SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 678 Posts

·
hipp-E
11,277 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Od tygodnia robię za przewodnika. Znajomi przyjechali w odwiedziny i natrzaskali około tysiąca zdjęć. :D Niektóre wyszły nieźle, stąd pomysł nowego threadu o stolicy Niderlandów.
Na początek widoki z wieży Kościoła Południowego (Zuiderkerk).

Okolica targu Waterlooplein.

^^Tutaj przed wojną znajdowała się dzielnica żydowska. W czasie tak zwanej "zimy głodu" - hongerwinter (1944/45), gdy z głodu i zimna zmarło ponad 20 tys. ludzi, Niemcy okupujący Amsterdam odcięli dostawy żywności do miasta i przerwali transport węgla. Domy w dzielnicy żydowskiej stały wtedy puste po wysiedlonych Żydach. Ludzie wynosili z nich wszystko, co nadawało się do spalenia - meble, podłogi, nawet drewniane części konstrukcji budynków i w ten sposób ogrzewali mieszkania. Dzielnica popadła w ruinę. Po wojnie nie bardzo było wiadomo co zrobić z tym obszarem. Gdy w latach 70 budowano wschodnią linię metra, prawie wszystkie budynki wyburzono i zbudowano na ich miejscu nowoczesne na tamte czasy mieszkania.

Czworokątny, duży budynek to Ratusz Miejski i Opera w jednym. Na horyzoncie cluster przy dworcu Amstel, a bliżej wieżowiec Banku Niderlandzkiego, po wprowadzeniu euro częściowo pusty.

Cluster dzielnicy Zuidas - amsterdamskiej La Defense. Widok w kierunku południowym.

Kopuła Pałacu Królewskiego na placu Dam. Mniejsza kopuła to budynek Diamond Center. Z lewej strony wieża Magny Plazy, a w oddali wysokościowce clustera Sloterdijk - od lewej: wieżowiec Urzędu Podatkowego, La Guardia Plaza, Millennium Toren.

Po lewej stronie renesansowy Kościół Zachodni - Westerkerk (1620-1631), najwyższa wieża kościelna w mieście. Kościół jest zaprojektowany przez jednego z największych budowniczych Amsterdamu: Hendricka de Keyser'a.

Stary Kościół - Oude Kerk (1306), najstarszy kościół w mieście, wielokrotnie przebudowywany. Wieża w obecnej wersji pochodzi z 1565.

Neorenesansowy kościół Św. Mikołaja - Sint Nicolaaskerk (1884-1887) oraz remontowany wieżowiec Toren Overhoeks (1965), który znalazł się na liście zabytków architektury powojennej.

Widok w kierunku północno-wschodnim

Widoczny dźwig to część projektu "Oda do Amsterdamu". W jego skład wchodzi m.in. ukończona nowa biblioteka miejska (na zdjęciu budynek z brązowymi elementami drewnianymi). Dalej widać wieżowiec Dexia banku (zielony) oraz Movenpick Hotel (to ten w niebieskie paski)

Od lewej: Movenpick Hotel, Dexia bank, Nemo Science Center, wieża wartownicza Montelbaanstoren (1516), wchodząca niegdyś w skład murów obronnych. Jej zwieńczenie pochodzi z 1606.

Gęsto na Starym Mieście.

Na horyzoncie Zuidas.

Widok w kierunku południowo-wschodnim. Dwie wieże w oddali to neogotycki kościół na kanale Singel, odwiedzany chętnie przez Polaków.

Jeszcze raz zabudowa okolic Placu Dam.

Z prawej strony fragment Nowego Kościoła - Nieuwe Kerk (1408)

Stare Miasto, kierunek północny-zachód. W środku zdjęcia dworzec centralny, a za nim dźwigi. Będzie 5 wieżowców. :D

Na razie tyle.

·
I am the passenger
5,267 Posts
Na tym starym mieście życie musi być bardzo przyjemne.
Pozwól, że zapytam, bo zawsze mnie to ciekawiło. "Z" w niderlandzkim czyta się jako "C", "Z" czy "S"?

