SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 33 Posts

·
.......
Joined
·
7,788 Posts
ALBANIA'S PRIME MINISTER CELEBRATES CLEANUP PROJECT IN PORTO ROMANOThe Albanian prime minister was among the guests when the completion of the former contaminated site of Porto Romano in Albania was celebrated on 1 July. The cleanup project is the first of its kind to address the impacts of environmental hot spots in Albania.

For many years, toxic substances such as dichromate, lindane and other obsolete pesticides were stored in a site close to the Albanian coastline town Porto Romano, south of Durrës. The contamination from the hazardous substances affected not only the soil and water, but also the human food chain. Today, after five years of hard work, the site has been cleaned up, and a controlled landfill has been established.

Population exposed to chemical hazards

At the inauguration of the site, the Executive Director of the World Bank, Piero Cipollone, addressed the many embassy representatives, ministers, media reporters and the Albanian Prime Minister, Sali Berisha.

In his speech, Cipollone focused on the thousands of people who have lived on the contaminated land: "I can only imagine the plight of the people of Porto Romano who were exposed to chemical hazards; I can only imagine peoples’ desperation to live in cleaner neighbourhoods," he said, particularly thanking the local NGOs, which have kept the people of Porto Romano informed of the risks of toxic contamination.

Remediation project first of its kind

The remediation project is the first of its kind to be undertaken by the Albanian government, and the experience gained from the project will be used to remediate other contaminated sites in the country. Several environmental hot spots have already been identified.

The project was financed by the Albanian government, the Dutch government and the World Bank as part of an integrated coastal zone management and clean-up initiative, which has as its overall objective to protect Albania's coastal ecosystems, resources and cultural assets and promote their sustainable development and management.

COWI and its local partner, Planconsult, were in charge of the design of the controlled landfill and the supervision of the remediation of the lindane-contaminated soil.

http://www.cowi.com/menu/NewsandMed...-celebrates-cleanup-project-Porto-Romano.aspx
 

·
.......
Joined
·
7,788 Posts
Cka si grumbulloni krejt keto tema te hapura per Porte ne nje teme te vetem?
Me te verrtet jeni bere qesharak....
Dole shume huq me kete shkrim. Mesohu pak se cfare dhe ku eshte Porto Romano, pastaj shkruaj ketu ato xhevahiret qe ti me bashkeatdhetaret e tu keni filluar t'i beni si shume keto kohet e fundit.
 

·
Registered
Joined
·
5,473 Posts
^^Po mire mo seshte ai porti i karburanteve pika kyce e Porto Romanos.Kjo eshte nje zone industriale qe ka kete emer te rrjedhur nga vendi ku eshte ndertuar.Skane pse te irritohen keta fqinjet nga threadi.
 

·
Carpe Diem
Joined
·
11,402 Posts
Petrolifera, Vlore

A New Storage Terminal for LPG and Oil Products in Albania, a Gateway to the Balkans.
La Petrolifera Italo Albanese Sh.A. (PIA) operates a coastal terminal for LPG (Liquefied Petroleum Gases), Oil, its by products (Diesel, Gasoline etc.) and additional liquid and dry products in the Bay of Vlora.

The new coastal terminal fills a lack of infrastructures and allows Customers to supply both the Albanian market and the neighbouring Countries through the European Corridor VIII (rail plus road) also taking advantage of the favourable location of the Bay of Vlora, located at the entrance of the Adriatic Sea and very close to the main Italian and Greek refineries (distances from Vlora in nautical miles: 125 to Taranto, 275 to Falconara, 290 to Augusta / Priolo / Milazzo, 340 to Gela, 480 to Corinth, 570 to Sarroch).

STORAGE CAPACITY 61,000 cbm (tanks)
4,800 cbm (spheres)
NUMBER OF TANKS 11 tanks
2 spheres
RANGE OF TANK CAPACITY 3,300 - 14,500 cbm (tanks)
2,400 cbm (spheres)
PRODUCTS HANDLED Petroleum products (clean and dirty) LPG, other liquid
SERVICES AVAILABLE Storage hire, in and out via vessels, tanktrucks, tankcontainers, railcars, dedicated loading/unloading system, electronic system for daily stock inventory reporting.
ADDITIONAL SERVICES Blending, bunkering and product heating.
SEA-TANKERS ACCOMMODATION Max vessels dimensions allowed at the jetty length over all 190 m beam no restriction draft 8.50 m (27.9 ft) - with good weather condition and favourable tide max draft can be encreased up to 9 m (29.5 ft)http://www.gruppopir.com/en/la-petroliera-italo-albanese
 

·
Registered
Joined
·
1,939 Posts
Cfare jane keto ndertesat ne dy fotot e fundit, banesa?

