SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
21 - 40 of 9162 Posts

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,295 Posts
Discussion Starter · #21 ·
Tytuł: NOWINY
Data: 20.01.2006

PODKARPACKIE. Na budowę podkarpackiego odcinka A4 trzeba ponad 3 mld zł
Autostrada tylko do Rzeszowa
W ciągu najbliższych 8 lat jest szansa na wybudowanie całej drogi ekspresowej S19 i autostrady A4, ale tylko do Rzeszowa. Losy autostrady z Rzeszowa do Korczowej rozstrzygać się będą dopiero po 2013 roku.
- Dla nas najważniejsza jest autostrada i to nie do Rzeszowa, ale do Korczowej - twierdzi Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, dyrektor Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Jej brak może doprowadzić do zaniku transportu z Zachodu na Wschód przez nasz region.

Plan budowy autostrad​

W czwartek rząd Marcinkiewicza ogłosił plan budowy autostrad i dróg ekspresowych do 2013 r. Dla Podkarpacia najważniejszą jest informacja, że w ciągu ośmiu lat autostrada A4 dotrze jedynie do Rzeszowa, a nie do Korczowej jak się wcześniej mówiło.
- To niekorzystne dla nas plany - przyznaje Andrzej Szlachta, poseł PiS-u. - Będziemy zabiegali u ministra transportu i budownictwa, by autostrada koniecznie powstała do granicy z Ukrainą.
Na razie budowa autostrady i drogi ekspresowej jest w powijakach. Podkarpacki odcinek S-19 mam mieć 170 km, na dziś prace przygotowawcze trwają jedynie przy autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Podobnie ma się rzecz w przypadku planowanych 160 km autostrady A4 biegnącej przez nasz region. W tym przypadku, tylko do Przeworska jest decyzja lokacyjna, potem czarna dziura.

Kilometr autostrady to 20 mln zł​

W tegorocznym budżecie państwa dla A4 na Podkarpaciu jest 15 mln zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na prace przygotowawcze Tarnów-Rzeszów. Wybudowanie jednego kilometra autostrady kosztuje 20 mln zł, czyli na podkarpacki odcinek trzeba około 3 mld 200 mln zł.
PAWEŁ KUCA, ANETA GIEROŃ

To niekorzystne​

Andrzej Sawicki
ekonomista Rzeszowa:
- Autostrada A4 była planowana jako droga transgraniczna, która łączy Wschód z Zachodem. To ważne dla Podkarpacia, bo my zawsze podkreślamy, że jesteśmy regionem, który sąsiaduje z Ukrainą i Słowacją. Autostrada tylko do Rzeszowa, przeczy idei budowy tej trasy i jest niekorzystna dla województwa. Zagraniczni inwestorzy, którzy chcą robić interesy na Podkarpaciu, planują też ekspansję na Ukrainę.
 

·
Moderator
Joined
·
77,338 Posts
Ciekawe ,czy jeśli wygramy batalię o organizację ME 2012,A4 Rzeszów-Korczowa dalej będzie w planach na po 2013 roku??
 

·
Registered
Joined
·
14,617 Posts
Artykuł o kolejnym odcinku A4, od Tarnowa do Rzeszowa:


Czy jest szansa, by autostrada powstała wcześniej?

Małgorzata Bujara 01-02-2006 , ostatnia aktualizacja 01-02-2006 19:50
GAZETA WYBORCZA Rzeszów


Rząd ogłosił ostatnio, że odcinek autostrady A4 Tarnów-Rzeszów będzie gotowy w 2013 r. - Chciałabym, żeby skończono go trzy lata wcześniej - zapowiada wojewoda podkarpacki. - Są na to szanse - twierdzi wiceszef ministerstwa rozwoju regionalnego


Niedawno rząd Kazimierza Marcinkiewicza ogłosił wieloletni plan budowy dróg i autostrad. Wynika z niego, że tak oczekiwany odcinek autostrady A4 biegnący przez Podkarpacie ma szansę powstać dopiero w 2013 r. Autostrada będzie przecinać nasz region z zachodu na wschód od Tarnowa do Korczowej. Za siedem lat ma być gotowy tylko odcinek Tarnów-Rzeszów.

