SkyscraperCity Forum banner

ANTALYA | News & Developments

410470 Views 1602 Replies 106 Participants Last post by  Influence
Lara-Antalya will have a theme park which is similar to Epcot Park of Disney or Universal Studios or Aqua Dubai theme park


Limak looks for a partner in Dubai and Orlando

Limak began its partner hunt for a theme park in Lara in Dubai and the capital of theme parks; Orlando. An appointment was arranged with Epcot Park of Walt Disney and Universal Studios.

Limak started to look for foreign investors for a theme park in Lara. Firm authorities went to Dubai last week and negotiated with the authorities of Aqua Dubai theme park.
Limak, Lara'ya Dubai ve Orlando'da ortak arıyor

Limak, Lara'ya yapacağı temalı parka yabancı ortak arayışlarına, Dubai ve temalı parkların başkenti Orlando'da başladı. Walt Disney'in Epcot Parkı ve Universal Studios'dan randevu alındı.

Limak, Antalya Lara'da 3 bin 500 dönümlük araziye yapacağı temalı park için yabancı yatırımcı arayışlarına başladı. Şirketin turizm işletmelerinden sorumlu kadrosu geçtiğimiz hafta Dubai'ye giderek ilk görüşmelerini Dubai Land Projesi içinde yer alan ve inşası devam eden su temalı parkı Aqua Dubai'nin yetkilileriyle gerçekleştirdi. Edinilen bilgiye göre, temalı park tatili anlayışıyla ünlü ABD'nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde yer alan Walt Disney'e bağlı Epcot temalı parkı ve film şirketi Universal Studios'un Universal Orlando temalı parkı yetkililerinden de randevu alındı. Limak yetkilileri önümüzdeki günlerde de Orlando'ya giderek görüşmelerde ve incelemelerde bulunacak. Araziye yapılacak temalı parkın yatırım tutarının 500 milyon doları bulacağı tahmin ediliyor. Hem yatırım tutarı hem detemalı park yapımının gerektirdiği uzmanlık nedeniyle yabancı yatırımcı arayışı yaşanıyor. Dünyaca ünlü temalı park Disneyland'ın sahibi Walt Disney Corporation'un Orlando'daki dört temalı parkından biri olan Epcot ise geleceğin şehri ve dünya şehirlerinin kopyalarının kurulması üzerine inşa edilmiş temalı park özelliği taşıyor. Epcot'un favori teması uzaya yolculuk deneyimi yaşatmak. Limak'ın önümüzdeki günlerde görüşeceği bir başka temalı park olan Universal Studios Orlando, aynı zamanda film şirketi olan Universal'in gişe rekoru kıran aksiyon filmlerinin canlandırmasını yaşatıyor. Parkta Jurassic Park, Örümcek Adam ve Shrek gibi popüler filmlere dayalı eğlence aktiviteleri düzenleniyor. Universal Orlando'nun bir özelliği de roller coaster olarak adlandırılan çok dik açılardan düşüş ve tersten gidebilen eğlence trenlerinibünyesinde barındırması.

EURODİSNEY MODELİ

SABAH'a bilgi veren Limak'ın profesyonel kadrosundan yetkililer, Eurodisney'in açılışında izlediği modelin de şirket tarafından düşünüldüğünü kaydetti. Eurodisney'in Philips ve Renault gibi dev şirketlerden ciddi sponsorluk aldığını kaydeden yetkililer, şirketlerin bazı eğlence pavyonlarını kendilerinin yaptığını ifade etti. İnternet sitesindeki bilgiye göre de Renault ve Philips çalışanları ile aileleri EuroDisney'in test aşamasında parktaki imkanlardan ücretsiz yararlandırılmıştı. Disneyland'ın kendisi için de görüşmelerin sürüdüğü belirtilirken, henüz randevu alınamadığı dile getirildi. Limak'ın görüşeceği temalı park işleten şirketlerin projelerinin içinde oteller de yer alıyor. Ancak, Limak yetkilileri Lara'daki parka otel inşa edilmeyeceğini, golf alanının da arazinin ormanlık olarak tabir edilen kısmına yapılacağını belirtti.

Düşük fiyat itirazı

Limak, yüzde 51 hissesi kendisinde kalması şartıyla temalı parkı yapmak için yeni bir şirket kurup projeye ortak alabiliyor. Limak'ın projeyi onaya sunmasının ardından kesin tahsisinin gerçekleşmesiyle birlikte 300 milyon dolar yatırım şartı bulunan projenin tahsis şartnamesine göre 2.5 yılda tamamlanması gerekiyor. Ön elemelerden sonra Limak ve Çeçenler Holding'e ait IC Antbel'in girdiği temalı park şartıyla tahsis ihalesini 3 bin 500 dönüm arazi için 49 yıllığına Limak, 10 milyon 550 bin YTL'ye almıştı. Metrakeresinin yaklaşık 3 YTL'ye mal olduğu arazi için "çok düşük fiyata gitti" itirazları yapılmıştı.
Sabah
1 - 20 of 1603 Posts
Antalya'nın yeni evleri: Portrecidance

Üç farklı büyüklükte 374 daireden oluşan Antalya Portrecidance'da daire fiyatları 85 bin ile 175 bin YTL arasında değişiyor.

