SkyscraperCity banner
1 - 4 of 4 Posts

·
Super Member
Joined
·
9,190 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Avrupa'nın En Büyük Tersanesi Adana'da İnşa Edilecek / 660 Milyon Dolarlık Yatırım Yapılıyor

Hay Gemi İnşaat Sanayi A.Ş.'nin, 660 milyon dolara mal olacak Avrupa'nın en büyük tersanesini Yumurtalık Serbest Bölgesi'ne inşa edeceği bildirildi.

Hay Gemi İnşaat Sanayi A.Ş. İşletme Direktörü Ömer Bülent Kutlu, yaptığı açıklamada, tersane kompleksinin ilk etapta 800 bin metrekare alan üzerine inşa edileceğini belirterek, "18 ay sonra ilk ünitemizi faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Yönetim Kurulu Başkanımız Bülent Uzunsaç, Türkiye'nin bu sektörde artık büyük hamleler yapması, dünya gemi inşaat pastasından daha fazla pay almamız gerektiğine inanıyor. Bu yolda ilerlememizi sağlayacak en önemli yatırımlarından birini de Adana'da yapıyor" dedi.

Ömer Bülent Kutlu ile birlikte tersane inşaatı alanında incelemelerde bulunan Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Onatça, 660 milyon dolarlık yatırımın tamamlanmasıyla Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük tersanesine sahip olacağını söyledi.

Sektörde gemi yapımı için en erken siparişin 2010 yılına verildiğine dikkat çeken Onatça, dünyanın her yerindeki birçok tersanenin tam kapasiteyle çalıştığını ve tersane bulunan kentlerin ekonomisinin hızlı bir büyüme gösterdiğini belirtti.

Yumurtalık Serbest Bölgesi'ndeki tersane yatırımıyla gemi yan sanayiinde gözlerin Adana'ya çevrildiğini belirten Onatça, "Makineden mobilyaya, boyadan elektriğe birçok yan sanayi bölgede konuşlanmaya hazırlanıyor. İş dünyasına da buradaki fırsatları iyi değerlendirmeleri yönünde önerilerde bulunmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 3 bin kişinin istihdam edileceği tersanede yılda 12 gemi inşa edilebileceği bildirildi
.

Kaynak : Dünya Gazetesi

It will be built in Yumurtalik-Adana over 800,000 m2 area. Annually 12 ships will be built.It will have 3000 workers.It will cost $660 million.First unit is planned to open within 18 months.
 

·
Banned
Joined
·
2,505 Posts
Turkey is growing very fast in this sector! I don't know what happened in the last years but it became a strong sector in Turkey! Does anyone have some numbers to compare? I would like to compare Turkey to other countries so I can know how developed this sector in Turkey is. Somettime ago I heared we are secons just behind Korea.
 

·
Registered
Joined
·
1 Posts
Bulent Uzunsac,Opr.Dr.Fuat Buyukbayrak,Osman Zeki Saglik

Hay Gemi Projesi bilgileri ile Bulent Uzunsac,Kartal Kosuyolu Kalp Damar Cerrahisi Doktorlarindan Dr.Fuat Buyukbayrak ve Osman Zeki Saglik isimli sahislar piyasaya muazzam bir borc yapmis,bu proje uzerinden insanlari hatta kendi yakinlarini bile dolandirmis,ofislerinin kirasini bile odemeden ortaliktan kaybolmus kisilerdir.Herkezin cok dikkatli olmasini salik veririm.
 
1 - 4 of 4 Posts
Top