·
hipp-E
11,277 Posts
Discussion Starter · #5 ·
^^ Zgadza się, "z" Holendrzy wymawiają tak samo, jak Polacy.

Kolejna porcja zdjęć, teraz z poziomu ulicy.
Kanał Brouwersgracht przy dworcu centralnym. Biegnie on równolegle do ulicy Haarlemmerstraat oraz torów kolejowych. Od tego kanału odchodzi 5 głównych kanałów (Singel, Heren-, Keizers-, Prinsen-, Lijnbaansgracht), obiegających Stare Miasto w formie półksiężyca.

Ujście rzeki Amstel.

Ulica Haarlemmerstraat.

Boczna uliczka, dochodząca do kanału Brouwersgracht.

Warmoesstraat - najstarsza ulica Starego Miasta, a ściślej, był to jeden z pierwszych wałów wioski rybackiej, która stała się później Amsterdamem.

Stary Kościół - Oude Kerk.

Kanał Oudezijds Achterburgwal - środek czerwonej dzielnicy.

Pani

Ulica Zeedijk - centrum chińskiej dzielnicy, graniczącej z czerwonymi latarniami. Gdy się tam nagrzeszy, można później prosić o wybaczenie w buddyjskiej świątyni albo w Oude Kerk.

Damrak

Giełda Berlage

Dam i Spiderman

Oude Hoogstraat albo Nieuwe Hoogstraat. Nigdy nie wiem, gdzie się jedna kończy, a gdzie druga zaczyna.

Staalstraat

Rokin

Grimburgwal, pare kroków od Rokinu.

Denerwująca jest ta data i godzina na zdjęciach, ale nie wszędzie da się ją wyciąć, żeby nie spieprzyć ujęcia. Tak to jest jak się robi fotki cudzym aparatem. :D

·
hipp-E
11,277 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Kanał Książęcy - Prinsengracht.

Róg Prinsengracht/Brouwersgracht.

Brouwersgracht.

Tutaj przechowywano kiedyś zboże, dzisiaj są luksusowe mieszkania.
Pamiętam, że gdy pierwszy raz przyjechałem do Amsterdamu ('91 r.), to niektóre z tych kamienic ciągle znajdowały się w opłakanym stanie.

Prinsengracht jakieś 100 m. od Kościoła Zachodniego.

Westerkerk - Kościół Zachodni.

Leidseplein - Plac Lejdy i okolice. Jeden z kilku obszarów na Starym Mieście żyjących 24 h na dobę.

Korte Leidsedwarsstraat, centrum gastronomii. Holendrzy jedzą po 18:00, więc ulica jeszcze pusta.

:)

Spiegelstraat - Kanał Lustrzany, dzielnica sklepów z antykami i biur adwokackich.

Jakieś zakamarki.

Dawne rezydencje magnatów przy kanale Singelgracht, nie mylić z średniowieczną fosą Singel na Starym Mieście.

W tym budynku, w wieżyczce na 3 piętrze, przepracowałem 5 lat. Jest to dawna siedziba Malezyjskich Linii Lotniczych.
W zeszłym roku MAS sprzedały budynek.

Boczne wejście do Rijksmuseum.

·
hipp-E
11,277 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Dzielnica Muzeów

Rijksmuseum od d... strony.

Museumplein - Plac Muzealny.

Muzeum Van Gogha.

W oddali Concertgebouw - Filharmonia.

Elewacja Rijksmuseum

Ulica Weteringschans, tutaj zaczynają się XIX-wieczne dzielnice.

Utrechtsestraat, krzyżująca się z Weteringschans przy placu Frederiksplein.
Stąd już blisko do rzeki Amstel. Wieżowiec na dalszym planie to DNB (De NL Bank). Widoczny jest na horyzoncie na tym zdjęciu z wieży kościelnej.

Amstel

Teatr Carre, a dalej Hotel Amstel i wieżowce clustera prz dworcu Amstel.

