SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 5001 Posts

·
jester
Joined
·
2,433 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Podkarpacie. Najważniejsze inwestycje drogowe województwa podkarpackiego naznaczone są paradoksem. W programie rządowym zapisano bowiem, że odcinek autostrady Tarnów – Rzeszów oddany zostanie do użytku w roku 2010, ale jak na razie, nie ma ani złotówki na wykonanie projektów budowlanych oraz wykup gruntów.

W tymże samym programie zapisano także, że budowa trasy ekspresowej S 19 Lublin – Rzeszów – Barwinek rozpocznie się po roku 2013, ale na prace projektowe i wykup gruntów pod nią pieniądze już są. Trzeci rok z rzędu wydzierają je na ten cel z budżetu podkarpaccy parlamentarzyści.

W tej sytuacji szefowie rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Budowy Dróg i Autostrad dokonują ekwilibrystycznych sztuczek, by jeden paradoks pogodzić z drugim, czyli prace projektowe i wykup gruntów pod autostradę finansować z pieniędzy na S 19.

Jak na razie robią to z powodzeniem, ale nie jest wykluczone, że zabiegi o jak najszybsze wybudowanie 10-kilometrowego odcinka autostrady z Terliczki przez Jasionkę do Mrowli spalą na panewce. Hamulcowym może się okazać marszałek województwa podkarpackiego, którego podwładni wykazują zero inicjatywy w wybudowaniu kilometrowego odcinka drogi powiatowej lub wojewódzkiej w Jasionce.

- Ten kilometrowy odcinek drogi jest konieczny do połączenia węzła przyszłej trasy ekspresowej S 19 z obecnie istniejącą drogą krajową nr 19. Będzie także umożliwiał dojazd do lotniska z projektowanej północnej obwodnicy Rzeszowa – mówi Władysław Kowal, dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Budowy Dróg i Autostrad. – Dopóki nie będę miał przynajmniej projektu tej drogi, nie mogę występować do centrali z zapewnieniem, że wszystkie prace projektowe związane z budową ekspresówki S 19 na odcinku od Stobiernej przez Terliczkę, Jasionkę, Mrowlę do Lutoryża, są dopięte na ostatni guzik. W konsekwencji - nie będę też mógł występować o szybsze przyznanie nam pieniędzy na jej budowę. A chodzi o niebagatelną kwotę 200 milionów złotych.

Godzenie paradoksów...

...polega na tym, że droga ekspresowa S 19 na odcinku 10 kilometrów pokrywa się z trasą przyszłej autostrady. Na tym odcinku autostradę będzie się więc budować jako drogę ekspresową, bo wszystko wskazuje na to, że właśnie na nią szybciej uzyska się środki niż na autostradę. Mimo że, jak pisaliśmy wyżej, program rządowy zakłada, iż autostrada Tranów Rzeszów ma zostać oddana do użytku 3 lata przed rozpoczęciem prac budowlanych na ekspresówce S 19.

- Dlaczego tak? – pytam fachowców.

- A dlaczego nie? – odpowiadają. – Przecież ten nasz kraj jest pełen podobnych paradoksów.

JACEK STACHIEWICZ

********

W 2004 r. rzeszowski oddział GDBDiA wyda 6,8 mln zł na wykup gruntów pod budowę 3 węzłów i 10-kilometrowego odcinka autostrady pokrywającego się z drogą ekspresową S 19. Aby zakończyć wykup gruntów, potrzeba jeszcze poza tą kwotą 12 mln zł.

Wykup gruntów obejmie 1102 działki o łącznej powierzchni 119 ha. Jest wśród nich 13 działek zabudowanych oraz 22 budynki do wykupu.

Super Nowości z dnia: 27_08_2004
 

·
Registered
Joined
·
4,275 Posts
A ma ktoś może planowany przebieg tej ekspresówki S19 Lublin-Rzeszów-Berwinek ? Ciekawi mnie szczególnie , czy jej trasa będzie przebiegać w okolicach Niska i Stalowej Woli :)
 

·
Registered
Joined
·
655 Posts
xelius_autobahn said:
To jest k..wa inteligentne: najpierw wybudować fragment drogi ekspresowej aby nastepnie to przebudowywać na autostrade A4 :bash:
A moze jest tak ze wybudują ekspresówkę (bo na nią są pieniądze) o parametrach autostrady :) a później tylko zmienią oznaczenia tego odcinka drogi z S na A :)
 

·
Registered
Joined
·
433 Posts
Przyblizona mapka A4 z PDFow GDDKiA

Usunąlem wykreślony fragment S19 omijający od zachodu i północy Głogów Małopolski. Tak to ma wyglądać, ciekawe czy od m. Lutoryż do węzła z A4 będzie taka idealna prosta, coś nie wierzę... poza tym ta S19 nie ma zaznaczonego węzła z DK nr 4 na Tarnów, ktoś kompletną prowizorką machnął...Źródłowy obrazek pochodzi ze strony p. Piechońskiego: http://www.piechocinski.pl/rpt/

Cykl dokumentów PDF "podkarpacie".
 

·
Registered
Joined
·
912 Posts
Jakis poglad ta mapka daje, ale jej jakosc...
Machnieta w paint'cie, wydaje mi sie, ze ktos zapomnial o wezle z DK4. Miejmy nadzieje, ze tylko na mapce, w rzeczywistosci nikt tego bledu nie popelni.
Podobnie jak ty Qrczaqu ja tez watpie w to, ze droga od A4 na poludnie pojdzie tak idealnie prostym sladem.
 

