SkyscraperCity banner
1 - 20 of 110 Posts

·
Registered
1,636 Posts
Discussion Starter · #1 ·
EXPO 2016 ANTALYA

What is Expo?

Expo, an abbreviation for “Exposition”;also known as World’s Fair is an organisation held since the mid-19th Century.Turkish equivalent is “Sergi”.
It is the largest cultural, historical and educational olympics of the world.
Being one of the oldest and the largest largest international events of the world,Expo, in other words is a World Exhibition.Being organized for the first time in England in 1851, Expo is continuing to contribute to cultural, scientific and technologic developments today. 55 International Exhibitions
have been held until now.

EXPO's Contributions

For over 100 years, Expos have placed education of global citizens and national progress at the forefront of their mission.

First of all used as a means of promoting national identity, industrial progress and discerning consumers, Expos have today become a unique platform for international dialogue, for public diplomacy and for international cooperation.

The uniqueness of Expos is based on three pillars:

• their universal scope
• their international scale
• their lasting cultural legacy

The most popular meeting place: Expos are events that attract an unequalled number of visitors.

In the 21st century alone, the interest in World Expos has continued, as reflected by the consistently high numbers of visitors attending the event in the six months of its duration: Hanover 2000 (19 million), Aichi 2005 (22 million), Shanghai 2010 (73 million). Even the smaller scale Expos such as Yeosu 2012 has welcomed over 8 million visitors during a three-month period.

Expos have always been regarded as privileged platforms to promote principles, frameworks and products of the modern economies, because of their strong focus on innovation and cooperation.
Expo Site and Activities

EXPO 2016 Antalya will be held on a 112-hectares area within the boundaries of Aksu Municipality between 23 April and 30 October 2016. The Site will also be open to the public after the event.

The Site will maintain its attraction after the EXPO with the infrastructure, transportation and accommodation investments to be made. There will be EXPO Hill, EXPO Forest, EXPO Tower and Expo Lake in the Expo site. Play parks and playgrounds will be constructed for the children to have a good time. There will also be restaurants, shopping centre, agriculture museum, congress centre as well as an amphitheatre.

EXPO 2016 Tanıtım Filmi

·
Registered
2,816 Posts
antalyanin neresine yapiliyor bu expo??

·
Registered
1,636 Posts
Discussion Starter · #9 ·
En başta öyle bir gaz verdiler ki, sanki şehri baştan inşa edecekler. Sonuç bu işte. Hala da aynı laflara devam ediyorlar. Daha Karayolları veya Ulaştırma Bakanlığı tarafından herhangi bir ulaşım yatırımı bile başlamadı. Expo alanına insanları otobüsle taşırlar artık. Alanın bulunduğu Aksu ilçesi zaten dökülüyor. Oraya da yol kenarındaki binalarındaki boyamak dışında pek bi şey yapacaklarını sanmıyorum.

·
Geography
752 Posts
EXPO ya kadar çevre yollarını tamamlamazlarsa şaşırmam. Bu ilde her şey böyle nasıl olsa tepki verecek halk yok, yerel medyanın fazla seside çıkmıyor. Kaç yıldır özel idare binası bile yıkılamamış kim neresine sokacaksa artık :bash:

·
Registered
4,643 Posts
uyduruk bir çiçekçilik expo'su, ne bekliyorsunuz, TR'de bu tür organizasyonlar tutmaz, milyonlarca turist falan gelmez,tutacak tek organizasyon futbolla ilgili olanlar ki geçen yıl u-20'deki rezilliği de unutmadık, futbol bile tutmuyor

·
Registered
92 Posts
uyduruk bir çiçekçilik expo'su, ne bekliyorsunuz, TR'de bu tür organizasyonlar tutmaz, milyonlarca turist falan gelmez,tutacak tek organizasyon futbolla ilgili olanlar ki geçen yıl u-20'deki rezilliği de unutmadık, futbol bile tutmuyor
Bahsettiğiniz şehir zaten hali hazırda milyonlarca turist gelen Antalya. Mutlaka pozitif etkisi olacak turizme. Fakat ben alanın bu kadar şehir dışına yapılmasını mantıklı bulmuyorum. Mis gibi Kırcamii imara açılacaktı ve bu proje oraya yapılacaktı. Havaalanına yakın, otellere yakın, şehrin tam ortasında.
Yerli halk bunun keyfini çıkartamayıp, iki üç bir şey kapamadıktan sonra Expo'nun anlamı ne?

