Skyscraper City Forum banner
461 - 480 of 485 Posts

·
Banned
Joined
·
19,069 Posts
BRENDA VITIT BILETE ELEKTRONIKE PER TRANSPORTIN URBAN

 

·
Banned
Joined
·
19,069 Posts
Transporti publik në Tiranë, hiqen licencat nëse nuk zbatohet orari


Bravo per nismen.
 

·
Registered
Joined
·
1,856 Posts
Si eshte gjendja ne transportin urban ne Tirane?!
Pra gjendja e autobuseve,plotesimi i nevojave,respektimi i orareve,shfrytezimi...?!
Pertej Bangldeshit (Interisto se ke kap kohen e "fizarmonikave" me duket), mund te thuhet se autobuzat e vjeter, pra te viteve 90 po zhduken pak nga pak, por gjithsesi nje qytet si Tirana ka nevoje per autobuze te tjere, si dhe linja te reja. Kohet e fundit jane peruruar disa linja te reja, si autobuzet qe prekin zonen e Yzberishtit ne ate pjese ku eshte ndertuar selia e televizionit Top channel, pjesa prapa "Casa Italies", si dhe "Astirit", qe eshte bere qytet ne vete gati. Gjithsesi jane shtuar linjat por jo autobuzet, keshtu qe po shtohet koha e pritjes. Nuk mund te pretendohet nje ulje te trafikut dhe te makinave vetjake ne qofte se nuk kemi autobuza qe kalojne te pakten cdo 10 minuta ne keto zona periferike.
Ne pergjithesi, nje problem i madh eshte transporti gjate nates. Nje qytet si Tirana duhet te kete transport edhe naten vone, gje qe nuk ndodh ne pergjithesi.
Nje gje e mire qe po behet, po vihen ose zevendesohen kabinat neper ndalesat e autobuzeve. Gjithsesi mungon cdo sinjalistike per autobuzin qe kalon aty, rrugen qe ben ai autobuz ose oraret. Nje i huaj pershembull do ta kishte teper te veshtire te merrte nje mjet publik.
Mungojne se fundmi stacione te mirefillta autobuzi interurban, pertej nje surrogati te sheshi Shqiponja, por se shpejti Bashkia thote qe do te ndertohen tre stacione, sipas drejtimit te autobuzeve. Koha e lavdishme e furgonave besoj se po mbyllet (ose do te mbetet per te shkuar ne disa lokalitete te humbura, fshatra etj), por jemi akoma larg nga nje transport te strukturuar me autobuze moderne, sistem biletash elektronike etj.

Sa per projektet e tramit, etj etj...endrra te nje dite vere...
 

·
Registered
Joined
·
4,594 Posts
Pertej Bangldeshit (Interisto se ke kap kohen e "fizarmonikave" me duket), mund te thuhet se autobuzat e vjeter, pra te viteve 90 po zhduken pak nga pak, por gjithsesi nje qytet si Tirana ka nevoje per autobuze te tjere, si dhe linja te reja. Kohet e fundit jane peruruar disa linja te reja, si autobuzet qe prekin zonen e Yzberishtit ne ate pjese ku eshte ndertuar selia e televizionit Top channel, pjesa prapa "Casa Italies", si dhe "Astirit", qe eshte bere qytet ne vete gati. Gjithsesi jane shtuar linjat por jo autobuzet, keshtu qe po shtohet koha e pritjes. Nuk mund te pretendohet nje ulje te trafikut dhe te makinave vetjake ne qofte se nuk kemi autobuza qe kalojne te pakten cdo 10 minuta ne keto zona periferike.
Ne pergjithesi, nje problem i madh eshte transporti gjate nates. Nje qytet si Tirana duhet te kete transport edhe naten vone, gje qe nuk ndodh ne pergjithesi.
Nje gje e mire qe po behet, po vihen ose zevendesohen kabinat neper ndalesat e autobuzeve. Gjithsesi mungon cdo sinjalistike per autobuzin qe kalon aty, rrugen qe ben ai autobuz ose oraret. Nje i huaj pershembull do ta kishte teper te veshtire te merrte nje mjet publik.
Mungojne se fundmi stacione te mirefillta autobuzi interurban, pertej nje surrogati te sheshi Shqiponja, por se shpejti Bashkia thote qe do te ndertohen tre stacione, sipas drejtimit te autobuzeve. Koha e lavdishme e furgonave besoj se po mbyllet (ose do te mbetet per te shkuar ne disa lokalitete te humbura, fshatra etj), por jemi akoma larg nga nje transport te strukturuar me autobuze moderne, sistem biletash elektronike etj.

Sa per projektet e tramit, etj etj...endrra te nje dite vere...
Jam shume dakort vlla qe ne Tirane jane shtuar linja te reja po problemi eshte organizimi qe kryeqyteti jone i bukur le per te deshiruar . Po te them vetem nje gje Stacioni i autobuzeve per linjat e qyteteve te tjera a ploteson ndonje kusht ? Une them qe jo sepse nuk egziston nje termina nuk egziston nje plan se ku duhet te shkoj nje njeri qoft turist qoft vendas per te vajtur ne qytetet e tjera te vendit . A e kupton qe egziston nje parregullsi e madhe ne lidhje me transportin publik ne Tirane . Une kam qene ne Prishtine dhe eshte komplet e kunderta me Tiranen sepse kishte nje terminal kishte nje vend ku prisje bileten kishe nje vend ku mund te pushoje per pak kohe mund te bleje dicka dmth kushtet elementare qe ne Tirane nuk i gjen. Tani mos te mburremi kot per autobuza te rinj dhe linja te reja kur nuk ka pik organizimi
 

·
Banned
Joined
·
19,069 Posts
Stacioni i autobuzeve per linjat e qyteteve te tjera a ploteson ndonje kusht ? Une them qe jo sepse nuk egziston nje termina nuk egziston nje plan se ku duhet te shkoj nje njeri qoft turist qoft vendas per te vajtur ne qytetet e tjera te vendit
Do te ndertohen sepse ka plan per to.