30 AYDA BİTECEK

Projenin yurtiçi ve yurtdışı satış ve pazarlamasını ise Realty World Türkiye yapıyor.

Jeneratör, yüzme havuzu, Türk hamamı, kapalı sundurmalı otopark, sauna, squash, tenis kortu, mini futbol sahası, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolu, market, kuaför, kafeterya, restoran gibi her türlü sosyal tesisin tüm ayrıntıları ile düşünülerek projelendirildiği Antalya Portrecidance, 330 adet 146 metrekare 3+1, 22 adet 221 metrekare 36 metrekare teraslı dublex ve 22 adet 110 metrekare 2+1 bahçe katı daire olmak üzere 374 daireden oluşuyor. Üç grup olarak tamamlanacak projede, her grubun inşaatı ise 2 ila 30 ay arasında tamamlanacak. 3 blok inşaatının tamamlandığı Portrecidance'daki daireler 85 bin ila 175 bin YTL aralığında satışa sunuluyor.
Aksam

more info: www.portresidence.com/
Well, Antalya denizens don't want to built Lara Theme Park because it's one of the biggest forest in city. It renowated 2004 by former Antalya mayor Dr. Bekir Kumbul.
I have read an interesting news about Antalya on a newspaper
It says that Antalya has more 5-star hotel than Spain
And I got shocked
eemreee said:
I have read an interesting news about Antalya on a newspaper
It says that Antalya has more 5-star hotel than Spain
And I got shocked
Yeapp,, we got hundreds.
But thats because of the low standarts of our Ministry of tourism.
Not even quarter of them deserves 5 stars
Ozkan do you have renders and photos of some of those u/c 5* resorts?
I know a 30 storey never built project which planned on former eastern garage(Dogu Garaji).
Lara Park ihalesi Rixos’un sahibi Tamince’nin oldu

Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince, Lara Kent Park ihalesini kazandı. Antalya Lara’da bulunan ve Kültür Bakanlığı’nca temalı park yapılmak üzere tahsise açılan alana, Tamince’nin şirketi Fine Grup bünyesindeki Ude Tur, 22 milyon 720 bin YTL verdi.

GEÇEN yıl nisan ayında yapılan ve Limak’ın kazandığı ihalenin iptalinin ardından ikinci kez satışa çıkan Lara Kent Park’ı, yeni sahibini buldu. Antalya’da temalı park yapılmak üzere açılan arazinin 49 yıllık tahsis ihalesini, Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince kazandı. Gündeme geldiğinden beri tartışmalara neden olan ve 3 bin 500 dönümlük bir alanı kapsayan Lara Park’a, Rixos Otelleri’ni de bünyesinde bulunduran Fine Grup’a ait Ude Tur Yatırım, 22 milyon 220 milyon ile en yüksek teklifi verdi.

EN BÜYÜK TURİZM İHALESİ:

Daha önce ihalesi iptal edilen Antalya Lara Plajı mevkiindeki alan için 4 firma başvuruda bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı toplantı salonunda dün yapılan ve Türkiye’de en büyük turizm ihalesi olan Lara Park için 4 teklif verilmişti. Ancak ihalenin başlangıcında, Yazıcı Demir- Çelik, çekildiğini açıkladı. Ude Tur, Five Mounts ve Öztaş İnşaat’ın yarıştığı müzakere, 5 milyon 220 bin YTL’den başladı. Açık artırmada Ude Tur’un 20 milyon 870 bin YTL’lik teklifinin ardından, Öztaş da müzakereden çekildi. İhale sonucunda Lara Park, 22 milyon 720 bin YTL teklifte bulunan Ude Tur’da kaldı.

DOĞAL SİT ALANIYDI:

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alınarak "temalı park" yapılmak üzere özelleştirilmek istendiği günden bu yana Lara Kent Park’ı pek çok tartışmanın nedeni oldu. İnce kumu ve endemik bitkileri nedeniyle 1992 yılında doğal sit alanı ilan edilen 3 bin 500 dönümlük Lara Kent Parkı için daha önce Belediye, bir proje hazırladı. Rixos Oteller zincirinin sahibi Fettah Tamince de, bu alana "Disneyland" kurmak üzere girişimde bulunmuştu. Ancak doğal dokunun tahrip edileceği ve kamu yararının ortadan kalkacağı endişesiyle gelen tepkiler üzerine bundan vazgeçildi.