Stopera, czyli Stadhuis & Opera. Z tyłu wieża Kościoła Południowego, z której robione były pierwsze zdjęcia.

Barkowy bajzel na rzece Amstel.

·
hipp-E
11,277 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Fajnie powspominać. Byłem w Amsterdamie 4 miesiące temu. Nie kojarzę tylko okolic z ostatniej serii bo na dzielnicę muzeów czasu zabrakło.
Dzielnica muzeów znajduje się za budynkiem Rijksmuseum, to jakieś 300 metrów od placu Leidseplein.

·
Registered
4,624 Posts
Świetne zdjęcia. Też posiadam dobrych parę fotek z Amsterdamu, ale nawet nie warto się nimi chwalić, bo byłem tam tylko jeden dzień nie znając miasta... No, ale główną atrakcję turystyczną, Dzielnicę Czerwonych Latarni, udało mi się zobaczyć. :lol:
Czekam na zdjęcia m.in. tej, dość powiedzieć, oryginalnej w swej funkcji części miasta, które obiecałeś na deser. :D

·
hipp-E
11,277 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^ Na Redlajcie strzelaliśmy fotki po kryjomu, trzęsąc portkami, bo alfonsi zabieraią aparaty i wrzucają do kanału. Na dodatek byliśmy równo zaprawieni (szliśmy prosto stamtąd na tańce i już w domu odpowiednio nagrzaliśmy się energetycznie). Zbyt pięknie te nocne zdjęcia nie wyszły, większość jest rozmazana albo nie trzyma pionu, ale świetnie oddają atmosferę Red Lajtu. Mam też kilka super ujęć pościąganych z netu. Teraz będzie okazja się nimi podzielić. :D

Jak masz fajne zdjęcia Amsterdamu, to też wrzuć.

·
hipp-E
11,277 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Magere Brug (chudy most) na rzece Amstel.
Drewniany most zwodzony stał w tym miejscu już w połowie XVII w. W XIX w. groził zawaleniem i w 1871 został zastąpiony szerszym mostem. Obecna wersja pochodzi z 1934.
Od 2003 most jest niedostępny dla samochodów.

Plac Rembrandta

Największy telebim w mieście, o który przez 3 lata toczyła się urzędnicza wojna.

Widok w kierunku ulicy Reguliersbreestraat. Zielone kopuły to kino Tuszynski, a dalej wieża Mennicy.

Rzeźba pod hotelem de L'Europe.

Plac Mennicy. Wieża Mennicy była częścią średniowiecznych murów obronnych.

Rokin

Grimburgwal, boczny kanał łączący wody Rokinu z kanałem Oudezijds Voorburgwal w Czerwonej Dzielnicy.

Oudezijds Voorburgwal, początek Red Lajtu, a zarazem jego najgrzeczniejszy fragment. Jazda dopiero się zacznie.

·
nonono
557 Posts
Wiele miesięcy czekałem na wznowienie Twojego wątku o Amsterdamie... i się doczekałem :) Piękne miasto, fajne zdjęcia i ciekawe opisy.

Czego chcieć więcej? ;)

·
Fook eet!
5,588 Posts
Od tego kanału odchodzi 5 głównych kanałów (Singel, Heren-, Keizers-, Prinsen-, Lijnbaansgracht), obiegających Stare Miasto
Tylko piec? Wydawalo mi sie, ze jest ich co najmniej 8. Zreszta w Amsterdamie duzo rzeczy mi sie wydawalo :D
Dzieki za odswiezenie wspomnien, milo sie oglada.