- Taki termin budowy autostrady będzie oznaczać utracone bezpowrotnie szanse na rozwój gospodarczy regionu. Lotnisko nie będzie w stanie zapełnić luki, jaką stworzy brak autostrady - ocenił w niedawnej rozmowie z "Gazetą" Sebastian Mikosz, wiceszef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Namawiał środowiska polityczne, gospodarcze, a nawet artystyczne z naszego regionu do "krzyczenia o autostradę", o lobbowanie w rządzie o przyspieszenie terminu. - Trudno zaprzeczyć, że czynnikiem pobudzającym rozwój gospodarczy są drogi. Pełnią podobną funkcję jak układ krwionośny w organizmie - uważa wojewoda podkarpacki Ewa Draus.

W projekcie tegorocznego budżetu państwa na autostradę zaplanowano 16 mln zł. Jeśli wziąć pod uwagę, że cała inwestycja ma kosztować 3,7 mld zł, te kilkanaście milionów to bardzo mało. Ledwie wystarczy na rozpoczęcie prac przygotowawczych, które z reguły pochłaniają jedną trzecią kosztów całej operacji. Według Ewy Draus o większą kwotę w tym roku nie ma sensu walczyć. - Więcej w tym roku po prostu nie wchłoniemy. Warto postawić na to, by w tym roku była decyzja lokalizacyjna dla całego podkarpackiego odcinka autostrady - uważa wojewoda.

Decyzja lokalizacyjna pozwoli na prowadzenie dalszych prac: projektowanie, wykupy terenów, badania archeologiczne. Według wojewody o naprawdę duże pieniądze na autostradę warto będzie powalczyć w następnych latach. - Jeśli udałoby się je zdobyć, myślę, że wybudowanie odcinka Tarnów-Rzeszów byłoby możliwe do 2010 r. - ocenia wojewoda.

Oprócz pieniędzy z budżetu państwa będzie można też sięgnąć po środki unijne. O możliwych źródłach mówi Władysław Ortyl, wiceminister rozwoju regionalnego, pochodzący z Rzeszowszczyzny. - W 2007 r. będzie można się starać o pieniądze z Europejskiego Programu Spójności. Przez siedem lat Polska ma dostać z niego aż 20 mld zł. W tych samych latach do podziału między nasze województwa wschodnie będą też 2 mld zł ze specjalnej puli unijnego budżetu. Właśnie w tych dwóch źródłach europejskich można będzie poszukiwać pieniędzy na naszą autostradę - uważa wiceminister Ortyl.

Jego zdaniem są szanse na przyspieszenie budowy autostrady na Podkarpaciu.
 

·
Registered
Joined
·
142 Posts
Niech wybudują autostradę do węzła bieżanowskiego, reszta mnie już nie za bardzo obchodzi, nie zapuszczam się aż tak daleko na wschód :)
 

·
Registered
Joined
·
14,617 Posts
Ale inwestorów inwestujących w Krakowie i szerzej - Małopolsce to interesuje :)
 

·
Registered
Joined
·
358 Posts
Miejmy nadzieję, że skończą A4 do 2010. Podkarpacie potrzebuje autostrady bo to przecież jeden ze słabiej rozwiniętych regionów Polski. Niestety nie bardzo chce mi się wierzyć, że ten termin jest realny. Oby do 2013 się udało.
 

·
Registered
Joined
·
1,585 Posts
Ponieważ inwestycja zbliża sie dużymi krokami :crazy2: postanowiłem uwiecznić miejsca gdzie będą węzły przyszłej autostrady
tutaj będzie pierwszy węzeł licząc od Tarnowa - na lewo jakieś 150m od tego skrzyżowania

To samo skrzyżowanie od słusznej strony to nad? tą drogą będzie szła autostrada

Wiadukt bedzie dokładnie na wysokości znaku drogowego - ograniczenie prękości - przy założeniu, że autostrada pójdzie górą to z g. 16 na g 21

Teren płaski jak stół - nic tylko budować :)


W zamierzeniach ma być to zjazd lokalny do Dębicy, do przebudowy bedzie droga zmierzająca do miasta - bo tu most na Wisłoce raczej
nie klasy AA tu już właściwy zjazd do Dębicy na drodze Dębica-Mielec- Baranów Sandomierski - w miejscowości Pustynia!! - z lewej strony znak koniec Pustyni - to +/- 100 m za nim autostrada przetnie tę drogę.
Jest tu jedyny niezabudowany fragment tej drogi.


