SkyscraperCity banner

1 - 20 of 658 Posts

·
Administrator
39,139 Posts
Discussion Starter #1

Urząd chce przesunąć wrocławską autostradę

Bartłomiej Knapik

2009-10-01 23:34:18, aktualizacja: 2009-10-01 23:36:52

Powstają plany przebudowy drogi A4 pod Wrocławiem. Drogowcy chcą ją poszerzyć, urząd woli budowę nowej.

Czy powstanie nowy odcinek autostrady A4 między Kątami Wrocławskimi a Krajkowem, szerokim łukiem omijający rozwijające się centra handlowe w Bielanach Wrocławskich? Choć brzmi to dość nieprawdopodobnie, nad taką koncepcją pracuje Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu.

Polecenie takie planiści dostali od władz województwa.
- Autostrada prędzej czy później się zatka. Dwa pasy, które ma dzisiaj, to za mało - tłumaczy Grzegorz Roman, członek zarządu województwa dolnośląskiego. - Trzeba już dziś zacząć myśleć, czy poszerzać istniejącą drogę do trzech, a potem czterech pasów w każdą stronę, czy raczej pomyśleć o objeździe - dodaje Roman.

Także drogowcy wiedzą, że z autostradą będzie kłopot.
- Widać wyraźnie, że na A4 ruch rośnie szybciej niż przewidywaliśmy - przyznaje Joanna Wąsiel z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do której należy A4.
Tyle tylko, że GDDKiA na razie o zmianie przebiegu drogi nie myśli. Rozważa za to jej poszerzanie.
- Wiosną rozpoczniemy badania, które określą, kiedy i w których miejscach trzeba będzie poszerzyć tę trasę - dodaje.

Na razie pewne jest, że odcinek A4 od Wrocławia do Krzywej (w okolicach Chojnowa) zyska pobocze. Kiedy? Dokładnej daty nie ma, ale drogowcy mówią o trzech, czterech latach.
- Węzeł Bielański do najbardziej przepustowych nie należy - przyznaje Marek Żabiński, wicedyrektor Biura Rozwoju Wrocławia ds. Komunikacji. Podkreśla przy tym, że pewne jest również, iż ruch na autostradzie będzie rósł. Zwłaszcza gdy pierwsze samochody pojadą nową wrocławską obwodnicą, mającą łączyć się z autostradą A4.
- Ale nie wiadomo jeszcze, jak ruch rozłoży się między oba węzły. A to będzie kluczowe, by odpowiedzieć na pytanie, kiedy A4 w okolicach Wrocławia się zatka - dodaje.
Drogowcy wolą dziś myśleć o poszerzeniu drogi niż o budowie nowej
To właśnie chce wyliczyć Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne.
- Rozpoczynamy prace studyjne na ten temat - potwierdza dr Maciej Zathey, szef WBU. Zathey tłumaczy, że chodzi nie tylko o to, by wyliczyć za ile lat, autostrada A4 pod Wrocławiem stanie w jednym wielkim korku. Trzeba także wiedzieć, co z tym zrobić.
- Musimy odpowiedzieć na pytanie, czy budowa trzeciego i czwartego pasa najlepiej rozwiąże kłopot. Ale także, czy da się poprowadzić skrót między węzłem Kąty Wrocławskie a węzłem Krajków - dodaje.

Gdyby planiści zdecydowali się na ten wariant, kierowcy zyskaliby nie tylko nową, ale i krótszą drogę. Dziś węzły w Kątach i Krajkowie dzieli 29 kilometrów. Nowa droga, omijająca Bielany, mogłaby być nawet o 9 kilometrów krótsza.
Gdy wyliczenia będą już gotowe, Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne zaproponuje najlepsze z rozwiązań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Myślę, że temat tak istotny, że wart osobnego wątku.

·
Registered
87 Posts
Byłoby świetnie gdyby koncepcja doszła do skutku, jednakże pierwszym problemem jaki tu widzę, jest konieczność budowy następnego węzła A4/A8(S8) w okolicach Kobierzyc.

Oczywiście dodatkowo przebudowa węzłów Krajków i Kąty Wrocławskie.

Temat dość odległy, miejmy nadzieję, że koncepcja przetrwa, bo moim zdaniem jest godna uwagi. Jednocześnie można by wyprostować przebieg A4, która teraz odbija mocno w stronę Wrocławia.

·
Registered
135 Posts
Po przeczytaniu artykułu pomysł wydawał mi się chory jak wiele, które pochodzą z UM. Ale po głębszym zastanowieniu wygląda to nie najgorzej :)
Przecież kto powiedział że Wrocław musi mieć A4 która ociera się o granice administracyjne miasta? I tak zawsze Wrocław będzie kojarzony z tą autostradą i będzie miał dogodne połączenie (a nawet połączenia).

