SkyscraperCity banner

1 - 20 of 56 Posts

·
Dream on!
2,789 Posts
Discussion Starter #1
Wreszcie zebrałem się w sobie, żeby pokazać trochę zdjęć z mojej tegorocznej wakacyjnej wyprawy do Albanii. Od razu uprzedzam, że nie są one zbyt wybitnej jakości, ale pokazują co nieco tych dość w końcu mało znanych obszarów, więc myślę, że będzie ciekawie ;)

Wyprawa była samochodowa, co mimo wszelkich z tym związanych uciążliwości okazało się dobrym pomysłem, bo dzięki trasie tam i z powrotem liznęliśmy niemałą cześć Bałkanów.

http://maps.google.pl/maps?saddr=warszawa&daddr=49.11698,18.43733+to:48.55171,19.13241+to:budapeszt+to:belgrad+to:podgorica+to:41.8289,19.6387+to:vlore+to:eek:hrid+to:skopje+to:kecskemet+to:48.76562,18.76333+to:warszawa&hl=pl&ll=46.55886,23.203125&spn=20.703581,46.40625&sll=41.808685,19.506912&sspn=0.350587,0.725098&geocode=FSz2HAMdBZ9AASkBn4aaZsweRzH80-qIKr7wcg%3BFTR37QId0lQZASk9pNYJWIkURzEBMa-z0fcAEw%3BFR7X5AId-u8jASmNynrm6TcVRzFxWgqz0fcAEw%3BFabE1AId9okiASnJz9TRNMNBRzFgER4MKcQABA%3BFUzoqwIdjjo4ASm9P7XXo3paRzHkfhfyXGS4HQ%3BFU-fhwIdJgQmASl9hgaWB-hNEzHpiljqdor3aw%3BFSRCfgIdrKkrASnF9lw4FeFREzFqoVglN1zhOA%3BFUqNaQIdq2UpASmVGMzo8TNFEzGGDj7xmgkxDQ%3BFVR3cwId8a09ASlXZuqHZdtQEzHTyQs5ZfxsxA%3BFYDegAId9QtHASnpixA1ehNUEzEgRMZT9AYBBA%3BFWG7ywId-XEsASk_HPYIYdpDRzGAER4MKcQABA%3BFbQa6AIdQk4eASlbwNYNqN8URzHQKvCy0fcAEw%3BFSz2HAMdBZ9AASkBn4aaZsweRzH80-qIKr7wcg&t=h&mra=dpe&mrsp=6&sz=11&via=1,2,6,11&z=5

Na początek wjazd do Albanii od północy z Czarnogóry. Mamy przed sobą pokonanie wzdłuż prawie całego kraju aż do Vlore, które znajduje się już stosunkowo blisko granicy z Grecją.

Pierwsze zdjęcia jeszcze z Czarnogóry, krótki kawałek od Podgoricy do granicy umilają nam widoki jeziora Szkoder.

jesteśmy na granicy. Warto tu zaznaczyć, że na żadnym z przejść granicznych nie mieliśmy najmniejszych problemów czy nieprzyjemności. Nie było też kolejek.

Niestety, tuż po jej przekroczeniu zrzedła nam mina. Słyszeliśmy ostrzeżenia dotyczące nienajlepszego stanu albańskich dróg, ale czegoś takiego się nie spodziwaliśmy.

Na szczęście okazało się, że to tylko około 20 km kawałek tuż przy granicy, później było lepiej ;) Ogólnie nadmorska trasa pólnoc-południe była przyzwoita. Znacznie gorzej jeśli chodzi o drogi w głebi kraju, choć widać, że sporo remontują.

Musimy przejechać przez centrum miasta Szkoder, pare fotek z auta, wybaczcie brudną szybę.
Wjazd do miasta niezbyt reprezentacyjny.

Jazda samochodem w Albanii nie należała do najprzyjemniejszych. Potrzeba było troche czasu, żeby przyzwyczaić się do tamtejszej "kultury jazdy". Albańczycy z dość sporym przymrużeniem oka traktują pierwszeństwa przejazdów, ilość pasów na jezdni, czy nawet znaki stop ;) Co dość szokujące, mimo przejazdów przez centra paru największych albańskich miast, nie spotkałem się ani razu z sygnalizacją świetlną.

Typowa większa ulica albańskiego miasta.

Kolejna seria niebawem.

