SkyscraperCity banner

21 - 40 of 175 Posts

·
Banned
Joined
·
2,007 Posts
3200 kb vs 30 kb... brutal. S'mund ta imagjinoj. Kam shkuar ne internet kafe ne Shqiperi, s'ishte keq. S'jam me TVSH, jam wireless me kompani Kanadeze. :D

Po lexoja dhe T3 connection shkon deri ne 45 MBPS, por ajo eshte e shtrenjte dhe eshte per biznese. Imagjinoje nje movie (800MB) per 17 seconda. haha!!

Pastaj ka dhe me teper

A T-1 is 1.544Mbits per second.
A T-3 is about 43 Mbps.
Now if you really want fast:

STS-3 is 155.52 Mbps
OC-1 = 51.85 Mbps
OC-3 = 155.52 Mbps
OC-12 = 622.08 Mbps
OC-24 = 1.244 Gbps
OC-48 = 2.488 Gbps
OC-192=9.952 Gbps
 

·
Registered
Joined
·
1,913 Posts
Kur them me TVSH, e kam fjalen per "taksen mbi vleren e shtuar" qe ne Shqiperi eshte 20%

Por sdq. me keto shpejtesi qe po me thua, nuk ben shume diference pasi as qe mund te krahasohen me 27 Euro per 30 kbps, cfaredo cmimi qe te me thuash. ;-)
 

·
Banned
Joined
·
2,007 Posts
Por shume shtrenjte po paguan. Une s'paguaj me shume se $25/muaj. Edhe n.q.s dua te upgrade ne speed 10-15mbps eshte afro $50/muaj.
 

·
Registered
Joined
·
1,913 Posts
E di qe paguaj shtrenjte, por nuk kam alternativa.

Mangesira si keto jane problemet me te cilat Shqiperia sot vuan.

Dhe le te mos shkojme aq larg sa ta krahasojme me Kanadane, por edhe me Malin e Zi e Maqedonine per te cilat nuk mund te flas dot me shifra, por te pakten aty, Telekomin vendas e ka blere Deutsche Telekom qe me gjithe paragjykimet as qe mund t'i krahasosh me turqit anonim qe blene Albtelekomin.
 

·
Banned
Joined
·
2,007 Posts
Me keto cmime te kripura nuk eshte ndonje surprise pse internet nuk eshte shpendare ne Shqiperi.
 

·
Registered
Joined
·
1,913 Posts
Pikerisht!

"Shqiperia ne moshen e internetit" nuk duhet te jete thjesht nje sllogan bosh, por veprim konkret:

Ul cmimet! Permireso infrastrukturen!

Ose me sakte, detyroje turkun te cilit i ke shitur nje prone shteterore qe te standartizohet me boten.
 

·
Banned
Joined
·
6,133 Posts
Nuk eshte problemi vetem te turku. Ne Kosove me 27 euro mund te marrish internet me shpejtesi prej 5-6Mbps, plus cable TV pa pagese (tre muaj TV per cdo muaj qe paguan internet). Ka kombinime te ndryshme, psh Posta e Kosoves ofron DSL bashke me shebim telefonie per nje cmim te caktuar. IPKO ofron internet bashke me telefoni ose me TV, e Kujtesa ofron internet me telefoni ose TV. Kjo nuk eshte se ne Kosove po ndodhin cudira teknologjike, po se tregu eshte hapur per kompani te ndryshme dhe monopoli i Postes se Kosoves ne telefoni fikse, mobile apo internet me nuk ekziston. Kjo ka bere qe te rritet numri i kompanive serioze qe ofrojne sherbime e me kete te rritet edhe kualiteti i sherbimeve e te ulet cmimi.

Si qendron gjendja me hapjen/liberalizimin e tregut te internetit/telekomunikacioneve ne Shqiperi?
 

·
Registered
Joined
·
1,913 Posts
Thjesht nuk eshte liberalizuar! Sepse per t'u liberalizur me te vertete, duhet qe rrjeti te administrohet nga nje kompani tjeter dhe jo Albtelekomi ose nga te gjitha kompanite bashke.

E thashe ne fillim... zgjodha Albtelekomin sepse kompanite e tjera duhet te instalonin nje antene ne tarracen e pallatit qe kushtonte goxha.

Plus qe ajo me shqeteson eshte se edhe me keto cmime, sherbimi eshte me nderprerje dhe kjo... per mua qe s'jam teknik, do te thote se rrjeti ka probleme ne teresi.

Naten nderpritet me pak. Diten, nderpritet cdo 15 minuta... dhe ka nevoje per nje "restart" te modemit.
 

·
Registered
Joined
·
12,715 Posts
Shpejtësia ime e internetit në Tiranë është kjo:

Unë paguaj 27 000 lekë (rreth 21 euro) në muaj dhe kam të përfshirë dhe TV (32 kanale falas). E kam kabllor. Në përgjithësi nuk ka shkëputje. Pak a shumë jam i kënaqur me shërbimin. Shikoni abcom.al për më shumë informacion.
 