Me vie keq te shoh natyren e bregdetit tone te katandisur me keto monstrum te industrise, ky gas sherben thjesht per Italine pasi qe asnje shtepi apo kompani shqiptare nuk do te perfitoj nga ai per shkak te mungeses se rrjetit shperndares. Shqiperia me tere ate kapacitet natyral shume thjesht mund te furnizohet me energji prej burimeve te riperteritshme natyrale por ja qe ne duhet te jeni pike furnizimi per fqinjin e madh pertej deti dhe kosh plehrash per mbetjet e tyre.
 

·
Carpe Diem
Joined
·
11,402 Posts
Cfare jane keto ndertesat ne dy fotot e fundit, banesa?

Me vie keq te shoh natyren e bregdetit tone te katandisur me keto monstrum te industrise, ky gas sherben thjesht per Italine pasi qe asnje shtepi apo kompani shqiptare nuk do te perfitoj nga ai per shkak te mungeses se rrjetit shperndares. Shqiperia me tere ate kapacitet natyral shume thjesht mund te furnizohet me energji prej burimeve te riperteritshme natyrale por ja qe ne duhet te jeni pike furnizimi per fqinjin e madh pertej deti dhe kosh plehrash per mbetjet e tyre.
Ne fakt i gjithe gazi qe hidhet ne tregun shqiptar varet vetem nga kompanite e gazit ne Vlore (Petrolifera) dhe ne Durres (ne Porto-Romano)..kshuqe se besoj qe Petrolifera te kete ndonje rendesi per Italine
 

·
Carpe Diem
Joined
·
11,402 Posts
Suksesi i Petroliferës: Nga Vlora furnizon Greqinë, Kosovën e Spanjën


FOTO - Vizita e Ambasadorit Gaiani


VLORE - Llogariten tashmë 70 milionë euro fondet e investuara në ndërmarrjen më të madhe italiane në Shqipëri, Petrolifera Italo-Shqiptare. Në një hapësirë prej disa dhjetëra hektarësh, që konsideroheshin deri pak kohë më parë si të papërdorshme për shkak të pranisë së madhe në terren të substancave helmuese të grumbulluara prej vitesh nga ish-Ndërmarrja e Sodës, tashmë hyjnë e dalin edhe tri anije njëkohësisht dhe lëvizin 80-90 kamionë çisternë.

AMBASADORI
Ambasadori i Republikës Italiane në Tiranë Massimo Gaiani deklaroi dje para gazetarëve në Konsullatën e Përgjitshme në Vlorë se pa diskutim, ky është investimi më i madh që është kryer nga sektori privat ekonomik Italian në vendin tonë. Gaiani zhvilloi një vizitë në qytetin jugor bregdetar, ku përfshihen takime me krerët vendorë, nga kryetari i Bashkisë së Vlorës, Prefekti dhe kreu i Këshillit të Qarkut, drejtori i Policisë, etj. Ambasadori bisedoi edhe me studentë e pedagogë të Universitetit të Vlorës dhe tha se konstaton një ngjashmëri të habitshme mendimesh nga të dy anët e Adriatikut, lidhur me situatën në Shqipëri, në eurozonë, apo në botë. “Këshilla ime për shqiptarët, në situatat aktuale, do të ishte të gjejnë gjuhën e përbashkët për të ecur të gjithë sëbashku drejt kandidimit në Bashkimin Evropian. E kam fjalën këtu, jo vetëm për politikën, por për të gjithë opinionin publik në vend”, theksoi dje diplomati Italian.