Teren płaski jak stół - to stąd nadejdzie autostrada z Tarnowa

i poleci do Rzeszowa

Droga wojewódzka - a przed samym wjazdem do Dębicy 2 atrakcje -
jedna normalna:

i druga nienormalna (górą trasa kolejowa Dębica! - Mielec! - a dalej Rozwadów?

i jeszcze dwa gratisy - dokładnie tam gdzie zaczyna się tęcza będzie biegła autostrada - są to okolice zjjazdu lokalnego - granica miejscowości Żyraków/Zawierzbie/Straszęcin

oraz widok ogólny na Dębicę - autostrada pobiednie dołem zdjęcia - w lewym dolnym roku widać dom z jasnym dachem - będzie miał autostradę w ogródku

teraz widać dlaczego autostrada poleci w tym miejscu - za Dębicą juz zaczynają się niezłe górki.
W przygotowaniu następne węzły.
1. wspólny dla Ropczyc i Sędziszowa
2. i ten przed Rzeszowem
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,295 Posts
Discussion Starter · #30 ·
Tytuł: NOWINY
Data: 20.03.2006

Boreczek, gmina Sędziszów. - Jak będziemy się modlić w takim huku - martwią się parafianie
Autostrada obok kościoła
Kościół w Boreczku będzie stał tuż przy jezdni planowanej autostrady - tak wynika z map drogowców. Proboszcz i parafianie są tym zaskoczeni.
Ks. Jan Pikul, proboszcz parafii Borek Wielki, do której należy kościół w Boreczku, jest tu od niedawna sprawę dopiero poznaje. Więcej wie były proboszcz. - W połowie lat 90. protestowaliśmy i obiecano nam odsunąć jezdnię jak najdalej od kościoła - wspomina ks. Antoni Kocoł. - Obawialiśmy się, że ruch na drodze zaszkodzi budynkowi a hałas będzie przeszkadzał w nabożeństwach. Ksiądz z racji zmiany parafii nie wie jednak czy i w jaki sposób uwzględniono tamte protesty.
- Będziemy się dowiadywać o szczegóły - zapowiada kanclerz Kurii w Rzeszowie, ks. Jan Szczupak.

Kościoła nie wyburzą

Dowiedzieć się czegokolwiek nie będzie łatwo, bo niewiele o detalach wiedzą też w rzeszowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Przejęliśmy to zadanie od Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad - mówi Janusz Rząsa z GDDKiA - Mogę powiedzieć, tylko to, co wynika z map, czyli, że nikt nie zamierza burzyć kościoła. Pytany o oddziaływanie autostrady na kościół odpowiada, że badania były przeprowadzane przed wydaniem decyzji lokalizacyjnej. - Jaki będzie faktyczny wpływ drogi na otocznie będzie tak na prawdę wiadomo dopiero po oddaniu drogi do użytku - stwierdził.
WOJCIECH NAJA
 

·
Registered
Joined
·
1,237 Posts
Polacy zupelnie nie maja pojecia o autostradach i "halasie" jaki te drogi powoduja. A halas, ktory powoduja jest wlasciwie ZADNY w porownaniu do drog nizszych klas. W odleglosci kilkudziesieciumetrow bez ekranow slychac jedynie przyjemny dla ucha szumek, a co dopiero z ekranami.. Echh...

Najbardziej wk.. mnie wlasnie ten argument przeciwnikow budowy autostrad - HAŁAS. Powinni sie raczej puknac w glowe. :bash:

pozdr
 

·
Moderator
Joined
·
77,338 Posts
^^A4 w Rudzie Śląskiej przebiega tuż obok osiedla mieszkaniowego i nikt z tamtej okolicy jakoś nie narzeka na hałas,tam jeszcze nic nie zbudowali a już mówią jak to będzie głośno....
 

·
Registered
Joined
·
1,585 Posts
1.Podjadę w najblizszym czasie i sfocę ten kościół.

