Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 145 Posts

·
Registered
Joined
·
4,633 Posts
Discussion Starter · #1 ·

Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır Karayolu, Atatürk Baraj Gölü üzerine inşa edilecek Nissibi Köprüsü sayesinde önemli ölçüde kısalmaktadır. İki yaka arasında halen feribot seferleri ile sınırlı şartlarda sağlanabilen ulaşım projeyle beraber çok daha kısa ve konforlu olacaktır.

Yörenin tarih ve kültür turizmi açısından yüksek postansiyeli, Nissibi Köprüsünün yapılması ile büyük bir ivme kazanacak ve köprü bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına büyük katkıda bulunarak, yöre halkına büyük yararlar sağlayacaktır.

Nissibi Köprüsü teknik özellikleri bakımından da Türkiye inşaat sektörü için bir dizi ilk ve yenilik içeren örnek bir projedir.

Uluslararası literatürde “Cable Stayed” olarak adlandırılan ve Türkçeye “Eğik Askılı Gergili Köprü” olarak çevrilen bu köprü tipi, tıpkı İstanbul Boğaziçi’ndeki Asma Köprüler gibi büyük açıklıkların aşılmasında kullanılan çok modern ve çağdaş bir köprü tipidir. Her iki yönde ikişer şerit olmak üzere toplam dört karayolu şeridini taşıyacak olan Nissibi Köprüsünün baraj gölü üzerindeki orta açıklığı 400,00m, köprünün her iki yakadaki pilonları 96,00m yükseklikte ve köprünün toplam boyu 610,00m dir.

Bu özellikleri ile Nissibi Köprüsü ülkemizde bir ilki oluşturmaktadır.Gülsan tarafından 2012 yılında inşaatına başlanmış olan Nissibi Köprüsü 2,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulacaktır.

İşveren : TCK
Konum : Adıyaman
İnşaat Süresi : 900gün
http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Duyurular/DuyuruDetay.aspx?Parameter=147
 

·
Registered
Joined
·
27,958 Posts
cok güzelmis
 

·
sicak para tatlidir
Joined
·
4,978 Posts
super bi proje, ben bir "ikonik" yapi derken bunun gibi seyler diyordum ve bunun gibi ikonik yapilar anadoluda yayilmasi lazim. Yani her ile lazim!
 

·
Moderator
Joined
·
30,858 Posts
1 - 20 of 145 Posts
Top