·
Registered
499 Posts
Ya proje berbat ya da render o kadar kötü ki projeyi kötüymüş gibi gösteriyor. Ayrıca verilen harita da baktım cidden şehir ile alakasız.

·
Registered
640 Posts
EXPO Kulesi Yarışması Sonuçlandı

EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından düzenlenen EXPO Kulesi Mimari Proje Yarışması’nın kazananlarına ödülleri düzenlenen törenle verildi. Törene Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, TBMM Tarım Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay ve davetliler katıldı.

EXPO 2016 Antalya’nın simge kulesini belirlemek için düzenlenen yarışmada toplam 52 proje yarıştı. Prof. Dr. Nur Çağlar, M. Osman Aydın, Nejat Bayülke, Halime Özsüt Şenol ve Işıl Farukoğlu’ndan oluşan jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda, 10 projeye ödüle layık görüldü. Yarışmada 3’üncü olan ekibe 30 bin, ikinci olan ekibe 40 bin, birinciye ise 50 bin lira para ödülü verildi.

PALMİYE VE ÜÇ KAPILAR

Serdar Kızıltaş ve Zeynep Melike Atar’ın palmiyeler ve tarihi Üç Kapılar’dan esinlenerek hazırladıkları proje birinciliğe layık görülürken genç mimarların ödülünü Vali ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sebahattin Öztürk verdi. Yarışmanın ikincisi Burçin Akçan Ünal, M.Aydın Avunduk, Arman Yaşa, Özgür Dağlar, Mehmet Yiğit Öztürk ve Ömer Karakut’un ortak çalışmasına ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel verdi. Yarışmada üçüncü olan Melis Varkal Deligöz, Mustafa Gökhan Çelikağ ikilisine ödülünü TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit verdi.

1. Ödül

SERDAR KIZILTAŞ, Mimar
ZEYNEP MELİKE ATAY, Mimar

Yüksekliği 100 metre. Şaka gibi ama birinciyle ilgili daha fazla bilgi ve resim yok ya da ben bulamadım.

2. Ödül

Burçin Akcan Ünal, Mimar
M.Aydın Avunduk, Y.Mimar
Arman Yaşa, Y.Mimar
Özgür Dağlar, Y.Mimar
Mehmet Yiğit Öztürk, Mimar
Ömer Karakurt, Mimar

http://kolokyum.com/yazi/5917/2odul__expo_2016_antalya_expo_kulesi_mimari_proje_yarismasi_

3. Ödül

MELİS VARKAL DELİGÖZ, Y.MİMAR
MUSTAFA GÖKHAN ÇELİKAĞ, Y.MİMAR

Resim bulamadım.

Mansiyonlar:

1: http://kolokyum.com/yazi/5912/mansiyon_1__expo_2016_antalya_expo_kulesi_mimari_proje_yarismasi_
2: http://kolokyum.com/yazi/5930/mansiyon_2__expo_2016_antalya_expo_kulesi_mimari_proje_yarismasi
3: http://kolokyum.com/yazi/5913/mansiyon_3__expo_2016_antalya_expo_kulesi_mimari_proje_yarismasi_
4: http://kolokyum.com/yazi/5929/mansiyon_4__expo_2016_antalya_expo_kulesi_mimari_proje_yarismasi

·
Geography
752 Posts
1. olan proje bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi, gerçi daha fazla resime ihtiyacımız var. Ayrıca nedense 2. yi daha çok beğendim gibi, normalde sevmem böyle şeyler ama

·
Geography
752 Posts
100 metre doğruysa keşke 150 metre falan olsaydı. eyfel bile 300 metre üstü, o kadar yükseklik bize fazla ama 150 tam olurdu (simge bir yapı istiyorsak)
Bu halini beğendim ama

·
Let's learn to survive!
5,273 Posts
Cicege benziyo diye secmislerdir. Temaya uyuyor.

1 - 20 of 110 Posts