SkyscraperCity Forum banner
1 - 17 of 17 Posts

·
Registered
Joined
·
5,428 Posts
Discussion Starter · #1 ·
E verteta eshte se jemi nje shtet si ne nivel -mikro por edhe ne nivel makro- egoist edhe oportunist .

Nuk konceptojme / respektojme / aplikojme nocionet baze e asistences sociale edhe e vemendjes ndaj shtresave sociale ne nevoje . Ne me te shumtat e rasteve madje i shkelim ne menyre flagrante edhe cnjerezore .

Duket sikur vlera e njeriut ne shqiperi eshte ne nivele minimale , nje fenomen i amplifikuar nga korrupsjoni titanik edhe gjitheqelizor ne kete trup te sakatuar i quajtur Shqiperi.

Tani cdo qenje sentiente duhet te mendoj ... Cfare eshte shteti ? Perse eshte shteti , edhe cili eshte roli i shtetit ?

Duke e thjeshtezuar , a duhet te jete shteti mekanizem dominimi edhe pasurimi te nje elite sociopathesh ? Apo , duhet te jete nje mekanizem organizimi i cili ka ne menyre paresore jeten e njeriut edhe sidomos e shtresave socioekonomike qe jan ne nevoje ?

Kjo teme nuk do sherbej per te treguar sherbimet sociale , por ne fakt do sherbej per te treguar mungesen e tyre ... mqs nuk ekzistojne , edhe lajmet edhe rastet qe e deshmojne kete gje jan numerikisht kokeforta .
 

·
Registered
Joined
·
5,428 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
'Pa këmbë e dorë', shteti i mohon statusit e invalidit: S'kam pse jetoj


Nje rast flagrant nga lajmet e dites se sotme , i cili tregon korrupsjonin titanik edhe vleren reale e te qenit qenje njerezore ne nevoje ne shqiperi.

Pyetja qe shtrohet eshte : Shteti eshte i pari qe te fut ne burg per mos pagim dritash , por kush e fut shtetin ne burg per mos dhenjen e asaj qe detyrohet me ligji te keto shtresa sociale ne kaq nevoje ?

Thene troc , ja nje familje shqiptare e cila po lihet praktikisht te vdes ne menyre te heshtur . Te revoltohet cdo qelize ekzistenciale per kete katandisje sentimentale edhe perdhunim llogjik te konceptit te shtetit .
 

·
Registered
Joined
·
5,428 Posts
Discussion Starter · #3 ·

·
Registered
Joined
·
1,559 Posts
Kam gjyshen time qe nje dore e ka te paralizuar, por per faktin qe ajo arrin te ngrihet paksa ne kembe ia kane mohuar statusin e invalidit.....
No koment...
 

·
Registered
Joined
·
5,754 Posts
^^ Ik ankohu se me ligj e fiton. Personat paraplegjik e kane te siguruar statusin e invalidit.
 

·
Registered
Joined
·
5,428 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Portreti i Rudinës së varfër nga Shqipëria, në 1000 pllakate në gjithë Austrinë

Portreti i Rudinës, kësaj nëne të re, të varfër e të vuajtur të dy fëmijëve nga Shqipëria ju shikon nga 1000 pllakate ne gjithë Austrinë.Nga fundi i janarit Caritasi i këtij vendi ka filluar një fushatë për ndihmë fëmijëve në nevojë dhe, si ilustrim për gjendjen e kësaj kategorie ka përdorur pamjet nga jeta e varfër e Rudinës dhe fëmijëve të saj.

Në kuadër të kësaj fushate, shumë media austriake tashmë kanë bërë reportazhe në të cilat kanë pasqyruar fatin e Rudinës. Njëra prej tyre është edhe gazeta “Salzburger Nachrichten”.

“Kur rrëfen për jetën e saj, zëri i Rudinës nuk ndryshon pothuaj fare”, transmeton albinfo.ch shkrimin për gruan e varfër dhe të dhunuar.

