SkyscraperCity Forum banner

ANKAPARK'a ne yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

 • Kesinlikle yıkılmalı ve eski haline döndürülmeli(AOÇ olarak tekrar ağaçlanmalı).

  Votes: 13 24.1%
 • Çok para harcanmış ve Ankara'nın böyle bir yere ihtiyacı var. İyi bir işletmeci bulunabilir.

  Votes: 24 44.4%
 • Yerine daha başka benzer bir proje yapılabilir. Mesela büyükçe bir park gibi.

  Votes: 16 29.6%
 • Yukarıdakilerin hiçbirisi.

  Votes: 2 3.7%

ANKAPARK'a Ne Yapılmalı?

10290 Views 58 Replies 22 Participants Last post by  mitenka
Halka sorulması planlanan Ankapark projesi ile ilgili Skyscrapercity sakinleri ne düşünüyor? Haber aşağıdaki gibidir:



ANKAPARK HALKA SORULACAK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Hürriyet Ankara bürosuna konuk oldu. Tuna, ilk özel röportajını Hürriyet’e verdi. Melih Gökçek'in dev projesi Ankapark'la ilgili soruları da yanıtlayan Tuna, ''Millete sorarız ne istiyorlarsa onu uygularız. Ankapark ile ilgili bir anket yaparız. Bu kadar harcanmış, durumu bu, taliplisi yok, ne diyorsunuz deriz. Böyle dursun mu sorarız'' dedi.

“İlk gelen bilgilere göre 2 milyar civarında para harcanmış. Farklı işler, farklı birimler tarafından yapılmış. Ne kadarı nereden yapılmış onların topluca rakamları geldi ama daha da hesap devam ediyor. Melih Bey sağ olsun Ankara’ya turist gelsin, hareket olsun, ticaret olsun diye düşünüp böyle bir çalışmaya girdi. İşletme sorunları da aslında öngörülmüş ama şu an net bir tablo yok. Bazı oyuncaklar farklı ülkelerden gelmiş, gelecek işletmeci bunu biliyor mu, bilmiyor mu belirsiz. En azından alacak işletmecisi daha iyi bilirdi. ‘Şu marka daha iyidir, şu daha dayanıklıdır’ diyebilirdi.

Hurriyet
See less See more
1 - 20 of 59 Posts
Melih yargı karşısında bu saçmalığın hesabını versin.
işletmesini melih ve ailesi yapsın. Kendi ceplerinden...
Burayı kiralamak isteyen çıkar mı? Kiralasa bile ne kadar kira ödemeyi kabul eder, nasıl şartları kabul eder? Nerden baksan zarar ya burası...
İki ucuda bom bok iş oldu.Şu saatten sonra yıkıp şehir parkı yapsan şu ana kadar harcanan paraya yazık.Bir şekilde bir işletmeciyle anlaşmaları lazım.Artı bunun birde hayvanat bahçesi etabı olacaktı.O işte ne olacak belli değil.Daha önce buradaki hayvanat bahçesinin hayvanları başka illerdeki hayvanat bahçelerine dağıtıldı.
See less See more
Burayı yıkıp eski haline getirmekte ayrıca maliyet. Hem de %60 civarı tamamlanmıs birşeyi bozmak sacmalık olur. Bastan yapılmaması gerekiyordu. Bu saatten sonra yıkmak akıl karı olmaz.

En mantıklısı hayvanat Bahcesini de yapsınlar, yanına büyük bir akvaryum da yapabilirler. 1-2 tane de büyük otel yapsınlar. Sonra da sözleşme yoluyla çok sevdikleri araplara satsınlar. Belki verilen maliyeti karsılar o zaman.
See less See more
Kalite kontrol yapılsın, harbi iyi olan araçlar bırakılsın, işletilsin,
geri kalanı sökülsün,
ağaçlandırılsın, park-lunapark arası bir şey olsun.

Hayvanat bahçesi zor iş, bence hiç bulaşmasınlar.

Akvaryum da daha merkezî bir noktada daha verimli olur.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Hayvanat bahçesi zor iş, bence hiç bulaşmasınlar.
Dağıtılan hayvanlar geri toplanarak düzgün standartlarda öyle safari park gibi uçuk olmayacak bir hayvanat bahçesi yapıp işletebilirler.
Ya burası aşırı büyük bir yer oldu bir de. Birgün gitsen gezmek için yürümekten enerjin biter.
Kalite kontrol yapılsın, harbi iyi olan araçlar bırakılsın, işletilsin,
geri kalanı sökülsün,
ağaçlandırılsın, park-lunapark arası bir şey olsun.

Hayvanat bahçesi zor iş, bence hiç bulaşmasınlar.

Akvaryum da daha merkezî bir noktada daha verimli olur.
Bence de her lunaparkta bulunabilen ıvır zıvır araçlar satılsın, alan açılsın. Hem de çalışan sayısı azaltılır böylece.

