SkyscraperCity Forum banner
6681 - 6700 of 12304 Posts

·
JoniTTML
Joined
·
3,219 Posts
Aksident rrugor, bllokohet autostradaNjë aksident rrugor i ndodhur të enjte në aksin Rrogozhinë-Lushnje ka bllokuar përkohësisht qarkullimin e automjeteve në autostradën Tiranë-Durrës.

Sipas informacioneve të fundit, aksidenti ka ndodhur në vendin e quajtur rrethrrotullimi i Plugut, ku një kamion ka dalë nga rruga.

Si pasojë e aksidentit, karroceria e kamionit me targë “LE 8675 A” është shkëputur nga kabina drejtuese dhe ka bllokuar qarkullimin.

Për momentin nga autoritetet policore nuk ka pasur raportime për viktima apo për persona të lënduar.

Aksidenti i sotëm vjen pas atij të ndodhur pasditen e se merkures ne rrugen nacionale qe lidh autostradën Fushë Krujë - Milot me qytetin e Laçit.

Burimeve zyrtare të policisë së Kurbinit njoftuan se aksidenti ndodhi në rrugën e Patokut, rreth 500 metra mbi supërstradën.

Një autoveturë tip “Benz” u përplas me një furgon, ku për pasojë gjeti vdekjen drejtuesi i automjetit.

Ndërkohë, një tjetër aksident tragjik me pasojë humbjen e jetës së një 19-vjeçari ndodhi pasditen e së dielës në rrethin e Fierit.

Viktima Fatjon Kapaj po ecte me motor, ndërkohë që u përplas nga një makinë e drejtuar nga shtetasi Mustafa Avdija. Nga burimet e para, dyshohej se ky i fundit ishte i dehur.

http://top-channel.tv/artikull.php?id=234398&ref=ml
 

·
JoniTTML
Joined
·
3,219 Posts
Autostrada Durrës-Kukës, konçesioni pas sezonit turistikTiranë – Tenderi për mirëmbajtjen e rrugës së Kombit Durrës-Kukës, do të zhvillohet në muajin tetor, pas mbarimit të sezonit turistik. Ministria e Transporteve ka vendosur që turistët që do t’i drejtohen bregdetit shqiptar nuk do të paguajnë këtë vit për shfrytëzimin e autostradës Durrës-Kukës.
Pas kësaj, çdokush që do të kalojë në rrugën Durrës-Kukës do të paguajë një taksë, e cila do të përcaktohet në varësi të ofertave më të mira. Zëvendësministri i Transporteve, Ernest Noka, është shprehur për mediat se janë 5 kompani të huaja që kanë kaluar fazën parakualifikuese nga ministria e Transporteve.
Referuar dokumentacionit të tenderit, koncesionari ka detyrim të investojë 80 milionë euro dhe do të jetë përgjegjës për operimin dhe mirëmbajtjen e autostradës si dhe për operimin dhe mirëmbajtjen e tunelit të Thirrës. Kompania koncesionare që do të fitojë tenderin do të ndërtojë një tra doganor te tuneli i Thirrës dhe parashikohet t’i marrë 5 euro çdo automjeti personal dhe 10 euro çdo kamioni, si taksë për mirëmbajtjen e rrugës.
Kompania konsulente i sugjeron qeverisë që koncesionmarrësi nuk do të ketë për detyrë të mbulojë shpenzimet kapitale apo riparimet e mëdha. Për sa i përket projektit, koncesionari sipas dokumentit të ministrisë duhet të sigurojë mbarëvajtjen dhe të mirëmbajë gjithë autostradën, duke përfshirë këtu tunelin e Thirrës. Gjithashtu duhet të ndërtojë dhe të vërë në funksionim një sistem pagese për të mbledhur të ardhura nga automjetet.

http://www.lajmeshqip.com/ekonomia/autostrada-durres-kukes-koncesioni-pas-sezonit-turistik
 

·
Registered
Joined
·
3,125 Posts
Wtf. Too bad he didn't off himself. It's raining, he's never driven that way before and he's not going slow. Yeah the driver did cut him off, but this happens everywhere. He saw the car coming to his lane a mile away and couldn't stop in time because he was going too fast in a motorcycle in wet pavement. A more cautious driver would have either slowed down or gone around the car easily. And then he has the audacity to scream and curse at the driver and act like an asshole. Too bad the rest of the people there didn't beat the shit out of him. Fucking arrogant ****. I hope that he rides off a cliff soon.
 
6681 - 6700 of 12304 Posts
Top