SkyscraperCity banner

1 - 20 of 639 Posts

·
Moderator
25,514 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ponieważ po Kutnie od jakiegoś czasu jeździ nieznany wcześniej 12-metrowy autobus, którego prezentacja z udziałem ministra Pawlaka odbyła się właśnie dzisiaj, warto założyć wątek nt. jego producenta i samego pojazdu. :)

Oto AMZ City Smile:

Zdjęcia dołączone do artykułu: http://www.pup.kutno.com.pl/udany-jubileusz-amz

Udany jubileusz AMZ
2011-06-08 15:42

Firma AMZ w Kutnie świętowała dziś swój jubileusz, 12-lecie istnienia. Najciekawszym punktem uroczystości była prezentacja nowego produktu firmy - autobusu miejskiego o nazwie City Smile. Pierwszym z gości, który przetestował autobus był Wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak.

Prace nad dwunastometrowym autobusem trwały około roku. Prototyp jest przyjazny dla środowiska, emituje małą ilość spalin. Różni się od swoich konkurentów, autobusów miejskich dostępnych na rynku tym, że jest o dwie tony lżejszy. Wyposażony jest w klimatyzację. Maksymalnie może przewozić około 105 osób. Miejsc siedzących jest 31. „Ojcami” City Smile są pomysłodawcy Dariusz Fabisiak, Cezary Kolanowski i projektant Damian Talar z firmy AMZ.

- Staraliśmy się stworzyć autobus, który byłby praktyczny, funkcjonalny oraz przyjazny dla środowiska – mówi Cezary Kolanowski, dyrektor działu Zabudów Medycznych. - Autobus różni się od innych lekką konstrukcją, jest nowoczesny i ma niepowtarzalny design. Naszym zamierzeniem było również to, by miał małe zużycie paliwa. Czy udało nam się to osiągnąć przekonamy się w ciągu najbliższego miesiąca. Trudno jest określić cenę katalogową City Smile, ponieważ prototyp zawsze jest droższy. Na pewno jednak jego cena będzie konkurencyjna.

Autobus przetestował Wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak. O mały włos, a wyjeżdżając z siedziby firmy lusterkiem zawadziłby o osłup energetyczny. Jednak mimo tych drobnych trudności twierdzi, że autobus jest bardzo dobrze wyposażony i dobrze się go prowadzi.

- Autobus prowadziło mi się bardzo dobrze, jednak trzeba uważać wykonując manewr skrętu – komentuje Waldemar Pawlak. - Atutem pojazdu jest to, że jest ergonomiczny, bardzo cichy nawet cichszy niż niejedno auto. Pełna automatyka. Myślę, że dobrze będzie służył pasażerom.

City Smile zanim ruszył w trasę został poświęcony przez biskupa Józefa Zawitkowskiego. Uroczystości uświetniły także występy taneczne w wykonaniu młodzieży z grupy tanecznej „Faworyt”.

Firma AMZ rocznie produkuje około tysiąc pojazdów. Ma na swoim koncie mikrobusy, karetki, bankowozy, pojazdy wojskowe (Tur, Dzik czy Żubr) samochody dla służb energetycznych, wodociągowych, policyjnych, straży miejskich.
Ciekawe czy autobus zaistnieje na rynku. Ciekawe, gdzie będzie testowany i kto go kupi (czy w ogóle). Jestem też ciekaw, kiedy AMZ zaprezentuje wersję 10,5 m.

·
Registered
3,104 Posts
Moim zdaniem prezentuje się na zewnątrz z przodu lepiej niż Solaris bo ten przód jest bardziej nowoczesny a i wnętrze jest moim zdaniem nowocześniejsze od standardowego w Solarisie .Ten autobus ma szanse na to by zaistnieć na rynku jeżeli będzie dobre wykonanie tego pojazdu jak i musi być dobra cena i serwisowanie .W każdym razie moim zdaniem potencjał jest .Tak po za tym ma ktoś zdjęcie z tyłu ?