Na pierwszy rzut oka szkoda mi się zrobiło budowanego węzła A4/A8 on aż się będzie prosił o duży ruch :cheers:

Ale dzięki temu Wrocław by "dostał" kolejny fragment obwodnicy - i myślę że spokojnie można by pomyśleć o dodatkowym węźle pomiędzy Bielanami Wrocławskimi a Krajkowem, który by służył jako zjazd, kierunek do Via Romana.

Tak samo nie trzeba by likwidować węzła Pietrzykowice.

Proszę o dodanie taggów ;)

·
Registered
1,517 Posts
Ciekawa koncepcja. Można by ją świetnie zgrać z powstającymi obwodnicami (AOW i Wschodnią) co bardzo usprawniło by komunikacje.

Jednak mimo wszystko trzeba by to zostawić na daleką przyszłość, a na razie zająć się poszerzeniem A4 pod Wrocławiem do przekroju 2x3+1.

·
Administrator
39,139 Posts
Discussion Starter #5
Wyobraźcie sobie tylko jak rozciągnęłoby to miasto na południe – niestety. Koszty byłyby zapewne większe, niż poszerzania, bo musielibyśmy mieć 3 nowe ogromne węzły (2×A4, A8).

·
A1 Żory
1,109 Posts
Najlepszą opcją na teraz jest rozbudowa obecnego szlaku, o 2 pasy bo ruch tak czy siak tam będzie ogromny, a w międzyczasie wziąć się ostro za planowanie nowego przebiegu trasy.

Oba warianty siebie nie wykluczają tym bardziej, że w okolicach Bielan ruch nie zmaleje a jeśli to nieznacznie.

·
Registered
26,940 Posts
Wyobraźcie sobie tylko jak rozciągnęłoby to miasto na południe – niestety. Koszty byłyby zapewne większe, niż poszerzania, bo musielibyśmy mieć 3 nowe ogromne węzły (2×A4, A8).
Pewnie masz raacje, koszta beda ogromne. Tyle ze poszerzanie obecnej A4 tez tanie nie bedzie. Trzeba dokupic grunty w obszarze duzo bardziej zabudowanym niz opcja poludniowa. A co do kosztow wezlow to trzeba i tak wybudowac na nowo wszystkie obiekty.
Poza tym wezly A4 z nowym obejsciem wcale nie musza byc wielkie i skomplikowane. Przeciez nie musza obslugiwac wszystkich kierunkow. Na upartego wystarczy po jednym wiadukcie na zwykla rozgalezienie autostrad. (nie byloby mozliwosci zjechania np od kirunku Bielan - Legnica na nowe obejscie w kierynku wschodnim bo i po co)
Tak ze nie jestem ptrzekonanym czy ta opcja okazalaby sie na koncu drozsza niz skpmplikowane przedsiewziecie inzynieryjne jakim jest poszerzanie bardzo ruchliwej autostrady przy zachowaniu ruchu. Taka inwestycja trwalaby duzo dluzej a juz to samo w sobie generuje duze koszty.

·
Registered User
2,457 Posts
Dobrze kombinują z tą dodatkową autostradą, coś jak A44 w GOP-ie. Cała A4 od miejsca gdzie krzyżuje się z A18 do Krakowa powinna być 2x3 i w takim przekroju powinno być budowane to projektowane obejście. Jakby nie patrzeć, na dość małym obszarze byłyby trzy autostrady - A4, A8 i stary odcinek tej pierwszej któremu zmieniłoby się numerek. To daje potężnego kopa do rozwoju i urbanizacji tego kawałka aglomeracji wrocławskiej.

Zresztą to oraz przebudowa węzła Bielany + Karkonoska (nazwa wątku jednak wprowadza w błąd ;)), łącznik między nim a A8 oraz alternatywy w postaci B-B/dw 395 i Trasy Czeskiej - to wszystko w ciągu dekady będzie potrzebne. Jak dla mnie niech zaczną od połączenia Wrocławia z Krajkowem, a potem A4 bis. Koszty duże, ale to konieczność.

·
Dear Donald, Yours Ever
34,193 Posts
Ciekawa koncepcja. Można by ją świetnie zgrać z powstającymi obwodnicami (AOW i Wschodnią) co bardzo usprawniło by komunikacje.
Jak byś to dokładniej widział? Bo ja proponowałbym przedłużenie WOWr z Żernik na zachód do A4 w połowie dystansu Bielany-Krajków, potem w standardzie S do A8 i złączenie z nią jako "AD Kobierzyce", dalej do Czech A8. Potem DW346 między A8 i A4 przebudować do standardu GP 2x2. Zależnie od wyników badań, przebudować istniejącą A4 do (minimum!) 2x3 w trakcie lub po dokonaniu tych inwestycji. Należałoby się też zastanowić (dla odciążenia odcinka Wrocław-Legnica) nad równoległą drogą o wysokim standardzie (może S?) Wrocław-Środa Śląska-Lubin.