2. Hm... na łamach lokalnej prasy z Dębicy - pojawiła się informacja, że wykupy terenów pod autostradę zaczną się jeszcze w tym roku!!!.
Zastanawiam się co sądzić na ten temat - raczej nigdzie nie widziałem takiej informacji, żeby GDDIA o/Rzeszów miała na to zadanie kasę - w tym roku
Wypowiadał się na ten temat jakiś lokalny radny czy ktoś taki - i jeszcze dodał, że będą dobrze płacić i rolnicy się juz nie mogą doczekać kasy.
 

·
S19 na wschodzie
Joined
·
3,295 Posts
Discussion Starter · #35 ·
Popieram tego typu inicjatywy opisane w tym artykule. Tak samo powinny zadziałać władze w Kowalu :)


Tytuł: SUPER NOWOŚCI
Data: 07.04.2006

Jest pomysł na szybkie rozwiązanie drogowego problemu
Obwodnica Ropczyc konieczna
Targi o obwodnicę Ropczyc trwają już ponad ćwierć wieku Teraz powstał pomysł na szybkie załatwienie tej sprawy. Za trzy lub najdalej cztery lata może się skończyć gehenna kierowców jeżdżących na trasie Rzeszów - Kraków. Mogą zniknąć najbardziej uciążliwe korki na podkarpackim odcinku drogi krajowej nr 4.
- Wystarczy wybudować jedną jezdnię autostrady na odcinku między węzłami Dębica-Pustynia i Sędziszów – tłumaczy Bolesław Bujak, dyrektor Departamentu Dróg i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. - Cały podkarpacki odcinek autostrady ma powstać w ciągu dziesięciu lat. Nie będzie jednak budowany po kolei, z zachodu na wschód. Najpierw, już za trzy lata, wykonana zostanie jedna jezdnia na północ od Rzeszowa i będzie ona stanowiła część obwodnicy stolicy Podkarpacia. Proponuję podobne przyspieszenie w rejonie Ropczyc.

Niekończący się spór

Nikogo nie trzeba przekonywać, że obwodnica Ropczyc jest konieczna. Przejazd przez to niewielkie miasteczko zajmuje w godzinach szczytu ponad pół godziny. Spory o to, którędy ma przebiegać obwodnica, trwają już ponad 25 lat. Dyrekcja dróg krajowych i władze Ropczyc chcą wybudować obwodnicę po południowej stronie miasta, ale nie zgadzają się na to niektórzy mieszkańcy. Sprawa utknęła w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Stamtąd trafi do wyższej instancji, czyli NSA. Kiedy zapadnie jakiś prawomocny wyrok? Nie wiadomo.

Autostradę można budować

Nie ma natomiast przeszkód formalnych i prawnych do rozpoczęcia budowy autostrady. Jest prawomocna decyzja lokalizacyjna i można przystąpić do wykupu gruntów i do budowy. Potrzebne są tylko pieniądze.
- Południowa obwodnica Ropczyc ma kosztować około osiemdziesięciu milionów złotych - mówi Bolesław Bujak. - Szacuję, że na wybudowanie jednej jezdni autostrady pomiędzy Dębicą i Sędziszowem potrzeba będzie dwukrotnie więcej pieniędzy. Drogami łączącymi autostradę z drogą krajową zajęlibyśmy się my, czyli samorząd województwa. Trzeba tylko przekonać generalną dyrekcję dróg oraz rząd, że warto znaleźć środki na wcześniejsze rozpoczęcie budowy odcinka autostrady w okolicy Ropczyc.

Zdecydować trzeba szybko

Przed kilku laty ministerialne władze zaakceptowały budowę autostrady "od środka", czyli od okolic Rzeszowa. Jest więc spora szansa, że pomysł Bolesława Bujaka też spotka się z przychylnością, tym bardziej że pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy. Autostrada będzie przecież wybudowana tak czy siak. Jeżeli ruch tranzytowy zostanie wcześniej skierowany na zbudowaną w jej ramach obwodnicę północną Ropczyc, to obwodnica południowa przestanie być potrzebna, bo centrum miasta będzie odkorkowane.
Decyzje w tej sprawie muszą zapaść szybko. W przyszłym tygodniu Bolesław Bujak przedstawi pomysł kierownictwu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz ministrowi transportu i budownictwa. Mamy nadzieję, że pierwsze ustalenia nastąpią jeszcze w kwietniu.

