SkyscraperCity banner

1 - 20 of 220 Posts

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #1
Musiałem czekać aż do nowego roku, aby znaleźć czas i motywację do przygotowania tej relacji. Po powrocie wahałem się, czy jest sens zamieszczać na tym forum cokolwiek, bo decapitated chyba wyczerpał temat związany z tą częścią kontynentu ;) Zdecydowałem jednak na napisanie relacji, choć będzie ona trochę skrótowa, a nowe wpisy nie będą pojawiać się za często. Mam jednak nadzieję, że uda się dzięki temu ożywić tą część forum, bo ostatnio ilość nowych tematów nie zachwyca.

Przy okazji chciałbym podziękować użytkownikowi decapitated za inspirację do podróży jak i cenne rady przed wyjazdem :)

Podróż odbyłem w październiku 2015, razem 3,5 tygodnia. Przeloty do Limy z Warszawy - w jedną stronę Air France przez Paryż i Bogotę, a powrót KLM przez Panamę i Amsterdam. Przesiadek dużo, ale trzeba się z tym liczyć przy promocyjnych cenach.

Tak przedstawia się zaplanowana i zrealizowana trasa:

Łącznie ponad 5 500 km lądem i 5 nocy w autobusach. Mapa nie uwzględnia tras wycieczek, np. na Machu Picchu.

Czego można się spodziewać w kilku zdjęciach:

Lamy w Peru :lame:

Flamingi w Boliwii

Komunikacja miejska w stylu retro

Miłośnicy kolei też znajdą coś dla siebie

Będzie też trasa tegorocznego rajdu Dakar

Zapraszam :)

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #2
Przelot przebiegł bez większych komplikacji. Do Bogoty dolecieliśmy linią Air France, a z Bogoty do Limy kolumbijską Aviancą. Na plus należy wyróżnić tego ostatniego przewoźnika. Podczas lotu trwającego niecałe 3h serwowali ciepły posiłek jak na lotach długodystansowych. Do tego rozdali poduszki i słuchawki (puszczali film), przy czym lot odbywał się A320.

Do Limy docieramy wieczorem. Pozostają tylko formalności związane z przekraczaniem granicy (znienawidzone przeze mnie formularze imigracyjne) i po odstaniu swojego w długich kolejkach możemy zacząć szukać taksówki. Ceny jak to na lotniskach bywa - bardzo wysokie. Shuttle busy stały za chyba ponad 20 dolarów, taksówki jeszcze więcej. Po negocjacjach znajdujemy kierowcę, który zawozi nas za 50 soli (1 sol to ok. 1.20 zł) do hotelu w historycznym centrum miasta. Oczywiście nie jest to taksówka, ale prywatny samochód, choć kierowca twierdził, że jest licencjonowanym taksówkarzem.

Temperatury w Limie oscylowały w okolicach 20 stopni C. Powietrze nie jest zbyt ciepłe, ale jak tylko wyjdzie słońce to może nieźle przypiec. Do równika w końcu nie jest tutaj specjalnie daleko, dlatego w południe słońce świeci prawie pionowo.

1.

Poniżej widać autobusowe metro (El Metropolitano), które kursuje po wydzielonych jezdniach. Przystanki wydzielone, z kołowrotkami na wejściu.
2.

3.

4.

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #3
5.

Plaza San Martín
Tutaj znajdują się kantory z chyba najlepszym kursem w stolicy. Warto brać dolary, bo na euro kursy są bardzo słabe.

6.

7.

Iglesia de La Merced:

8.

·
Registered
794 Posts
O moje tereny. Super podróż widzę i ciekawa fotorelacja:) Bardzo mnie ten region interesuje ze względu iż skończyłem Iberystykę, niestety nie miałem okazji jeszcze być w Am.Pd. Będę tu zaglądał !!

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #6
13.

Klasztor św. Franciszka
Bardzo ciekawe muzeum, niestety brak możliwości robienia zdjęć w środku. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem (hiszpański i angielski).

14.

Zamknięty park:

15.

Prawie jak w Rio ;)

16.

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #7
Po lewej częsty widok, a mianowicie prywatny płatny parking, najcześciej schowany za jakimś murem:

17.

18.

19.

20.

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #8
21.

Dzielnica Miraflores
Położona prawie godzinę jazdy autobusem od historycznego centrum nowoczesna dzielnica Limy. Miasto ma prawie 10 mln mieszkańców i słabo rozwinięty transport publiczny, dlatego korki nie sa tutaj niczym niezwykłym.

22.

Miraflores to dzielnica często wybierane przez ekspatów. Dużo spokojniejsza od historycznego centrum, czysta, cicha (zakaz używania klaksonów!), a bliskość oceanu sprawia, że w powietrzu nie unosi się zapach spalin i moczu, powszechny w innych zakątkach miasta.

23.

24.

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #9
Pacyfik!
Szkoda, że tego dnia słońce już nie dopisało.

25.

26.

27.

Z uwagi na wiatry, jest to popularne miejsce do latania na lotni i surfowania

28.

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #11
Centrum handlowe dla turystów. Jest tam też punkt Peru Rail, gdzie można odebrać bilety kolejowe.

33.

Mają tu nawet DDR. Może dlatego, że wszędzie jest dużo policji, dzięki czemu rowerzysta ma szansę przeżycia ;)

34.

Ponownie centrum

35.

36.

37.

Wieczorem udaliśmy się taksówką na dworzec autobusowy Cruz del Sur. Przed nami było 17 godzin jazdy. Limę żegnaliśmy bez żalu - nie zrobiła na nas pozytywnego wrażenia.

CDN

·
Registered
7,672 Posts
Świetne fotki, fajne miejsce. Znajomi byli w Limie kilka razy. Z ich opowieści nie wydawało się, że jest tak czysto i zadbanie. A może to tylko w centrum?

• Like
Reactions: chillwavy

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
^^ Tylko centrum, a właściwie to kilka miejsc w centrum. Polecam StreetView w celu zapoznania się z większością miasta.

---------------------------------

Wschód słońca na Panamericanie. Jedna z wielu peruwiańskich wsi na pustynnym wybrzeżu Pacyfiku.

38.

Kilka godzin później zbliżamy się do Arequipy

39.

40.

Rano, po 17h w autobusie i jednogodzinnym spóźnieniu, docieramy na miejsce.

41.

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #14
Plaza de Armas

42.

Tico to chyba najpopularniejszy samochód w Peru, a przynajmniej wśród taksówek

43.

44.

Complejo San Francisco

45.

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #15
46.

Plaza de Armas z tarasu jednej z wielu restauracji. Zalecam jednak jeść dalej od placu, bo jedzenie było tam bardzo kiepskie.

47.

Kościół w rogu placu

48.

Mercado

49.

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #17
Następnego dnia udałem się w drogę do Kanionu Colca. Przejazd przez przedmieścia zajmuje zwykle dużo czasu i pozwala poznać jak wygląda ponad 90% tkanki miasta

53.

54.

Za miastem:

55.

·
'less is more'
5,534 Posts
Discussion Starter #20
62.

63.

Dobrze widać drogę. Warto zaznaczyć, że położona jest ona na wysokościach ponad 4000 m n.p.m. Przed wjazdem tak wysoko, zatrzymaliśmy się na herbatę z koki, aby złagodzić objawy choroby wysokościowej. Na szczęście przez cały pobyt nie miałem z tym problemów.

64.

1 - 20 of 220 Posts