·
Las Vegas Lover
4,643 Posts
Rzeczywiście większość albańskich dróg nie należy do najlepszych, ale spotkać tam można naprawdę ciekawe, przyzwoite odcinki, biegnące dość wysoko po zboczach gór. Świetne widoki i wygodna jazda gwarantowane! :)

@Qracz3k: +1 :) Serbia to jeden z moich ulubionych krajów w Europie Wschodniej.

Aha, zapomniałem napisać: Zapowiada się bardzo ciekawie. :)

·
Registered
14 Posts
jechalem tą samą drogą do granicy, tylko ze z drugiej strony i droga była (wiem, ze ciezko w to uwierzyc) w jeszcze gorszym stanie - tutaj jakby ten zwir jakos ulozony lepiej :)
moje zdziwie spowodowane stanem tej 'drogi' bylo jeszcze wieksze z racji tego, ze na mapie droga oznaczona jest grubą czerwoną nitka
jednakze klimat albanii (badz co badz biedoty) jest niesamowity, a jak jeszcze dorzucimy do tego piekne krajobrazy i wszechobecne mercedesy to mamy naprawde egzotyczna mieszanke, postaram sie odszukac filmy i zdjecia ze swojej podrozy i zamieszcze je tutaj

posiadam takze troche zdjec z Serbii, podroz wlasnym samochodem (bez luksusow) i frajda ogromna

·
Dream on!
2,789 Posts
Discussion Starter #6
dzieki za komentarze ;)

Można liczyć na jakieś zdjęcia "drogowe" z Serbii? No i pochwal się czym podróżowaliście.
Szczerze powiedziawszy wątpie czy coś będę miał. Przejrze jeszcze zdjęcia z drugiego aparatu, ale raczej zdjęć samych dróg nie mam.

A tymczasem dojechaliśmy do Vlore - turystycznego centrum Albanii. Od razu idziemy na spacer promenadą.

Bardzo szybko rozrasta się albańska baza hotelowa, hotelowce rosną jak na drożdzach.

Do Vlore jeszcze wrócimy, bo teraz jedziemy na południe - do urokliwego miasteczka Saranda, bardzo blisko granicy z Grecją.

Cały czas jedziemy wzdłuż wybrzeża, ale wjeżdzamy też w góry.

Grecka Korfu jest bardzo blisko.

Pojawiaja się niesamowite widoki :)

cdn.

·
Dream on!
2,789 Posts
Discussion Starter #8
Lecimy dalej.

Cały czas jesteśmy w drodze do Sarandy. Widać morze.

Zatrzymaliśmy się w porządnie wyglądającej knajpie przy drodze niemal na samym szczycie.

Tuż przed Sarandą przejeżdzaliśmy przez bardzo fotogeniczne miasteczko, w którym zdecydowanie czuć już grecki klimat.

Już prawie na miejscu.

W następnej serii Saranda i trochę antycznego Butrintu.

·
Registered
641 Posts
Byłem w tych miejscach w czerwcu :) Super sprawa! Szczególnie podróż po serpentynach między Vlore a Sarandą! Albania "miszczem" Europy :)

·
Registered
8,893 Posts
super zdjecia! te pierwsze z Czarnogory przypominaja mi Jordanie.
napiszcie cos o hotelach, bezpieczenstwie, cenach. dzieki.

·
Dream on!
2,789 Posts
Discussion Starter #11
^^

Hotele - bardzo dużo się buduje, standard nie odbiega od innych krajów.

Ceny - wszystko sporo taniej, hotele, jedzenie w restauracjach, produkty w sklepach. Benzyna nie tak bardzo, ale też tańsza. Na stacjach natomiast nie można niemal nigdzie płacić kartą, a zdecydowanie odradzam płacenie euro (przyjmują je, ale mają bardzo mocno niekorzystny przelicznik).

Bezpieczeństwo - kraj jest bezpieczny. Momentami widać było wręcz przejawy pańśtwa policyjnego - na drogach pełno patroli (byliśmy 5 razy zatrzymani do kontroli, za każdym jednak razem kiedy policjant zauważał, że jesteśmy z zagranicy puszczał nas pozdrawiając do tego ;) ) Uważam, że Albania jest znacznie bezpieczniejsza niż taka Hiszpania czy Włochy.

Można liczyć na jakieś zdjęcia "drogowe" z Serbii? No i pochwal się czym podróżowaliście.
nie zauważyłem wczesniej drugiej częsci. Jezdzilismy audi A4.

