SkyscraperCity banner

1 - 20 of 145 Posts

·
Registered
Joined
·
4,482 Posts
Discussion Starter #1

Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır Karayolu, Atatürk Baraj Gölü üzerine inşa edilecek Nissibi Köprüsü sayesinde önemli ölçüde kısalmaktadır. İki yaka arasında halen feribot seferleri ile sınırlı şartlarda sağlanabilen ulaşım projeyle beraber çok daha kısa ve konforlu olacaktır.

Yörenin tarih ve kültür turizmi açısından yüksek postansiyeli, Nissibi Köprüsünün yapılması ile büyük bir ivme kazanacak ve köprü bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına büyük katkıda bulunarak, yöre halkına büyük yararlar sağlayacaktır.

Nissibi Köprüsü teknik özellikleri bakımından da Türkiye inşaat sektörü için bir dizi ilk ve yenilik içeren örnek bir projedir.

Uluslararası literatürde “Cable Stayed” olarak adlandırılan ve Türkçeye “Eğik Askılı Gergili Köprü” olarak çevrilen bu köprü tipi, tıpkı İstanbul Boğaziçi’ndeki Asma Köprüler gibi büyük açıklıkların aşılmasında kullanılan çok modern ve çağdaş bir köprü tipidir. Her iki yönde ikişer şerit olmak üzere toplam dört karayolu şeridini taşıyacak olan Nissibi Köprüsünün baraj gölü üzerindeki orta açıklığı 400,00m, köprünün her iki yakadaki pilonları 96,00m yükseklikte ve köprünün toplam boyu 610,00m dir.

Bu özellikleri ile Nissibi Köprüsü ülkemizde bir ilki oluşturmaktadır.Gülsan tarafından 2012 yılında inşaatına başlanmış olan Nissibi Köprüsü 2,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulacaktır.

İşveren : TCK
Konum : Adıyaman
İnşaat Süresi : 900gün
http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Duyurular/DuyuruDetay.aspx?Parameter=147
 

·
Moderator
Joined
·
28,068 Posts
cok güzelmis
 

·
Registered
Joined
·
1,176 Posts
böyle projeler bizde neden yok? bizim neyimiz eksik? diyorduk. artık, yapıyoruz. kazasız, belasız yapılıp, ülkemize hizmet vermeye başlar umarım.
 

·
*GALATASARAY*
Joined
·
608 Posts
ilk kez gördüm gerçekten çok güzel.Anadoluda da böyle işler görmek iyi
 

·
sicak para tatlidir
Joined
·
5,215 Posts
super bi proje, ben bir "ikonik" yapi derken bunun gibi seyler diyordum ve bunun gibi ikonik yapilar anadoluda yayilmasi lazim. Yani her ile lazim!
 

·
Moderator
Joined
·
30,890 Posts

·
Moderator
Joined
·
30,890 Posts
 
  • Like
Reactions: Time Lord
1 - 20 of 145 Posts
Top