SkyscraperCity banner

8461 - 8480 of 8734 Posts

·
moderaptor
5,079 Posts
^^
Sto ce im radnici? Kao da ne znas kako to ide u praksi ... bitno je da dobijes posao (natjecaj), a onda ce vec netko drugi, treci odraditi posao ... na kraju je samo bitno kad platis sve "kompanjone" (tzv. podizvodjace) da budes u plusu ... najveca mafija u svijetu nije narko vec "gradjevinska mafija" ;)

Evo npr. GP Krk i Osijek-Koteks su dobili posao na izgradnji ac do Belog Manastira .. na svim fotkama (dosad objavljenim na dretvi) se vidi samo jedna firma, PZC iz Slavonskog Broda .. a imas i AVAXovu dionicu na Peljescu :)

·
Registered
710 Posts
I u cemu je problem ako netko uzme podizvodjaca? Ugovaratelj snosi financijski rizik i na sebe preuzima odredjene obaveze koje podizvodjac ne bi mogao ispuniti. Naravno da ce pri tom i zaraditi. Najlakse je lopatati.

·
moderaptor
5,079 Posts
^^
Covjek je pitao od kud njima toliko radnika .. i tu nije problem izuzev sto postoji "gradjevinski lobby" i na taj nacin diktiraju i friziraju cijene na trzistu ... naravno, namece se logicko pitanje ako angaziras druge podizvodjace da urade tvoj posao, platis ih i na kraju pokupis jos kajmak (budes u plusu) da li je cijena usluge bila visa od realne?
Ali ovaj pojam "gradjevinske mafije" nije nas vec globalan .. svi znaju da su medjusobno povezani i prave "dogovornu politiku" a ne trzisnu ... sto je zabranjeno i kaznjivo.

·
Registered
3,141 Posts
^^
Sto ce im radnici? Kao da ne znas kako to ide u praksi ... bitno je da dobijes posao (natjecaj), a onda ce vec netko drugi, treci odraditi posao ... na kraju je samo bitno kad platis sve "kompanjone" (tzv. podizvodjace) da budes u plusu ... najveca mafija u svijetu nije narko vec "gradjevinska mafija" ;)

Evo npr. GP Krk i Osijek-Koteks su dobili posao na izgradnji ac do Belog Manastira .. na svim fotkama (dosad objavljenim na dretvi) se vidi samo jedna firma, PZC iz Slavonskog Broda .. a imas i AVAXovu dionicu na Peljescu :)
Okay, a od kud toliko podizvodjaca?
Mislim svi govore da je bazen gradjevinskih radnika u banani odavno iz okolnih drzava i sad odjednom ima ruglo podizvodjaca iz okolnih drzava, a samih radnika nema.
Pretpostavljam da ce neki koji su se prijavili ipak na kraju raditi sa GP krkom, jer oni sami sigurno nece.

Neka se samo gradi, ali samo mi je cudno da svi govore nema radnika i trebaju dolaziti iz azije, a na svakom natjecaju par istih se javljaju i radi ekipa iz hr i okolice.

·
moderaptor
5,079 Posts
Okay, a od kud toliko podizvodjaca?
A nema toliko podizvodjaca .. oficijelno ;)
Kad pokusas da pronadjes neke fotke gradilista (npr. na FB) onda brzo otkrijes da su u poslove ukljucene desetine firmica i cak samo manjih obrta (bager od ovog ili onog, kiperi, rovokopaci, armiraci, varioci .. da ne nabrajam) ... svi su ukljuceni kao treca, cetvrta ruka, a oficijelno se ne vode kao podizvodjaci (to bi slikovito bilo kao da kazem: podizvodjac podizvodjaca glavnog podizvodjaca :giggle:).
A kako oni to predstavljaju kroz oficijelne papire .. ne znam (zato i kazem "gradjevinska mafija" .. ali da ne prejudiciram, mozda je sve po propisima .. ali poanta je u tome da ih je na desetine ako ne i vise).
Evo ti par primjera:
Itd. itd. da ne stavljam stotinjak linkova raznih firmica, autoprijevoznika i inih koji su angazirani na datom gradilistu (ponekad i samo kratko, za neki odredjeni poslic) ... a sve pod kisobranom glavnog izvodjaca i oficijelnog podizvodjaca.

·
argumentirani cinik
2,339 Posts
Jos jedan dokaz da mi jedino znamo projektirati trube kad se radi o autocestovnim cvorovima.
Nesto kao ovo dolje bi bilo prejednostavno i svakako jeftinije, da ne spominjem da se moze pristupiti autocesti i sa istoka i sa zapada.