·
jester
Joined
·
2,433 Posts
Discussion Starter · #9 ·
S 19 mimo raczej nie pierwszorzędnej (choć b. ważnej) wagi w skali kraju ma szanse na szybką realizację. Słyszałem gdzieś, że Ministerstwo Obrony (NATO) - bardzo przychylnie patrzy na powstanie tej trasy,co może okazać się jakimś czynnikiem w decyzjach rządowych, a po drugie ostatnio było o specjalnym funduszu dla województw ściany wschodniej- idealny na S19.
 

·
senior assistant designer
Joined
·
1,423 Posts
Przyznam się, że mnie ta prosta S19 trochę nie dziwi. Niby jest tak, że maksymalna długość prostej nie może być większa niż 20vp lub 2000 m. Z drugiej jednak strony jeżeli na tym prostym odcinku jest dużo łuków pionowych (górki, dołki) to prosta może być, bo kierowca się nie zmęczy (patrz DK7). Znam Podkarpacie i nieraz jechałem linią kolejową Rzeszów - Jasło. Tam są same górki i dołki :) I jeszcze jedna sprawa - S19 to korytarz uzupełniający sieci TINA, a to oznacza, że oprócz NATO także UE jest przychylne tej inwestycji.
 

·
Banned
Joined
·
2,003 Posts
xelius_autobahn said:
Przede wszystkim S19 będzie arterią przecinającą chyba wszystkie województwa ściany wschodniej z północy na południe, co może chociaz troche przyczyni sie do rozwoju tych regionów.
Nie ma takiej 100% pewności. Choc bez tej trasy jak i A2 za wschód od Warszawy, S12/S17 czy S8 do rozwoju ściany wschodniej nie będzie na pewno.

Przy całej mojej sympatii do Szczecina - ma on najlepsze i bezpośrednie połaczenie z autostradami europejskimi a jednak - jakoś tygrysem gospodarczym nie jest.

Drogi mogą pomóc ale nie muszą. Ich brak nie pomaga na pewno.
 

·
xelius_autobahn
Joined
·
345 Posts
glicek said:
Przy całej mojej sympatii do Szczecina - ma on najlepsze i bezpośrednie połaczenie z autostradami europejskimi a jednak - jakoś tygrysem gospodarczym nie jest.
Bo tu dochodzi jeszcze polityka gospodarcza danego miasta, np. we Mszczonowie (miasto między Łodzią a Wawa) co chwila pojawiają sie nowi inwestorzy, gdyż władze miasta potrafią prowadzić odpowiednią politykę wobec nich :)
 

·
Registered
Joined
·
912 Posts
To watek o obwodnicy Rzeszowa, a nie S19, ale z braku takiego zamieszcze informacje tutaj.
Otoz wg. "Harmonogramu budowy autostrad i drog ekspresowych na lata 2007 - 2013" w 2006 rozpocznie sie proces przygotowania budowy S19 Kuznica - Rzeszow (430km), ale sama bodowa ma byc rozpoczeta po 2007.
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,310 Posts
GAZETA WYBORCZA – RZESZÓW

29.12.2005

Wiadukt już gotowy

Nowy wiadukt łączy obwodnicę z ul. Rzecha. To ostatnia inwestycja, która kończy budowę obwodnicy północnej na terenie Rzeszowa. Dla miasta oznacza to przede wszystkim mniejszy ruch ciężarówek w centrum.
Obwodnica północna jest jedną z największych rzeszowskich inwestycji drogowych ostatnich lat. Jej powstanie ma rozwiązać problem coraz większej liczby samochodów przejeżdżających przez ścisłe centrum Rzeszowa. Pierwsze prace przy jej budowie ruszyły w 2003 roku. Powstała wówczas droga od ronda na Pobitnem do ul. Morgowej, później budowane były kolejne odcinki.
Do środy obwodnicą północną można było dojechać do ul. Załęskiej. W czwartek, według zapowiedzi miejskich urzędników, będzie można pojechać jeszcze dalej. To dzięki oddaniu do użytku wiaduktu, który przebiega nad torami oraz ulicą Księżycową. Będzie nim można dojechać aż do ul. Rechta. – Robimy wszystko, aby tak się stało. W środę montowano jeszcze znaki drogowe, malowano pasy i inne oznaczenia. W czwartek w południe ma się rozpocząć odbiór techniczny tej inwestycji – mówi Adam Gajewski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Zieleni w Rzeszowie.
Jeśli nie będzie zastrzeżeń, to w godzinach popołudniowych (najprawdopodobniej po godz. 14) przez wiadukt przejadą pierwsze samochody.
Nowy wiadukt liczy około 150 metrów długości i 20 szerokości – w sumie cztery pasy ruchu plus chodniki. Jego budowa kosztowała sporo, bo blisko 13 mln zł. Ale i tak była tańsza niż np. budowa rzeszowskiego mostu Zamkowego. Powstały kilka lat temu most jest obiektem o parametrach zbliżonych do wiaduktu. Kosztował jednak o wiele drożej – ponad 18 mln zł.

Artur Gernand
 

·
Registered
Joined
·
811 Posts
xelius_autobahn said:
To jest ......inteligentne: najpierw wybudować fragment drogi ekspresowej aby nastepnie to przebudowywać na autostrade A4 :bash:
Czy ktoś mówił o przebudowie?. Czy droga S nie może być budowana z parametrami autostrady, czy te drogi się tak bardzo różnią? Budowlańcy zbudują według projektu, a projekt budowlany musi być zgodny z koncepcyjnym. A ten wyraźnie mówi, że od węzła A do węzła B będzie to autostrada. Mi do statystyki nie potrzeba 20 km Autostrady, wystarczy że będzie 20 km dobrej drogi.
 
1 - 20 of 5001 Posts
Status
Not open for further replies.
Top