·
BACZNY PACZACZ
1,265 Posts
:cheers: Dokładnie taką samą tasę chciałem zrobić w tym roku, ale wszystko wskazuje na to, że jednak nie dojdzie ona do skutku:( Może za rok się wybiorę... Napiszesz coś więcej o kosztach takiej podróży (jak coś możesz na priv)? No i wielkie dzięki za ten wątek:master: Liczę na dużo więcej pięknych zdjęć:)

·
Registered
8,893 Posts
:cheers: Dokładnie taką samą tasę chciałem zrobić w tym roku, ale wszystko wskazuje na to, że jednak nie dojdzie ona do skutku:( Może za rok się wybiorę... Napiszesz coś więcej o kosztach takiej podróży (jak coś możesz na priv)? No i wielkie dzięki za ten wątek:master: Liczę na dużo więcej pięknych zdjęć:)
dlaczego na priv? tez jestem zainteresowany ta trasa na przyszly rok :)

@ Maurycy - dzieki za wszelkie info!

·
Registered
1,066 Posts
Fakt chyba coś w tym jest, że Albania uchodzi za Maroko Europy.
Wybieram się na Bałkany w przyszłym tygodniu i przy okazji wpadam na południowe wybrzeże Albanii, a z tego co widzę to żyć nie umierać.

·
Registered
641 Posts
Albania jest mega tania. Mozna jeść w knajpach bez sprawdzania cen bo i tak bedą to kwoty typu 10 -15 zł za spory obiad. Fajki to średnio 3,5- 5 zł.
W sklepach o połowe taniej nież w PL. Noclegi w tych turystycznych miejscach to kwoty ok 10E na głowę ale np ze śniadaniem. Polecam nocleg u legendarnego Tomiego w Sarandzie. Jak chcecie to dam wam namiary na jego hostel który rok w rok jest na 1 miejscu w Albanii :)

·
Registered
8,893 Posts
^^ dobrze slyszec ze Albania jest tania. Ja jednak wieksza role przywiozuje do bezpieczenstwa. zaraz zobacze co w kwestii hoteli oferuje booking.com. jadac z dzieciakami musze miec pewnosc standardu noclegu.
BTW, inne kraje balkanskei tez sa bezpieczne i tanie jak Albania?

·
BACZNY PACZACZ
1,265 Posts
Słyszałem taką plotkę, że w Albanii bezpieczeństwa pilnuje mafia, bo w turystyce najlepiej pierze się lewą kasę. Ale to tylko taka plotka, którą ciężko sprawdzić;)

@Michalr mógłbys podesłać jakieś namiary na te noclegi? Mam nadzieję, że za rok już nie będzie żadnych przeszkód u mnie w zdobyciu Albanii;)

·
Dream on!
2,789 Posts
Discussion Starter #18 (Edited)
jeśli chodzi o ceny hotelu w Albanii, to pokój dwuosobowy za tydzien ze sniadaniami 650euro. Standard wysoki, w hotelu basen i niewielka plaża.
Cena samej podrózy to 3 pełne baki benzyny (ceny wszędzie zbliżone do polskich, na Węgrzech trochę drożej, później wszedzie nieco taniej). Najtaniej w samej Albanii, gdzie paliwo kosztowało ok 160-170 leków ( 1 euro - ok. 135 lekow) no i oczywiście noclegi. Dałoby się zrobić trase w 2 dni, ale znacznie lepiej rozłożyć sobie na 3 i przy okazji zobaczyć co nieco(polecam przystanek w Belgradzie ;) ).

Do tego płatne autostrady na Węgrzech(winieta), Serbii i Macedonii (bramki).
W Serbii jest porządna dwupasmówka ("autostrada") północ-południe, zaskakująco dobre drogi są w Macedonii, więc bardzo polecam trasę Serbia-Macedonia-Albania. Jak widać na mapce w pierwszym poscie ja zjechałem w Belgradzie na zachód do Czarnogóry i tamtejsza droga, podobnie zreszta jak przez całą Czarnogóre jest bardzo uciążliwa - wąsko i potworny ruch. Z drugiej strony niesamowite widoki ;)

Lecimy dalej ze zdjęciami.

Schron dla łodzi podwodnych z czasów Hodzy.

Saranda

Bardzo przyjemna marina.

15 minut od miasta znajduje się Butrint - kompleks antycznych ruin.

Albańska koza ;)

Wszystko to w malowniczym położeniu

cdn.

·
Polska wielonarodowa!!
4,993 Posts
Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem Albanii. Piękne plaże, palmy, promenady, krajobrazy górskie. Nic tylko spakowac walizki jechać tam na tydzień lub dwa;)

1 - 20 of 56 Posts