Veliaj: Do të ndërtojmë dy terminale


 

·
Banned
Joined
·
5,467 Posts
Jam shume dakort vlla qe ne Tirane jane shtuar linja te reja po problemi eshte organizimi qe kryeqyteti jone i bukur le per te deshiruar . Po te them vetem nje gje Stacioni i autobuzeve per linjat e qyteteve te tjera a ploteson ndonje kusht ? Une them qe jo sepse nuk egziston nje termina nuk egziston nje plan se ku duhet te shkoj nje njeri qoft turist qoft vendas per te vajtur ne qytetet e tjera te vendit . A e kupton qe egziston nje parregullsi e madhe ne lidhje me transportin publik ne Tirane . Une kam qene ne Prishtine dhe eshte komplet e kunderta me Tiranen sepse kishte nje terminal kishte nje vend ku prisje bileten kishe nje vend ku mund te pushoje per pak kohe mund te bleje dicka dmth kushtet elementare qe ne Tirane nuk i gjen. Tani mos te mburremi kot per autobuza te rinj dhe linja te reja kur nuk ka pik organizimi
Pyetja ishte për transportin qytetas (urban) dhe jo për transportin ndërqytetas (inter-urban).
 

·
Registered
Joined
·
1,856 Posts
Jam shume dakort vlla qe ne Tirane jane shtuar linja te reja po problemi eshte organizimi qe kryeqyteti jone i bukur le per te deshiruar . Po te them vetem nje gje Stacioni i autobuzeve per linjat e qyteteve te tjera a ploteson ndonje kusht ? Une them qe jo sepse nuk egziston nje termina nuk egziston nje plan se ku duhet te shkoj nje njeri qoft turist qoft vendas per te vajtur ne qytetet e tjera te vendit . A e kupton qe egziston nje parregullsi e madhe ne lidhje me transportin publik ne Tirane . Une kam qene ne Prishtine dhe eshte komplet e kunderta me Tiranen sepse kishte nje terminal kishte nje vend ku prisje bileten kishe nje vend ku mund te pushoje per pak kohe mund te bleje dicka dmth kushtet elementare qe ne Tirane nuk i gjen. Tani mos te mburremi kot per autobuza te rinj dhe linja te reja kur nuk ka pik organizimi
Interist, vella (se baba kemi te dy Morattin), ne pjesen e dyte te analizes time them ekzaktesisht ato qe thua ti. Po ne interistet pjesen e dyte e anashkalojme gjithmone :lol:
 

·
Registered
Joined
·
1,020 Posts
Une kam qene ne Prishtine dhe eshte komplet e kunderta me Tiranen sepse kishte nje terminal kishte nje vend ku prisje bileten kishe nje vend ku mund te pushoje per pak kohe mund te bleje dicka dmth kushtet elementare qe ne Tirane nuk i gjen.i
Kam degju se Zamiri ka pase plan ta bleje krejt Stacionin e Autobuseve ne Prishtine, per ta shndrru ne qender tregtare ma heret keshtu qe mundemi me mbet pa stacion edhe ne :lol:
 

·
Registered
Joined
·
14,048 Posts
Prishtina bëhet edhe me 21 autobusë të rinj

Komuna e Prishtinës, e cila drejtohet nga Shpend Ahmeti, ka bërë se kanë ardhur edhe 21 autobusë të rinj.

“+21 autobusë të rinj në parkingun e Trafikut Urban. Kompletohet flota prej 51 autobusësh, si pjesë e reformës rrënjësore në Trafikun Urban. Urime qytetarëve të Prishtinës!”, ka njoftuar Komuna e Prishtinës.EpokaeRe.com
 

·
Registered
Joined
·
232 Posts
Autobuset elektrike, gati bonuset e licencimit per bashkite - Ahmetaj: Kursejme 195 mije euro

Bashkitë e vendit po përgatiten që të aplikojnë një politikë të re që synon zëvëndësimin e autobuzëve me naftë me autobuzë elektrikë për transportit publik.E një fazë e dytë e pritshme është ai i krijimit të kushtit ligjor që ofrimi i transportit publik të bëhet vetëm përmes autobuzëve elektrikë. Këtë e bëri të ditur ministri i Financave Arben Ahmetaj ndërsa prezantohej paketa fiskale në Komisionin e Ekonomisë. “Bashkitë do të vendosin bonuse licencimi për autobuzët elektrikë dhe pak nga pak do të kthehet në kusht ligjor. Ne po shohim si do të na funksionojë politika e miksuar fiskale me atë ambientale” tha ministri. Në ndryshimet e këtij viti, Ministria e Financave ka propozuar uljen e TVSH-së për autobuzët elektrikë./SCAN
 

·
Vivere
Joined
·
6,589 Posts
461 - 480 of 485 Posts
Top