·
Moderator
25,514 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Moim zdaniem prezentuje się na zewnątrz z przodu lepiej niż Solaris bo ten przód jest bardziej nowoczesny a i wnętrze jest moim zdaniem nowocześniejsze od standardowego w Solarisie .
Przecież wnętrze jest prawie kopią tego z Solarisa. A kolorowe wnętrze Solarisa NE wprowadza podobne klimaty. ;) Poza tym zwróć uwagę na to, że to prototyp, tester. Siedzenia, rurki, sufit (i ich kolor) - to wszystko robione jest pod publikę, a ponadto zdjęcie zrobiono w hali, przy zapalonym świetle wewnątrz autobusu.

A co do "nowoczesności" to nie można tego sprowadzać do takich wniosków. Solaris od III generacji nabrał elegancji w porównaniu z poprzednimi, które miały rewolucyjny, szalony design w chwili, gdy powstawały. ;) Ale wciąż wygląda bardzo nowocześnie, a jednocześnie elegancko i nie brak mu niczego na tle konkurencji. Tymczasem ten produkt AMZ wygląda bardzo dziwnie. Czoła raczej się nie zmieni, ale np. burty powinny "znormalnieć". ;)

Ten autobus ma szanse na to by zaistnieć na rynku jeżeli będzie dobre wykonanie tego pojazdu jak i musi być dobra cena i serwisowanie .W każdym razie moim zdaniem potencjał jest .Tak po za tym ma ktoś zdjęcie z tyłu ?
W środku wszystko wygląda solidnie. Powinno być nieźle spasowane, nie trzeszczeć. Poza tym materiały wyglądają na bardzo dobre. Ale najważniejsze to, co tkwi w środku.

·
Moderator
25,514 Posts
Discussion Starter · #7 ·
We Francji to by zrobili karierę z takim designem :D
Ano. :D Jeszcze zrobić owiewki na koła. :D

A tak na poważnie to nie wiem co z tym silnikem. I nie chcę robić sugestii, że AMZ to taki nasz Otokar, a oprócz tego, że zamierzają zainstalować Deutza do swojego nowego pływającego transportera 8x8. :lol:

·
Registered
3,104 Posts
Powiedzcie mi najpierw, co to ma w wieży ?
Tu niestety phototrans.eu niestety zawalił tak samo jak sam sprzedawca tego pojazdu więc niestety nie da się powiedzieć zbyt dużo .Co do silnika mogę powiedzieć ,że pewnie to ma normę emisji spalin Euro5 bądź EEV .Na pewno ma automatyczną skrzynię biegów może Voith ,ZF ,Allison posiada też VDO które to widać na jednym ze zdjęć .
Przecież wnętrze jest prawie kopią tego z Solarisa. A kolorowe wnętrze Solarisa NE wprowadza podobne klimaty. Poza tym zwróć uwagę na to, że to prototyp, tester. Siedzenia, rurki, sufit (i ich kolor) - to wszystko robione jest pod publikę, a ponadto zdjęcie zrobiono w hali, przy zapalonym świetle wewnątrz autobusu.

A co do "nowoczesności" to nie można tego sprowadzać do takich wniosków. Solaris od III generacji nabrał elegancji w porównaniu z poprzednimi, które miały rewolucyjny, szalony design w chwili, gdy powstawały. Ale wciąż wygląda bardzo nowocześnie, a jednocześnie elegancko i nie brak mu niczego na tle konkurencji. Tymczasem ten produkt AMZ wygląda bardzo dziwnie. Czoła raczej się nie zmieni, ale np. burty powinny "znormalnieć".
Nie no są pewne różnice wbrew temu co piszesz wnętrze jest jednak trochę inne jeśli chodzi o podsufitki ,umieszczenie oświetlenia a także są inne rurki ale siedzenia mogę powiedzieć z całą świadomością zerżnęli z Solarisa :D
Moim zdaniem Solaris ma wnętrze gorsze bo nic w nim się nie zmienia i po prostu mi już się przejadło .W Manach też wnętrze nie jest już pierwszej młodości ale drobne zmiany wystąpiły w 2005 roku gdy weszła seria Lions City .

·
Registered
1,406 Posts
Według mnie w świetle dziennym wygląda trochę lepiej niż w hali:

Wnętrze z innej perspektywy:

Autobus widziany wyłącznie z boku:

Pulpit:

(Powyższe zdjęcia pochodzą z tego artykułu na stronie Kutnowskiego Centrum Informacyjnego).

