci krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za dokumentację projektową budowy odcinka autostrady Brzesko - Tarnów.
Zlecenie wykonania projektu otrzymało Krakowskie Biuro Projektów Dróg i Mostów "Transprojekt". Zadaniem biura będzie nie tylko przygotowanie projektów technicznych, ale także przygotowanie dokumentacji do przetargu na samą budowę 34 kilometrów autostrady oraz wcześniejsze uzyskanie decyzji lokalizacyjnej (bo poprzednia została uchylona) i pozwolenia na budowę.

Wysokie koszty dokumentacji to efekt dużej liczby obiektów inżynierskich na odcinku Brzesko-Tarnów. W ciągu samej autostrady będzie 11 wiaduktów i 5 mostów, nad autostradą - 17 wiaduktów, pod autostradą - 3 przejścia dla zwierząt oraz zjazdy (w Wierzchosławicach i Krzyżu). Na tym odcinku będą też 4 miejsca obsługi pasażera.

Wcześniej rozpoczną się jednak roboty budowlane na odcinku Kraków - Szarów, bo dla tej części autostrady jest już prawomocna decyzja lokalizacyjna. Budowa odcinka autostrady z Krakowa do Tarnowa zaplanowana jest na lata 2006-2008, inwestycja będzie kosztować 2 mld zł.


 

·
......................
Joined
·
146 Posts
Już od pewnego czasu mówi się o terminie 2006 - 2008 więc chyba za trzy lata z Krakowa do Tarnowa będzie można śmignąć w pół godziny. Interesuje mnie natomiast jak będzie z odłatnością za przejazd czy jest planowane przekazanie jej jakiemuś koncesariuszowi czy też może będzie bezpłatna:D Oby.
 

·
Registered
Joined
·
4,240 Posts
No mam nadzieję , że nie będzie poślizgów z datą rozpoczęcia budowy i w tym 2006 r. wystartują :) Co do tego , czy ten odcinek będzie płatny czy nie , to niestety wydaje mi się , że jednak będziemy musieli płacić za przejazd ( tzn. nie mam jakiegoś źródła tej informacji , ale to moje przekonanie poparte dokładną obserwacją tego co się do tej pory działo ) .
 

·
Registered
Joined
·
391 Posts
Hugo83 said:
Na kazdym wjezdzie i zjezdzie? Chyba troche bez sensu placic co kilkanascie km...
Placic bedziesz tylko przy wjezdze i zjezdzie z tego odcinka A4, czyli nie bedzie co chwila STOP.
Bramki stana na autostradzia za wezlem biezanowskim (tu placimy wszyscy) a potem jedziemy az do wezla gdzie bedziemy zjezdzac z A4 (np. Bochnia) i tam na zjezdzie zaplacimy druga czesc, a inni mknacy do Tarnowa nie zatrzymaja sie bo bramki beda NA ZJEZDZIE.
 

·
Registered
Joined
·
1,595 Posts
Wydaje mi się, że jest też możliwy taki scenariusz, że do końca 2006 będą wykupywali grunty, a że w środku zimy raczej nie zaczną budowy to gdzieś w kwietniu 2007 wjadą koparki i będą mieli 2 pełne okresy budowlane (2007-2008) na zrobienie całej autostrady. Jak wiemy czasu to i tak sporo patrząc na obecnie budowaną A2.
 

·
Registered
Joined
·
655 Posts
Bula8 said:
Wydaje mi się, że jest też możliwy taki scenariusz, że do końca 2006 będą wykupywali grunty, a że w środku zimy raczej nie zaczną budowy to gdzieś w kwietniu 2007 wjadą koparki i będą mieli 2 pełne okresy budowlane (2007-2008) na zrobienie całej autostrady. Jak wiemy czasu to i tak sporo patrząc na obecnie budowaną A2.
Gdzies jakis czas temu pisali ze grunty od Krakowa (Wielicka) do Szarowa były wykupione prawie w 100% wiec na tym odcinku mogliby spokojnie zaczac w 2006, ale czakają ich PRZETARGI na budowę. A biorąc pod uwagę obecne prawodawstwo w/s prztargów może byc różnie :(
 

·
Registered
Joined
·
912 Posts
"Harmonogram budowy autostrad i drog ekspresowych na lata 2007 - 2013":
A4 Krakow - Tarnow - budowa rozpoczeta po 2007, czyli w najlepszym razie droga bedzie gotowa w 2010.
 

·
Registered
Joined
·
1,645 Posts
Potem bedzie po 2008 a potem po 2009 i tak ku... wkolko. Nie wierze tym frajerom w ani jedno slowo.
Np. w 2006 roku w budowie mialo sie znajdowac ponad 700km autostrad, a tu prosze juz jest 323km. No niespodzianka poprostu, niespodziewalem sie :bash:
 

·
Registered
Joined
·
1,232 Posts
Discussion Starter · #17 ·
DJP said:
"Harmonogram budowy autostrad i drog ekspresowych na lata 2007 - 2013":
A4 Krakow - Tarnow - budowa rozpoczeta po 2007, czyli w najlepszym razie droga bedzie gotowa w 2010.
Taa, a w/g mapki maja wykupywac dzialki do IV kw. 2006. Stwierdzenie "po 2007" jest wiec po prostu niescisle, powinno byc "po 1 stycznia 2007", bo o to w tym momencie chodzi.. Inaczej "przed" i "po" znaczy, ze 2007 rok bylby zupelnie pominiety ;)

pozdr!
 

·
Registered
Joined
·
294 Posts
Witam
przede wszystkich chciałem sie przywitac bo jestem tu nowy i miałem duze problemy z zarejestrowaniem...

Ostatnio jechałem kokotowska i widziałem koło ochoczej dosyć spore "kopanie", nie przygladnałem sie dokładnie bo nie miałem czasu stanać
ale w atlasie krakowa który juz z 5 lat ma w tym miejscu zaznaczona jest dalsza cześć autostrady
http://members.lycos.co.uk/nunus85/mapka.jpg
przepraszam za słaba jakość
Jestem ciekaw czy to sie tam dzieje ma coś w ogole wspólnego z autostrada, tym bardziej ze budowa najwcześniej zacznie sie w 2007...
ma ktos mapke jak bedzie dokladnie przebiegać w tych rejonach A4 i wschodnia obwodnica??


a tu jeszcze zdjecia z dzisiejszego "końca" A4

http://members.lycos.co.uk/nunus85/3.jpg
http://members.lycos.co.uk/nunus85/4.jpg
 

·
Registered
Joined
·
294 Posts
i jeszcze jedna sprawa

maja juz podobno wykupione działki na odcinku Kraków- Szarów
wiec powinni rozpisać przetarg i w przyszłym roku ruszyć z budowa przynajmniej tego odcinka
zeby skonczyc z tymi korkami przy wyjeździe na wieliczke
to jest dramat co sie czasami tu dzieje
 
1 - 20 of 3997 Posts
Status
Not open for further replies.
Top