Ama bu park işletilmeye karar verilecekse safari park kısmı kesinlikle yapılmalı. En azından eski tip kafesli hayvanat bahçesinden daha canlıya yakışır, doğal yaşam alanlarına daha benzer bir yere geçti hayvanlar diye teselli buluruz.
See less See more
bence Istanbuldaki Parkorman tarzi icinde bir sahne konulup konser/etkinlik alani yapilabilir. hem ek gelir elde edilir hem de buyuk festivaller yapilabilir. icinde kamp alani falan olan..
 • Like
Reactions: 1
Bence de Tomorrowland'in duzenlendigi gibi bir alan olabilir. Icindeki oyuncaklar da kalabilir boylece.

Hayaller Tommorowland, gerçekler Ankapark. :D
 • Like
Reactions: 2
Atatürk Orman Çiftliği arazisi imara açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kanuna göre, AOÇ arazisinin bir bölümü bedelsiz olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. Kanuna göre, Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) belirli bir bölümü Ankara Büyükşehir Belediye'sine tahsis edildi. Kanunda yapılan değişikliğe göre, "konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz" hükmü de geçersiz sayılacak.

Kanunla, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygun görüşü ile Atatürk Orman Çiftliğinin (AOÇ) belirlenen arazisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile AOÇ tüzel kişiliğine bir külfet ve yükümlülük getirmemek kaydıyla, AOÇ Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında yapılacak bir protokolle Ankara Büyükşehir Belediyesine, hayvanat bahçesi, tema park, rekreasyon alanları ile buralara gelecek ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar yapılmak üzere 29 yıllığına ve bedelsiz olarak tahsis edilecek.

Tahsis süresinin sonunda alan içindeki her türlü yapı tesis ve malzeme, bedelsiz olarak Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğüne devredilecek. Tahsis edilen bu alan Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edilecek şartlarla 29 yıla kadar üçüncü kişilere kiraya veya işletmeye verilebilecek.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/ataturk-orman-ciftligi-arazisi-imara-acildi-193408h.htm
See less See more
...
Halka soracaklardi sözde, gören duyan var mı?
^^ Halka sorarlarsa halk yapılsın der, aynı Keçiören Cumhuriyet Kulesi'nde olduğu gibi. O yüzden sormuyorlar. O referandum ilk ve son oldu.. :lol:
Millet bahçesi olur en kötü.
Ankapark tahliye edilecek: 750 milyon dolar havaya uçtu
Görevinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) başkanı Melih Gökçek’in çılgın projesi Ankapark için işletmeci şirkete tanınan süre doldu. Güvenli olup olmadığı tartışmaları ile açılan ve ilgi çekmediği için batarak kapısına kilit vurulan tesisin belediyeye devrine ilişkin sürecin başladığı öğrenildi.
Gökçek döneminde 750 milyon dolara mal olan Ankapark’ın ABB’ye devri için gün sayıldığı bildirildi. İşletmesi özel bir şirkette bulunan tesisin boşaltılması için şirkete tanınan yasal süre tamamlandı. Ankapark’ın ABB’ye devredilmesi için Yenimahalle Kamakamlığı’nın tahliye işlemlerinin beklendiği belirtildi.

YASAL SÜRE DOLDU

ABB, açılışı Mart 2018’de yapılan ve bugüne kadar yalnızca yedi ay açık tutulan Ankapark için işletmeci şirkete 30 Nisan’da, “90 günlük fesih ihtarı” çekti. Şirketin belediyeye ödemesi gereken 26 milyon TL’yi ödememesi üzerine çekilen ihtarın süresi de önceki günlerde bitti. Şirketin yasal süre içinde tesisi boşaltmaması üzerine ABB yönetimi, tahliye için son ihtarnameyi gönderdi. Tahliyenin gerçekleşmemesi halinde 2885 Sayılı Kanun’un 75’inci maddesi gereğince tahliye işleminin, kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği vurgulandı.

ANKAPARK NE OLACAK?

Edinilen bilgiye göre, Ankapark arazisinin nasıl değerlendirileceğine yönelik STK’lerin, üniversitelerin, meslek odalarının ve yurttaşların görüşlerine başvurulacak. Tesisteki büyük yapılar, yıkımı fazladan maliyet gerektireceği için olduğu gibi korunacak.

Bu haberle birlikte bu başlık yeniden anlamlı hale geldi.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Orası bence yine park olacak. Belediye bol reklam yapacak, güzelleştirdik ettik diye. Bir şekilde oraya insan çekip rantabl hale getirecekler. Ne kadar kötü proje olsa da Mansur Yavaş yatırımla kavga etmenin anlamsız olduğunu bilecek kadar akıllı bir insan.
1 - 20 of 59 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top