“Tonaliteti mbetet i njëjtë, edhe kur gruaja me flokë të zinj dhe sy të mëdhenj ngjyrë gështenje, si kur thotë: ‘Si 18 vjeçe e kam njohur burrin tim në një dasmë dhe jam dashuruar në të’, ashtu edhe kur shprehet: ‘Kur ai me rripin e tij para syve të fëmijëve deshi të më ngulfaste, unë e kuptova se duhej të ndaheshim’”, shkruan “Salzburger Nachrichten” (SN).

Duke përshkruar gjendjen sociale në Shqipëri gazeta SN. Veç tjerash nënvizon se ky vend ndër më të varfrit në Evropë, ka shkallën më të lartë të emigrantëve “për kokë banori”, përcjell albinfo.ch. Vetëm mes viteve 1989-2001 vendin me 2.8 milionë banorë e kanë braktisur rreth 710 mijë veta. Në vitin 2015 ishin rreth 60 mijë.

“Për t`u kthyer sërish te rrëfimi i Rudinës. Me bashkëshortin e saj, Ardianin, pas martesës kishin ngritur diku në mal, në rrethinën e Pukës, një barakë. Pa ujë, pa tualet dhe me shumë minj që ia rrëmbenin familjes së varfër edhe ato pak rezerva të ushqimit që kishte. Kjo, në një regjion të varfër, të rënduar nga kriza ekonomike, ku shkalla e papunësisë shkon deri në 80-85 %”, shkruan gazeta, duke bërë fjalë për regjionin malor të veriut shqiptar.

“Im shoq ishte burrë i mirë derisa nuk e humbi punën. Pastaj erdhën droga, alkooli e dhuna”, rrëfen Rudina.

Tash Ardiani është në burg por ajo nuk e di se sa do të dënohet. “Edhe kjo është pjesë e realitetit në Shqipëri. Dënimi varet nga ajo se sa para do të japësh”. Ndërsa Rudina merr gjithsej 14 euro në muaj nga shteti…
Pertej propagandes qeveritare , edhe kur del pertej mikrobotes elitare ne shumice te krijuar me leket e korrupsjonit .

Por ajo qe te ben pershtypje eshte kjo "asistence " , e cila eshte thjesht nje tallje . Vjedhin me miljarda , evazjoni ne maksimum edhe ajo qe mbetet per keto histori njerezore eshte vetem 14 euro . Eshte thjesht tallje ........... mjerim
 
  • Like
Reactions: Dorado.

·
Registered
Joined
·
1,134 Posts
https://www.facebook.com/edirama.al/videos/10155696910206523/
kjo grua thote ne video se merte ndhime ekonomike qe nga viti 1990, a eshte e mundshme kjo gje 28 vite ndhime ekonomike?
nese eshte e vertet kjo gje atehere vertet qe ishte system i mbaruar si munde ta lesh tjetrin 27 vjet me ndhime economike edhe ti mose i japesh nje pune ose nje zanat githe kto vitet
 

·
Registered
Joined
·
1,134 Posts
^^shatervanet ne fier edhe shaldimet tek tapi mesa kam digjuar jan bere nga kinez
apo jan kinezoshqiptare autochton nga koha e skenderbeut?
edhe kta greket drejtora neper kompanie, edhe mjeket greke? edhe kta ndoshta jan arvanitash
edhe italianet inxhiniera edhe arkitekt qe bejn rruget edhe ne ndertim jan me siguri arberesh
na mbytun profesionistet ca behet ksu
tani komenti i joti ishte palidje por te dhase disa shembul
por pyetje ime ishte per ndhime ekonomike nese eshte e vertet se diksuh munde te rrinte edhe 28 vjet ne ndhime ekonomike?
 

·
Registered
Joined
·
3,629 Posts
Po situata me riciklimin e plerave ne Shqiperi? Duhet me ligj cdo pallat, cdo bashki te kete riciklim e jo vetem te plerave por dhe te plastikes/qelqit. Kjo rrit besueshmerine perceptimin te pijne njerezit uj nga cezma kur shikojne qe natyra eshte e paster.
 
1 - 17 of 17 Posts
Top