·
Administrator
39,139 Posts
Discussion Starter #12
Wstrzymajmy się do poniedziałku:

Mam przyjemność powiadomić o zbliżającym się sympozjum organizowanym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Tematem spotkania będą "Wytyczne dla kształtowania układu komunikacyjnego w Województwie Dolnośląskim". Sympozjum odbędzie się w Domu Technika NOT, ul. Piłsudskiego 74, w dniu 5 października 2009 o godz. 14.00, sala 104.
Po tej konferencji będziemy wiedzieć więcej.

·
Banned
1,796 Posts
A4 od Bielan przez Kąty Wrocławskie aż do węzła w Kostomłotach pokrywa się z krajową "5" i zbiera na tym odcinku dodatkowy ruch pojazdów do Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Który mógłby jechać inną drogą ale raczej ma słabą alternatywę. Więc się pcha na A4.

Gdyby wybudowano normalne przedłużenie S8 do przyszłej S3 przez Świdnicę i Świebodzice wtedy trasa ta przejęłaby większość tego ruchu i A4 stałaby się luźniejsza.

Co nie znaczy że nie warto już teraz myśleć o poszerzeniu A4 do 3 pasów.

·
Banned
3,253 Posts
Ja to bym zrobił tak:

Napisałem jakie typy węzłów są potrzebne czyli raptem dwa.
A ta koniczynka nie bedzie pełna bo odpadnie jedna z czterech możliwosći.

·
Registered
1,517 Posts
Chodzi o 3 pasy w jedną stronę, 4 w drugą?
Miałem na myśli 2x3 z pasem awaryjnym. W sumie nie potrzebnie to zaznaczam, bo jak autostrada to wiadomo, że z awaryjnym.

Jak byś to dokładniej widział? Bo ja proponowałbym przedłużenie WOWr z Żernik na zachód do A4 w połowie dystansu Bielany-Krajków, potem w standardzie S do A8 i złączenie z nią jako "AD Kobierzyce", dalej do Czech A8. Potem DW346 między A8 i A4 przebudować do standardu GP 2x2. Zależnie od wyników badań, przebudować istniejącą A4 do (minimum!) 2x3 w trakcie lub po dokonaniu tych inwestycji. Należałoby się też zastanowić (dla odciążenia odcinka Wrocław-Legnica) nad równoległą drogą o wysokim standardzie (może S?) Wrocław-Środa Śląska-Lubin.
Trochę to zagmatwałeś ;) A ja myślałem po prostu o węźle z A8 w Kobierzycach (chociaż jest to nieco dyskusyjne, czy taki był by potrzebny) i powiedzmy z WOW w Krajkowie.

A4 od Bielan przez Kąty Wrocławskie aż do węzła w Kostomłotach pokrywa się z krajową "5" i zbiera na tym odcinku dodatkowy ruch pojazdów do Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Który mógłby jechać inną drogą ale raczej ma słabą alternatywę. Więc się pcha na A4.

Gdyby wybudowano normalne przedłużenie S8 do przyszłej S3 przez Świdnicę i Świebodzice wtedy trasa ta przejęłaby większość tego ruchu i A4 stałaby się luźniejsza.
Rejony Wałbrzycha rzeczywiście są trochę pominięte. A kiedyś były plany poprowadzenia tam autostrady:

·
Dear Donald, Yours Ever
34,193 Posts
Trochę to zagmatwałeś ;) A ja myślałem po prostu o węźle z A8 w Kobierzycach (chociaż jest to nieco dyskusyjne, czy taki był by potrzebny) i powiedzmy z WOW w Krajkowie.
Wiem, trochę nie halo mapę miałem za podstawę :p Ale można połączyć mój pomysł (klasa drogi - S, równoległa do A4 droga na północ od niej) z pomysłem Koppela(przebieg). ;)

Proszę o dodanie taggów ;)
Obywatelski obowiązek spełniony :D

·
Banned
3,253 Posts
Szkoda, że nie przewidujesz węzła z A8, ale tak to dobra propozycja. Jeszcze dałbym Pietrzykowice jako zintegrowany (półtrąbka + karo) i jest OK :D

Jak chcesz z a4 na a 8 to jedziesz po starej a4 i jesteś.

1 - 20 of 658 Posts