Дано по- бързо станем свидетели на завършването на проекта!:cheers:
Проектът София - Калотина беше предложен за включване в оперативна програма "Транспорт" по време на декемврийския мониторингов комитет през 2009 г. от главния архитект на София арх. Петър Диков. Той мотивира трасето, лежащо на три паневропейски коридора така, че през 2012 г. то е на път да се реализира.
Първоначално проектът беше на обща стойност 405 млн. евро, дължина 75 км и разделен на три части.
Първата е София - Калотина с дължина 50 км, стойност 150 млн. евро като магистрала, но от 19 април тази година вече е четирилентов път в процес на проектиране.
Втората част е Западната дъга на Софийския околовръстен път с обща дължина 8.6 км и стойност 80 млн. евро, разделена на две части:
- от магистрала "Люлин" до р. Какач
- от р. Какач до Северна скоростна тангента (проектът се представя в този брой).
Третата част е Северната скоростна тангента с дължина 16.4 км, стойност 175 млн. евро.
За участъка от "Люлин" до р. Какач вече се проведе търг и най-добри показатели показа "Трейс СОП" ДЗЗД, съставено от "Трейс груп холд", Пи Ес Ай, "Пътно строителство "АД, Добрич, и "Станилов" ЕООД с цена 39.85 млн. лв. Предстои изграждането й.
За Северната скоростна тангента се очаква търг за инженеринг през юни 2012 г.
След одобряване на проекта за Западната дъга от р. Какач до Северната скоростна тангента ще бъде обявена обществена поръчка за изпълнители.
Търговете за скоростното трасе София - Калотина се очакват догодина.
пътният възел предвижда посока Северна скоростна тангента – към Калотина и към Бургас и Варна (към магистрала "Хемус"), околовръстен път с посоки Варна и Бургас и София. С решение на пътната агенция от 19 април се променя габаритът на пътя София – Калотина. Вместо магистрален от 29 м става 23.5 м, какъвто е габаритът на скоростен път. Така в четирите посоки на пътния възел тип пълна детелина се получават различни габарити.
Направление Калотина – Софийски околовръстен път е с габарит 23.5 м, 4 ленти за движение, по две в посока при параметри 0.50 м+3.75 м+3.75 м+0.50 м, средната разделителна ивица е 3.50 м, а банкетите са по 1.50 м.
Важно е да се отбележи, че Северната скоростна тангента остава с габарит 29 м. В резултат от допълнителната геодезия, изисквана със заданието, оста на трасето в тази част се променя и това отмества целия пътен възел. Тази промяна ще бъде обсъдена от АПИ и тогава ще бъде приет първият междинен етап, напомнят проектантите. Важно е съгласуването с "Пътпроект", който актуализира проекта на София – Калотина. Доскоро той беше разделен на две части – до км 32 и след км 32, като единият участък е проектиран от "Пътпроект", а другият – от "Виаплан". Сега техническият проект се прави от "Пътпроект".
http://stroitelstvo.info/show.php?storyid=1834856По повод променения габарит на пътя София – Калотина
от магистрален на четирилентов инж. Койчо Бояджиев, чийто син Красимир Бояджиев е управител на "Ню ИТ и инженеринг", напомни, че магистралата може да има и габарит 25.5, или само с 2 м повече от скоростния път, но този габарит включва аварийни ленти и осигурява много по-голяма безопасност, отколкото скоростният път. Според инж. Бояджиев магистрално трасе с габарит 25.5 м е по-скъпо от четирилентово с габарит 23.5 м само с 10%. Негово е мнението, че подписаното преди десетилетия съглашение за трансевропейска магистрала трябва да се спазва и че в другите страни тя си е магистрала, само на територията на България ще остане с габарит на скоростен път
Има раздвижване и в тази посокаhttp://news.ibox.bg/news/id_1973520465 said:През септември предстои тръжна процедура за два още по-важни проекта - скоростният път София-Калотина и Северната скоростна тангента, която ще осигури връзка с магистрала „Хемус" и „Тракия", стана ясно от думите на Павлова.
По-важното е, как ще премине през ли покрай застроената територия между Божурище и СОП.Е голяма работа като я е кръстил Е7, може да се промени във всеки един момент! Аз лично съм разочарован, че ще е скоростен път, за това малко разстояние, което не изисква нито мостове, нито тунели! Да не говорим, че повечето и в момента си карат с по 110-120 по този път...
Абе от Драгоман до Калотина може да се наложи малко повече работаЕ голяма работа като я е кръстил Е7, може да се промени във всеки един момент! Аз лично съм разочарован, че ще е скоростен път, за това малко разстояние, което не изисква нито мостове, нито тунели! Да не говорим, че повечето и в момента си карат с по 110-120 по този път...
Да бе, от всички европейски страни, през които минава този коридор, само ние не успяхме да намерим трафик за магистрала... :bash: Ама и ЕК къде спи за тези селски простотии, вместо да натисне тези от МРРБ да не вършат глупости... Ще има още много години чужденците да ни сочат и казват "Ето там е България, където свършва магистралата..."Мюнхен-Истанбул целия ще бъде магистрала - да, ама не. Какви сме смотаняци. За 50 км се излагаме като кифладжии!
"Няколко години" е много разтегливо понятие. Може да варира от 5 до 35 години, а като знам как се случват нещата в България, бих заложил на по-голямо число. Щото нали знаете - у нас нищо не остава по-задълго от временното решение.Има и друг вариянт - сега СП - а след няколко годинки - магистрала. :bash: Така ще има повече за папкане![]()
Може би искаме трафикът да минава през моста, където се събират такси и за това не искаме да строим магистрала до Сърбия. Може би и от ЕС искат трафикът да минава само през съюза. Нали сърбите за това реваха - че през Дунав мост 2 и евентуално през скоростния път Турция-Румъния те ще бъдат отрязани от превозвачите и плащачките им на магистралите ще останат празни.Може би се очаква и част от трафика да мине през дунав мост 2.