·
hipp-E
11,277 Posts
Discussion Starter · #18 · (Edited)
Tylko piec? Wydawalo mi sie, ze jest ich co najmniej 8. Zreszta w Amsterdamie duzo rzeczy mi sie wydawalo :D
Dzieki za odswiezenie wspomnien, milo sie oglada.
Pisząc o 5 kanałach chodziło mi o obszar "grachtengordel" (tak zwanego pasa kanałów), czyli o główne kanały wykopane w XVII w. (złoty wiek Niderlandow), ktore oplatają Stare Miasto w formie półksiężyca. Pięć kanałów to też nieścisłość, bo określenie grachtengordel odnosi się właściwie tylko do trzech: Heren-, Keizers- i Prinsengracht. Czasem dodaje się do nich jeszcze (choć nie powinno) średniowieczną fosę Singel. Na Starym Mieście jest dużo nieregularnych kanałów wewnątrz dawnych murów obronnych, które powstały jeszcze zanim wykopano grachtengordel, ale one nie zaliczają się do obszaru półksiężyca. Oprocz nich są też kanały biegnące w poprzek, krzyżujące sie z głownymi kanałami półksiężyca, tak wiec spacerując po centrum ma sie wrazenie, ze woda jest wszedzie. Kanałow w Amsterdamie są setki, choć było ich znacznie wiecej. Tylko w okresie od konca XIX w. do lat 30 XX, zakopano około 80 kanałow lub ich fragmentow. Głowne ulice na Starym Miescie, po ktorych jeżdżą tramwaje, były jeszcze w XIX w. kanałami. Pod tym względem Amsterdam nie różnił sie zbytnio od Wenecji. Każda współczesna ulica, która ma w nazwie końcówkę "-gracht" była kiedyś kanałem.

Poniżej stare mapy, na których widać rozwój siatki kanałów w mieście:

1544 - miasto kończy się na fosie Singel - to ten największy kanał zakręcający u góry.

^^ W samym środku ryciny kanały Damrak i Rokin. Damrak uchodził wówczas "do morza".
Dwa kanały pomiędzy Damrakiem i Singlem to Nieuwezijds Voorburgwal i Spui, które zostały zasypane na przełomie XIX/XX w. Obecnie są ruchliwymi ulicami.
W dolnej części ryciny, u ujścia Damraku, w miejscu gdzie dawniej był port, w XIX w. usypano wyspę, na której obecnie stoi neorenesansowy dworzec centralny.

1649 - widać już zarys powstającego powoli pasa kanałów "grachtengordel". Trzy kanały: Heren-, Keizers- i Prinsengracht biegną równolegle do fosy Singel.
Pokratkowany obszar z prawej strony za kanałem Prinsengracht, to modna obecnie dzielnica Jordaan, którą zamieszkiwali rzemieślnicy. Za Jordanem wąski kanał Lijnbaansgracht, a dalej wiatraki, mury miejskie i kanał Singelgracht - czy inaczej nowa fosa.
Dzisiaj Singelgracht stanowi granicę gminy centrum.

1662

1690 - grachtengordel prawie na ukończeniu.

^^ Początkowo planowano wykopać kanały z dwóch stron do samego portu, ale plan nie został zrealizowany. Od końca XVIII w. Amsterdam zaczął tracić na znaczeniu i zabrakło funduszy, by w pełni zrealizować ten plan.
Kanały miały zataczać półkrąg i wpadać we wschodniej części miasta do wód dzielnicy portowej. Zdołano jedynie przeciąć rzekę Amstel, lecz zatrzymano się w połowie drogi. W tym miejscu powstały tereny zielone, które długo nie zostały zabudowane. W 1838 ulokowano tam Amsterdamskie Zoo.

1770

1867

1875 - niezrealizowany plan autorstwa Jacobusa van Niftrik, który zakładał dużo terenów zielonych, "paryskie bulwary" oraz linię kolejową na południe od centrum. Realizacja tego planu okazała się zbyt droga i nie odpowiadała potrzebom miasta. Amsterdam był miastem robotniczym, gdzie panowała bieda i ogromny głód mieszkaniowy. Potrzeba było budowy jak największej ilości mieszkań w krótkim czasie.

1875 - plan, który ostatecznie zrealizowano: mniej zieleni, więcej mieszkań i dworzec kolejowy + tory na sztucznie usypanej wyspie w dawnym porcie.

1 - 20 of 678 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.