INVESTUESI
Çfarë e ka tërhequr një biznesmen të madh Italian, si Guido Ottolenghi, të investojë në Shqipëri, që kishte edhe “namin e keq” pas viti 1997? Ai përgjigjet për “Shqiptarja.com” se pikë së pari, biznesi niset nga karakteristika logjistike të përshtatshme, që Shqipëria i ofron më së miri për sektorin që ai ofron. Kjo logjistikë ka të bëjë, jo vetëm me Ballkanin, por më gjithë pjesën jugore të Adriatikut, thotë ai. Frikë nga rrëmujat e 1997-ës? Jo, ai dhe familja e tij nuk menduan se mund të përsëriten më ato ngjarje të hidhura. Por, ka edhe shpjegime të tjera. Ottolenghi thekson se emocionalisht shqiptarë e italianë e ndjejnë veten shumë të afërt, madje ushqejnë simpati reciproke. Ai i shpjegoi ambasadorit, që shkoi për vizitë në portin ku ngarkohen e shkarkohen anijet, se tashmë prej këtej shërbehen klientë në Shqipëri, gjithnjë e më shumë në Kosovë, ndërkohë që kanë shfaqur interes për rrugën më të shkurtër dhe koston më të ulët klientë nga veriu i Greqisë. Janë rreth 250 anije që përpunohen në vit, theksoi ai. Megjithatë, ka ende edhe 10 hektarë të tjerë të pashfytëzuar, ndërkohë që Këshilli i Ministrave i Republikës së Shqipërisë sapo rinovoi edhe për pesë vjet të tjerë të drejtën e kompanisë për të shfrytëzuar terrenin përkatës. Me naftë bruto nga Shqipëria furnizohen klientë nga Italia dhe Spanja, ndërkohë që nga Algjeria dhe portet e Detit të Zi vijnë kryesisht ngarkesa me gaz të lëngshëm, shpjegoi ai më tej.

PROBLEMATIKA
A e gjen veten të trajtuar si në vendet e tjera një investitor i huaj? Kësaj pyetjeje, Ottolenghi i përgjigjet me diplomaci. Ai thekson se kuadri ligjor në vend mund të konsiderohet i plotë. Megjithatë, kur vjen fjala për interpretimin e tij, aty vihen re qendrime të ndryshme, madje kontradiktore. Vështirësia kryesore ishte ajo për të shpjeguar mirë se Petrolifera Italo-Shqiptare nuk shet karburant, por kryen thjeshtë vetëm një magazinim për llogari të importuesve dhe eksportueve. Pra, jep me qira depozitat e veta, që mbushen me gaz ose karburant, por ky gaz e karburant nuk shitet nga sipërmarrja italiane.
Me kë pjesë të administratës shtetërore janë hasur problem deri tani? Me të gjitha nga pak, qesh Ottolenghi. Edhe me Tatimet, edhe me Autoritetin e Konkurencës, edhe me subjektet private, madje. Por, deri tani, keni punuar me ndershmëri dhe të gjithë janë bindur se e drejta ka qenë në anën tonë. Më pas, jemi në një fazë të rregullt bashkëpunimi me administratën e të gjitha niveleve, sqaron ai. Në Shqipëri konstatojmë se janë hedhur hapa të mëdhenj përpara, por kërkohen ende shumë mund që të arrihen nivelet e vendeve të tjera. Kjo, në pikëpamjen administrative, strukturore dhe infrastrukturore. ( Ne foto, ambasadori italian Massimo Gaiani gjate takimit dje ne Vlore)
(gk/im/shqiptarja.com)
http://www.shqiptarja.com/ekonomi/2...foto---vizita-e-ambasadorit-gaiani-77290.html
 

·
Registered
Joined
·
20,167 Posts
Firma me 100 euro në kapital investon 5 mld dollarë në Kavajë

 

·
Registered
Joined
·
199 Posts
Une mendoj qe nese realizohet, ky projekt kaq i madh do te ishte si fitimi i nje super-llotarie per ekonomine shqiptare...Prandaj jam skeptik...Shqiperia ka nje fat muti...!!!
 

·
Registered
Joined
·
20,167 Posts
Dështon Porti i Karpenit, Avokatura e Shtetit akuzon Ministrinë e Drejtësisë

 

·
Registered
Joined
·
20,167 Posts
Nuk kisha ku ta vendos kete lajm keshtu qe po e vendos ketu.

4 kërkesa për investime – 7 mln euro kosto “peshojnë” mbi anijet e peshkimit

 
1 - 20 of 33 Posts
Top