·
LIBERTINED
Joined
·
46,541 Posts
What percentage of users does Deutsche Telekom have compared to other providers in Albania?

Just out of curiosity.
 

·
Registered
Joined
·
1,913 Posts
Shpejtësia ime e internetit në Tiranë është kjo:

Unë paguaj 27 000 lekë (rreth 21 euro) në muaj dhe kam të përfshirë dhe TV (32 kanale falas). E kam kabllor. Në përgjithësi nuk ka shkëputje. Pak a shumë jam i kënaqur me shërbimin. Shikoni abcom.al për më shumë informacion.
Shpejtesia ime doli akoma me e ulet nga cfare thashe me lart. Mbase nga qe tani eshte edhe ore piku:Edhe une fillimisht doja te abonohesha tel Abcom sepse me kishin folur mire, por per fat te keq zona ime nuk eshte e kablluar dhe me duhej te paguaja nje shume te majme per te instaluar antenen.
 

·
Registered
Joined
·
1,913 Posts
What percentage of users does Deutsche Telekom have compared to other providers in Albania?

Just out of curiosity.
Deutsche Telecom bought recently Cosmote Group, part of which is AMC - Albanian Mobile Comunications.

They declare they have most mobile phone users. In fact their moto is "Is good to be the first"

The fact is that many Albanians use different companies the same time, depending on actual prices.

Their big competitor is Vodafone Albania. The difference of their number of users and the number of AMC users is non cosiderable.

And there is also a third company, a new one, that started the activity 1 year ago.

I can't tell you the percentages.
 

·
Moderator
Joined
·
32,083 Posts
E di qe paguaj shtrenjte, por nuk kam alternativa.

Mangesira si keto jane problemet me te cilat Shqiperia sot vuan.

Dhe le te mos shkojme aq larg sa ta krahasojme me Kanadane, por edhe me Malin e Zi e Maqedonine per te cilat nuk mund te flas dot me shifra, por te pakten aty, Telekomin vendas e ka blere Deutsche Telekom qe me gjithe paragjykimet as qe mund t'i krahasosh me turqit anonim qe blene Albtelekomin.
Eshte e gjitha pune konkurence dhe hapje tregu. Une kam ne shtepi te instaluar fibrat optike si dhe modemin per te gjitha sinjalet: telefon, internet VOIP, video etc qe ka nje kapacitet per me shume se 60Mbps.

Ketu shpejtesia me e madhe e ofruar eshte 16Mbps qe nuk e besoj se te ofron shpejtesi downloadimi me te madhe se 2Mb. Kjo kushon $150 ne muaj. :nuts:

Interneti wireless me 3.5G deri ne 7Mbps kushton $125 ne muaj.

Une kam nje Cable 512Mbps me shpejtesi maximale downloadimi 60 - 65Kbps dhe paguaj ne muaj $52 keshtu qe mos u qaj shume. :cry:
 

·
Registered
Joined
·
1,913 Posts
Ju jeni te pasur mo ;-)

Me te vertete shume te shtrenjta i keni cmimet aty!

Bera mire qe e anullova udhetimin tim ne Dubai, tani ne prill, se do me kishit rrjepur! ;-) Tek dega e pare e "palmes" do te qendroja. Pervec shakave, me vjen keq qe s'pata mundesi te shkoja.
 

·
Registered
Joined
·
430 Posts
Discussion Starter #36
Eshte e gjitha pune konkurence dhe hapje tregu. Une kam ne shtepi te instaluar fibrat optike si dhe modemin per te gjitha sinjalet: telefon, internet VOIP, video etc qe ka nje kapacitet per me shume se 60Mbps.

Ketu shpejtesia me e madhe e ofruar eshte 16Mbps qe nuk e besoj se te ofron shpejtesi downloadimi me te madhe se 2Mb. Kjo kushon $150 ne muaj. :nuts:

Interneti wireless me 3.5G deri ne 7Mbps kushton $125 ne muaj.

Une kam nje Cable 512Mbps me shpejtesi maximale downloadimi 60 - 65Kbps dhe paguaj ne muaj $52 keshtu qe mos u qaj shume. :cry:
Kisha pershtypjen se interneti do ishte me i zhvilluar atje.
Une me ate shpejtesi mendoja se isha mbrapa duke krahasuar Ameriken me vendet e Europes veriore vecanerisht Skandivane apo Japonine.
 

·
Moderator
Joined
·
32,083 Posts
^^ Natyrisht.

Gjakpiresit ... e kendej krenohen se ju rrit fitimi dhe pse goditi kriza :bash:
 

·
Moderator
Joined
·
32,083 Posts
$52/month :eek:hno:

 
21 - 40 of 175 Posts
Top