SkyscraperCity banner
1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
368 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
U svibnju sam išao na par dana u Amsterdam. Letio sam iz Zagreba do Dortmunda a zatim vlakom iz Dusseldorfa do Amsterdama. To mi je bila najjeftinija opcija a i htio sam posjetiti Rhine-Ruhr područje. :)

Prvo idu slike iz Dortmunda. Grad na mene nije ostavio neki poseban dojam. Nije velik, prilično je sređen, miran i nekako običan. No bio sam svega par sati u gradu a i vrijeme nije bilo najbolje pa ne mogu radit neke detaljnije analize :)

·
Registered
368 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Easy me doveo do DTM

Aerodrom u Dortmundu. Ok izgled i funkcionalnost

Išao sam gradskim busom do Aplerbecka, do zadnje postaje U-Bahn (lake zeljeznice).

Zatim s U47 do centra

Centar

Zgodna stvar

RWE Tower

Uskoro slike iz Wuppertala. Uglavnom fotke Schwebebahna :banana::banana::banana:

·
Hans
2,405 Posts
Prvo idu slike iz Dortmunda. Grad na mene nije ostavio neki poseban dojam. Nije velik, prilično je sređen, miran i nekako običan. No bio sam svega par sati u gradu a i vrijeme nije bilo najbolje pa ne mogu radit neke detaljnije analize :)
Pogodio si! Jedino sta je vrijedno spomenijati iz Dortmunda je BVB. :lol:

Dobre slike i dobar pocetak reportaze. :eek:kay:

·
Registered
368 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Zelenilo između wuppertala i Dusseldorfa

I Dusseldorf.... Grad je na mene ostavio prilično pozitivan dojam, no imao sam svega par sati za razgledavanje pa ću se definitivno vratiti prvom prilikom :cheers:

·
Registered
368 Posts
Discussion Starter · #7 ·
I napokon Amsterdam! :banana:

xxx nije povezano s ničim seksualnim :lol:

I uz velika očekivanja, grad me je dodatno oduševio! Legalna konzumacija lakih droga i prostitucije je samo trešnja na šlagu na torti! :smug:

Kanali,kuće na kanalima, šarene fasade, parkovi, 10ci monumentalnih građevina, vrhunska moderna arhitektura....Svaki dio grada je potpuno urbano isplaniran! Mislim da je bespravan gradnja u Amsterdamu nemoguća jer prvo moraju ''napravit'' zemlju pa tek onda gradit :lol:

Sve je tako organizirano i svi se manje više drze reda što nije ni čudo, jer u zemlji koja je značajnije manja od Hrvatske (41 543 km2) zivi skoro 17 milijuna ljudi! Sam Amsterdam ima oko 800k stanovnika (metro 2,3 mil) a i dio je jedne od većih konurbacija u Europi, Randstada s više od 7 milijuna ljudi.

Jedina loša stvar u Amsterdamu je što vjetrovito, hladno, poluoblačno s povremenom kišom u svibnju zovu, jako dobro vrijeme :nuts:

Prvo što se primjeti u Amsterdamu je hrpa bicikla i više nego ludih biciklista koji mrze turiste :bash::bash: :lol: Nerijetko ne puste pješaka, ne staju na crveno a često i motoristi iskoriste biciklističku stazu...:nuts::nuts::nuts:
To je zato što u Amsterdamu (a i cijeloj Nizozemskoj) mnogi (rekao bih većina) koriste bicikl kao primarno prijevozno sredstvo u gradovina, ne zato što zele biti green-eco-friendly-cool, nego iz jednostavnog razloga što im je to daleko, daleko, daleko najzgodnije prijevozno sredstvo. Super je stvar što se bicikli mogu ukrcati i u vlakove, tramvaje i podzemnu a postoji i sustav iznajmljivanje bicikla, no turistima se ne preporuča obilazak Amsterdama na bajku...mozda u 6 ujutro kad nema nikoga :lol:

Postoje velike garaza za bicikle

no, postoje i mostovi, ulice, ograde, stabla...:nuts::nuts::nuts:

:nuts::lol:

·
Registered
368 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Guzva koja nekad moze biti malo iritantna

Od nikuda se stvorila nekakva parada s limenom glazbom i napravila jos veću guzvu :nuts:

Glavni trg

Zbog ne baš stabilnog tla mnogo je ovakvih prizora... :)

Na mnogim mjestima se moze vidjeti grb grada, ili samo xxx

Još jedna nakrivljena :)

:cheers:

·
Neoliberal
10,506 Posts
U svibnju sam išao na par dana u Amsterdam. Letio sam iz Zagreba do Dortmunda a zatim vlakom iz Dusseldorfa do Amsterdama. To mi je bila najjeftinija opcija a i htio sam posjetiti Rhine-Ruhr područje. :)

E, daj mi reci koliko te sve skupa koštala povratna karta Zagreb-Amsterdam? Ako nije tajna?