1067850

·
Registered
1,233 Posts
bas sam i ja to mislio kad sam prvi put vidio rjesenje... koji biser je to tako projektirao, kao za naplatne kucice, ili to planiraju jednog dana?

Kad je mogao ovako kako si skicirao i odmah imas izlaz prema trinajsticima, kastvu.. da ne moras kruziti sa jedne strane na drugu ... recimo Padriciano iznad Trsta

I uz sve to ti mislim treba manje terena koji moras otkupiti za sami zahvat.

·
Registered
138 Posts
Ovim gore bi dobio dva semaforizirana raskrižja. Da se tu izvede čvor tipa dijamant trebalo bi još i više parcela otkupiti.
Čvor Padriciano ima duljinu s trakama za ubrzanje/usporenje, rampama oko 900m, koje ulaze i u tunel.
Lako je povuć trasu u Paintu... ;)

·
argumentirani cinik
2,339 Posts
Ovim gore bi dobio dva semaforizirana raskrižja. Da se tu izvede čvor tipa dijamant trebalo bi još i više parcela otkupiti.
Čvor Padriciano ima duljinu s trakama za ubrzanje/usporenje, rampama oko 900m, koje ulaze i u tunel.
Lako je povuć trasu u Paintu... ;)
Cvor Rujevica nema semafore tj. ima samo jedan semafor a isti je koncept, a ovaj cvor bi se spajao na relativnu malu prometnicu za razliku od Rujevice.
Uostalom, dijamant ne trazi toliki otkup jer se samo spusta sa autoceste, ne radi potpunu kruznicu i nije potrebna gradnja pristupne ceste.

Tako to cijela Amerika radi, a cak se i kod nas nadju slucajni primjeri. Recimo na Ipsilonu ili kod izlaza Macelj. Ne vidim da je nesto puno prostora uzeto.

• Like
Reactions: misipile

·
Vegas, baby!
King of Vegas And Other Great Lands
1,864 Posts
Cvor Rujevica nema semafore tj. ima samo jedan semafor a isti je koncept, a ovaj cvor bi se spajao na relativnu malu prometnicu za razliku od Rujevice.
Uostalom, dijamant ne trazi toliki otkup jer se samo spusta sa autoceste, ne radi potpunu kruznicu i nije potrebna gradnja pristupne ceste.

Tako to cijela Amerika radi, a cak se i kod nas nadju slucajni primjeri. Recimo na Ipsilonu ili kod izlaza Macelj. Ne vidim da je nesto puno prostora uzeto.
Američki dijamanti su povremeno čisti prometni horror, pogotovo s njihovim načinom vožnje. Sjećam se kad su me vozili po jednoj ruti gdje smo se skinuli s freewaya na dijamant i onda kao drugi u redu čekali cca. 7 minuta da skrenemo lijevo... Nema semafora, nema nikakve regulacije osim "ovo glavna, ovo sporedna". Čak niti onaj njihov omiljeni 4-way Stop nisu stavili. I njima je to bilo normalno, Europljani (a pogotovo ovi tu naši Europljani) bi već 6 puta izletili i nekome oduzeli prednost.

No, s druge strane, kod nas generalno ta forma denivelacije projektantima smrdi. Osim na Y mislim da nisam baš vidio da se igdje koristi.

·
Registered
3,141 Posts
Naravno da je sve po propisima i legalno. Zasto bi tako nesto bilo ilegalno?

U cemu je problem uopce?
Nije problem nikakav, nego me samo cudi da toliko toga ima, a svi jadikuju kako nema radnika.
Pa kako se onda ista radi u BiH kad svi odlaze vamo?

Ne znam kako uopce mogu vjerovati ovi sto dobiju natjecaj podizvodjacima kako ce napraviti posao.
Netko od njih nesto zezne i onda glavni odgovara.

·
Registered
710 Posts
Zato postoji bankovna garancija, zaduznica i ostalni financijski instrumenti kojima se takav posao osigurava. Poanta je da banka ili osiguranje radi samo s drustvom koje ima dovoljno dobru bilancu, a to su velike firme.

Pojednostavljeno, da propadne projekt koji je ugovorio Strabag, ugovorom se osigurava da Strabag isplacuje penale radi neobavljenog posla. Penale placa banka, banka garanciju daje samo Strabagu koji ima odlican bonitet i ogromno financijsko zaledje a nece dati Peri Pericu sa dva kamiona. Takva usluga se naravno placa banci. To nije nikakva mafija nego posao. Nitko ne bi dao posao nekome za koga misli da ga nece obaviti.

A radnika ima onoliko koliko ih platis. Tako jednostavno.

8461 - 8480 of 8734 Posts