Skyscraper City Forum banner
161 - 180 of 222 Posts

·
Banned
Joined
·
7,132 Posts
Edhe te mendosh qe per rreth 1.3 mln euro mund te blesh mjete te perdorura per te 61 bashkite e reja (te pakten nga nje) .
U bera kurioz dhe po shikoja faqe ku shiteshin mjete sherbimi te perdorura dhe u befasova me sa pak para mund te behen shume gjera.


Jam besim plote qe ket vit (buxheti i ardhshem) do behet dicka per sherbimin zjarrfikes, sidomos pas asaj qe ndodhi. MM ka parashiku blerjen e atyre thesave te ujit per Cougaret, EC poashtu ka bere thirrje per investime.

Nuk jam dakort per blerjen e mjeteve te perdorura, ose te pakten nje 40% duhet te jene te reja dhe pjesa tjeter duhet te jene ne gjendje te mire. Te pakten ato te perdorurat te jene te dekades se fundit duke qene se edhe popullit i kerkojne nepermjet taksave dhe doganes mjete sa me te reja. Duhet te japin shembull dhe jo ti bejne gjerat sa per sy e faqe.

Nuk e di sa u kushtuan ato 61 fadromat Volvo qe u moren vjet per bordet kulluse por besoj se me te njetin fond mund te besh dicka te mire. Pse jo ai fond te behet i perhershem... nje vit per dicka, vitin tjeter per dicka tjeter
 

·
Registered
Joined
·
5,710 Posts
Jam besim plote qe ket vit (buxheti i ardhshem) do behet dicka per sherbimin zjarrfikes, sidomos pas asaj qe ndodhi. MM ka parashiku blerjen e atyre thesave te ujit per Cougaret, EC poashtu ka bere thirrje per investime.

Nuk jam dakort per blerjen e mjeteve te perdorura, ose te pakten nje 40% duhet te jene te reja dhe pjesa tjeter duhet te jene ne gjendje te mire. Te pakten ato te perdorurat te jene te dekades se fundit duke qene se edhe popullit i kerkojne nepermjet taksave dhe doganes mjete sa me te reja. Duhet te japin shembull dhe jo ti bejne gjerat sa per sy e faqe.

Nuk e di sa u kushtuan ato 61 fadromat Volvo qe u moren vjet per bordet kulluse por besoj se me te njetin fond mund te besh dicka te mire. Pse jo ai fond te behet i perhershem... nje vit per dicka, vitin tjeter per dicka tjeter
Po te shikosh me vemendje te ajo faqe kam kerkuar vetem mjete nga 1990 deri ne 2017 dhe ato mjetet jane te 1996 (pra relativisht jo te vjeteruara shume).
Mjetet e reja kushtojne 3 here me shume minimumi por jo se eshte ndonje kosto e paperballueshme per nje shtet.
Megjithate edhe te perdorura do benin pune duke pas parasysh qe ska fare.
 

·
Registered
Joined
·
7,318 Posts
Dikush han edhe nga zjarret. Shega ka fituar per pak muaj 1 milion euro vetem me ato dy helikopteret qe nderhynin thuajse me kova uji. Zjarrfiksit me reformen e re jan ne pronsi te bashkive dhe jo qeverise.

Zjarret (e qellimshe) ne shtator nuk vihen vetem nga katunaret.
 

·
Banned
Joined
·
7,132 Posts
Dikush han edhe nga zjarret. Shega ka fituar per pak muaj 1 milion euro vetem me ato dy helikopteret qe nderhynin thuajse me kova uji. Zjarrfiksit me reformen e re jan ne pronsi te bashkive dhe jo qeverise.

Zjarret (e qellimshe) ne shtator nuk vihen vetem nga katunaret.
Nuk eshte ashtu. Per zjarret jashte qytetit drejtimin e merr Emergjencat Civile qe eshte pjese i Ministrise se Brendshme.
 

·
Banned
Joined
·
7,132 Posts
Une them si sherbim zjarrfiksish. Nuk mund te invrstoj Sejdini apo Dako euro se e kan mendjen si me vjedh.. Vetem po erdhi ndihme llokum si gjithmone nga qeveria per vendoret.
Deri para dy vitesh ishtin pjese e Qeverise Qendrore. Nuk mund ti vesh faj per dy vite pa marr parasysh qe 20vite e kan pas te tjere dhe u a kane lene ne ate gjendje qe eshte sot.

Sejdin e Dako bejne mire ti dalin kundra Rames ne kto lloj ceshtjesh dhe tu kerkojne para.
 

·
Registered
Joined
·
4,600 Posts
Punojne pa me te voglen kokçarje per sigurine e ndermarjes dhe publike dhe kur plas zjarri ja vejne faijn zjarrfiksave qe vijne me vonese. Katunari hesapi.
Zjarrefikesja Shqiptare mbahet vetem me donacion te huaj. Edhe uniformat shkruajne Gjermanisht 'Feuerwehr', edhe ato makinat e reja jane dhurate ngaTurqia. Nuk e kam idene ne Tirane se si funksionon, por e di me siguri qe ne rrethe profesioni zjarrfikes eshte kot sa per te mar rrogen. Gjith dine rrine, gjith naten lozin domino, nderkohe qe duhet te angazhohen me aktivitete dhe prova per shuarjen e zjarreve. Eshte nje sherbim krejtesisht inegzstent ne te gjitha aspektet. Nuk kane faj zjarrefikesat, pergjegjesia bie mbi pushtetin i cili e shikon zjarrefikesen vetem si vend ku te hedhi militantet per punen e premtuar.
 
161 - 180 of 222 Posts
Top