·
Registered
1,314 Posts
Prekrasno!!! :)

Ja idući tjedan putujem u Nizozemsku, ali preko Kolna pa u Utrecht. Imat ću vremena pa ću obići i Amsterdam, Haag, Roterdam...

Jedva čekam :banana:

·
Registered
368 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^
Ja sam spavao dvije noći u Utrechtu. Grad ništa posebno ali je 20-30 min vlakom od centra Amsterdama.:cheers: Nizozemska je odlično povezana vlakovima! Cijela zemlja je kao jedan veliki grad. :)

Kad se vratiš stavi slike, pogotovo Haaga i Roterdama. :cheers:

·
Registered
368 Posts
Discussion Starter · #14 ·
E, daj mi reci koliko te sve skupa koštala povratna karta Zagreb-Amsterdam? Ako nije tajna?
Avion: easyjet ZAG - DTM ( Dortmund) i nazad sam platio 55 eura

Nazalost, ukinili su tu liniju pa ti ostaje Germanwings do Kelna ili (jeftiniji) Ryanair iz Zadra do Dusseldorf-Weeza ili ,izravno, skupa Croatia iz ZAG ili čak Adria iz Ljubljane. Vidio sam da imaju povratne letove od 99 eur :cheers:

Vlak: Dusseldorf - Amsterdam 19 eur
Amsterdam - Holzwickede/Dortmund Flughafen 24 eur
To su akcijske cijene bez rezervacije koja nije baš potrebna jer vlak ne bude pun. Te cijene se nude nekoliko tjedana ranije na bahn.de

Znači nekih 100 eura me je došao put od Zagreba do Amsterdama i nazad

plus ja sam još potrošio nekih 15ak eura na javni prijevoz od DTM preko Dortmunda i Wuppertala do Dusseldorfa jer sam htio posjetiti te gradove iako sam mogao odmah kupiti kartu od Holzwickede/Dortmund Flughafen do Amsterdama za 24 eur

·
Neoliberal
10,506 Posts
Avion: easyjet ZAG - DTM ( Dortmund) i nazad sam platio 55 eura

Nazalost, ukinili su tu liniju pa ti ostaje Germanwings do Kelna ili (jeftiniji) Ryanair iz Zadra do Dusseldorf-Weeza ili ,izravno, skupa Croatia iz ZAG ili čak Adria iz Ljubljane. Vidio sam da imaju povratne letove od 99 eur :cheers:

Vlak: Dusseldorf - Amsterdam 19 eur
Amsterdam - Holzwickede/Dortmund Flughafen 24 eur
To su akcijske cijene bez rezervacije koja nije baš potrebna jer vlak ne bude pun. Te cijene se nude nekoliko tjedana ranije na bahn.de

Znači nekih 100 eura me je došao put od Zagreba do Amsterdama i nazad

plus ja sam još potrošio nekih 15ak eura na javni prijevoz od DTM preko Dortmunda i Wuppertala do Dusseldorfa jer sam htio posjetiti te gradove iako sam mogao odmah kupiti kartu od Holzwickede/Dortmund Flughafen do Amsterdama za 24 eur

Hvala za detaljno objašenjenje. 100 eura je stvarn smiješna cifra za doći do Amsterdama. :eek:kay:

·
Yosemite Sam
12,266 Posts
Ruhrski gradovi su, za mene osobno, jedno veliko razočaranje, a isto to bih mogao reći i za razvikani Amsterdam. U Amsterdamu mi sve djeluje nekako tamno, depresivno i odbojno, a pogotovo ti kanali i te ružne visoke uske zgrade. Amsterdamska arhitektura je zapravo bijedna. Tek nekoliko donekle reprezentativnijij starih građevina i to je sve. S druge strane Zuidas je stvarno impresivan CBD pun spektakularne moderne arhitekture. U cjelini gledano Amsterdam nije ni do koljena Kopenhagenu i Štokholmu. Rekao bih čak da su i Zagreb, Oslo i Helsinki puno ljepši gradovi od Amsterdama.

Dusseldorf je lijep i bogat grad, ali ona njihova moderna arhitektura u Medienhafenu mi se baš i ne sviđa, a pogotovo zgrade građene u stilu dekonstruktivizma kojeg nikako ne volim. Urbanizam im je na zavidno visokom nivou. Malo koji grad u Njemačkoj ima tako naglašen izgled poslovnog središta.

1 - 18 of 18 Posts