Poniżej zdjęcia z artykułu na eKutno.pl:

Nagranie z wnętrza autobusu w czasie jazdy:

Niestety nie znalazłem żadnego zdjęcia z tyłu - ale autobus ma być testowany w MZK Kutno, więc jeszcze będzie szansa na sfotografowanie go również z tej strony.

Mam nadzieję, że plastikowe oparcia siedzeń to tylko prototyp.

Trudno mi ocenić wygląd, wrażenie zmienia się w zależności od oświetlenia. Boki i wnętrze podobne jak w Solarisie, przód w pewnym stopniu podobny do Scanii OmniCity.

·
Moderator
25,514 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Tu niestety phototrans.eu niestety zawalił tak samo jak sam sprzedawca tego pojazdu więc niestety nie da się powiedzieć zbyt dużo .
Czemu zawalili? ;) Mają czas. ;)

Nie no są pewne różnice wbrew temu co piszesz wnętrze jest jednak trochę inne jeśli chodzi o podsufitki ,umieszczenie oświetlenia a także są inne rurki ale siedzenia mogę powiedzieć z całą świadomością zerżnęli z Solarisa :D
Moim zdaniem Solaris ma wnętrze gorsze bo nic w nim się nie zmienia i po prostu mi już się przejadło .
We wnętrzach Solarisów z New Edition parę rzeczy też się zmieniło i ten AMZ podąża właśnie w kierunku tych zmian. ;) Co do zmian lub ich braku, prym wiedzie chyba Merol, który potrafi zmienić Citaro nie do poznania, ale tylko zewnętrznie, bo design wnętrza jest ten sam od 1997.

·
Registered
3,104 Posts
No chyba tak podobno Bogdany mają Rabę .
We wnętrzach Solarisów z New Edition parę rzeczy też się zmieniło i ten AMZ podąża właśnie w kierunku tych zmian. Co do zmian lub ich braku, prym wiedzie chyba Merol, który potrafi zmienić Citaro nie do poznania, ale tylko zewnętrznie, bo design wnętrza jest ten sam od 1997.
Tak są jakieś tam zmiany ale tego wnętrza nie ma jeszcze montowanego do autobusów bo wciąż jest III generacja .Moim zdaniem prym wiedzie Scania praktycznie zero zmian w wyglądzie od wprowadzenia OMNI CITY nie mówię tu o tym drobnym liftingu bo to praktycznie nic ...

·
Moderator
25,514 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Tak są jakieś tam zmiany ale tego wnętrza nie ma jeszcze montowanego do autobusów bo wciąż jest III generacja
Jest jest. Ot, chociażby w barwach Floating Garden. ;) Ostatnia dostawa policko-szczecińska. ;) NE nie jest związana bezpośrednio z IV generacją, która może się pojawić chyba dopiero w 2013-14 roku.

·
Prawilnie kuhwa !
11,108 Posts
Hmmm. Tak popatrzyłem na tą wieżę i kształty z formą ala Solbus. Pozostaje czekać na testy tego cuda i pierwsze opinie.

·
Registered
3,104 Posts
Nie macie wrażenia że jest bardzo wysoki, szczególnie widać to od strony drzwi.
Nie bardzo .Lions City mają podobnie http://phototrans.eu/14,451843,0,MAN_NL323_15_Lion_s_City_L_281.html
http://phototrans.eu/14,459448,0,MAN_NL323_15_Lion_s_City_L_281.html
http://phototrans.eu/14,459448,0,MAN_NL323_15_Lion_s_City_L_281.html
Hmmm. Tak popatrzyłem na tą wieżę i kształty z formą ala Solbus. Pozostaje czekać na testy tego cuda i pierwsze opinie.
Solbus ma większą wieże i inne podsufitki .

·
Moderator
25,514 Posts
Discussion Starter · #20 ·
A więc Cummins.

@Kosa: W wątku o Solarisie, parę stron wstecz - mnóstwo zdjęć z dostawy polickiej. ;)

1 - 20 of 639 Posts