KRZYSZTOF ROKOSZ
 

·
jester
Joined
·
2,334 Posts
I tak powinno się właśnie działać. W starą "4" prócz wymiany nawierzchni nie ma sensu inwestować kolejnych grubych milionów. Docelowo funkcje tranzytowe ma przejąć autostrada i to ona ma pełnić obwodnice takich miast jak wspomniane w art. Ropczyce. Nieprzyjemnym zaskoczeniem jest to, że północana autostradowa obwodnica Rzeszowa w początkowej fazie powstanie niekompletana, tzn. tylko jeden pas. Rzeszów to nie Ropczyce, a jeśli dodać do tego ambitne plany Euro 2012 i połączenie autostrada obu krajów to ten jeden pas w przypadku Rzeszowa to juz zupełne nieporozumienie.
 

·
Moderator
Joined
·
77,338 Posts
^^Informacja ,że autostradowa obwodnica Rzeszowa ma być z początku jednojezdniowa ogromnie mnie zaskoczyła,byłem przekonany ,że będzie miała od razu przekrój 2x2.
 

·
Registered
Joined
·
95 Posts
Jakis czas temu ktorys z forumowiczow wspominal o inicjatywie gmin Jaslo i osciennych o budowie zjazdu z A4 w okolicach Czarnej Tarnowskiej jako najblizszego ich polaczenia z autostrada czy cos wiadomo na ten temat?
 

·
Registered
Joined
·
1,585 Posts
kriscardiff said:
Jakis czas temu ktorys z forumowiczow wspominal o inicjatywie gmin Jaslo i osciennych o budowie zjazdu z A4 w okolicach Czarnej Tarnowskiej jako najblizszego ich polaczenia z autostrada czy cos wiadomo na ten temat?
Te informacje były kilka lat temu w prasie - od tego czasu cisza!!
 

·
Registered
Joined
·
652 Posts


Postanowiliśmy sprawdzić, czy dwie inne duże inwestycje, na które państwo ma dać w tym roku pieniądze, nie są zagrożone. Chodzi o autostradę A-4 i drogę ekspresową S-19. - Nie ma żadnych obaw. Pieniądze zarezerwowane w budżecie państwa na ten cel na pewno wykorzystamy - zapewnia Mieczysław Maślanka, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Teraz wykup ziemi

Nie oznacza to oczywiście, że już w tym roku ruszy rzeczywista budowa obu szlaków. Większość pieniędzy pójdzie na wykup terenów, trochę na przygotowanie dokumentacji. Na ekspresówkę w budżecie jest w tym roku 11 mln złotych. - Chcemy, aby w tym roku zostały w całości wykupione działki pod siedmiokilometrowy odcinek drogi ekspresowej Stobierna-Terliczka i dziesięciokilometrowy Terliczka-Mrowla - wymienia naczelnik Maślanka.

GDDKiA nie dopuszcza też takiej możliwości, by nie wykorzystać całej puli 15 mln przeznaczonej na autostradę: - W 90 procentach przeznaczymy te środki na wykup ziemi na terenie powiatu rzeszowskiego. Reszta pójdzie na dokumentację - słyszymy.

Którędy droga

Odcinek autostrady biegnącej przez Podkarpacie będzie miał długość 144 kilometrów. Wstępne szacunki mówią, że cała budowa ma kosztować 3,65 mld zł. Jak dokładnie ma przebiegać autostrada, wiadomo w odniesieniu do jej odcinka od Starej Jastrząbki (na granicy woj. małopolskiego i podkarpackiego) do Przeworska. Jeśli chodzi o odcinek Przeworsk-Korczowa, wiadomo tylko ogólnie którędy ma przebiegać. Podobnie nie ma pewności, jak pobiegnie ekspresówka. Dokładne wytyczne są tylko dla odcinka Stobierna-Mrowla. Droga ekspresowa ma mieć długość 177 km. Kosztować będzie prawie 1,6 mld zł.

Według rządowych planów do 2013 powinna być gotowa cała droga ekspresowa na terenie Podkarpacia. W tym samym roku będzie można też skorzystać z autostrady, ale tylko na odcinku Tarnów-Rzeszów.
 
21 - 40 of 9162 Posts
Status
Not open for further replies.
Top