TEMALI PARK YAPILACAK:

Bu gelişmelerin ardından devreye giren Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2004 yılında, "turizm bölgesi" ilan ederek Belediye’nin Lara’daki planlama yetsini elinden aldı. Ancak Bakanlık da park alanındaki yapı yoğunluğunu yüzde 1’den yüzde 2’ye çıkararak 70 bin metrekare inşaat izniyle "temalı park" yapılmak üzere alanı, pazarlık usulü 49 yıllığına kiraya vereceğini açıkladı. 28 Nisan 2006’da yapılan ilk ihalede Lara Kent Parkı 10.5 milyon YTL’ye Nihat Özdemir’e ait Limak İnşaat firmasına verildi. Ancak bu tahsis fiyatın düşüklüğüne yönelik tepkiler nedeniyle iptal edildi.

306 milyon YTL’lik yatırım planlayan Tamince ’çevre’ güvencesi verdi

İHALENİN ardından Lara Park’a en az 306.2 milyon YTL’lik yatırım yaparak binlerce kişiye istihdam sağlayacağını açıklayan Ude Yatırım ve Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince, gelen tepkiler üzerine de çevreci yatırım yapacakları sözü verdi. İptal edilen ilk ihaleye katılmama nedenlerini "Biz ticaret yapıyoruz. Her gün finans imkanlarımız değişiyor. Daha önce, öncelikli başka projelerimiz vardı. Şimdi daha uygun bir zemin oluştu, başvurduk. Başka hiçbir anlamı yok" diye açıklayan Tamince, Disneyland hatırlatması üzerine de "Disneyland 1960’ların projesi, bizim idealimiz daha iyi ve yenilerini Türkiye’ye getirmek" dedi. Daha sonra yazılı bir açıklama da yapan Tamince, "Antalya’ya bugün yılda 7 milyon turist geliyor. 2020 yılına doğru rakamın 20 milyonlara çıkması bekleniyor. Lara Park’ı doğru kullanırsak, bu rakamları kat be kat aşabiliriz" dedi.
Hurriyet

It looks Lara Theme Park is going to be built soon..The bidding is completed..It will be a big attraction in Antalya which hosts about 7 million tourists a year..The new constructor is Ude Tour of Fine Groups.
Le Chateau De Prestige Resort - Göynük (ANTALYA)
466 rooms, 1200 beds, reception, 5 stories 8 blocks hotel complex.

Status: Surroundings and Interior Construction Goes on.See less See more
4
I know a 30 storey never built project which planned on former eastern garage(Dogu Garaji).
So that skyscraper was;


But a new skyscraper is planning ;) .
SABAH AKDENİZ said:
''''Gökdeleni doğruladı''''
Büyükşehir Meclisini karıştıran ''Yüzüncü Yıl''a gökdelen'' projesi doğru çıktı. Mimar Eren Talu, projeyi doğruladı.
No more details yet. But I think it's planning to there;
See less See more
2
^^Bence yeri çok iyiymiş gökdelenin. Ama herhalde boş alanlar ağaçlandırılmış olduğu için yenilerine izin çıkmaz.
Limak Lara OtelMimar : Tuncay Çavdar

Yüklenici Firma : Limak İnşaat
Şantiye Başlangıç Tarihi: 10.2004

The Long Beach Resort OtelMimar : Engiz Mimarlık

Yüklenici Firma : Hulusi Tüzün
Şantiye Başlangıç Tarihi: 4.2005
Şantiye Bitis Tarihi: 6.2006

Queen ElizabethNisan 2007 de Göynük’de açılacak olan ünlülerin seyahat ettiği dünyanın en lüks ve zarif transatlantiği Queen Elizabeth II’den esinlenerek projelendirilen Queen Elizabeth Elite Suite Hotel&Spa ismine yakışır şekilde Elite Class All Inclusive Konsepti ile 7 yıldızlı otel hizmeti verecek.
See less See more
3
^^Bence yeri çok iyiymiş gökdelenin. Ama herhalde boş alanlar ağaçlandırılmış olduğu için yenilerine izin çıkmaz.
Haberlerde gökdelenin belirttiğim yerin doğu tarafındaki yere(İnşaatı duran Yüzme Havuzu) de yapılabileceği söylenmişti. Bu alanın yanındaki Dilek Sabancı Spor Salonu ve 100.yıl Spor tesislerinin de yerine yeni stadyum ve spor salonu(Dilek Sabancı Salonu'nun nesi varsa da) yapılacaktı ama http://www.kanalvip.com.tr/haber_detay.asp?ID=19716&baslik_id=3
1 - 20 of 1603 Posts
Top