SkyscraperCity Forum banner
121 - 140 of 222 Posts
Mqs u permend fenomeni i shume turisteve shqiptare ne mal te zi (budva) , meriton te theksohet qe edhe ne disa pjese te greqise ( kryesisht ne bregun ionian te greqise ) , qendrojne ne vendin e pare persa i perket vizitueshmerise te atyre zonave.

Eshte cudi/mega-paradoks sepse edhe ne statistikat e Instatit , shpenzimet turistike te shqiptareve qendrojne te rreh 1.4 miljard euro , qe per koke banori eshte perafersisht vetem sa gjysma e shpenzimeve turistike te suedezeve ( qe jane nga shpenzuesit me te medhenji persa i perket turizmit).
 
Me ty spo u bisedoke, e kishe si thojm na „ni kry si turieles.“Ne Ulqin jam kan vet edhe mashtrimet ma t mdhaja me turista e kta kryesosht shqiptar bahen ne Ulqin.
Nese e krahason me ata qka ta ofron Ulqini ateher Ulqini esht ma i shtrejt se Budva e se krejt venet tjera.
Per her t par kam pa n Ulqin dhoma fjetje me t vogla se qelia burgu, per her t par kam pa n Ulqin shites t rrushit e shalqinit qe ti mendojshe se pi blen lokal nga nje bujk po qe n fakt ishte mashtrus/shtershits.
N Ulqin n fakt ka furra buke „sezonal“ , e ka ni objekt ku shkrun Pekara/Bukpjeks e shkon ky tipi e blen vet buken te furrat qe ti si turist nuk i din ku jan se bie n kurth e ta shet ty dyfish e ti mendon prap se pe blen prej furrtarit.
Ulqini jan njerzt ma arrogant e ma mashtrus n Shqiptari ma merr mendja.
Ulqini ka hala turista sepse hala ska alternative t mirfillta per nje shtres njerzve, veq Ulqini nuk a i lir po shum i shtrejt per ata qe e din matematiken.
Cka ka lidhje kjo me faktin qe nuk mujte me vertetu qe ne Budva restaurantet jane me lire se ne Kosove dhe Shqipni?
 
Long story short kur Shqiperia ti rregulloj problemet elementare si kanalizim qe mos tvije era sikur n Indi, uj edhe elektricitet qe besoj se ne vendet turistike ska probleme me, kur te ndertoje rezorte normale qe kur ja ben booking ne internet te te vijn tmarrin ne aeroport alla turqi (skushton edhe aq shum sa mendohet), kamarieret mos tbohen sikur jan afer suicidit, edhe ndoshta ndonje aktivitet sado pak (shfaqje, streetfood apo cfar di un), athere lirisht beni cmimet sikur ne Greqi (ose t pakten pak me lir) se perseri tvijn turist.
 
Edhe pse kjo me sherbim edhe kamarier mvaret, kom ndegju sende ekstrem te kqija nga shok ose familjar t largt, po kur kam qen un n Shqiperi per her tpar (veres se kalum) sherbimi ka qen ekstrem i mir. Ndoshta ka lidhje me faktin qe nata kushtonte afer 100 eurove por nejse besoj se ka sherbime t mira :lol:
 


Me rreth 2000 vizitorë në ditë, “Syri i Kaltër”, monumenti natyror më i rëndësishëm në aksin nacional Gjirokastër-Sarandë po njeh kulmin e interesit të vizitorëve që prej fillimit të muajit gusht.

-

Nga kush drejtohet ky "park"?
 
Nga kush drejtohet ky "park"?
Po ç'ke ti që e fut nën thonjëza fjalën park. Ky është park edhe, madje sepse nuk ka qasje rrugore të asfaltuar.

Kurse rrugën qëllimisht kështu e kanë lënë që mos të ketë dyndje të madhe te parku dhe mos të ketë ndotje edhe më të madhe, siç ka psh. në Valbonë apo te Kepi i Rodonit që prej kur u shtrua rruga. Unë besoj që duhet të mbyllet përkohësisht si park deri kur të gjejnë një zgjidhje për ndotjen dhe zhytjen/notin në park.
 
Po ç'ke ti që e fut nën thonjëza fjalën park. Ky është park edhe, madje sepse nuk ka qasje rrugore të asfaltuar.

Kurse rrugën qëllimisht kështu e kanë lënë që mos të ketë dyndje të madhe te parku dhe mos të ketë ndotje edhe më të madhe, siç ka psh. në Valbonë apo te Kepi i Rodonit që prej kur u shtrua rruga. Unë besoj që duhet të mbyllet përkohësisht si park deri kur të gjejnë një zgjidhje për ndotjen dhe zhytjen/notin në park.
Nuk eshte vetem rruga por per pyet kush kujdeset?
 
Isha në Syri i Kaltër në vitin 2017. Një vend i bukur, por i menaxhuar keq nga turistët. Para së gjithash, duhet të ketë një parking para digës dhe pastaj një rrugë për këmbësorë. Së dyti, nëse nuk mund të asfaltoni? Ju mund të gurit natyror. Atje problemi është me pluhur, toka është balta. Na vjen keq për përkthyesin e Google.
 
Si gjithmonë që vinë në Shqipëri shkova në Lure . Rruga nga Rrësheni esht krejt e prishur pavarsisht që esht ndërtuar këto vitet e fundit . Sa të kalosh Perlatin situata përkeqësohet , të mbërrish në Lure esht nje masakër e vertete . Pothuajse çdo javë nisen nga 20 fuoristrada me turist Polak . Me ka rastisur të bisedojë me ta , dhe përshtypjet jan shum te mira sidomos për mikpritjen e banorëve dhe për vendin . Problemi me i madh esht rruga dhe sinjalistika që mungon . Prandaj deri sa të bëhet rruga që lidh Luren me pjesën tjetër të Shqipërisë ajo pjesë do mbetet e izoluar dhe turizmi nuk do të sjellë përfitime ekonomike për banorët . Megjithatë ka shpresë që se shpejt nis ndërtimi i rrugës të shpresojmë që një ditë të bëhet realitet .
 
121 - 140 of 222 Posts
Top